Breednet Results

NEWCASTLE - Sunday, February 11

Race 1 - Newcastleracecourse.Com.Au Mdn (2300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:25.53 (34.20)
Prizemoney: $30,000
1
2/1F
T: Kevin Moses
R: J Parr (59)
2/1F
4g congrats (USA) x mulan princess (NZ) (kaapstad (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
5/2
T: G Portelli
R: A Bullock (57.5)
5/2
3g dane shadow (AUS) x madrilena (AUS) (woodman (USA))
3
2.8
11/2
T: R A Bailey
R: B Spriggs (59)
11/2
6g any given saturday (USA) x our matisse (AUS) (palace music (USA))
4
3.2
7/1
T: Jay Hopkins
R: C Reith (59)
7/1
7g saint thomas (AUS) x juba's sister (AUS) (steel blade (AUS))
5
3.4
11/4
T: Ms M Harrison
R: J Grisedale (57)
11/4
4m trotamondo (CHI) x accademia (AUS) (royal academy (USA))
Race 2 - Newcastle Nmkt Friday 9/3 (C1) (900m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:51.18 (32.74)
Prizemoney: $30,000
1
25/1
T: K J Lantry
R: Ms M Weir (51)
25/1
5m onemorenomore (AUS) x meddler (AUS) (elvstroem (AUS))
Winning siblings: Madam Superior,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
1/2F
T: G McFarlane
R: Ms R Murray (56.5)
1/2F
3
1.9
9/4
T: A G Scorse
R: J Parr (59)
9/4
4
4.2
14/1
T: Allan Kehoe
R: Chloe Baker (56)
14/1
4g skilled (AUS) x fastest dash (AUS) (dash for cash (AUS))
5
4.3
80/1
T: P F Curry
R: Billy Cray (56.5)
80/1
6g charge forward (AUS) x la fleur (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.4
15/1
T: Mark Schmetzer
R: Jean Van Overmeire (53)
15/1
4m hinchinbrook (AUS) x quipster (AUS) (snippets (AUS))
Race 3 - Jennings Print Group (Bm62) (1200m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(3) Time: 1:10.67 (33.89)
Prizemoney: $30,000
1
16/1
T: R R Milligan
R: Chloe Baker (57)
16/1
6m eavesdropper (USA) x ceberano (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/2
T: F T Cowell
R: L Cumberland (56.5)
15/2
3
0.6
1/2F
T: K A Lees
R: Jean Van Overmeire (59)
1/2F
4
0.9
30/1
T: John Bannister
R: Alena Skerritt (51)
30/1
5g california dane (AUS) x silent dawn (AUS) (best western (AUS))
5
1.9
12/1
T: B P Garvey
R: C G O'Brien (60)
12/1
4g exceed and excel (AUS) x jawahir (AUS) (general nediym (AUS))
6
6.4
9/2
T: Bjorn Baker
R: A Hyeronimus (59)
9/2
3f savabeel (AUS) x sitting pretty (NZ) (o'reilly (NZ))
7
12.6
80/1
T: Adam Duggan
R: J Parr (61)
80/1
Race 4 - XXXX Gold Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:18.24 (34.67)
Prizemoney: $30,000
1
2/5F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (59)
2/5F
2c all too hard (AUS) x fit and ready (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Temptacion, Very Tempting,
This nick: 42 runners; 30 winners; 2 SW. Details
2
0.2
9/2
T: James Cummings
R: J Parr (57)
9/2
2c helmet (AUS) x syncopated (AUS) (lonhro (AUS))
3
5
10/1
T: Paul Messara
R: C Reith (55)
10/1
4
8.1
20/1
T: C E Conners
R: Jean Van Overmeire (53)
20/1
2f redoute's choice (AUS) x kidman (AUS) (quest for fame (GB))
5
8.4
40/1
T: David Payne
R: A Hyeronimus (57)
40/1
2g americain (USA) x la famelia (AUS) (strategic (AUS))
6
8.6
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Katelyn Mallyon (54.5)
20/1
2f medaglia d'oro (USA) x love to tell (USA) (stage colony (USA))
7
8.7
30/1
T: A and E Cummings
R: C G O'Brien (57)
30/1
2c medaglia d'oro (USA) x la fluorescent (NZ) (general nediym (AUS))
8
10
66/1
T: P M Perry
R: A Gibbons (54)
66/1
2f pierro (AUS) x bliss street (AUS) (flying spur (AUS))
Race 5 - Iga Liquor Hcp (C2) (1850m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:53.13 (36.60)
Prizemoney: $30,000
1
Resort (3)
9/10F
T: Brad Widdup
R: C Reith (57)
9/10F
4g domesday (AUS) x nusa dua (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Apollo, Bali, Denpasar, Jenja, Jimbaran,
This nick: 12 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2
T: Ms K Buchanan
R: Rachel King (55.5)
7/2
5g lope de vega (IRE) x senorita de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3
9/1
T: P M Perry
R: A Gibbons (54)
9/1
3g dream ballad (AUS) x magic emerald (AUS) (magic albert (AUS))
4
5.3
20/1
T: Allan Kehoe
R: L Cumberland (54)
20/1
4m congrats (USA) x palo duro (AUS) (more than ready (USA))
5
9.2
11/2
T: A J Denham
R: R Thompson (55)
11/2
5g bernardini (USA) x sibylline (AUS) (chief's crown (USA))
6
10.8
60/1
T: R M Nilsson
R: J Kehoe (54)
60/1
8g pure theatre (AUS) x sun river (IRE) (last tycoon (IRE))
7
11.7
12/1
T: David Payne
R: Ms R Murray (54.5)
12/1
4g sebring (AUS) x crimson sakura (AUS) (bite the bullet (USA))
Race 6 - Sharp Electronics Group Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:51.83 (33.20)
Prizemoney: $30,000
1
4/5F
T: Ms K Buchanan
R: J Parr (58.5)
4/5F
3g i am invincible (AUS) x la capone (AUS) (untouchable (AUS))
Winning siblings: All Art,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/1
T: K A Lees
R: A Bullock (56)
2/1
3f street cry (IRE) x emancipationist (AUS) (elusive quality (USA))
3
2.5
100/1
T: D B Campbell
R: Carla Dougherty (53)
100/1
3g more than great (AUS) x she's our dane (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
4
4.8
7/1
T: P M Perry
R: A Gibbons (59)
7/1
3g fastnet rock (AUS) x chrisalice (GR) (lujain (USA))
5
5.5
Nakoda (10)
150/1
T: K J Lantry
R: Ms L Day (52)
150/1
3f al maher (AUS) x half shilling (AUS) (desert style (IRE))
6
5.8
80/1
T: D J Nugent
R: B Spriggs (58)
80/1
7
6.6
100/1
T: Grant Marshall
R: Jean Van Overmeire (54)
100/1
8
9.3
100/1
T: D B Campbell
R: Ms M Weir (51)
100/1
3f husson (ARG) x theatre fan (USA) (theatrical (IRE))
9
9.8
Fonda (6)
12/1
T: K J Lantry
R: L Cumberland (56)
12/1
3f zoffany (IRE) x serenity jane (AUS) (galileo (IRE))
10
11
25/1
T: Mark Schmetzer
R: Ms R Murray (57)
25/1
3g smart missile (AUS) x rahim (AUS) (rubiton (AUS))
Race 7 - Yarraman Park Prov Cup (C4) (1500m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:29.32 (35.36)
Prizemoney: $30,000
1
13/8F
T: K A Lees
R: Jean Van Overmeire (59)
13/8F
7g snippetson (AUS) x summereto (USA) (secreto (USA))
Winning siblings: Assume, Captain Darling, Summer Touch,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
6.8
9/1
T: S J Hodge
R: Rachel Hunt (51)
9/1
5m youthful legs (USA) x nikkirina (AUS) (beautiful crown (USA))
3
7.2
13/4
T: J C Deamer
R: B Spriggs (54)
13/4
4m duporth (AUS) x effortless (AUS) (al maher (AUS))
4
7.3
4/1
T: D I Atkins
R: Ms L Day (55)
4/1
5
7.9
30/1
T: K J Lantry
R: Ms M Weir (51.5)
30/1
8g iffraaj (GB) x centime (NZ) (centaine (AUS))
6
10.1
15/4
T: J C Deamer
R: C Reith (55.5)
15/4
5g excellent art (GB) x del amore (AUS) (lion hunter (AUS))
7
16
25/1
T: L K Roberts
R: Rachel King (54)
25/1
6g henny hughes (USA) x danielle's delight (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 8 - Tyrrell's Wines Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.03 (34.24)
Prizemoney: $30,000
1
Durif (4)
9/10F
T: James Cummings
R: J Parr (58.5)
9/10F
3g commands (AUS) x star shiraz (AUS) (sequalo (AUS))
Winning siblings: Meursault, Mondeuse, Retsina, Syrah,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
9/4
T: Brad Widdup
R: C Reith (58.5)
9/4
3g pierro (AUS) x ballerina girl (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
3.8
12/1
T: Brad Widdup
R: A Bullock (56.5)
12/1
4
5.7
9/2
T: A and E Cummings
R: Ms R Murray (56.5)
9/2
5
6.2
150/1
T: K J Lantry
R: Ms M Weir (56)
150/1
4g al maher (AUS) x half shilling (AUS) (desert style (IRE))
6
6.3
40/1
T: P M Perry
R: Jean Van Overmeire (54.5)
40/1
3f fastnet rock (AUS) x pampurr (AUS) (tale of the cat (USA))
7
10.3
80/1
T: D Lane
R: R Brewer (56.5)
80/1
3f purrealist (AUS) x princess d'argent (AUS) (coronation day (AUS))
8
12.6
40/1
T: B P Walker
R: Chloe Baker (53.5)
40/1
3f your song (AUS) x play just for me (USA) (stravinsky (USA))
300
0
100/1
T: F T Cowell
R: L Cumberland (57)
100/1
4m oratorio (IRE) x madame misty (AUS) (luskin star (AUS))
* Nick figures are for Australasia.