Breednet Results

NORTHAM - Thursday, August 28

Race 1 - Westspeed 3yo Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good Time: 0:57.17
Prizemoney: $10,000
1
4/7F
T: D T MCAULIFFE
R: P HARVEY (57.50)
4/7F
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: L SMITH
R: L CAMILLERI (55.50)
7/2
3f markane (AUS) x sahara bionic (AUS) (sea road (AUS))
3
4.3
9/2
T: M J GRANT
R: W PIKE (55.50)
9/2
4
4.8
9/1
T: A G DURRANT
R: ALAN KENNEDY (54.00)
9/1
3f lord dane (AUS) x marlock miss (AUS) (karioi star (AUS))
5
5.3
14/1
T: MS R NAIRN
R: A MALLYON (55.50)
14/1
3f show a heart (AUS) x posh magic (AUS) (woodman (USA))
6
6.3
10/1
T: DUANE KITCHINGMAN
R: MS C CHATFIELD (55.50)
10/1
3g right wing (IRE) x circus act (NZ) (wallenda (USA))
7
9
13/2
T: S J ROWE
R: RICHARD RHODES (54.00)
13/2
3f zentsov street (USA) x supreme sally (AUS) (is it true (USA))
Race 2 - Pure Rewards Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:03.15
Prizemoney: $10,000
1
3/1
T: DUANE KITCHINGMAN
R: P HARVEY (57.50)
3/1
4g jeune king prawn (AUS) x kingdom babe (NZ) (kingdom bay (NZ))
Winning siblings: I'myourhuckleberry,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/1
T: R W MATTHEWS
R: J CLAITE (57.50)
10/1
4g tribu (AUS) x cherokee lass (AUS) (jungle boy (GB))
3
0.7
11/4F
T: T R HARVEY
R: CLINT HARVEY (57.50)
11/4F
4g iglesia (AUS) x la cavallina (NZ) (famous star (GB))
4
1.8
15/1
T: MS K D'ORSOGNA
R: MS C CHATFIELD (53.50)
15/1
5
1.8
13/4
T: D R HARRISON
R: RICHARD RHODES (54.00)
13/4
4m ihtiram (IRE) x balmerigia (NZ) (balmerino (NZ))
6
2.8
11/2
T: J C BYRNE
R: JARRAD NOSKE (55.50)
11/2
7
3.5
30/1
T: M W PATEMAN
R: P CARBERY (55.50)
30/1
4m danetime (IRE) x steel can (AUS) (steel glow (AUS))
8
4.5
13/4
T: A G DURRANT
R: W PIKE (55.50)
13/4
9
5
25/1
T: S L COOK
R: T TURNER (57.50)
25/1
4g lord dane (AUS) x queen jane (AUS) (marooned (GB))
10
5.1
50/1
T: MS S L MILLER
R: MS N HOPWOOD (57.50)
50/1
5g lord dane (AUS) x a smile for me (AUS) (carry a smile (AUS))
11
6.8
8/1
T: A W MCNAMARA
R: D STAECK (55.50)
8/1
4m rhythm (USA) x get amongst it (NZ) (hula chief (NZ))
12
8
25/1
T: TROY MAHOOD
R: ALAN KENNEDY (56.00)
25/1
7g touch of vanity (AUS) x karlgarin lass (AUS) (sir tristram (IRE))
Race 3 - Forrest Prod. Commission Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:16.61
Prizemoney: $10,000
1
11/4
T: P J GIADRESCO
R: W PIKE (55.50)
11/4
4m brahms (USA) x dawn to dusk (USA) (son of briartic (CAN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/4F
T: L SMITH
R: P HARVEY (57.50)
7/4F
5g kenvain (AUS) x muthaiga (AUS) (imperial prince (IRE))
3
0.3
16/1
T: W J BRADSHAW
R: MS K V DAVIDSON (57.50)
16/1
7g serheed (USA) x wild spirit (AUS) (marooned (GB))
4
3
14/1
T: MS B DUDLEY
R: JARRAD NOSKE (55.50)
14/1
6g polish blue (USA) x whiskey delight (AUS) (whiskey road (USA))
5
3.3
16/1
T: S J ROWE
R: P CARBERY (57.50)
16/1
4g danetime (IRE) x clicked (AUS) (geiger counter (USA))
6
4.3
20/1
T: MS C BAKER
R: MS C CHATFIELD (53.50)
20/1
5m bellotto (USA) x catherine rose (AUS) (serheed (USA))
7
5.3
11/2
T: MS R NAIRN
R: P FARRELL (57.50)
11/2
4g hussonet (USA) x peach tree road (AUS) (cossack warrior (AUS))
8
5.4
16/1
T: C H WEBSTER
R: T TURNER (57.50)
16/1
4g akhenaton (AUS) x waitress (AUS) (waajib (IRE))
9
5.5
11/4
T: MS J ERKELENS
R: P KING (57.50)
11/4
5g enforcer (AUS) x polish touch (AUS) (polish blue (USA))
10
7.3
30/1
T: MS S POPESCU
R: S McGRUDDY (57.50)
30/1
6g dr johnson (USA) x tudor daisy (AUS) (statoblest (IRE))
11
7.4
20/1
T: N D PARNHAM
R: B PARNHAM (55.50)
20/1
3c orientate (USA) x indulged (AUS) (last tycoon (IRE))
12
13.8
16/1
T: KEVIN REILLY
R: J BROWN (55.50)
16/1
Race 4 - Avon River Care Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:35.66
Prizemoney: $10,000
1
8/11F
T: MS R NAIRN
R: W PIKE (55.50)
8/11F
4m danetime (IRE) x bay ransom (USA) (red ransom (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/1
T: A G DURRANT
R: P KNUCKEY (55.50)
7/1
4m bellotto (USA) x catherine rose (AUS) (serheed (USA))
3
2.1
15/1
T: G C BALLANTYNE
R: MS J VALAS (55.50)
15/1
4m eternity range (USA) x gay dolphin (AUS) (benefit performer (USA))
4
3.3
9/1
T: MS R CHURCHILL
R: T TURNER (55.50)
9/1
4m akhenaton (AUS) x swift justice (AUS) (delphinus (AUS))
5
3.4
TYCHISM (12)
30/1
T: M J SHEEHY SNR
R: ALAN KENNEDY (54.00)
30/1
5m blackfriars (AUS) x bold future (AUS) (congressman (AUS))
6
4.3
9/1
T: C H WEBSTER
R: CLINT HARVEY (57.50)
9/1
4g lord dane (AUS) x my kid sister (AUS) (jevington (AUS))
7
5
25/1
T: C S PEARCE
R: MS ALANA WILLIAMS (55.50)
25/1
3g pricelessly (USA) x granite bay (AUS) (namaqualand (USA))
8
6
30/1
T: F R KERSLEY
R: J CLAITE (57.50)
30/1
4g right wing (IRE) x illuvia (AUS) (scenic (IRE))
9
8.3
9/1
T: P J BERMINGHAM
R: MS C CHATFIELD (55.50)
9/1
4g rock of gibraltar (IRE) x fairy story (AUS) (hurricane sky (AUS))
10
9.3
KAEL (3)
25/1
T: G J WEBSTER JNR
R: JARRAD NOSKE (55.50)
25/1
5g ron bon (USA) x sharamazad (AUS) (protos (USA))
11
9.5
7/1
T: MS R CHURCHILL
R: TAKAHIDE IKENUSHI (55.50)
7/1
5m genuine (JPN) x zantoussa (AUS) (new regent (CAN))
12
10.3
16/1
T: M J GRANT
R: P HARVEY (55.50)
16/1
4m jeune (GB) x minstrel show (AUS) (euclase (AUS))
Race 5 - W A Sandlewood Plantations-67 (1600m)
Class: Restricted 67 Track: Good Time: 1:35.35
Prizemoney: $12,000
1
9/4F
T: RONALD REID
R: JARRAD NOSKE (53.50)
9/4F
7g kashani (USA) x bargibant (NZ) (sir tristram (IRE))
Winning siblings: Mahanadi, No Halloween,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/2
T: M W PATEMAN
R: P CARBERY (54.00)
9/2
4g kenvain (AUS) x uncut (AUS) (carry a smile (AUS))
3
0.8
9/4F
T: K W WILLIAMSON
R: P KING (55.50)
9/4F
5g kenvain (AUS) x lyme regis (AUS) (new regent (CAN))
4
1
10/1
T: A D MATHEWS
R: W PIKE (54.50)
10/1
6g istidaad (USA) x the red queen (NZ) (palatable (USA))
5
1.3
4/1
T: W J MITCHELL
R: J CLAITE (57.00)
4/1
6
2.5
16/1
T: KEVIN ANDERSON
R: D MILLER (53.00)
16/1
6g archway (IRE) x fine vision (AUS) (eagle eyed (USA))
7
5
5/1
T: D R PATEMAN
R: ALAN KENNEDY (51.50)
5/1
4m verglas (IRE) x rosa cantina (NZ) (conquistarose (USA))
Race 6 - Rewards Premium Timber Hcp-64 (1100m)
Class: Restricted 64 Track: Good Time: 1:01.98
Prizemoney: $11,000
1
4/6F
T: MS S L MILLER
R: JARRAD NOSKE (56.00)
4/6F
4g euclase (AUS) x saviour (AUS) (marscay (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
5/2
T: M W PATEMAN
R: P CARBERY (55.00)
5/2
4m kenvain (AUS) x lady icon (AUS) (o'connor (AUS))
3
4.9
3/1
T: D R HARRISON
R: W PIKE (57.00)
3/1
5g danetime (IRE) x saracen belle (AUS) (corporate raider (AUS))
4
10.5
20/1
T: B WILKINSON
R: CLINT HARVEY (57.50)
20/1
5
12.3
25/1
T: MS S TAYLOR
R: MS C CHATFIELD (54.50)
25/1
4g citidancer (IRE) x calophylla (AUS) (magellan (AUS))
6
12.4
30/1
T: MS K D'ORSOGNA
R: RICHARD RHODES (53.50)
30/1
11g tribu (AUS) x centastic (AUS) (drought (NZ))
Race 7 - The Greening Australia W A-64 (1300m)
Class: Restricted 64 Track: Good Time: 1:16.05
Prizemoney: $11,000
1
4/5F
T: J W PRICE
R: S McGRUDDY (56.00)
4/5F
4g bletchley park (IRE) x social habits (AUS) (chief's crown (USA))
Winning siblings: Crash Hot, Dare To Be Grey,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
14/1
T: MS K GRONOW
R: MS J VALAS (55.00)
14/1
3
2.8
16/1
T: G J BURGER
R: J BROWN (55.50)
16/1
6g el cordero (AUS) x nisrohbud (AUS) (cazaly (NZ))
4
2.9
5/1
T: P J BERMINGHAM
R: MS C CHATFIELD (52.50)
5/1
4m kenvain (AUS) x explosive ale (AUS) (serheed (USA))
5
4.3
5/2
T: M D SENIOR
R: W PIKE (55.50)
5/2
6m mcflirt (NZ) x stop press (AUS) (ifrad (USA))
6
4.4
40/1
T: C S PEARCE
R: MS ALANA WILLIAMS (53.50)
40/1
6g citidancer (IRE) x land speed chimes (AUS) (land speed record (AUS))
7
5.3
6/1
T: W J MITCHELL
R: P CARBERY (56.50)
6/1
5g danetime (IRE) x corporate monopoly (AUS) (corporate raider (AUS))
8
8.3
12/1
T: D R PATEMAN
R: Y VALENTI (54.00)
12/1
7g clang (AUS) x punky miss (GB) (doulab (USA))
9
8.5
25/1
T: K R BYNDER
R: CLINT HARVEY (53.50)
25/1
3f eternity range (USA) x dawin (AUS) (dehere (USA))
10
8.6
20/1
T: V A BROCKMAN
R: ALAN KENNEDY (54.00)
20/1
5g second empire (IRE) x yarralady (AUS) (jon george (GB))
Race 8 - New Forest Enterprises Hcp-67 (1400m)
Class: Restricted 67 Track: Good Time: 1:22.97
Prizemoney: $12,000
1
14/1
T: MS B DUDLEY
R: W PIKE (55.50)
14/1
4g vain rancher (AUS) x lincoln's joy (AUS) (admiral lincoln (NZ))
Winning siblings: Blue's Guitar,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/4F
T: D R PATEMAN
R: JARRAD NOSKE (54.50)
5/4F
4g xaar (GB) x centority (NZ) (centaine (AUS))
3
2.5
15/8
T: R N HARVEY JNR
R: CLINT HARVEY (57.50)
15/8
4g laranto (AUS) x dial a honey (AUS) (sarab (IRE))
4
3.3
11/1
T: M W PATEMAN
R: MS C CHATFIELD (53.50)
11/1
5
4.5
12/1
T: S L COOK
R: T TURNER (56.50)
12/1
5g dr johnson (USA) x hustle and bustle (AUS) (race for pleasure (AUS))
6
5.3
9/1
T: MS E STREMPEL
R: RICHARD RHODES (54.00)
9/1
5g dante's fury (AUS) x unstoppable (AUS) (is it true (USA))
7
5.5
9/2
T: MS M PAYNE
R: P KNUCKEY (55.00)
9/2
8
6.8
25/1
T: D R PATEMAN
R: Y VALENTI (51.00)
25/1
4g purewin (AUS) x run to glory (AUS) (honour and glory (USA))
9
8.8
BALDINI (10)
12/1
T: MS K GRONOW
R: MS J VALAS (53.50)
12/1
6g hennessy (USA) x obeliah (AUS) (last tycoon (IRE))
* Nick figures are for Australasia.