Breednet Results

PORT AUGUSTA - Sunday, July 13

Race 1 - Radio 5au Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good Time: 1:11.79
Prizemoney: $6,000
1
6/1
T: A J GLUYAS
R: MS M NEVE (55.50)
6/1
2g viscount (AUS) x raja lane (AUS) (devaraja (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
12/1
T: D B BONETTI
R: J POTTER (55.00)
12/1
2f fantastic light (USA) x thundercup (AUS) (thunder gulch (USA))
3
2.3
28/10
T: MS J GOW-WHYTE
R: MS L HOPWOOD (54.00)
28/10
2f all lit up (AUS) x sparky's hope (AUS) (brondesbury (IRE))
4
3.4
25/10F
T: S P GOWER
R: MS S ROWLEY (55.00)
25/10F
2f high rolling (AUS) x our fair (NZ) (kenfair (NZ))
5
4
9/1
T: B W SEARLE
R: W HUGHES (55.00)
9/1
2f blevic (AUS) x murray magpie (AUS) (staaraq (AUS))
6
4.1
7/1
T: T G TRENOWDEN
R: M VASSALLO (58.00)
7/1
7
8
7/1
T: K M SWEENEY
R: MS A HERRMANN (55.50)
7/1
2f stargazer (NZ) x spunkie (AUS) (el moxie (USA))
8
9.3
REDEYE (4)
4/1
T: D J HALLIDAY
R: DAMIEN ROBINSON (57.50)
4/1
2g fraar (USA) x anterior (AUS) (stargazer (NZ))
Race 2 - Augusta Proud Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:11.10
Prizemoney: $5,250
1
15/2
T: K HANN
R: J POTTER (56.50)
15/2
3g jeune (GB) x storm tossed (AUS) (rory's jester (AUS))
This nick: 21 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.5
22/10F
T: B COZAMANIS
R: T BAKER (57.00)
22/10F
4g shinko forest (IRE) x make believe (GB) (caerleon (USA))
3
2.3
4/1
T: DAVID PAGE
R: MS M NEVE (52.50)
4/1
5m bahhare (USA) x nagina (AUS) (rory's jester (AUS))
4
2.9
8/1
T: T G TRENOWDEN
R: M HOPPO (57.00)
8/1
4g redoute's choice (AUS) x protection (AUS) (crown jester (AUS))
5
8.3
14/1
T: B J DUNN
R: SCOTT BAILEY (55.00)
14/1
3g centre stalls (IRE) x francino (AUS) (prince echo (IRE))
6
11.5
8/1
T: MS J GOW-WHYTE
R: MS L HOPWOOD (52.00)
8/1
3f sequalo (AUS) x replica (AUS) (body check (CAN))
7
14.7
35/10
T: R A CAMPBELL
R: MS A HERRMANN (54.50)
35/10
8
16.4
50/1
T: MS S RATSCH
R: M MORITA (55.50)
50/1
4g zamakima (NZ) x angel dust (AUS) (new regent (CAN))
9
17.4
50/1
T: MS D QUINTON
R: MS T ZANKER (57.00)
50/1
6g dolphin street (FR) x inclinaire (AUS) (snippets (AUS))
10
19.3
50/1
T: MS S STOTT
R: DAMIEN ROBINSON (54.50)
50/1
3f zephyr's tornado (AUS) x vaudebelle (AUS) (top avenger (AUS))
11
20.1
12/1
T: T M SNELLING
R: M VASSALLO (54.00)
12/1
3f devaraja (NZ) x somehow (AUS) (damister (USA))
12
20.6
MONVADO (10)
9/1
T: MS K BYRNES
R: J LYON (54.00)
9/1
3f dolphin street (FR) x rocky moon (AUS) (without fear (FR))
Race 3 - Jack Fullerton Fly Hcp (1200m)
Class: Flying Track: Good Time: 1:10.25
Prizemoney: $8,000
1
1/1F
T: G V RICHARDS
R: MS A HERRMANN (53.50)
1/1F
6g rustic amber (IRE) x tolooka (AUS) (tolhurst (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5
14/10
T: T G TRENOWDEN
R: MS S ROWLEY (54.00)
14/10
6g double vice (USA) x royal ripple (AUS) (mustin lake (USA))
3
6.8
16/1
T: T L DAY
R: W HUGHES (53.50)
16/1
5g devaraja (NZ) x xantippe (AUS) (almurtajaz (NZ))
4
7.4
5/1
T: MS J GOW-WHYTE
R: MS L HOPWOOD (58.50)
5/1
7g bellotto (USA) x over zealous (AUS) (new regent (CAN))
5
8
7/1
T: G BIRCHMORE
R: J LYON (53.50)
7/1
7m double vice (USA) x royal ripple (AUS) (mustin lake (USA))
6
13
25/1
T: DAVID PAGE
R: MS L STOJAKOVIC (50.00)
25/1
5m double vice (USA) x sarablue (AUS) (sarajaavo (AUS))
Race 4 - Darryl Fullerton Hcp (64) (1850m)
Class: Restricted 64 Track: Good Time: 1:56.05
Prizemoney: $5,500
1
6/1
T: JASON COE
R: W HUGHES (58.00)
6/1
4g aristotle (IRE) x flying arc (AUS) (ark regal (NZ))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: D W O'LEARY
R: A PATTERSON (53.50)
5/1
4g octagonal (NZ) x mescolata (NZ) (balmerino (NZ))
3
1.6
20/1
T: C A STEWART
R: MS L HOPWOOD (51.00)
20/1
4
2.4
28/10F
T: KIRSTEN MCGOWAN
R: T BAKER (56.50)
28/10F
5g belong to me (USA) x arrest (AUS) (marauding (NZ))
5
2.5
4/1
T: B D HATCH
R: MS T ZANKER (57.00)
4/1
6
3
5/1
T: MS H FREW
R: MS A HERRMANN (53.50)
5/1
7
3.5
11/1
T: M W SHACKLEFORD
R: M VASSALLO (53.50)
11/1
8
5.8
8/1
T: T L DAY
R: MS M NEVE (51.00)
8/1
6g centre stalls (IRE) x octickle (AUS) (eagling (GB))
9
8.9
6/1
T: BRYAN CORNELL
R: MS S ROWLEY (52.50)
6/1
5g quest for fame (GB) x windfall (AUS) (last tycoon (IRE))
10
18
60/1
T: M A WHITE
R: J LYON (53.00)
60/1
6m monolith (AUS) x poundelay (AUS) (brahms (USA))
Race 5 - Elders Hcp (72) (1500m)
Class: Restricted 72 Track: Good Time: 1:29.78
Prizemoney: $5,500
1
1/1F
T: MS J GOW-WHYTE
R: MS L HOPWOOD (56.50)
1/1F
7g bellotto (USA) x hutt star (AUS) (semipalatinsk (USA))
Winning siblings: Padawan Star,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
3/1
T: D S COURTNEY
R: MS S ROWLEY (54.00)
3/1
4g double vice (USA) x cover queen (AUS) (covetous (AUS))
3
0.8
100/1
T: M W SHACKLEFORD
R: MS T ZANKER (53.00)
100/1
5g picnicker (AUS) x sheer wonder (AUS) (mandana (AUS))
4
2.7
14/1
T: R A CAMPBELL
R: T BAKER (53.00)
14/1
3f brief truce (USA) x classic white (AUS) (regal classic (CAN))
5
2.8
6/1
T: T G TRENOWDEN
R: MS C LIONS (50.50)
6/1
6
4
30/1
T: T HADDY
R: M HOPPO (53.00)
30/1
8g desert sun (GB) x gaytrice (NZ) (gay apollo (GB))
7
5.3
10/1
T: L J KING
R: J POTTER (53.50)
10/1
4m jetball (AUS) x mintgold (AUS) (mister c. (USA))
8
6.5
20/1
T: D J HALLIDAY
R: DAMIEN ROBINSON (53.50)
20/1
4g canny lad (AUS) x kate louise (AUS) (nediym (IRE))
9
6.6
8/1
T: MS K BYRNES
R: MS A HERRMANN (53.00)
8/1
4m bianconi (USA) x give all (AUS) (benefit performer (USA))
10
7
15/1
T: BRYAN CORNELL
R: W HUGHES (53.50)
15/1
5g king ivor (AUS) x she tells me (AUS) (telesto (NZ))
11
17.9
30/1
T: C A STEWART
R: J LYON (53.00)
30/1
4m tayasu tsuyoshi (JPN) x azadaar (AUS) (molokai prince (AUS))
Race 6 - P A & C I Martin Hcp (61) (1400m)
Class: Restricted 61 Track: Good Time: 1:23.18
Prizemoney: $5,500
1
8/1
T: MS D TULK
R: MS C LIONS (53.50)
8/1
7g bellotto (USA) x jazzijo (AUS) (almurtajaz (NZ))
Winning siblings: Flying Phoenix, Lady Phoenix,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.8
11/1
T: VICKI GORE
R: MS M NEVE (57.00)
11/1
5g devaraja (NZ) x night alert (AUS) (archregent (CAN))
3
4.6
55/10
T: MS D TULK
R: J POTTER (58.50)
55/10
6g covetous (AUS) x quatre saisson (AUS) (citidancer (IRE))
4
7.8
4/1F
T: D J HALLIDAY
R: DAMIEN ROBINSON (56.00)
4/1F
5g grand lodge (USA) x bye bye time (AUS) (sovereign red (NZ))
5
7.9
12/1
T: MS S KOTZ
R: MS A HERRMANN (56.00)
12/1
4g devaraja (NZ) x lady harrington (IRE) (damister (USA))
6
8.6
KYEEMA (5)
6/1
T: MS J GOW-WHYTE
R: MS L HOPWOOD (55.00)
6/1
5m centre stalls (IRE) x chosen leader (AUS) (new regent (CAN))
7
9.4
6/1
T: MS K BYRNES
R: W HUGHES (57.50)
6/1
6g bianconi (USA) x plumes (AUS) (polish patriot (USA))
8
11.1
KELIS (12)
50/1
T: KYM HEALY
R: MS L STOJAKOVIC (50.00)
50/1
5m akhadan (AUS) x seductive dancer (AUS) (key dancer (NZ))
9
12.3
6/1
T: SIMON CASEY
R: J LYON (55.00)
6/1
4m devaraja (NZ) x white fire (AUS) (danewin (AUS))
10
13.6
5/1
T: B J DUNN
R: SCOTT BAILEY (54.00)
5/1
7g dexter (GB) x desert tiger (GB) (green desert (USA))
11
14
50/1
T: MS S STOTT
R: MS T ZANKER (53.00)
50/1
4m inflate (USA) x lahaina (AUS) (molokai prince (AUS))
12
14.3
5/1
T: G V RICHARDS
R: M HOPPO (56.00)
5/1
3g rubiton (AUS) x la bird (AUS) (bluebird (USA))
13
16.5
14/1
T: L S MURRAY
R: P CRICH (55.50)
14/1
8g bellotto (USA) x casey's shamrock (AUS) (francis bacon (IRE))
Race 7 - XXXX Gold Port Augusta Cup (2250m)
Class: Open Track: Good Time: 2:21.39
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: D W O'LEARY
R: J LYON (53.00)
8/1
8r jeune (GB) x most beautiful (AUS) (bluebird (USA))
Winning siblings: Family Bliss,
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
7.3
6/1
T: MS R DAY
R: A PATTERSON (53.00)
6/1
6g perugino (USA) x talent lover (NZ) (lucky ring (IRE))
3
7.8
15/1
T: T T OXLADE
R: J POTTER (53.50)
15/1
5g suresh (NZ) x chimely lass (AUS) (chimes square (AUS))
4
9.1
4/1
T: MS J GOW-WHYTE
R: MS L STOJAKOVIC (58.50)
4/1
12g king's high (AUS) x our silver jan (AUS) (jon george (GB))
5
12.5
5/1
T: D J CLARKEN
R: DAMIEN ROBINSON (53.50)
5/1
5g principality (AUS) x just ask hilda (NZ) (sound reason (CAN))
6
14.2
32/10
T: B COZAMANIS
R: MS A HERRMANN (57.00)
32/10
5g tayasu tsuyoshi (JPN) x live comedy (AUS) (rory's jester (AUS))
7
14.3
50/1
T: T L DAY
R: MS M NEVE (51.00)
50/1
8
25.4
40/1
T: F H MCGUINNESS
R: M VASSALLO (53.00)
40/1
6g jeune (GB) x barossa class (AUS) (el qahira (NZ))
9
29.4
18/10F
T: MS K HUXTABLE
R: C LEVER (57.00)
18/10F
4g perugino (USA) x rekindled (AUS) (natski (IRE))
Race 8 - Freightlink Hcp (64) (1100m)
Class: Restricted 64 Track: Good Time: 1:04.53
Prizemoney: $5,500
1
6/1
T: MS D TULK
R: J POTTER (57.50)
6/1
5g bellotto (USA) x shattered egos (AUS) (mister frisky (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/1
T: R A CAMPBELL
R: MS A HERRMANN (57.00)
3/1
3
0.6
5/1
T: MS S NOLAN
R: T BAKER (53.50)
5/1
3f bellotto (USA) x linney head (AUS) (brondesbury (IRE))
4
2.7
12/1
T: D J HALLIDAY
R: DAMIEN ROBINSON (54.50)
12/1
4h fraar (USA) x dawkel (AUS) (bureaucracy (NZ))
5
2.8
6/1
T: DAVID PAGE
R: MS L STOJAKOVIC (54.00)
6/1
7m lacryma cristi (IRE) x lucky venture (AUS) (brondesbury (IRE))
6
3.2
16/1
T: MS J GOW-WHYTE
R: MS L HOPWOOD (53.00)
16/1
5m testa rossa (AUS) x general edith (AUS) (twig moss (FR))
7
3.3
20/1
T: G I PENNA
R: MS T ZANKER (57.00)
20/1
7g double vice (USA) x myo's pet (AUS) (myocard (NZ))
8
3.4
11/1
T: L S MURRAY
R: P CRICH (54.00)
11/1
9
3.7
9/1
T: MS S RATSCH
R: M VASSALLO (53.50)
9/1
4g devaraja (NZ) x runaway queen (NZ) (nassipour (USA))
10
4.1
40/1
T: MS J GOW-WHYTE
R: MS M NEVE (51.50)
40/1
11
19.8
2/1F
T: M A WHITE
R: J LYON (56.50)
2/1F
* Nick figures are for Australasia.