Breednet Results

PORT MACQUARIE - Friday, October 7

Race 1 - Jr Richards & Sons Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.33 (36.85)
Prizemoney: $30,000
1
9/1
T: T R Martin
R: Y Ichikawa (55.5)
9/1
3f arlington (AUS) x fasting (AUS) (anabaa (USA))
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Rhymes (11)
3/1
T: K A Lees
R: A Bullock (55.5)
3/1
3f medaglia d'oro (USA) x ripe plum (AUS) (spectrum (IRE))
3
1.2
10/9F
T: P M Perry
R: Ms R Murray (55.5)
10/9F
3f choisir (AUS) x french fantasy (AUS) (french deputy (USA))
4
2.4
8/1
T: N R Stewart
R: S Thurlow (58)
8/1
4m reset (AUS) x special grange (AUS) (dehere (USA))
5
2.8
4/1
T: Ms J Graham
R: M McGuren (55.5)
4/1
3f star witness (AUS) x red beret (USA) (red ransom (USA))
6
6.2
60/1
T: J A Sprague
R: A Adkins (58)
60/1
4m trotamondo (CHI) x debz reign (AUS) (danehill star (AUS))
7
6.6
40/1
T: Jodie Bohr
R: Mollie Partridge (56)
40/1
6m via corone (AUS) x little nellie (AUS) (picnicker (AUS))
8
7.1
40/1
T: H R Dew
R: A Chau (58)
40/1
4m al maher (AUS) x reigning cash (AUS) (dash for cash (AUS))
9
10.7
80/1
T: Ms M De Gonneville
R: Jesse Graham (53.5)
80/1
10
13
100/1
T: J A Berry
R: D Northey (58)
100/1
5m moscow ballet (IRE) x sweet m'selle (AUS) (export price (FR))
Race 2 - Prime7 Has The X-Factor Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.51 (36.67)
Prizemoney: $30,000
1
Woomera (14)
6/4F
T: P M Perry
R: J Ford (56.5)
6/4F
3c smart missile (AUS) x breaking news (AUS) (brief truce (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/4
T: T R Martin
R: Y Ichikawa (56.5)
7/4
3g al maher (AUS) x she's lovely (NZ) (zabeel (NZ))
3
0.7
7/1
T: A J Denham
R: A Bullock (59)
7/1
4g bernardini (USA) x sibylline (AUS) (chief's crown (USA))
4
1.1
12/1
T: Colt Prosser
R: A Adkins (56.5)
12/1
3g congrats (USA) x miss campbell (AUS) (conatus (AUS))
5
2.1
Ronzan (9)
50/1
T: Robert Lane
R: Eric Cheung (56)
50/1
4g dreamscape (AUS) x dance decree (AUS) (declarations (AUS))
6
4
20/1
T: R N Godbolt
R: R J Agnew (59)
20/1
4g tickets (AUS) x dawn patrol (AUS) (commands (AUS))
7
6.5
11/1
T: J A Sprague
R: P Graham (59)
11/1
4g king of prussia (AUS) x arco iris (AUS) (canny lad (AUS))
8
7.4
Fujin (2)
80/1
T: P A Smith
R: R Spokes (59)
80/1
9
8.8
Fred (1)
20/1
T: Ms J Graham
R: Melinda Graham (57.5)
20/1
4g more than ready (USA) x joy toy (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
9.3
60/1
T: K G Faulds
R: Ms G Coleman (59)
60/1
5g pentire (GB) x nobody listens (NZ) (kilimanjaro (GB))
11
9.5
66/1
T: S G Morton
R: G Buckley (59)
66/1
4g killy (AUS) x byron's lady (AUS) (kaaptive edition (NZ))
12
10.4
60/1
T: Terry Evans
R: A Chau (59)
60/1
4g tickets (AUS) x verrekeen (AUS) (noverre (USA))
13
11.8
80/1
T: P Cheers
R: B Looker (59)
80/1
4g zariz (AUS) x becquet (AUS) (beckett (IRE))
14
12.9
20/1
T: M R Stitt
R: S Thurlow (59)
20/1
Race 3 - Fuji Xerox Business Centre-C2 (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:00.15 (35.17)
Prizemoney: $30,000
1
7/4
T: D J Bougoure
R: Ms C Schmidt (57)
7/4
Winning siblings: Catseye Surprise, Matowatakpe,
This nick: 41 runners; 25 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/1
T: Ms M De Gonneville
R: Jesse Graham (52.5)
5/1
5g henny hughes (USA) x gold waltz (AUS) (mr. henrysee (USA))
3
3.5
Tribe (2)
12/1
T: Donna Grisedale
R: Jean Van Overmeire (56)
12/1
5g shaft (AUS) x margaret river (AUS) (brief truce (USA))
4
3.8
13/8F
T: C J Bashford
R: G Buckley (55.5)
13/8F
4m lonhro (AUS) x gabriella (GB) (cape cross (IRE))
5
7.1
20/1
T: H R Dew
R: A Chau (54)
20/1
5m wicked style (USA) x risque (AUS) (lion hunter (AUS))
6
8.7
14/1
T: S G Morton
R: Ms G Coleman (54)
14/1
7
11.8
Sumitro (12)
25/1
T: J A Sprague
R: P Graham (54)
25/1
6g street sense (USA) x sierra leone (GB) (polish precedent (USA))
8
12
Mizuki (8)
30/1
T: Tess Wilkes
R: Eric Cheung (51)
30/1
3f i am invincible (AUS) x distantly (AUS) (distant music (USA))
9
14.6
25/1
T: R N Godbolt
R: T Treichel (54)
25/1
4m lope de vega (IRE) x candylee (AUS) (encores (NZ))
Race 4 - Settlers Inn Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:13.71 (36.98)
Prizemoney: $30,000
1
10/9F
T: K A Lees
R: A Bullock (57.5)
10/9F
Winning siblings: Tawfiq Lass,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Jayzou (4)
14/1
T: Allan Kehoe
R: P King (58)
14/1
4g zizou (AUS) x vanetta (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
0.3
20/1
T: Ms C Rode
R: R Spokes (57.5)
20/1
4g equiano (FR) x motown melody (AUS) (commands (AUS))
4
0.7
20/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (54.5)
20/1
5m purrealist (AUS) x high esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
5
0.8
16/1
T: G Prosser
R: P Graham (57.5)
16/1
5g magic winner (AUS) x pauline's dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
1.4
15/1
T: K J Lantry
R: M McGuren (56)
15/1
4m dylan thomas (IRE) x mauresmo (AUS) (dehere (USA))
7
2.9
11/1
T: C J Bashford
R: G Buckley (56.5)
11/1
4m duporth (AUS) x chula vista (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.5
12/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (56.5)
12/1
4m congrats (USA) x book lover (AUS) (mossman (AUS))
9
4.1
20/1
T: P M Perry
R: J Ford (54)
20/1
3f time thief (AUS) x pegasus (AUS) (orpen (USA))
10
4.2
15/2
T: Greg Bennett
R: Ms R Murray (58)
15/2
4g i am invincible (AUS) x platinum dane (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
11
4.6
9/1
T: M R Stitt
R: Alena Skerritt (52.5)
9/1
4m snitzel (AUS) x ingenuous (AUS) (royal academy (USA))
12
7.1
Kumo (2)
25/1
T: C E Ritchie
R: A Hyeronimus (58.5)
25/1
5g bushranger (IRE) x abahlali (AUS) (statue of liberty (USA))
13
7.4
20/1
T: R N Godbolt
R: T Treichel (54)
20/1
3f dream ahead (USA) x al hanoof (AUS) (saint ballado (CAN))
14
18.5
10/1
T: Donna Grisedale
R: Jean Van Overmeire (57)
10/1
6m trotamondo (CHI) x mahlin (AUS) (mister c. (USA))
Race 5 - De Bortoli Port Mac. Sprint (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.54 (36.14)
Prizemoney: $50,000
1
1/1F
T: Ms K Waugh
R: J Ford (58)
1/1F
6g shaft (AUS) x sounds supreme (AUS) (supremo (USA))
Winning siblings: Supreme Bella, Supreme Eddie,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
7/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (54)
7/1
5g may'haab (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
3
3
Fabry (5)
9/2
T: R N Godbolt
R: R Thompson (54)
9/2
5g mutawaajid (AUS) x ozone sand (USA) (l'enjoleur (CAN))
4
4.3
11/2
T: Terry Evans
R: P King (55.5)
11/2
6g holy roman emperor (IRE) x pokey hill (AUS) (rory's jester (AUS))
5
5
25/1
T: J A Sylvester
R: Ms S Clenton (62)
25/1
9g shamardal (USA) x kathy caerleon (IRE) (caerleon (IRE))
7
5.5
8/1
T: D Lane
R: A Adkins (54)
8/1
5g haradasun (AUS) x ionica (AUS) (commands (AUS))
8
7.3
30/1
T: Greg Bennett
R: Ms R Murray (54)
30/1
5g nicconi (AUS) x lucky in love (AUS) (lucky owners (NZ))
9
7.6
50/1
T: H R Dew
R: A Chau (54)
50/1
7g court command (AUS) x larvaleur (AUS) (latarmiss (IRE))
10
8.9
30/1
T: Paul Murray
R: G Buckley (54)
30/1
4m krupt (AUS) x in good faith (AUS) (bureaucracy (NZ))
Race 6 - Fastplast Building Supp. Hcp (1500m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:32.56 (37.23)
Prizemoney: $40,000
1
16/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (56)
16/1
8g o'reilly (NZ) x laebeel (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 61 runners; 44 winners; 3 SW. Details
2
0.5
5/2
T: Ms K Waugh
R: J Ford (59)
5/2
3
1
11/8F
T: Paul Murray
R: Deanne Panya (55)
11/8F
6g o'reilly (NZ) x charlotte's revenge (NZ) (danasinga (AUS))
4
2.2
16/1
T: S G Morton
R: G Buckley (54)
16/1
7g haradasun (AUS) x mosi au tunya (USA) (deputy minister (CAN))
5
2.3
16/1
T: M R Stitt
R: Chloe Baker (55.5)
16/1
7g not a single doubt (AUS) x stunning spirit (AUS) (beautiful crown (USA))
6
2.4
11/1
T: T G Hardy
R: A Chau (54)
11/1
7
2.8
16/1
T: B D Bellamy
R: Eric Cheung (51)
16/1
7g purrealist (AUS) x bavosa (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
8
4.7
60/1
T: P Cheers
R: Jackson Murphy (52)
60/1
7g casino prince (AUS) x melody (NZ) (stravinsky (USA))
9
4.9
20/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (54)
20/1
7g trotamondo (CHI) x page three girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
5.1
12/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (66)
12/1
11
5.4
12/1
T: S G Morton
R: P Graham (58.5)
12/1
6g eavesdropper (USA) x durrah (AUS) (langfuhr (CAN))
12
8.5
30/1
T: R N Godbolt
R: Ms B Hodder (54)
30/1
6m flying spur (AUS) x kistena (AUS) (anabaa (USA))
13
18.8
20/1
T: Ms J Lynch
R: P King (54)
20/1
Race 7 - 2016 Carlton Mid Port Mac Cup (2000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:04.10 (36.80)
Prizemoney: $100,000
1
Sofin (6)
11/4
T: S D Fry
R: B Looker (54.5)
11/4
6m casino prince (AUS) x tomescu (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Redondo Rock,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
5
7/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (61)
7/4F
5g o'reilly (NZ) x aria (NZ) (centaine (AUS))
3
8
16/1
T: L J Jeffriess
R: D A Jones (54)
16/1
4m domesday (AUS) x brittle express (AUS) (success express (USA))
4
8.1
20/1
T: D Lane
R: A Adkins (55)
20/1
5g new approach (IRE) x she's a pirate (AUS) (last tycoon (IRE))
5
8.2
8/1
T: Ms J Hardy
R: C G O'Brien (56)
8/1
6g halling (USA) x red shareef (GB) (marju (IRE))
6
8.3
9/1
T: Allan Kehoe
R: P King (57)
9/1
7
8.5
20/1
T: M J Robinson
R: J Ford (54)
20/1
5g akacheeta (AUS) x carefully (AUS) (dangerous (AUS))
8
9.7
Allzin (13)
50/1
T: G M Hoy
R: Ms B Hodder (54)
50/1
5g al maher (AUS) x zinzin (AUS) (celtic swing (GB))
9
9.9
8/1
T: S G Morton
R: P Graham (54)
8/1
5g nicconi (AUS) x a real dool (USA) (proper reality (USA))
10
11.6
100/1
T: Terry Evans
R: A Chau (54)
100/1
6g volksraad (GB) x ava (NZ) (montjeu (IRE))
11
12
30/1
T: R J Haire
R: S Thurlow (54)
30/1
6g dylan thomas (IRE) x all angels (AUS) (al hareb (USA))
12
12.1
40/1
T: B J Ratcliff
R: R Thompson (54)
40/1
7g bel danoro (AUS) x limbea (NZ) (zabeel (NZ))
13
15.8
16/1
T: Allan Kehoe
R: G Buckley (54)
16/1
4g snitzel (AUS) x sophia lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
14
17.2
100/1
T: Tess Wilkes
R: Eric Cheung (54)
100/1
7g danerich (AUS) x doughnut (AUS) (snippets (AUS))
Race 8 - Winning Edge Presentation-Bm65 (1100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:07.12 (36.64)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: D J Bougoure
R: Ms C Schmidt (58)
20/1
6g astronomer royal (USA) x throne inn (AUS) (king of kings (IRE))
Winning siblings: Julius, Ming, Papavero,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/4F
T: P M Perry
R: Ms R Murray (60.5)
5/4F
5g snitzel (AUS) x radiant star (AUS) (success express (USA))
3
1.6
15/1
T: R N Godbolt
R: J Ford (61.5)
15/1
5g al samer (AUS) x dix (AUS) (strategic (AUS))
4
1.9
4/1
T: Ms D Cunningham
R: Carla Dougherty (53.5)
4/1
5
2.2
14/1
T: T V Green
R: Jackson Murphy (54.5)
14/1
5g fastnet rock (AUS) x arborea (AUS) (imperial prince (IRE))
6
2.3
20/1
T: H R Dew
R: Vad Bolozhinskyi (55)
20/1
4m al maher (AUS) x hindsight (AUS) (show a heart (AUS))
7
3.1
5/1
T: Greg Bennett
R: B Looker (58)
5/1
5g mossman (AUS) x goldfinger (AUS) (dubai destination (USA))
8
3.5
12/1
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (60.5)
12/1
5g nicconi (AUS) x mal de mer (AUS) (bahamian bounty (GB))
9
3.6
12/1
T: H P Ball
R: M McGuren (58)
12/1
7g dubawi (IRE) x st gilgen (AUS) (peintre celebre (USA))
10
4.2
16/1
T: S G Morton
R: P Graham (60)
16/1
6g youthful legs (USA) x luskette (AUS) (luskin star (AUS))
11
6
50/1
T: D Simonetta
R: A Hyeronimus (61)
50/1
5g more than ready (USA) x corton charlemagne (AUS) (king charlemagne (USA))
12
7.9
40/1
T: Terry Evans
R: A Chau (56)
40/1
7m magic albert (AUS) x wooden nickel (AUS) (charnwood forest (IRE))
13
10.5
Artova (12)
10/1
T: R N Godbolt
R: Ms B Hodder (56.5)
10/1
3f artie schiller (USA) x carnova (AUS) (carnegie (IRE))
* Nick figures are for Australasia.