Breednet Results

ROCKHAMPTON - Tuesday, November 28

Race 1 - Fred Smith Racing Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.09 (33.84)
Prizemoney: $12,000
1
7/4
T: B and D Healey
R: Adam Sewell (56.5)
7/4
4h walking or dancing (NZ) x rockabillybabe (AUS) (distant music (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
7/4F
T: J E McConachy
R: Anthony Allen (55.5)
7/4F
3
2.5
15/1
T: C G Russell
R: S Sheargold (57.5)
15/1
5g masterpiece (ARG) x imposing sue (AUS) (imposing bull (AUS))
4
7
40/1
T: Allan A Clark
R: Elyce Smith (53)
40/1
4m ready royal (AUS) x andar (AUS) (octagonal (NZ))
5
8.8
80/1
T: Tracy Simmons
R: D Simmons (54.5)
80/1
3f magnus (AUS) x blue light (AUS) (lago delight (AUS))
6
9.6
5/1
T: J P Caught
R: N Day (54.5)
5/1
5m magnus (AUS) x shirl pegasus (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
10.4
8/1
T: D W Gardiner
R: Lachlan Dodds (54.5)
8/1
4m trusting (AUS) x satin dream (AUS) (clang (AUS))
8
14.2
12/1
T: Scott Pedron
R: Q Krogh (54.5)
12/1
4m roman emperor (NZ) x elle (AUS) (general nediym (AUS))
Race 2 - Hairhouse Warehouse Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:16.54 (34.32)
Prizemoney: $12,000
1
9/4
T: G K Taylor
R: Adam Sewell (57)
9/4
3g zariz (AUS) x princess chloe (AUS) (king cugat (USA))
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
3.3
11/2
T: Brent Gray
R: Anthony Allen (55)
11/2
3f drumbeats (AUS) x size her up (AUS) (success express (USA))
3
4.6
15/1
T: Darryl Johnston
R: Justin P Stanley (56)
15/1
3f drumbeats (AUS) x pavlichenko (AUS) (danewin (AUS))
4
5.6
5/4F
T: Geoff Elliott
R: Lachlan Dodds (54.5)
5/4F
3f red dazzler (AUS) x hanawi (AUS) (saratoga springs (CAN))
5
5.8
20/1
T: Andrew Suli
R: Elyce Smith (53)
20/1
6
7.6
16/1
T: Mick Attard
R: S Sheargold (55.5)
16/1
3f hidden dragon (AUS) x anastar (AUS) (starmunda (AUS))
7
9.4
66/1
T: Laura Cronan
R: Michael Murphy (54.5)
66/1
3f drumbeats (AUS) x zerostar (AUS) (danzero (AUS))
8
12.4
60/1
T: T G Hardy
R: N Thomas (58)
60/1
3g foxwedge (AUS) x serpent (AUS) (peintre celebre (USA))
9
12.9
30/1
T: B and D Healey
R: N Day (57)
30/1
3f real saga (AUS) x tabassi (AUS) (jet spur (AUS))
10
18.4
50/1
T: K J Miller
R: C McIver (55.5)
50/1
3f hidden dragon (AUS) x chipinga (AUS) (desert prince (IRE))
11
25.4
30/1
T: Stephen Rundle
R: D Simmons (57)
30/1
3f helmet (AUS) x miss swan lake (AUS) (show a heart (AUS))
Race 3 - Sa & Mj Stevens Hay Suppl. Hcp (1050m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:59.99 (32.98)
Prizemoney: $12,000
1
14/1
T: J E McConachy
R: Q Krogh (54)
14/1
6g alamosa (NZ) x commendable (NZ) (the commander (NZ))
Winning siblings: Comahni, Comin'through, The Calibrator,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4F
T: A J McMahon
R: N Day (56)
5/4F
3f instinction (AUS) x hennessy beau (AUS) (hennessy (USA))
3
0.7
8/1
T: F E Smith
R: Elyce Smith (53)
8/1
6g all bar one (AUS) x hydeefleish (AUS) (all chatter (USA))
4
1.5
2/1
T: K E Hansen
R: Justin P Stanley (59)
2/1
5g casino prince (AUS) x saldiym (AUS) (general nediym (AUS))
5
3
40/1
T: Shane Parsons
R: Adam Sewell (52.5)
40/1
6
6.8
8/1
T: A R Jenkinson
R: Lachlan Dodds (56)
8/1
6m waterford road (AUS) x red testa (AUS) (western red (NZ))
7
7.6
10/1
T: Mick Attard
R: D Simmons (54)
10/1
5g jet spur (AUS) x navarro (NZ) (entrepreneur (GB))
Race 4 - Peter Boodle Qlty Meats (Bm60) (1811m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:52.00 (34.74)
Prizemoney: $12,000
1
Option (1)
4/13F
T: Mick Attard
R: D Simmons (60)
4/13F
Winning siblings: Cosmic Sands, Fast Gal, Livia's Story,
This nick: 16 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
0.2
9/1
T: Ms A Stephens
R: C McIver (56)
9/1
4g drumbeats (AUS) x capewind (AUS) (dust in the wind (NZ))
3
2
30/1
T: W Dodge
R: C Whiteley (56.5)
30/1
8m outback prince (AUS) x miss monash (AUS) (general monash (USA))
4
4.8
5/1
T: T Button
R: Justin P Stanley (56.5)
5/1
5
6.3
40/1
T: Tim Cook
R: Lachlan Dodds (54)
40/1
7g god's own (AUS) x it's a miracle (AUS) (hula chief (NZ))
6
6.5
14/1
T: Clinton Garland
R: Q Krogh (55.5)
14/1
4g monaco consul (NZ) x sirrah (AUS) (starcraft (NZ))
Race 5 - Milner Construct. P/L Plate-C3 (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:09.22 (34.45)
Prizemoney: $12,000
1
2/1F
T: Ms G Bell
R: Justin P Stanley (57.5)
2/1F
Winning siblings: Connect Express, Fighting Teo, Quarck,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/2
T: T Button
R: N Day (54)
15/2
4m written tycoon (AUS) x honour happy list (AUS) (honour and glory (USA))
3
2.5
12/1
T: John Crane
R: Dakota Graham (54.5)
12/1
2014 Inglis Great Southern Weanling Sale
$1,000
Vendor: Hallmark Thoroughbred Stud, Nagambie
Buyer: P Mcphee
4
2.6
9/4
T: J S O'Shea
R: Michael Murphy (55.5)
9/4
5m court command (AUS) x cymbala (AUS) (canny lad (AUS))
5
4.9
20/1
T: Alan Joseph Jones
R: Anthony Allen (55.5)
20/1
6m choisir (AUS) x silk shantung (AUS) (elusive quality (USA))
6
5.2
10/1
T: John Poots
R: Elyce Smith (56)
10/1
6g o'lonhro (AUS) x meteor mistress (AUS) (invincible spirit (IRE))
7
6.7
5/1
T: Shane Sigvart
R: Lachlan Dodds (56)
5/1
8
6.9
20/1
T: Julieann Lancaster
R: M J Barnham (59)
20/1
4g red element (AUS) x auanne (AUS) (aucash (AUS))
9
21.9
30/1
T: M and C Dore
R: C Whiteley (55.5)
30/1
5m escalation (IRE) x fine seas (AUS) (seascay (NZ))
Race 6 - Xmas At The Races 9/12 (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:16.65 (33.71)
Prizemoney: $20,000
1
30/1
T: F E Smith
R: Elyce Smith (56.5)
30/1
6g wonderful world (AUS) x caring (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Bon Courage, Sandy Town,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/1
T: Mick Attard
R: S Sheargold (56)
11/1
5g rothesay (AUS) x falcrest (NZ) (faltaat (USA))
3
1
12/1
T: Geoff Elliott
R: Michael Murphy (52.5)
12/1
7m god's own (AUS) x snowstream lass (AUS) (black hawk (GB))
4
2
15/2
T: Tony Haydon
R: N Thomas (54)
15/2
4g duporth (AUS) x whoever (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.2
15/2
T: D W Gardiner
R: Anthony Allen (59)
15/2
5g citiwyse (AUS) x saintly trist (AUS) (st. covet (AUS))
6
2.3
13/2
T: T Button
R: Lachlan Dodds (60)
13/2
7g darci brahma (NZ) x rapid kay (NZ) (towkay (AUS))
7
2.8
16/1
T: J H Manzelmann
R: C Whiteley (56)
16/1
8
3
11/4
T: G K Taylor
R: Adam Sewell (55.5)
11/4
5g husson (ARG) x morning glow (AUS) (mister c. (USA))
9
3.8
5/2F
T: J T Wigginton
R: Justin P Stanley (54.5)
5/2F
4m von costa de hero (AUS) x desatin (AUS) (desert sun (GB))
Race 7 - Great Keppel Isl. 19/12 Hcp-55 (1400m)
Class: Restricted 55 Track: Good(3) Time: 1:24.03 (34.76)
Prizemoney: $12,000
1
8/1
T: Mick Attard
R: M J Barnham (56.5)
8/1
5g magic albert (AUS) x citiscene (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Blomkvist, Citigal, Nicoscene,
This nick: 16 runners; 14 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Damien Rideout
R: N Day (59)
8/1
6g commands (AUS) x maggie's mate (AUS) (el moxie (USA))
3
0.3
15/2
T: Ricky Vale
R: Anthony Allen (54)
15/2
6m reset (AUS) x russian ballet (AUS) (baryshnikov (AUS))
4
0.4
50/1
T: G D'Altorio
R: Michael Murphy (55.5)
50/1
5
1.2
7/1
T: Leslie Bryant
R: Rhiannon Payne (52.5)
7/1
6m keep the faith (AUS) x connemara bay (AUS) (lion heart (USA))
6
1.6
11/1
T: B and D Healey
R: Dakota Graham (54.5)
11/1
5g medaglia d'oro (USA) x pouter (AUS) (dubawi (IRE))
7
1.7
9/1
T: Kelly Shaw
R: S Sheargold (57)
9/1
4m foxwedge (AUS) x show bling (AUS) (flying spur (AUS))
8
1.9
80/1
T: Tim Cook
R: C McIver (54)
80/1
5m dane fever (AUS) x mighty zoe (AUS) (ghataas (GB))
9
2.4
7/2F
T: J H Manzelmann
R: C Whiteley (59)
7/2F
4g husson (ARG) x roseneath (AUS) (testa rossa (AUS))
10
3.9
Ozein (11)
20/1
T: Alan Joseph Jones
R: Elyce Smith (53)
20/1
7g danewin (AUS) x ozone sand (USA) (l'enjoleur (CAN))
11
4.9
60/1
T: Ms Z Hohn
R: Q Krogh (55.5)
60/1
12
5.1
6/1
T: Allan A Clark
R: D Simmons (54.5)
6/1
7m ready royal (AUS) x roadie ran (AUS) (waterford road (AUS))
13
46.9
11/1
T: T Button
R: Adam Sewell (56)
11/1
4g snitzel (AUS) x tor's dancer (AUS) (thunder gulch (USA))
* Nick figures are for Australasia.