Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, August 16

Race 1 - Clubsnsw Hcp (86) (1900m)
Class: Restricted 86 Track: Dead Time: 1:57.68
Prizemoney: $70,000
1
4/1
T: J A O'SHEA
R: TIM CLARK (56.50)
4/1
5m singspiel (IRE) x vivid concert (IRE) (chief singer (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: J C COYLE
R: G BOSS (56.50)
6/1
5m orpen (USA) x aussie neps (AUS) (county (AUS))
3
0.4
5/2
T: K J CALLAUGHAN
R: B SHINN (55.50)
5/2
4
2.1
9/4F
T: C J WALLER
R: J BOWMAN (55.00)
9/4F
5g zamindar (USA) x bright spells (USA) (alleged (USA))
5
3.3
FEORLAN (10)
11/1
T: L J TILLEY
R: P ROBL (53.00)
11/1
5g mull of kintyre (USA) x queen's revenge (AUS) (kaaptive edition (NZ))
6
3.9
13/2
T: E B MURRAY
R: C W BROWN (56.50)
13/2
7
4.4
80/1
T: MS G MARKWELL
R: B LOOKER (56.00)
80/1
6g quest for fame (GB) x spirit (AUS) (danehill (USA))
8
6.3
60/1
T: G T HOY
R: PETER WELLS (54.50)
60/1
Race 2 - Merrylands RSL Club Hcp (1500m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:30.28
Prizemoney: $70,000
1
11/1
T: A J CUMMINGS
R: C W BROWN (57.00)
11/1
Winning siblings: Flying Home, Gee Eff Cee, Hautvillers,
This nick: 72 runners; 55 winners; 7 SW. Details
2
2.8
11/2
T: MS G WATERHOUSE
R: B SHINN (55.00)
11/2
3
3
XAVIER (8)
4/5F
T: J B CUMMINGS
R: D NIKOLIC (54.50)
4/5F
4g king cugat (USA) x vintage power (NZ) (danehill (USA))
4
3.2
7/1
T: DAVID PAYNE
R: DANIEL EDMONDS (50.00)
7/1
4g commands (AUS) x coy cowgirl (AUS) (shy rambler (USA))
5
4.6
25/1
T: C J WALLER
R: G BOSS (57.50)
25/1
7g bahhare (USA) x shock attack (NZ) (inviting (IRE))
6
4.8
4/1
T: G PORTELLI
R: P ROBL (55.50)
4/1
5g o'reilly (NZ) x ungaro (NZ) (centaine (AUS))
7
6.1
20/1
T: G H WALTER
R: J INNES (55.50)
20/1
6g istidaad (USA) x tiger moth (NZ) (sky chase (NZ))
8
6.3
80/1
T: K A LEES
R: J BOWMAN (54.50)
80/1
7g lord ballina (AUS) x centrepiece (NZ) (centaine (AUS))
9
8.1
100/1
T: K A LEES
R: KODY NESTOR (56.50)
100/1
10g danewin (AUS) x nice choice (GB) (touching wood (USA))
Race 3 - Mounties Group Hcp (86) (1500m)
Class: Restricted 86 Track: Dead Time: 1:30.30
Prizemoney: $70,000
1
2/1F
T: C KARAKATSANIS
R: T ANGLAND (55.00)
2/1F
5g clang (AUS) x jazztrack (AUS) (distinctly north (USA))
Winning siblings: Grey Piranha, White Piranha,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.3
HUMMA (12)
3/1
T: C J WALLER
R: R S DYE (53.50)
3/1
5g iglesia (AUS) x blue lady (AUS) (western symphony (USA))
3
3.1
12/1
T: PAUL MURRAY
R: DANIEL EDMONDS (54.00)
12/1
5m brahms (USA) x boba (AUS) (woodman (USA))
4
3.9
MY SONG (13)
25/1
T: SCOTT WADE
R: MS K O'HARA (53.00)
25/1
9g song of tara (IRE) x just trish (AUS) (sovereign red (NZ))
5
4.1
6/1
T: MS G MARKWELL
R: B LOOKER (56.50)
6/1
6g secret savings (USA) x squaw angel (USA) (sunny's halo (CAN))
6
4.5
6/1
T: MS K WAUGH
R: D NIKOLIC (53.50)
6/1
5g distant music (USA) x sea rhapsody (NZ) (palace music (USA))
7
5.6
30/1
T: K J PARKER
R: J FORD (56.50)
30/1
6g dr fong (USA) x ragnette (AUS) (sir laurence (NZ))
8
6.2
50/1
T: MS G WILLIAMS
R: TIM CLARK (54.00)
50/1
6g flying spur (AUS) x prima (AUS) (marscay (AUS))
9
6.4
14/1
T: ANNE-MARIE RUTTLEY
R: KODY NESTOR (55.50)
14/1
8g thunder gulch (USA) x misinterpret (AUS) (mister c. (USA))
10
9
30/1
T: DAVID HUGHES
R: PETER WELLS (55.00)
30/1
8g deputy governor (USA) x perfect shot (NZ) (cocky golfer (USA))
11
12.8
100/1
T: MS G MARKWELL
R: L V CASSIDY (56.50)
100/1
Race 4 - Premiere Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Dead Time: 1:10.13
Prizemoney: $150,000
1
2/1F
T: C J WALLER
R: G BOSS (58.50)
2/1F
4g honours list (IRE) x myrrh (NZ) (nassipour (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
7/1
T: K A LEES
R: TIM CLARK (58.50)
7/1
7g snippets (AUS) x snow finch (IRE) (storm bird (CAN))
3
1
7/2
T: J A O'SHEA
R: J BOWMAN (58.50)
7/2
5g king of kings (IRE) x secret liaisons (NZ) (t.v. heart throb (USA))
4
1.2
7/1
T: DAVID PAYNE
R: J LLOYD (56.50)
7/1
4m choisir (AUS) x hustle bustle (AUS) (catrail (USA))
5
3.5
3/1
T: J R HAWKES
R: D BEADMAN (58.50)
3/1
5g flying spur (AUS) x synaesthesia (USA) (quiet american (USA))
Race 5 - Chprsl The Run To The Rose (1300m) Gr3
Class: Quality Track: Good Time: 1:18.14
Prizemoney: $125,000
1
11/8F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (55.50)
11/8F
3g strategic (AUS) x martella (AUS) (unbridled's song (USA))
Winning siblings: Scrutiny, Treaty,
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
3/1
T: MS G WATERHOUSE
R: B SHINN (53.00)
3/1
3f red ransom (USA) x flittery (AUS) (danehill (USA))
3
0.9
7/1
T: DAVID PAYNE
R: J LLOYD (55.00)
7/1
3g montjeu (IRE) x endless joy (NZ) (centaine (AUS))
4
1
15/2
T: DAVID PAYNE
R: C W BROWN (58.50)
15/2
5
1.2
14/1
T: J B CUMMINGS
R: P ROBL (53.00)
14/1
3g van nistelrooy (USA) x royal show (NZ) (deputy governor (USA))
6
2
16/1
T: PAUL MURRAY
R: D NIKOLIC (53.50)
16/1
3c street cry (IRE) x shady stream (AUS) (archregent (CAN))
7
3.5
60/1
T: DAVID PAYNE
R: J FORD (53.00)
60/1
3g royal academy (USA) x fleecing (AUS) (anabaa (USA))
8
3.7
14/1
T: MS G WATERHOUSE
R: G BOSS (53.00)
14/1
3c red ransom (USA) x sydney's dream (AUS) (bletchingly (AUS))
9
4.4
40/1
T: MATTHEW SMITH
R: MS K O'HARA (53.00)
40/1
3g anabaa (USA) x cautious mission (AUS) (marscay (AUS))
10
5.2
14/1
T: PETER SNOWDEN
R: TIM CLARK (53.00)
14/1
3f encosta de lago (AUS) x so striking (AUS) (pre emptive strike (CAN))
11
5.3
BILGOLA (10)
100/1
T: E B MURRAY
R: T ANGLAND (53.00)
100/1
3c catcher in the rye (IRE) x siembra (AUS) (sea swell (AUS))
Race 6 - Clubsnsw Western Metro Hcp-75 (1300m)
Class: Restricted 75 Track: Good Time: 1:17.15
Prizemoney: $70,000
1
5/4F
T: MS G WATERHOUSE
R: B SHINN (58.50)
5/4F
This nick: 61 runners; 39 winners; 3 SW. Details
2
1.5
10/1
T: MARK DE MONTFORT
R: J A CASSIDY (58.00)
10/1
4g keltrice (AUS) x royal works (AUS) (sports works (AUS))
3
1.7
7/2
T: G A RYAN
R: J BOWMAN (58.00)
7/2
4g viscount (AUS) x timeless winds (AUS) (mister c. (USA))
4
2.2
7/1
T: J B CUMMINGS
R: P ROBL (59.50)
7/1
7r danehill (USA) x haddria (AUS) (dehere (USA))
5
2.5
14/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (54.00)
14/1
3c galileo (IRE) x liberty song (IRE) (last tycoon (IRE))
6
2.6
PAMPAS (2)
12/1
T: P J WEBSTER
R: KODY NESTOR (56.50)
12/1
6g danehill (USA) x savannah success (AUS) (success express (USA))
7
3.8
40/1
T: C KARAKATSANIS
R: T ANGLAND (56.00)
40/1
5g black hawk (GB) x true line (NZ) (casual lies (USA))
8
4
25/1
T: MS K GAVENLOCK
R: PETER WELLS (55.00)
25/1
5g desert prince (IRE) x hunbunn (AUS) (ron bon (USA))
9
5.1
12/1
T: JOSEPH PRIDE
R: C W BROWN (59.50)
12/1
10
5.4
MANTOVA (15)
40/1
T: J DENHAM
R: TIM CLARK (55.00)
40/1
11
5.6
66/1
T: R T LEEMON
R: G BOSS (57.50)
66/1
6g king's best (USA) x slanchyvah (NZ) (kaapstad (NZ))
12
5.8
14/1
T: J DENHAM
R: D NIKOLIC (59.50)
14/1
6g shovhog (AUS) x cachelle (AUS) (marscay (AUS))
13
6.8
40/1
T: DAVID PAYNE
R: J LLOYD (55.50)
40/1
4g hussonet (USA) x honor lap (NZ) (honor grades (USA))
14
8.1
80/1
T: MS A TURNER
R: MS K O'HARA (57.00)
80/1
6g langfuhr (CAN) x isle of smiles (CAN) (erins isle (IRE))
15
9.2
150/1
T: A STAPLEFORD
R: J FORD (53.00)
150/1
4m more than ready (USA) x our jane (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 7 - Fairfield RSL Hcp (91) (1200m)
Class: Restricted 91 Track: Good Time: 1:10.70
Prizemoney: $70,000
1
11/2
T: M C CONNERS
R: C AGNEW (59.00)
11/2
Winning siblings: Brookton Tiara, Estrata,
This nick: 11 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.8
25/1
T: G A RYAN
R: J LLOYD (53.00)
25/1
5m jan murray (USA) x joyseeker (AUS) (at talaq (USA))
3
0.9
HAIRY (2)
5/2F
T: DAVID PAYNE
R: DANIEL EDMONDS (55.00)
5/2F
5m fuji kiseki (JPN) x final waltz (AUS) (danehill (USA))
4
1.5
NEROLI (11)
12/1
T: PETER SNOWDEN
R: D NIKOLIC (54.50)
12/1
5m viscount (AUS) x dalquarren (AUS) (canny lad (AUS))
5
3.2
9/2
T: J A O'SHEA
R: J BOWMAN (57.00)
9/2
6
3.4
14/1
T: KEVIN MOSES
R: TIM CLARK (54.50)
14/1
5m dehere (USA) x encarta (NZ) (westminster (NZ))
7
3.6
16/1
T: R H THOMSEN
R: MS K O'HARA (53.00)
16/1
4m mr. henrysee (USA) x hot saucy duck (AUS) (personal hope (USA))
8
4.9
40/1
T: J R HAWKES
R: C W BROWN (56.50)
40/1
5m black minnaloushe (USA) x yankee gold (NZ) (western symphony (USA))
9
5.1
GOLDAM (4)
10/1
T: C KARAKATSANIS
R: T ANGLAND (57.00)
10/1
4m twining (USA) x spurani (AUS) (flying spur (AUS))
10
5.3
40/1
T: G PORTELLI
R: P ROBL (56.50)
40/1
11
5.5
CAJOU (9)
15/4
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (56.00)
15/4
12
5.7
50/1
T: C J WALLER
R: B SHINN (56.50)
50/1
6m strategic (AUS) x young vic (GB) (old vic (GB))
13
6.4
50/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (56.50)
50/1
6m secret savings (USA) x sheher (AUS) (scenic (IRE))
Race 8 - Dooleys Hcp (86) (1100m)
Class: Restricted 86 Track: Good Time: 1:04.24
Prizemoney: $70,000
1
3/1F
T: KEVIN MOSES
R: KODY NESTOR (55.50)
3/1F
5g knowledge (AUS) x lady zip (AUS) (zephyr zip (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
16/1
T: A G SCORSE
R: D NIKOLIC (57.50)
16/1
5g langfuhr (CAN) x pretty spectacular (AUS) (spectacular spy (USA))
3
1.6
KOICHI (6)
9/2
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (58.00)
9/2
4g canny lad (AUS) x perle (AUS) (night shift (USA))
4
1.7
12/1
T: K A LEES
R: J BOWMAN (55.50)
12/1
5g magic albert (AUS) x great temptation (AUS) (luskin star (AUS))
5
1.8
MALTESE (13)
7/1
T: J DENHAM
R: G BOSS (54.00)
7/1
4m tale of the cat (USA) x marwell lady (AUS) (lord seymour (IRE))
6
2.1
5/1
T: J R HAWKES
R: D BEADMAN (59.00)
5/1
5g canny lad (AUS) x beyond price (NZ) (imposing (AUS))
7
3.3
12/1
T: J C DEAMER
R: J A CASSIDY (58.50)
12/1
5g dolphin street (FR) x open slather (AUS) (last tycoon (IRE))
8
3.5
8/1
T: P M FARRELL
R: B SHINN (57.50)
8/1
5g sir laurence (NZ) x proudest lady (AUS) (proud knight (AUS))
9
3.7
20/1
T: K A LEES
R: L V CASSIDY (53.50)
20/1
10
4.2
16/1
T: J R HAWKES
R: C W BROWN (58.50)
16/1
5g show a heart (AUS) x it's a giggle (AUS) (rory's jester (AUS))
11
6.3
66/1
T: G L ANDREWS
R: PETER WELLS (52.50)
66/1
9g mad hatter (AUS) x wonder (AUS) (alquoz (USA))
12
6.4
20/1
T: G PORTELLI
R: P ROBL (59.00)
20/1
6g commands (AUS) x lady of letters (AUS) (geiger counter (USA))
* Nick figures are for Australasia.