Breednet Results

SUNSHINE COAST - Wednesday, May 13

Race 1 - Select Bathroom & Plumbing Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:42.68
Prizemoney: $13,000
1
5/4F
T: L F BIRCHLEY
R: S SCRIVEN (57.00)
5/4F
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
10/1
T: C J WILLIAMSON
R: MS R HINRICKS (54.00)
10/1
3
2.3
4/1
T: J DANN
R: BRENT EVANS (55.50)
4/1
4
6.5
9/1
T: B J SMITH
R: S GALLOWAY (57.00)
9/1
3g easy rocking (AUS) x sudi princess (AUS) (paris prince (USA))
5
9
2/1
T: R A OTTO
R: L V CASSIDY (55.00)
2/1
3f black minnaloushe (USA) x fibber (NZ) (casual lies (USA))
6
10.5
50/1
T: MS M THEXTON
R: J BYRNE (55.00)
50/1
3f kbenjar (AUS) x receptora (CHI) (blue dancer (FR))
7
11.8
11/1
T: G A RYAN
R: MATTHEW PALMER (57.00)
11/1
3g golden snake (USA) x bahamian breeze (AUS) (bahamian bounty (GB))
8
11.9
20/1
T: N J FLOUSKOS
R: E A WILKINSON (55.50)
20/1
4m way of light (USA) x tillgarza miss (AUS) (don't say halo (USA))
9
13.5
14/1
T: T N MILLER
R: M CAHILL (57.50)
14/1
4g archway (IRE) x red eyed bliss (AUS) (eagle eyed (USA))
10
21.3
60/1
T: W P BAKER
R: MS K BANKS (55.00)
60/1
3f greenlander (GB) x fires (AUS) (forest glow (USA))
Race 2 - X X X X Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:23.56
Prizemoney: $13,000
1
9/4F
T: LOUISE WHITE
R: M CAHILL (57.00)
9/4F
3f rhythm (USA) x smoke and fire (AUS) (hula chief (NZ))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
13/2
T: P DUFF
R: S SCRIVEN (58.00)
13/2
3f choisir (AUS) x star of hayley (AUS) (mukaddamah (USA))
3
1.1
16/1
T: MS S O'SULLIVAN
R: M SPEERS (55.50)
16/1
5m shedad (AUS) x duchess of pemm (AUS) (covetous (AUS))
4
2.3
6/1
T: PATRICK SEXTON
R: G GERAN (56.50)
6/1
3f canny lad (AUS) x fee mail (GB) (danehill (USA))
5
3
6/1
T: MS G HEINRICH
R: B N STEWART (57.50)
6/1
3f secret savings (USA) x at the bay (AUS) (at talaq (USA))
6
3.8
7/2
T: F N PHILLIPS
R: D J BROWNE (57.50)
7/2
4m carry the flag (GB) x maximum chance (AUS) (jan murray (USA))
7
4
20/1
T: B R GUY
R: MATTHEW PALMER (55.50)
20/1
8
5.8
50/1
T: T N MILLER
R: MS S AL TALEEI (53.00)
50/1
4m show a heart (AUS) x nalava (AUS) (mighty avalanche (AUS))
9
6.3
20/1
T: R L CAMERON
R: D SPARKS (56.00)
20/1
3f king of danes (AUS) x empire theatre (AUS) (king's theatre (IRE))
10
7.3
16/1
T: B S BALDWIN
R: L V CASSIDY (57.00)
16/1
3f reenact (AUS) x magill road (AUS) (brocco (USA))
11
8.8
ABODE (9)
14/1
T: C SINTON
R: K POPE (56.50)
14/1
3f strategic (AUS) x home (AUS) (octagonal (NZ))
12
11.8
12/1
T: P J FACOORY
R: C REITH (58.00)
12/1
3f untouchable (AUS) x total whisper (AUS) (total look (USA))
13
12.3
100/1
T: F ADAMS
R: MS K BANKS (56.00)
100/1
3f filante (NZ) x old flames (AUS) (forest glow (USA))
Race 3 - Win Television Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:21.77
Prizemoney: $13,000
1
4/1
T: G C KENNEDY
R: K POPE (56.00)
4/1
3g moon rocket (JPN) x a thousand drinks (AUS) (success express (USA))
Winning siblings: Canwah, On The Deck, Roctonic,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
7/2
T: JON WALK
R: JOSHUA JONES (54.00)
7/2
4g mossman (AUS) x sunset (AUS) (telesto (NZ))
3
1.3
6/1
T: R L HEATHCOTE
R: S SCRIVEN (56.00)
6/1
4
4.3
SACHEM (6)
25/1
T: T B THOMAS
R: N THOMAS (55.50)
25/1
4g viscount (AUS) x trousseau (AUS) (biscay (AUS))
5
4.5
1/1F
T: JOHN HOLCOMBE
R: C REITH (58.50)
1/1F
4g bianconi (USA) x sampaquita (AUS) (ark regal (NZ))
6
7.3
13/4
T: B J SMITH
R: S GALLOWAY (57.00)
13/4
3g galileo (IRE) x gold token (AUS) (party leader (USA))
7
9
12/1
T: P J BALZEN
R: J BOWDITCH (54.00)
12/1
4g king ivor (AUS) x djebel's gamble (AUS) (fossicker (AUS))
8
12
60/1
T: MS G HARRISON
R: MATT MORRIS (54.50)
60/1
9
19.3
25/1
T: E C TROTT
R: D CRAVEN (54.00)
25/1
10
20
50/1
T: L J RICHARDSON
R: DANIEL GRIFFIN (55.00)
50/1
Race 4 - Yalumba Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:15.12 (36.54)
Prizemoney: $13,000
1
6/1
T: T N MILLER
R: M CAHILL (57.00)
6/1
3g brave hawk (AUS) x maid dane (AUS) (lion hunter (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
6.5
7/2
T: B and J MCLACHLAN
R: E A WILKINSON (57.00)
7/2
3c iglesia (AUS) x katnip (NZ) (nassipour (USA))
3
2.3
11/4
T: G A RYAN
R: MATTHEW PALMER (57.00)
11/4
4
9.3
5/1
T: M J MAIR
R: K POPE (57.00)
5/1
5
11.3
20/1
T: P DUFF
R: MS M RADECKER (57.00)
20/1
3g telesto (NZ) x miss em (AUS) (peintre celebre (USA))
6
13
7/4F
T: B R GUY
R: J BYRNE (57.00)
7/4F
3g untouchable (AUS) x roserunner (AUS) (kenmare (FR))
7
18.8
66/1
T: F N PHILLIPS
R: M HELLYER (52.00)
66/1
3f frisco view (USA) x shylass (AUS) (ignatius (USA))
8
21
10/1
T: MS R DODD
R: R WIGGINS (57.00)
10/1
3c easy rocking (AUS) x breezeway (AUS) (brief truce (USA))
Race 5 - Sunshine Coast Daily Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Slow Time: 1:14.51 (36.37)
Prizemoney: $13,000
1
4/1
T: B R GUY
R: MATTHEW PALMER (54.00)
4/1
3f hussonet (USA) x kashkow (NZ) (kashani (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/1
T: B R GUY
R: J BYRNE (57.50)
11/1
3
2
YATALA (1)
9/2
T: TONY CRANE
R: S SCRIVEN (59.00)
9/2
4
2.4
5/1
T: M J TREMBLE
R: M CAHILL (55.50)
5/1
4m el moxie (USA) x let's kiss (AUS) (catrail (USA))
5
4.5
5/2F
T: B S BALDWIN
R: MS AMY TAYLOR (56.00)
5/2F
4m rubiton (AUS) x bayremah (NZ) (kingdom bay (NZ))
6
5.8
9/1
T: G F BURNS
R: B N STEWART (58.50)
9/1
5m o'reilly (NZ) x latour (NZ) (honor grades (USA))
7
6.5
20/1
T: MS K CRAFT
R: L V CASSIDY (54.50)
20/1
5m show a heart (AUS) x magic of mackay (AUS) (distinctly north (USA))
8
6.8
14/1
T: R L HEATHCOTE
R: C REITH (55.50)
14/1
4m lujain (USA) x she sizzles (AUS) (snippets (AUS))
9
9
30/1
T: S LOWE
R: DANIEL GRIFFIN (54.00)
30/1
3f aucash (AUS) x cinque bella donna (AUS) (sanction (AUS))
10
10.8
AKOYA (14)
30/1
T: MICHAEL JACOBS
R: J L TAYLOR (54.00)
30/1
4m twining (USA) x red mariete (AUS) (red ransom (USA))
11
11.3
5/1
T: DAVID MURPHY
R: B EL-ISSA (56.50)
5/1
4m king charlemagne (USA) x royal jama (AUS) (royal academy (USA))
12
12
40/1
T: W LAWSON
R: W CLASOHM (55.50)
40/1
4m king of danes (AUS) x she can can (AUS) (canny lad (AUS))
13
16
100/1
T: T N MILLER
R: MS M RADECKER (54.00)
100/1
Race 6 - Caloundra R S L Hcp (C5) (1400m)
Class: Class 5 Track: Slow Time: 1:28.66 (36.18)
Prizemoney: $13,000
1
7/4F
T: STEVEN O'DEA
R: R WIGGINS (54.00)
7/4F
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.8
14/1
T: C SINTON
R: K POPE (54.00)
14/1
5g free flyer (IRE) x a florin (AUS) (son of gildoran (AUS))
3
1.9
11/4
T: E ROPIHA
R: S SEAMER (56.50)
11/4
4g springsteen (AUS) x country bowl (AUS) (high regard (AUS))
4
2.3
6/1
T: B R GUY
R: M CAHILL (56.50)
6/1
5g faltaat (USA) x pamlin (NZ) (spectacular love (USA))
5
3
25/1
T: B R GUY
R: J BYRNE (54.00)
25/1
5h grand lodge (USA) x zaridiya (IRE) (doyoun (GB))
6
4
12/1
T: F N PHILLIPS
R: D J BROWNE (56.00)
12/1
6g frisco view (USA) x louisiana lass (AUS) (yallah prince (AUS))
7
4.3
9/1
T: R A OTTO
R: L V CASSIDY (54.00)
9/1
3g pins (AUS) x french tide (CAN) (dauphin fabuleux (CAN))
8
4.5
12/1
T: F ADAMS
R: MS K BANKS (54.00)
12/1
5m irgun (USA) x golden bell (AUS) (bellotto (USA))
9
6.5
13/2
T: B and J MCLACHLAN
R: E A WILKINSON (56.50)
13/2
10
7.3
20/1
T: R L HEATHCOTE
R: MATTHEW PALMER (54.00)
20/1
6m piccolo (GB) x tiera lea (AUS) (tierce (AUS))
11
8
66/1
T: C R MORPHY
R: J L TAYLOR (54.00)
66/1
12
8.5
25/1
T: B S BALDWIN
R: A PATTILLO (59.00)
25/1
6g green perfume (USA) x ranvic (NZ) (vice regal (NZ))
13
9.8
25/1
T: L J MAYFIELD-SMITH
R: JOSHUA JONES (56.50)
25/1
6g city on a hill (USA) x cayna (NZ) (kaapstad (NZ))
14
12.3
60/1
T: J A WEIDEMANN
R: M HELLYER (51.00)
60/1
6m with class (CAN) x star news (NZ) (star way (GB))
Race 7 - Reed Property Group Hcp (C6) (1800m)
Class: Class 6 Track: Slow Time: 1:56.36 (38.24)
Prizemoney: $13,000
1
6/1
T: W R PHOLI
R: JOSHUA JONES (54.00)
6/1
4g dash for cash (AUS) x final shuffle (AUS) (forest glow (USA))
Winning siblings: Imadasher, Magic Shuffle,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
40/1
T: MS L PATON
R: W CLASOHM (54.00)
40/1
7g bubble gum fellow (JPN) x euston girl (NZ) (porter rhodes (USA))
3
4.5
6/1
T: S A MACKINNON
R: D J BROWNE (54.50)
6/1
5m desert king (IRE) x miss bingo (AUS) (zoffany (USA))
4
5.4
15/1
T: T M WHITTINGTON
R: J BOWDITCH (54.00)
15/1
4g show a heart (AUS) x godzevir (NZ) (godswalk (USA))
5
6.5
16/1
T: H R RICHARDSON
R: GARRY BAKER (54.00)
16/1
5g rapid man (AUS) x distinctly french (AUS) (distinctly north (USA))
5
6.5
10/1
T: BRUCE RUMING
R: K FORRESTER (54.50)
10/1
5m some charm (AUS) x sal d'air (AUS) (run straight run (NZ))
7
7.3
7/1
T: F N PHILLIPS
R: M HELLYER (51.00)
7/1
5m marwina (AUS) x nebula odyssey (NZ) (star way (GB))
8
8.3
16/1
T: J R WHEELER
R: C REITH (60.00)
16/1
4g golan (IRE) x llamrei (NZ) (star way (GB))
9
9
6/1
T: R A OTTO
R: L V CASSIDY (54.00)
6/1
4h honours list (IRE) x shurban (AUS) (prego (IRE))
10
9.5
14/1
T: J A WEIDEMANN
R: K POPE (54.00)
14/1
7g vettori (IRE) x nothing flat (AUS) (scenic (IRE))
11
10
25/1
T: ALAN JONES
R: J L TAYLOR (55.00)
25/1
5g the commander (NZ) x cool babe (USA) (ends well (USA))
12
10.8
20/1
T: CHRIS JORDAN
R: DANIEL GRIFFIN (54.00)
20/1
7g cicerao (IRE) x insatiable (NZ) (spectacular love (USA))
13
11.5
11/4F
T: T BAILEY
R: S GALLOWAY (55.50)
11/4F
4g show a heart (AUS) x barometer (AUS) (coronation day (AUS))
14
13.3
15/2
T: R L HEATHCOTE
R: MATTHEW PALMER (54.00)
15/2
5m aristotle (IRE) x zacushla (NZ) (zabeel (NZ))
15
14
7/1
T: B J SMITH
R: MS AMY TAYLOR (54.50)
7/1
5m legal opinion (AUS) x myban girl (NZ) (creag-an-sgor (IRE))
16
18.5
PREND (10)
20/1
T: R W BRADSHAW
R: J BYRNE (54.00)
20/1
6m honour and glory (USA) x talent plus (AUS) (arch sculptor (GB))
Race 8 - Hot 91 Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Slow Time: 1:14.91 (38.26)
Prizemoney: $13,000
1
14/1
T: P J BELL
R: MS J PIPER (56.50)
14/1
4g elusive quality (USA) x embraceable you (NZ) (rodrigo de triano (USA))
Winning siblings: Arms Wide Open, Wells,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
9/1
T: B and J MCLACHLAN
R: E A WILKINSON (55.50)
9/1
3g more than ready (USA) x dawn to dusk (USA) (son of briartic (CAN))
3
1
6/1
T: B R GUY
R: M HELLYER (55.00)
6/1
4g quest for fame (GB) x linea (AUS) (brief truce (USA))
4
2.8
9/1
T: J P CAUGHT
R: J L TAYLOR (56.00)
9/1
4g arena (AUS) x moment's pleasure (AUS) (archregent (CAN))
5
3.3
50/1
T: MICHAEL JACOBS
R: K FORRESTER (54.00)
50/1
5g fantastic light (USA) x goddess of wisdom (USA) (sadler's wells (USA))
6
4
16/1
T: B S BALDWIN
R: D CRAVEN (55.00)
16/1
4g aucash (AUS) x setting (AUS) (scenic (IRE))
7
4.5
15/2
T: MS R DODD
R: R WIGGINS (58.50)
15/2
5g clang (AUS) x almost there (AUS) (sanction (AUS))
8
5
12/1
T: JOE GLEESON
R: MATTHEW PALMER (59.50)
12/1
5g red ransom (USA) x in the past (GB) (zafonic (USA))
9
8
25/1
T: MS G HEINRICH
R: J BYRNE (54.00)
25/1
4g zeditave (AUS) x nativism (NZ) (maroof (USA))
10
8.3
60/1
T: C R MORPHY
R: N THOMAS (56.00)
60/1
5g octagonal (NZ) x laurel grove (AUS) (bluebird (USA))
11
8.5
12/1
T: S L WATTERS
R: M A HUGHES (54.00)
12/1
4g canadian silver (CAN) x green spirit (AUS) (green line express (USA))
12
8.6
1/1F
T: S A MACKINNON
R: D J BROWNE (57.50)
1/1F
13
8.8
LADROS (9)
6/1
T: P J FACOORY
R: J BOWDITCH (56.50)
6/1
4g show a heart (AUS) x total whisper (AUS) (total look (USA))
14
11.5
20/1
T: R L HEATHCOTE
R: C REITH (57.00)
20/1
4g dehere (USA) x mills field (USA) (prospectors gamble (USA))
15
15.8
TANZILL (10)
11/1
T: M J LAKEY
R: M HEAGNEY (56.50)
11/1
4g rhythm (USA) x powder (AUS) (simonstad (NZ))
16
17.3
100/1
T: MS C RICHARDSON
R: DANIEL GRIFFIN (54.00)
100/1
5g xaar (GB) x bright talk (AUS) (green desert (USA))
17
17.8
100/1
T: T N MILLER
R: K POPE (54.00)
100/1
6g bahhare (USA) x clare valley (NZ) (prince echo (IRE))
300
25/1
T: CHERIE O'NEILL
R: M CAHILL (55.50)
25/1
4g rock of gibraltar (IRE) x royal purler (AUS) (hector protector (USA))
* Nick figures are for Australasia.