Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, April 21

Race 1 - Sunshine R.L Centenary Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:01.58 (36.42)
Prizemoney: $21,000
1
9/4
T: M G Molander
R: M Hellyer (57.5)
9/4
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.5
15/2
T: Tom Bourke
R: A Spinks (55.5)
15/2
3
3.8
11/2
T: S A Mackinnon
R: M Cahill (58)
11/2
3g duporth (AUS) x woodstock hussey (AUS) (hussonet (USA))
4
4.8
9/1
T: Lauren Herne
R: N Day (57.5)
9/1
3g kuroshio (AUS) x noveliste (AUS) (runyon (IRE))
5
5.6
15/2
T: Gavin Logan
R: Ms S Lacy (54)
15/2
6m sharkbite (AUS) x metoka (AUS) (staroka (AUS))
6
5.7
11/8F
T: T J Hurley
R: P Hammersley (56)
11/8F
3f jet spur (AUS) x shireen (AUS) (reenact (AUS))
Race 2 - Allcoast Tyre & Mech. Sol-Bm75 (1800m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(8) Time: 1:56.84 (37.57)
Prizemoney: $21,000
1
20/1
T: Tony Haydon
R: Luke Tarrant (56.5)
20/1
8h monsun (GER) x tenderly (IRE) (danehill (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: M J Lakey
R: Justin P Stanley (55)
8/1
7g telesto (NZ) x saucy broc (AUS) (brocco (USA))
3
1.3
13/4F
T: Anderson Heathcote Racing
R: S Cormack (54)
13/4F
4
1.5
4/1
T: John Holcombe
R: Ms T Harrison (54.5)
4/1
7g hidden dragon (AUS) x wind of bersatu (AUS) (dust in the wind (NZ))
5
5.3
4/1
T: A J Edmonds
R: M Hellyer (55.5)
4/1
5m sebring (AUS) x my type (AUS) (zabeel (NZ))
6
6.3
11/2
T: Lauren Herne
R: M Cahill (58)
11/2
9g god's own (AUS) x empress jade (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
6.5
11/2
T: Diane Murphy
R: Carly Frater-Hill (54)
11/2
4g lonhro (AUS) x purple (AUS) (commands (AUS))
8
13.5
100/1
T: Scott Barker
R: Jordan Grob (59.5)
100/1
9
14.5
10/1
T: Louise White
R: M R Du Plessis (54)
10/1
4m tavistock (NZ) x satisfact (NZ) (lucky unicorn (AUS))
Race 3 - Scjrl Sherrin Rentals Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:29.88 (37.11)
Prizemoney: $21,000
1
6/4F
T: Steven O'Dea
R: Ryan Maloney (57.5)
6/4F
3g tavistock (NZ) x spring venture (NZ) (encosta de lago (AUS))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
$130,000
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Mr M Otani
2
0.4
12/1
T: B C Gill
R: Matthew Palmer (57.5)
12/1
4g red element (AUS) x beesem (AUS) (strategic (AUS))
3
0.9
12/1
T: J L Johnston
R: S Cormack (56)
12/1
3g falkirk (NZ) x kashann (NZ) (kashani (USA))
4
1.7
25/1
T: D J Hansen
R: M Hellyer (56.5)
25/1
4m so you think (NZ) x carry on beauty (AUS) (more than ready (USA))
5
1.8
8/1
T: J Wehlow
R: M R Du Plessis (55)
8/1
6
1.9
15/2
T: S and A Barling
R: Daniel Griffin (56.5)
15/2
5g onemorenomore (AUS) x beachland (AUS) (falvelon (AUS))
7
2.9
Kolstar (12)
20/1
T: David Vandyke
R: P Hammersley (56)
20/1
3f star witness (AUS) x okaylah (AUS) (flying spur (AUS))
8
3.1
Lutece (15)
15/2
T: N J Doyle
R: M Shimodaira (53)
15/2
3f zoustar (AUS) x palm shade (GB) (oasis dream (GB))
9
4.1
10/1
T: William Pugsley
R: Luke Tarrant (56)
10/1
3f straight (AUS) x lusharoonie (AUS) (magic albert (AUS))
10
4.4
20/1
T: B Robinson
R: Leslie Tilley (55.5)
20/1
11
6.4
30/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (57.5)
30/1
3g golden archer (AUS) x see no evil (AUS) (flying spur (AUS))
12
7.2
9/1
T: Ms P Campbell
R: M Cahill (55)
9/1
4m high chaparral (IRE) x mongolia (AUS) (danehill dancer (IRE))
13
12.2
100/1
T: R R Wilson
R: N Thomas (55)
100/1
14
12.4
150/1
T: M F Hemmings
R: Taylor Williams (53)
150/1
4m drumbeats (AUS) x miss bletchingly (AUS) (bletchingly (AUS))
Race 4 - Maudsley Excavations (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Heavy(8) Time: 1:28.65 (37.73)
Prizemoney: $21,000
1
11/2
T: M J Lakey
R: M Cahill (56)
11/2
3g pluck (USA) x our jill (AUS) (semipalatinsk (USA))
Winning siblings: Shezabeans,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
16/1
T: A Ross and T Sweeney
R: Beau Appo (56)
16/1
3g spirit of boom (AUS) x sweet dragon (AUS) (hidden dragon (AUS))
3
2.2
4/1
T: Steven O'Dea
R: Anthony Allen (55.5)
4/1
3f sizzling (AUS) x hold for ransom (AUS) (oratorio (IRE))
4
2.3
6/4F
T: T J Gollan
R: L V Cassidy (56)
6/4F
3c camelot (GB) x nena candida (AUS) (canny lad (AUS))
5
2.8
10/1
T: M G Nolan
R: B Pengelly (56)
10/1
3c golden archer (AUS) x colonial lass (AUS) (general nediym (AUS))
6
7.1
10/1
T: P P Jenkins
R: M R Du Plessis (54)
10/1
3f mahisara (AUS) x te akau bel (AUS) (bel esprit (AUS))
7
12.1
11/2
T: Natalie McCall
R: James Orman (59)
11/2
3g denman (AUS) x forty winks (AUS) (iglesia (AUS))
8
16.9
15/1
T: P Duff
R: Clayton Gallagher (54)
15/1
3f sequalo (AUS) x knight's emotion (AUS) (sunday knight (AUS))
Race 5 - Scgrl Vantage Homes Qld (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Heavy(8) Time: 1:01.82 (36.51)
Prizemoney: $21,000
1
15/4
T: Anderson Heathcote Racing
R: S Cormack (59)
15/4
6g dreamscape (AUS) x elmira (AUS) (timber country (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: Ms C Hickey
R: Ms T Harrison (55.5)
7/2
5m dream ahead (USA) x listeners (AUS) (domesday (AUS))
3
2.1
50/1
T: J L Johnston
R: N Thomas (57.5)
50/1
7g patapan (USA) x kashann (NZ) (kashani (USA))
4
2.6
1/1F
T: Natalie McCall
R: Daniel Griffin (56.5)
1/1F
3g top echelon (AUS) x tango monet (AUS) (monashee mountain (USA))
5
3.6
25/1
T: Ms N Boyd
R: J Missen (59)
25/1
6
4.4
16/1
T: Rochelle Smith
R: Leslie Tilley (57.5)
16/1
5g your tent or mine (USA) x patti (AUS) (king of kings (IRE))
7
4.9
5/1
T: R G Bell
R: Taylor Williams (55.5)
5/1
5m tickets (AUS) x military band (AUS) (general nediym (AUS))
Race 6 - Qld Safe Access Solutions Hcp (1000m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:00.26 (35.50)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: L J Hatch
R: Nicholas Keal (57)
7/2
7g mutawaajid (AUS) x boom boom baby (AUS) (true hero (USA))
Winning siblings: Boom Boom, Boom Trader, Prince Of Hearts,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
Misery (3)
4/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (58.5)
4/1
6g natural destiny (AUS) x domina (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.6
15/2
T: M G Nolan
R: M R Du Plessis (54)
15/2
7g i am invincible (AUS) x general's dynasty (AUS) (general nediym (AUS))
4
2.1
15/2
T: G K Taylor
R: Anthony Allen (54)
15/2
6m wonderful world (AUS) x damika (AUS) (celestial dancer (IRE))
5
2.2
8/1
T: Ms L Erhart
R: L V Cassidy (57)
8/1
7g clang (AUS) x gumball rally (AUS) (kenfair (NZ))
6
3.7
7/2
T: S W Kendrick
R: S Cormack (56.5)
7/2
4m swiss ace (AUS) x rose o' war (AUS) (danehill (USA))
7
3.9
13/4F
T: M A Currie
R: Beau Appo (57.5)
13/4F
5g publishing (AUS) x power'n'water (AUS) (waterford road (AUS))
8
4
80/1
T: Ms R Wrigley
R: J L Taylor (54)
80/1
8g hidden dragon (AUS) x dalmaara (AUS) (almaarad (IRE))
Race 7 - Scgrl Referees Assoc Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:21.61 (36.68)
Prizemoney: $21,000
1
80/1
T: A P Williamson
R: N Day (54.5)
80/1
5g red dazzler (AUS) x seraphs dream (AUS) (last tycoon (IRE))
This nick: 2 runners; 3 winners; 0 SW. Details1 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/1
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (56)
9/1
3g lonhro (AUS) x pamina (NZ) (keeper (AUS))
3
0.7
1/1F
T: K M Schweida
R: James Orman (57)
1/1F
4m redoute's choice (AUS) x pure beauty (AUS) (elusive quality (USA))
4
1.7
14/1
T: K C Anderson
R: A Spinks (54)
14/1
5
1.8
9/2
T: P P Jenkins
R: Jordan Grob (57)
9/2
3g camelot (GB) x zermatt (AUS) (shaft (AUS))
6
3.1
40/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Ms C Eaton (54)
40/1
5m zoffany (IRE) x kuitpo blaze (AUS) (carnegie (IRE))
7
4.6
11/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (54)
11/1
5m show a heart (AUS) x wabeel (AUS) (commands (AUS))
8
4.9
10/1
T: David Scanes
R: L R Dittman (57.5)
10/1
4g toorak toff (AUS) x doubleyou one (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
5.1
8/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ms T Harrison (55)
8/1
3g falvelon (AUS) x frizetto (USA) (tiznow (USA))
10
5.9
60/1
T: G P Hineman
R: M Hellyer (54)
60/1
5m keltrice (AUS) x argyle lass (AUS) (bataan (AUS))
11
11.7
30/1
T: M J Lakey
R: Beau Appo (57)
30/1
5g hidden dragon (AUS) x altissimo (AUS) (show a heart (AUS))
Race 8 - Scrl Members & Hall Of Fame-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:42.15 (38.23)
Prizemoney: $21,000
1
15/8F
T: J E Murdoch
R: Mikiko Nakao (51)
15/8F
4g husson (ARG) x bellagamba (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 11 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
3.5
2/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ms T Harrison (55.5)
2/1
3
7
40/1
T: Ben Ahrens
R: S Cormack (54)
40/1
4
8.8
6/1
T: G Laming
R: J L Taylor (57.5)
6/1
6g domesday (AUS) x commands gold (AUS) (commands (AUS))
5
11.6
10/1
T: Kristy Best
R: Luke Tarrant (57)
10/1
4g bradbury's luck (AUS) x caring (AUS) (show a heart (AUS))
6
13.9
15/2
T: Stewart Barr
R: M R Du Plessis (54)
15/2
4g bradbury's luck (AUS) x o'hare (AUS) (naturalism (NZ))
7
17.2
60/1
T: M F Hemmings
R: N Thomas (54)
60/1
5m dylan thomas (IRE) x pray for me (AUS) (king cugat (USA))
8
23.2
15/2
T: Cherie Vick
R: R Faehr (55)
15/2
4g husson (ARG) x cerinthe (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
42.7
12/1
T: T J Hurley
R: Taylor Marshall (54)
12/1
4m americain (USA) x princess isabella (AUS) (flying spur (AUS))
Race 9 - Princess Stakes (1600m) LR
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:42.13 (37.10)
Prizemoney: $125,000
1
13/4
T: David Vandyke
R: M Hellyer (56.5)
13/4
3f casino prince (AUS) x meerlust (AUS) (johannesburg (USA))
Winning siblings: Amiche, Duais,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
5/2F
T: C J Waller
R: L V Cassidy (56.5)
5/2F
3f so you think (NZ) x wordplay (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
0.6
25/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (56.5)
25/1
3f your song (AUS) x la marama (AUS) (luskin star (AUS))
4
1.4
11/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (56.5)
11/1
5
1.7
9/2
T: T J Sears
R: M Cahill (56.5)
9/2
3f show a heart (AUS) x hey blondie (AUS) (royal academy (USA))
6
3
12/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
12/1
3f so you think (NZ) x aliberani (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
4.5
13/2
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (56.5)
13/2
3f sebring (AUS) x maloose (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
5
12/1
T: K A Lees
R: Ron Stewart (56.5)
12/1
3f so you think (NZ) x gratis (AUS) (orpen (USA))
9
5.2
100/1
T: H J Norman
R: J L Taylor (56.5)
100/1
3f instinction (AUS) x mindblower (AUS) (quest for fame (GB))
10
5.5
Tatcee (5)
14/1
T: C J Waller
R: James Orman (56.5)
14/1
3f foxwedge (AUS) x hides (AUS) (giant's causeway (USA))
11
5.8
150/1
T: David Vandyke
R: B Pengelly (56.5)
150/1
3f pierro (AUS) x calchris (AUS) (commands (AUS))
12
6.2
Tiponi (16)
100/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (56.5)
100/1
3f sizzling (AUS) x yakama (AUS) (umatilla (NZ))
* Nick figures are for Australasia.