Breednet Results

TERANG - Thursday, March 2

Race 1 - Cervus Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.11 (32.80)
Prizemoney: $20,000
1
11/4
T: Ms M Cunningham
R: Jarrod Fry (56)
11/4
3f moshe (AUS) x alfajiri (AUS) (arazi (USA))
Winning siblings: Royal Pegasus,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
7/4F
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (56)
7/4F
3
4.6
7/2
T: M T Leonard
R: Ms L J Meech (56.5)
7/2
5m shrewd rhythm (AUS) x miasma (AUS) (dolphin street (FR))
4
6.2
20/1
T: G A Daffy
R: Jack Hill (56)
20/1
3f master of design (AUS) x sunset golden (AUS) (johannesburg (USA))
5
6.7
5/1
T: M Sell
R: J Keating (56.5)
5/1
6
8
40/1
T: B and G James
R: Gary Phillips (56)
40/1
3f reset (AUS) x sylvan court (NZ) (danasinga (AUS))
7
18
30/1
T: Paul McKenna
R: Ms C Puls (56)
30/1
3f husson (ARG) x brambling (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 2 - National Herd Development Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.95 (36.72)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: M J Williams
R: Jarrod Fry (56.5)
4/1
4m primus (AUS) x visual dream (AUS) (eagle eyed (USA))
Winning siblings: Go Digger, Niarchos,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/1
T: G A Thornton
R: Ms N Beriman (56.5)
9/1
5m manhattan rain (AUS) x bondi blonde (AUS) (red ransom (USA))
3
3.3
9/2
T: R J Stephens
R: Liam Riordan (56.5)
9/2
4g nadeem (AUS) x nepal (AUS) (quest for fame (GB))
4
4.7
10/1
T: S Gandy
R: C A Robertson (56)
10/1
3f uncle mo (USA) x silken song (AUS) (unbridled's song (USA))
5
4.8
5/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
5/1
5g gallant guru (AUS) x party player (NZ) (defensive play (USA))
6
4.9
Kamili (7)
5/4F
T: P G Carey
R: R McLeod (56)
5/4F
3f bernardini (USA) x premardal (AUS) (shamardal (USA))
7
7.2
60/1
T: D T Drever
R: Ms C Puls (56.5)
60/1
6m god's own (AUS) x wingin' a prayer (AUS) (raise a stanza (USA))
Race 3 - Daviesway Dasco Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.97 (36.36)
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: Gary Bridges
R: Ms L J Meech (56.5)
9/2
5m stanford (AUS) x call me time (AUS) (seiger (AUS))
Winning siblings: Time Ford,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: Ms R Waymouth
R: A Mallyon (58.5)
4/1
4g von costa de hero (AUS) x miss whytwokay (AUS) (tale of the cat (USA))
3
1
8/1
T: D N Kolpin
R: Ms C Puls (58.5)
8/1
6g town of dragon (AUS) x king's dane (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
4
1.1
20/1
T: S P Nichols
R: Jack Hill (58)
20/1
3g helmet (AUS) x meru hill (AUS) (favorite trick (USA))
5
2.1
20/1
T: David Payne
R: Liam Riordan (54.5)
20/1
5m duporth (AUS) x come sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.3
9/1
T: Shay Keating
R: Jarrod Fry (58)
9/1
3g hussonet (USA) x joyous girl (AUS) (nadeem (AUS))
7
2.6
30/1
T: H J Barry
R: Chelsea Hall (57)
30/1
6g chatline (AUS) x north angel (AUS) (north reef (IRE))
8
2.9
15/2
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (58)
15/2
3g stratum (AUS) x what katie did (AUS) (mossman (AUS))
9
6.7
40/1
T: P A Preusker
R: J Mott (58)
40/1
3g onemorenomore (AUS) x qahira (AUS) (holy roman emperor (IRE))
10
6.9
15/1
T: P W McKenna
R: Melissa Julius (56.5)
15/1
4g danzero (AUS) x ora smytzer (AUS) (rory's jester (AUS))
11
14.9
200/1
T: Brittany Raymond
R: Jessie Philpot (53)
200/1
3f host (CHI) x blue nile (AUS) (testa rossa (AUS))
12
24.9
7/2F
T: Bevan Johnson
R: D Yendall (56)
7/2F
Race 4 - Ridley Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.90 (35.80)
Prizemoney: $20,000
1
8/15F
T: M G Price
R: J Mott (58)
8/15F
3g darci brahma (NZ) x upstaged (AUS) (in the wings (GB))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
$40,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Mr DR Haworth
2
3
5/2
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
5/2
3f canford cliffs (IRE) x racy alice (AUS) (langfuhr (CAN))
3
4.5
25/1
T: M J Williams
R: Jarrod Fry (56)
25/1
4
7.5
12/1
T: Ms K Durden
R: Ms N Beriman (58.5)
12/1
4g king of prussia (AUS) x kyleakin (AUS) (toy pindarri (NZ))
5
7.9
30/1
T: D K Weir
R: Liam Riordan (54)
30/1
3f anacheeva (AUS) x nothin' leica win (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
6
9
50/1
T: Jamie Edwards
R: Trent Germaine (55.5)
50/1
4g high chaparral (IRE) x sorenstam (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
11.7
Ninnin (7)
60/1
T: Adam Chambers
R: Ms S Thornton (56.5)
60/1
8
31.7
30/1
T: H J Barry
R: Chelsea Hall (57)
30/1
4g sharkbite (AUS) x la famosa (AUS) (quest for fame (GB))
Race 5 - National Herd Development-Bm58 (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:24.59 (36.84)
Prizemoney: $16,000
1
5/1
T: D N Kolpin
R: Ms C Puls (58.5)
5/1
4m sharkbite (AUS) x delightful dale (AUS) (armidale (AUS))
Winning siblings: Fever, Halo's Quest, Screamer,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
15/4
T: Daniel Kelly
R: Jarrod Fry (59)
15/4
3
4.8
3/1
T: Symon Wilde
R: J Mott (60)
3/1
4g captain sonador (AUS) x mardi's classic (AUS) (kenny's best pal (AUS))
4
4.9
20/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (57.5)
20/1
5g don eduardo (NZ) x centennial star (NZ) (centaine (AUS))
5
5
6/1
T: Allan J Clark
R: Declan Bates (56.5)
6/1
4m flying pegasus (AUS) x the cat empire (AUS) (second empire (IRE))
6
5.1
9/4F
T: Aaron Purcell
R: Liam Riordan (55.5)
9/4F
3f reward for effort (AUS) x chrystelle (NZ) (don eduardo (NZ))
7
6.9
50/1
T: J G McArthur
R: C A Robertson (59)
50/1
8g hold that tiger (USA) x missando (AUS) (thunder gulch (USA))
8
11.4
30/1
T: Jamie Edwards
R: Trent Germaine (53.5)
30/1
5m bryannbo's gift (NZ) x make way (AUS) (royal academy (USA))
Race 6 - Cbre Agribusiness (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:57.75 (33.48)
Prizemoney: $20,000
1
Roycey (4)
13/2
T: Jamie Edwards
R: Trent Germaine (57)
13/2
5g gonski (AUS) x did you call (AUS) (falvelon (AUS))
Winning siblings: They Call Me Bolt, Vouch For Me,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/4F
T: H J Barry
R: Chelsea Hall (59)
7/4F
6m chatline (AUS) x gold motif (AUS) (made of gold (USA))
3
0.7
8/1
T: D and R Beriman
R: Ms N Beriman (57.5)
8/1
7m stormhill (AUS) x clearly unique (AUS) (clear choice (USA))
4
2.7
9/1
T: Stephen Lenehan
R: Melissa Julius (56.5)
9/1
7m face value (AUS) x saintly halo (AUS) (don't say halo (USA))
5
5.9
30/1
T: P W McKenna
R: D Yendall (58)
30/1
4g wanted (AUS) x gur (AUS) (lake coniston (IRE))
6
6.1
9/4
T: M J Williams
R: Ms L J Meech (60)
9/4
5g barely a moment (AUS) x beautiful bearing (AUS) (beautiful crown (USA))
7
7.1
8/1
T: Ms J Baker
R: Liam Riordan (61)
8/1
5g haradasun (AUS) x berryland (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
10.4
150/1
T: S R Fisher
R: Ms K Walters (54)
150/1
5m any given saturday (USA) x anndelago (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 7 - National Herd Development-Bm58 (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:11.39 (35.80)
Prizemoney: $16,000
1
9/1
T: Daniel Bowman
R: Liam Riordan (56)
9/1
4m gonski (AUS) x fast fav (AUS) (fasliyev (USA))
Winning siblings: Day To Favour,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/2
T: D K Weir
R: John Allen (59)
11/2
3
1.1
Zagaya (2)
15/1
T: Steven Pateman
R: R McLeod (60.5)
15/1
5g i am invincible (AUS) x tokaleya (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.2
4/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (57.5)
4/1
5
2.9
6/1
T: Gary Bridges
R: Lucinda Doodt (59)
6/1
6g stanford (AUS) x call me time (AUS) (seiger (AUS))
6
6.4
Jessej (4)
11/8F
T: C W McDonald
R: J Mott (59.5)
11/8F
3f sepoy (AUS) x jesse's girl (AUS) (choisir (AUS))
7
6.8
20/1
T: Andrew Campbell
R: C A Robertson (59)
20/1
7
6.8
40/1
T: H J Barry
R: Ms S Thornton (52)
40/1
6m musee d'orsay (AUS) x ruleville (AUS) (kingston rule (USA))
9
10.8
100/1
T: M Sell
R: C Nicoll (59.5)
100/1
8g o'reilly (NZ) x illustre (NZ) (pentire (GB))
Race 8 - National Herd Development-Bm58 (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:37.57 (36.56)
Prizemoney: $16,000
1
13/2
T: Heath Conners
R: R McLeod (60)
13/2
4g escapism (AUS) x black espresso (AUS) (esperero (USA))
Winning siblings: Macchiato Espresso, Villa Sarchi,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
6/4F
T: Dan O'Sullivan
R: Jarrod Fry (58)
6/4F
4m magnus (AUS) x piccadilly moon (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
2.6
20/1
T: Amy McDonald
R: Declan Bates (60)
20/1
7g song of tara (IRE) x leaves in the wind (AUS) (air de france (USA))
4
2.7
Kuakata (10)
30/1
T: Allan Peterson
R: C A Robertson (59)
30/1
7g tiger hill (IRE) x te akau sun (NZ) (desert sun (GB))
5
3.6
7/2
T: R J Besanko
R: A Lynch (61)
7/2
7g stratum (AUS) x beautiful victory (AUS) (victory prince (AUS))
6
4.8
8/1
T: G Withers
R: Ms N Beriman (60)
8/1
4g lonhro (AUS) x dreamy (AUS) (bel esprit (AUS))
7
5.3
20/1
T: Aaron Purcell
R: John Allen (61)
20/1
3g zoffany (IRE) x danzarp (AUS) (danzero (AUS))
8
5.5
40/1
T: B and G James
R: Jack Hill (57.5)
40/1
5g husson (ARG) x manhattan transfer (AUS) (carnegie (IRE))
9
7.3
16/1
T: S Gandy
R: J Mott (58)
16/1
3f smart missile (AUS) x flushed (AUS) (redding (NZ))
10
7.5
30/1
T: Q J Scott
R: Melissa Julius (62)
30/1
8g helenus (AUS) x willow (AUS) (woodman (USA))
100
0
25/1
T: Jamie Edwards
R: D Yendall (60)
25/1
* Nick figures are for Australasia.