Breednet Results

TOWNSVILLE - Tuesday, May 26

Race 1 - Rsd Plumbing Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:25.20 (35.58)
Prizemoney: $10,000
1
6/4
T: T W BUTTS
R: D W BALLARD (57.50)
6/4
4m danewin (AUS) x flyaway (AUS) (water mill (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/1
T: STEPHEN POTIRIS
R: I FRY (56.00)
5/1
4g choisir (AUS) x regelle (AUS) (new regent (CAN))
3
0.5
10/9F
T: R A LONG
R: D MISSEN (58.00)
10/9F
4g zeditave (AUS) x jade nicole (NZ) (imposing (AUS))
4
4.5
4/1
T: MS O CAIRNS
R: I TOWARD (56.50)
4/1
4g lion hunter (AUS) x bobbin (AUS) (brave warrior (AUS))
5
6.8
20/1
T: G W DICKSON
R: MS C EATON (54.00)
20/1
3g montjeu (IRE) x elegant emerald (AUS) (unbridled's song (USA))
6
8.8
20/1
T: G L DOOLAN
R: SHOHEI KAYA (54.50)
20/1
3g markane (AUS) x olwilani (AUS) (black zephyr (NZ))
7
10.3
50/1
T: GRAHAM JONES
R: A SPINKS (54.00)
50/1
6g dane supreme (AUS) x sovereign gem (NZ) (bigstone (IRE))
8
22.1
100/1
T: E J SEWELL
R: P CULLEN (54.50)
100/1
2c untouchable (AUS) x hot saucy duck (AUS) (personal hope (USA))
Race 2 - Townsvilleturfclub.Com.Au (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Dead Time: 0:57.31 (34.35)
Prizemoney: $10,000
1
8/11F
T: J D DOHERTY
R: P CULLEN (54.50)
8/11F
2f honours list (IRE) x old flames (AUS) (forest glow (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/1
T: MS R WRIGLEY
R: J FELIX (55.00)
8/1
4g true hero (USA) x drop the lot (AUS) (carry the crown (CAN))
3
1.3
9/4
T: MS J RYAN
R: A SPINKS (58.00)
9/4
5g commands (AUS) x smoothie (AUS) (lacryma cristi (IRE))
4
2.5
5/1
T: N BYRNE
R: D W BALLARD (57.00)
5/1
5g shrewdy (AUS) x riverview (AUS) (ignatius (USA))
5
2.6
13/2
T: E J SEWELL
R: MS T BANNON (54.00)
13/2
4m honours list (IRE) x donna leila (NZ) (famous star (GB))
6
2.9
20/1
T: R A SCHLUENZ
R: G CULLEN (54.00)
20/1
5m easy rocking (AUS) x jester rosa (AUS) (rory's jester (AUS))
7
4.2
15/1
T: MS O CAIRNS
R: I TOWARD (54.00)
15/1
4g danehill dancer (IRE) x double copy (USA) (well decorated (USA))
8
6.2
25/1
T: F J WIELAND
R: SHOHEI KAYA (54.00)
25/1
4m semitwist (AUS) x coronation miss (AUS) (zephyr zing (NZ))
9
9.7
50/1
T: GRAHAM JONES
R: MS C EATON (54.00)
50/1
6g dane supreme (AUS) x kiwi star (AUS) (kiwi slave (USA))
Race 3 - Parry Nissan Raceday 8/6 Hcp (1000m)
Class: Open Track: Dead Time: 0:56.50 (34.10)
Prizemoney: $12,000
1
9/10F
T: MS O CAIRNS
R: I TOWARD (56.50)
9/10F
3c king of danes (AUS) x beautiful victory (AUS) (victory prince (AUS))
Winning siblings: Lykely, Red Inca, Seanofear, Stradivari Miss,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
20/1
T: T P ROWE
R: F EDWARDS (54.00)
20/1
3f piccolo (GB) x marchen (NZ) (rory's jester (AUS))
3
0.5
5/2
T: D J PARADISE
R: DALE MISSEN (59.00)
5/2
3c legal opinion (AUS) x positio (AUS) (yallah prince (AUS))
4
3
5/2
T: O CHILLEMI
R: D CROSSLAND (58.50)
5/2
3c iglesia (AUS) x adventure rosa (AUS) (tattenham (AUS))
5
3.8
8/1
T: M HANCOCK
R: G CULLEN (54.50)
8/1
3g admiralty (USA) x little dearie (AUS) (no faith (USA))
6
4.6
16/1
T: MATT CONNOR
R: J FELIX (54.50)
16/1
3c hayil (USA) x little anne (AUS) (snaadee (USA))
7
6.9
50/1
T: W HETHERINGTON
R: A SPINKS (54.00)
50/1
3g stargazer (NZ) x fina daze (NZ) (spectacular love (USA))
8
7.7
12/1
T: N BYRNE
R: M CULLEN (54.00)
12/1
9
10
100/1
T: R STAGG
R: MS C EATON (54.00)
100/1
3f ombra della sera (AUS) x benlan (AUS) (integra (AUS))
Race 4 - Fishing Expo 20 & 21 June (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Dead Time: 1:11.38 (35.65)
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: ROBERT KIRKWOOD
R: I FRY (58.50)
7/2
Winning siblings: Wandering Star,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
12/1
T: T W BUTTS
R: P CULLEN (56.00)
12/1
3
2.6
25/1
T: R A LONG
R: A SPINKS (54.00)
25/1
5g testa rossa (AUS) x sister agnes (AUS) (rustic amber (IRE))
4
3.4
10/1
T: KERRY BAUMANN
R: G D KLIESE (56.00)
10/1
4g arazi (USA) x princess phoenix (NZ) (three legs (GB))
5
5.2
11/8F
T: D J HANSEN
R: DALE MISSEN (56.50)
11/8F
3g taimazov (ARG) x she's falling (AUS) (mighty avalanche (AUS))
6
5.4
40/1
T: W J SWINTON
R: D SIMMONS (54.00)
40/1
4m monsoon dane (AUS) x brave octane (AUS) (brave regent (CAN))
7
5.5
30/1
T: G E DEMPSEY
R: MS T BANNON (54.00)
30/1
5m terrific (AUS) x desert dancer (AUS) (archregent (CAN))
8
5.7
7/1
T: R J GARNER
R: G CULLEN (55.50)
7/1
4g diatribe (AUS) x schwarzkoff (AUS) (centaine (AUS))
9
5.8
16/1
T: T P ROWE
R: F EDWARDS (54.00)
16/1
10
6
9/1
T: G W DICKSON
R: MS C EATON (55.00)
9/1
4g val royal (FR) x lemon role (AUS) (top role (AUS))
11
6.5
20/1
T: D W PARADISE
R: I TOWARD (54.00)
20/1
4g marechal (AUS) x brundah rosie (AUS) (victory prince (AUS))
12
14.5
6/1
T: JOHN ROBBINS
R: J FELIX (54.00)
6/1
5m sir laurence (NZ) x wingen miss (AUS) (the rogers four (USA))
13
17
GODWIT (11)
30/1
T: MS A GOODALL
R: M CULLEN (54.00)
30/1
4m choisir (AUS) x kuaka lady (NZ) (trigger point (USA))
14
23
40/1
T: J J HASSETT
R: SHOHEI KAYA (54.00)
40/1
7g volksraad (GB) x simply royal (NZ) (kingdom bay (NZ))
Race 5 - Parry Nissan Prelude Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:11.01 (36.08)
Prizemoney: $25,000
1
4/1
T: M H BAKER
R: G CULLEN (58.00)
4/1
2c sequalo (AUS) x acute aquila (AUS) (eagle eyed (USA))
Winning siblings: Braveness, Casse Saxet,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
8/1
T: JULIE RUSSELL
R: M CULLEN (55.50)
8/1
2f tsuimai (AUS) x jerash (AUS) (mukaddamah (USA))
2
1.8
7/2
T: O CHILLEMI
R: F EDWARDS (56.00)
7/2
2g tsuimai (AUS) x simple concept (AUS) (bluebird (USA))
4
3.6
25/1
T: T P ROWE
R: MS T BANNON (54.00)
25/1
2c iglesia (AUS) x christmas valley (AUS) (christmas tree (AUS))
5
3.8
7/1
T: STEPHEN POTIRIS
R: I FRY (56.50)
7/1
2g kempinsky (AUS) x babinda belle (NZ) (keltrice (AUS))
6
4.3
9/1
T: T P ROWE
R: A SPINKS (54.00)
9/1
2f big jesse (AUS) x ancient warrior (AUS) (brave warrior (AUS))
7
5.1
LEEZEE (12)
40/1
T: R A PURCELL
R: P CULLEN (54.00)
40/1
2g shrewdy (AUS) x gigolina (AUS) (county (AUS))
8
6.6
7/1
T: F J WIELAND
R: SHOHEI KAYA (55.00)
7/1
2g conatus (AUS) x brandon dove (AUS) (jacobs creek (AUS))
9
6.8
20/1
T: JOHN ROBBINS
R: D SIMMONS (55.50)
20/1
2g danzero (AUS) x special sweep (AUS) (end sweep (USA))
10
7
6/1
T: MATT CONNOR
R: G D KLIESE (57.50)
6/1
11
10
ISEINK (9)
20/1
T: GAYE CIFUENTES
R: I TOWARD (55.00)
20/1
12
22.3
15/8F
T: MS R WRIGLEY
R: DALE MISSEN (57.50)
15/8F
2g chateau royal (USA) x drop the lot (AUS) (carry the crown (CAN))
Race 6 - Sky Channel Hcp (1400m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:25.28 (34.63)
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: P H DWYER
R: MS T BANNON (54.00)
12/1
9g snippets (AUS) x kindly thoughts (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Enhancing,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
2/1F
T: MS J RYAN
R: A SPINKS (59.50)
2/1F
6g lion hunter (AUS) x acquisitive (AUS) (covetous (AUS))
3
2.5
8/1
T: W R MASSINGHAM
R: MS C EATON (54.00)
8/1
9m with class (CAN) x star silk lady (AUS) (space cadet (NZ))
4
2.7
5/2
T: D J HANSEN
R: D SIMMONS (56.50)
5/2
5
3.1
4/1
T: MS O CAIRNS
R: J FELIX (58.00)
4/1
5g xaar (GB) x triko (AUS) (groucho (AUS))
6
4.1
10/1
T: J D DOHERTY
R: P CULLEN (58.00)
10/1
7g afleetaffair (CAN) x vase (AUS) (pine circle (USA))
7
4.9
7/1
T: D J HANSEN
R: DALE MISSEN (62.50)
7/1
8
5
6/1
T: MS O CAIRNS
R: I TOWARD (56.50)
6/1
5g clang (AUS) x air of success (NZ) (success express (USA))
9
7
25/1
T: E J SEWELL
R: F EDWARDS (54.00)
25/1
7g timber country (USA) x magic melody (AUS) (best western (AUS))
Race 7 - Rosemount Estate Australia-C2 (1400m)
Class: Class 2 Track: Dead Time: 1:24.22 (36.06)
Prizemoney: $10,000
1
14/1
T: C E SMITH
R: P CULLEN (55.50)
14/1
4g red ransom (USA) x water sprite (CAN) (secretariat (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
SIR LES (11)
6/1
T: J H MANZELMANN
R: D SIMMONS (54.50)
6/1
4g sir laurence (NZ) x celebration star (AUS) (double century (AUS))
3
0.5
12/1
T: E J SEWELL
R: F EDWARDS (55.50)
12/1
3f carnegie (IRE) x amulette (GB) (mark of esteem (IRE))
4
1.5
6/1
T: ALBY MOLINO
R: MS T BANNON (57.00)
6/1
5
1.6
5/2F
T: MS J RYAN
R: A SPINKS (57.50)
5/2F
5m black hawk (GB) x free success (NZ) (success express (USA))
6
2.9
6/1
T: F J WIELAND
R: I TOWARD (54.00)
6/1
4m king of danes (AUS) x fietinski (AUS) (semipalatinsk (USA))
7
3
6/1
T: D J HANSEN
R: DALE MISSEN (58.00)
6/1
6g monde bleu (GB) x our dream (AUS) (birchwood (AUS))
8
3.2
8/1
T: E J SEWELL
R: G D KLIESE (57.00)
8/1
3g taimazov (ARG) x imagination (AUS) (catrail (USA))
9
3.5
10/1
T: W E WINTERS
R: G CULLEN (56.50)
10/1
4g st. petersburg (AUS) x blister (NZ) (desert sun (GB))
10
4.3
11/1
T: MS O CAIRNS
R: J FELIX (55.50)
11/1
5g langfuhr (CAN) x valiant miss (AUS) (snippets (AUS))
11
4.5
16/1
T: O CHILLEMI
R: D CROSSLAND (58.00)
16/1
5g king of roses (AUS) x whoopi ride (AUS) (rory's jester (AUS))
12
5.3
50/1
T: T P ROWE
R: MS C EATON (54.00)
50/1
13
6.3
13/4
T: D J HANSEN
R: I FRY (56.00)
13/4
Race 8 - XXXX Gold Plate (C6) (1630m)
Class: Class 6 Track: Dead Time: 1:42.47 (34.92)
Prizemoney: $10,000
1
CRUMS (4)
8/11F
T: O CHILLEMI
R: D CROSSLAND (57.00)
8/11F
7g danehill (USA) x champagne (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: MS O CAIRNS
R: J FELIX (57.00)
7/2
6g lion hunter (AUS) x teach me tonight (AUS) (last tycoon (IRE))
3
1.7
5/1
T: D J HANSEN
R: DALE MISSEN (57.00)
5/1
5g happy giggle (AUS) x sheer (AUS) (southern appeal (USA))
4
1.9
11/1
T: MS O CAIRNS
R: I TOWARD (55.50)
11/1
6g frisco view (USA) x bebopper (AUS) (crazy moon (USA))
5
2.9
20/1
T: D J HANSEN
R: D SIMMONS (55.50)
20/1
7g zeditave (AUS) x jade nicole (NZ) (imposing (AUS))
6
3.7
30/1
T: STEPHEN POTIRIS
R: I FRY (55.50)
30/1
7
3.9
10/1
T: MS J RYAN
R: A SPINKS (53.50)
10/1
8
4.7
HEDZ (11)
6/1
T: O CHILLEMI
R: MS T BANNON (54.00)
6/1
5g dodge (AUS) x alexiation (AUS) (alex nureyev (USA))
9
4.9
8/1
T: S MASSINGHAM
R: F EDWARDS (55.50)
8/1
5g danske (NZ) x demi rose (NZ) (gold brose (AUS))
10
5.9
30/1
T: G L DOOLAN
R: P CULLEN (58.50)
30/1
7g spectrum (IRE) x frolicking (AUS) (hula chief (NZ))
11
6.4
7/1
T: J E BARR
R: MS C EATON (55.50)
7/1
5g minardi (USA) x miss shergar (NZ) (sackford (USA))
* Nick figures are for Australasia.