Breednet Results

TOWNSVILLE - Tuesday, April 10

Race 1 - Mater Health Services Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:10.50 (34.74)
Prizemoney: $30,000
1
Dalon (1)
15/8F
T: G E Coleman
R: J Felix (58)
15/8F
Winning siblings: Miss Falvelon,
This nick: 10 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.3
3/1
T: R C Ludwig
R: Ms B Thomson (57.5)
3/1
2f sidereus (AUS) x move to the groove (NZ) (one cool cat (USA))
3
1.6
20/1
T: Krystle Johnston
R: Q Krogh (55)
20/1
2f warhead (AUS) x craiglea stellar (AUS) (cheval de troy (NZ))
4
5.5
30/1
T: J C Pointon
R: W D'Avila (54)
30/1
5
8
9/2
T: L A Wright
R: N Day (56)
9/2
2f foxwedge (AUS) x lightfeet lady (AUS) (lion heart (USA))
6
9
300/1
T: F J Wieland
R: F Edwards (54)
300/1
2c top echelon (AUS) x hot doulton (AUS) (flying spur (AUS))
7
99.9
9/4
T: J E Barr
R: S Wilson (57)
9/4
2f falvelon (AUS) x vallee blanche (IRE) (zafonic (USA))
Race 2 - The Ville Resort-Casino (C3) (1609m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:39.68 (34.97)
Prizemoney: $14,000
1
4/7F
T: Trinity Bannon
R: Justin P Stanley (57.5)
4/7F
5g written tycoon (AUS) x akiva (AUS) (keltrice (AUS))
Winning siblings: Sparkling Miss, We've Got This,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/4
T: G A Tipping
R: N Day (56)
7/4
4g equiano (FR) x video star (AUS) (quest for fame (GB))
3
1.6
10/1
T: Darryl Johnston
R: P Romeo (57)
10/1
4m ferocity (AUS) x prancy nancy (AUS) (lion cavern (USA))
4
4
30/1
T: E G Snelling
R: J Felix (55.5)
30/1
6m excites (AUS) x cubana moss (AUS) (mossman (AUS))
5
4.5
16/1
T: Ms M Young
R: Rhiannon Payne (57.5)
16/1
6g mossman (AUS) x danzavite (AUS) (danzero (AUS))
6
7
20/1
T: Gareth Horner
R: W D'Avila (54)
20/1
Race 3 - Ubet (Bm60) (1300m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:18.47 (36.19)
Prizemoney: $14,000
1
7/1
T: F J Wieland
R: Justin P Stanley (59)
7/1
5g zabeel (NZ) x parole (NZ) (towkay (AUS))
Winning siblings: Tenacious,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
10/1
T: Gareth Horner
R: W D'Avila (56.5)
10/1
3
1.4
5/2
T: Tracy Simmons
R: Ashley Butler (58.5)
5/2
7g bel esprit (AUS) x shahana (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
2.3
25/1
T: Ms C Rogers
R: Daniel Edmonds (56.5)
25/1
4g more than ready (USA) x joy of flight (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.8
5/4F
T: Graham R Hughes
R: Ms B Thomson (58)
5/4F
4m magic albert (AUS) x caiseal (AUS) (choisir (AUS))
6
2.9
14/1
T: Ms L McCormack
R: J Felix (57.5)
14/1
7
4.2
15/2
T: Stephen Potiris
R: Ms A Thomson (52.5)
15/2
8
14.4
200/1
T: A E Harrison
R: Rhiannon Payne (54)
200/1
8g court command (AUS) x pinot royale (AUS) (red ransom (USA))
Race 4 - Caltex Yabulu Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.99 (36.60)
Prizemoney: $14,000
1
7/4
T: L A Wright
R: N Day (56)
7/4
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2016 MM Gold Coast March Yearling Sale
$70,000
Vendor: Oakwood Farm Haigslea Qld
Buyer: Kendrick Racing
2
1.3
20/1
T: F J Wieland
R: Ms A Thomson (56)
20/1
7g real saga (AUS) x hot doulton (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.6
7/2
T: Ms J Ryan
R: Rhiannon Payne (57.5)
7/2
7g greenwood lake (USA) x winaqua (AUS) (shovhog (AUS))
4
3.5
12/1
T: O Chillemi
R: W D'Avila (54)
12/1
6g red dazzler (AUS) x luna pride (AUS) (lion hunter (AUS))
5
4.5
Bobcat (6)
12/1
T: Andrew Cameron
R: Ms B Thomson (54.5)
12/1
6
10.3
7/4F
T: Trinity Bannon
R: Ms S Wiseman (54.5)
7/4F
7
18
30/1
T: L E Smerdon
R: J Felix (55.5)
30/1
6g mastercraftsman (IRE) x finishing school (AUS) (royal academy (USA))
Race 5 - Townsville Rsl Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.68 (34.75)
Prizemoney: $14,000
1
7/2
T: Ms J Ryan
R: S Wilson (57.5)
7/2
4g red element (AUS) x nuskee (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: Kalik, Nuskee Parker,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: O Chillemi
R: W D'Avila (59)
7/2
4g spinning world (USA) x vain shadow (AUS) (dane shadow (AUS))
3
0.2
2/1F
T: Trinity Bannon
R: Justin P Stanley (57)
2/1F
5g red arrow (AUS) x all charisma (AUS) (umatilla (NZ))
4
1.7
10/1
T: Alby Molino
R: N Day (56)
10/1
4g real saga (AUS) x my red hatz (AUS) (show a heart (AUS))
5
4.7
100/1
T: Krystle Johnston
R: Q Krogh (54)
100/1
6
5.9
7/1
T: Ms K Keys
R: F Edwards (54)
7/1
4m escalation (IRE) x miss james (AUS) (wonga chief (AUS))
7
6.4
14/1
T: A R Bailey
R: Ms B Thomson (54)
14/1
3f warhead (AUS) x craiglea ice (AUS) (waterford road (AUS))
8
6.6
20/1
T: Graham R Hughes
R: Daniel Edmonds (55.5)
20/1
5m dane shadow (AUS) x wifi (AUS) (reenact (AUS))
9
7.6
80/1
T: Tanya Parry
R: Rhiannon Payne (54)
80/1
3f magnus (AUS) x blue light (AUS) (lago delight (AUS))
10
10.1
200/1
T: Tracy Simmons
R: M Haley (54.5)
200/1
5g alert (ARG) x dangerous impact (AUS) (dangerous (AUS))
11
10.5
25/1
T: J N Fogarty
R: J Felix (55)
25/1
2g collate (AUS) x farafran (IRE) (rainbow quest (USA))
Race 6 - Hygain Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:57.41 (34.14)
Prizemoney: $14,000
1
Shahqa (1)
4/5F
T: Andrew Cameron
R: Ms A Thomson (59)
4/5F
Winning siblings: Cinq Dames, Fast Cash,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1
7/1
T: Michael McLellan
R: N Day (54.5)
7/1
5g excellent art (GB) x our jane (AUS) (lion hunter (AUS))
3
1.4
13/4
T: O Chillemi
R: S Wilson (58.5)
13/4
4g not a single doubt (AUS) x rossa mia (AUS) (testa rossa (AUS))
4
2.1
8/1
T: F J Wieland
R: W D'Avila (54)
8/1
4m escalation (IRE) x sheza dragon (AUS) (hidden dragon (AUS))
5
2.4
100/1
T: Ms M Young
R: Ms N Nelson (54)
100/1
4m magnus (AUS) x jester rumble (AUS) (rory's jester (AUS))
6
3.2
100/1
T: Krystle Johnston
R: Q Krogh (54)
100/1
3f warhead (AUS) x craiglea tina (AUS) (top echelon (AUS))
7
4.2
25/1
T: Ms J Hassett
R: J Felix (54)
25/1
8
4.7
100/1
T: Julie Russell
R: Ms S Wiseman (54)
100/1
7m keeper (AUS) x ismailia (NZ) (zabeel (NZ))
9
8.7
200/1
T: A E Harrison
R: Rhiannon Payne (54)
200/1
8g rash action (AUS) x chuffed (AUS) (cooky tikit (AUS))
10
9.4
12/1
T: Tanya Parry
R: Ms C Jokic (56.5)
12/1
5g ombra della sera (AUS) x all yours (AUS) (more than ready (USA))
Race 7 - Carlton Mid Qtis Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:10.23 (35.12)
Prizemoney: $14,000
1
7/2
T: Ms R Inglis
R: Ms A Thomson (52)
7/2
3f drumbeats (AUS) x leave it to chance (AUS) (lucky owners (NZ))
Winning siblings: Drummers Chance, Legal Chance,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: Ms J Ryan
R: Rhiannon Payne (55)
20/1
3g red element (AUS) x el mansura (AUS) (green desert (USA))
3
1
2/1F
T: O Chillemi
R: S Wilson (59.5)
2/1F
3g red element (AUS) x days of innocence (AUS) (lion hunter (AUS))
4
1.2
12/1
T: T P Rowe
R: Ms N Summers (53.5)
12/1
3f sidereus (AUS) x attacks (AUS) (arena (AUS))
5
2.7
11/2
T: A R Bailey
R: N Day (54)
11/2
3f snippetson (AUS) x tessie rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
6
2.8
Kanui (6)
10/1
T: Georgina Bourke
R: Ms C Jokic (54)
10/1
3f real saga (AUS) x kahui (AUS) (jet spur (AUS))
7
4.3
15/2
T: Lisa Donovan
R: Ms B Thomson (54)
15/2
3g sidereus (AUS) x flammable (AUS) (ferocity (AUS))
8
4.5
15/2
T: Ms L Ashford
R: W D'Avila (54)
15/2
3g jet spur (AUS) x a sweetee (AUS) (sequalo (AUS))
9
14
40/1
T: Julie Russell
R: F Edwards (54)
40/1
3f markane (AUS) x seattle zip (AUS) (admiralty (USA))
10
16
Maharg (11)
200/1
T: G F Sewell
R: P Cullen (54)
200/1
3g escalation (IRE) x miss braveheart (AUS) (break the vault (AUS))
* Nick figures are for Australasia.