Breednet Results

GRAFTON - Wednesday, July 8

Race 1 - Group 1 Horse Feeds Hcp (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:04.70 (34.21)
Prizemoney: $30,000
0
0.0
20/1
T: B J Dodson
R: Kyle Wilson-Taylor (53.5)
20/1
5m Lope De Vega (IRE) x Moore (Redoute's Choice )
1
6/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (58)
6/1
3f More Than Ready (USA) x Riva Del Mar (Shamardal (USA))
2
1.0
16/1
T: D D Schmidt
R: A Adkins (55)
16/1
5m Redoute's Show x True Jeune (Jeune (GB))
3
1.2
Blevio (4)
20/1
T: B J Dodson
R: M Bennett (55.5)
20/1
4
1.4
9/2
T: M P Quinn
R: L P Rolls (55)
9/2
3f Bianconi (USA) x Sakhra (Fastnet Rock )
5
4.1
8/15F
T: A Newing
R: M Mc Guren (59.5)
8/15F
3f Dawn Approach (IRE) x Just Divine (Fastnet Rock )
6
4.3
30/1
T: R J Agnew
R: Ms B Hodder (55)
30/1
4m Show A Heart x Ultrazonal (Falvelon )
Race 2 - Winning Edge Presentations-C2 (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:35.61 (36.63)
Prizemoney: $30,000
1
Rexx (1)
7/2F
T: I P Cook
R: Shane Arnold (58.5)
7/2F
4g I Am Invincible x Radiant Star (Success Express (USA))
2
0.5
9/2
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (57.5)
9/2
4g Star Witness x Venassas Jig (USA) (Street Cry (IRE))
3
2.3
16/1
T: C K Martin
R: Brooke Stower (58)
16/1
4g Tavistock (NZ) x On Arrival (NZ) (Zabeel (NZ))
4
2.8
10/1
T: M J Fry
R: J R Collett (55)
10/1
4m Alamosa (NZ) x Zatiger (NZ) (Zabeel (NZ))
5
3.1
10/1
T: Leon Elliott
R: Leah Kilner (55.5)
10/1
4g Scintillo (GB) x Head Sail (Encosta De Lago )
6
4.9
15/4
T: Michael Costa
R: B Looker (57.5)
15/4
4m Pierro x Calchris (Commands )
7
5.1
100/1
T: Ms J Lynch
R: Kirk Matheson (55)
100/1
5m Dash For Cash x Savanna Pride (Lion Hunter )
8
5.2
25/1
T: J M Cleary
R: J Penza (57)
25/1
4g Savabeel x Formal Combat (Fuji Kiseki (JPN))
9
6.2
9/1
T: S C Jones
R: Rachel King (57)
9/1
5m Street Cry (IRE) x St Kiara (Encosta De Lago )
10
7.4
9/2
T: M J Dunn
R: M Mc Guren (56)
9/2
4m Epaulette x Arcangela (Galileo (IRE))
11
15.0
25/1
T: B J Ratcliff
R: R Spokes (55)
25/1
4m Shamus Award x Huiskes (Hussonet (USA))
Race 3 - Grafton Taxis (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:23.63 (35.50)
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: M J Fry
R: J R Collett (61)
7/2
2
0.1
Kijito (6)
7/1
T: N H Boyle
R: Kirk Matheson (60)
7/1
6g Hinchinbrook x Outofafrika (Johannesburg (USA))
3
0.6
Ilia (11)
60/1
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (53)
60/1
8m Any Given Saturday (USA) x Pitchinette (Statue Of Liberty (USA))
4
1.6
10/1
T: J D Shelton
R: B Looker (58.5)
10/1
3g Eurozone x Special Miss (NZ) (Darci Brahma (NZ))
5
2.1
5/1
T: Grant Marshall
R: M Bennett (62)
5/1
6g Helmet x Dawn Attack (IRE) (Fantastic Light (USA))
6
2.2
9/4F
T: Michael Costa
R: M Mc Guren (60.5)
9/4F
3g Whittington x Hot Daze (Red Dazzler )
7
2.6
Runamuk (10)
20/1
T: S B Lee
R: J Grisedale (55)
20/1
4m Magnus x My Myrtle (USA) (Tiznow (USA))
8
2.7
6/1
T: Allan Kehoe
R: Leah Kilner (59.5)
6/1
5g Zizou x Solysombra (Iglesia )
9
4.6
12/1
T: M P Quinn
R: L P Rolls (58.5)
12/1
4m Scintillo (GB) x Sakhra (Fastnet Rock )
10
9.0
40/1
T: Ethan Ensby
R: Kyle Wilson-Taylor (59)
40/1
4g Rip Van Winkle (IRE) x Vega Sicilia (NZ) (Rodrigo De Triano (USA))
Race 4 - Jacaranda Hotel Country Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.28 (33.77)
Prizemoney: $40,000
1
Toto (9)
9/10F
T: T S Howlett
R: G Buckley (59)
9/10F
3g Manhattan Rain x Outofafrika (Johannesburg (USA))
Winning siblings: Kijito, Revitup Rednut,
2
1.0
20/1
T: K T Dixon
R: Ms B Hodder (59)
20/1
3
1.8
15/4
T: M J Dunn
R: M Mc Guren (59)
15/4
3g Shooting To Win x Casilda (IRE) (Cape Cross (IRE))
4
2.5
80/1
T: Ms M Hopkins
R: J Penza (59)
80/1
4g Love Conquers All x Crystal Honour (Honours List (IRE))
5
2.6
30/1
T: Ms J Graham
R: Kirk Matheson (59)
30/1
4g Sizzling x Crimson Belle (Red Ransom (USA))
6
3.0
66/1
T: Ms J Graham
R: Mitchell Bell (59)
66/1
3g Scintillo (GB) x Strawberry Canyon (Good Journey (USA))
7
4.6
13/2
T: Ms L Sheppard
R: A Gibbons (59)
13/2
5g Kaphero x Island Storm (Hennessy (USA))
8
5.1
80/1
T: Roy Franklin
R: Shane Arnold (59)
80/1
4g Show A Heart x Our Sea (USA) (Kingmambo (USA))
9
5.4
150/1
T: S J Bennett
R: K Jennings (57)
150/1
4m Raheeb x Qualities (Honour And Glory (USA))
10
5.6
Furphy (4)
11/1
T: W J Gavenlock
R: L P Rolls (59)
11/1
11
6.7
150/1
T: Kevin King
R: Ms K Stanley (57)
150/1
3f Stryker x Pleats (FR) (Green Desert (USA))
12
6.8
9/1
T: Daniel Want
R: M Bennett (57)
9/1
13
7.0
100/1
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (55)
100/1
4m Magic Albert x Laguna Lass (Orpen (USA))
Race 5 - Kensei Club Returning 2021-C2 (1100m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:02.78 (34.73)
Prizemoney: $30,000
1
10/1
T: Mitch Newman
R: Mitchell Bell (57.5)
10/1
2
0.2
9/4F
T: M J Dunn
R: M Mc Guren (59.5)
9/4F
4g Top Echelon x Idesa Bay (Civic Hope )
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$140,000
Vendor: Oakwood Farm Haigslea Qld
Buyer: Munce Racing
3
0.3
13/2
T: A Parramore
R: B Looker (55.5)
13/2
4g Bradbury's Luck x Stop And Stare (Royal Academy (USA))
4
2.2
3/1
T: P A Smith
R: A Adkins (55)
3/1
3g Moonlark (USA) x Ritzy Gal (Brave Hawk )
5
3.1
15/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (57)
15/1
5g Sequalo x Merlean's Magic (Hayil (USA))
6
5.5
6/1
T: W J Gavenlock
R: Ms B Hodder (56.5)
6/1
6g Hinchinbrook x Solchow (Statue Of Liberty (USA))
7
7.0
40/1
T: Ms L Sheppard
R: Kirk Matheson (55)
40/1
5g Mossman x Wonderworld (More Than Ready (USA))
8
7.7
11/2
T: A Newing
R: Rachel King (60)
11/2
3g Shooting To Win x Mead (Galileo (IRE))
9
10.6
80/1
T: Grant Marshall
R: M Bennett (55.5)
80/1
5g Redoute's Choice x French Alliance (Hussonet (USA))
10
15.4
100/1
T: P J Cunningham
R: J Penza (55)
100/1
5g More Than Great x Duckin' Daisies (King Of Danes )
11
15.9
Zapluck (10)
50/1
T: M P Quinn
R: L P Rolls (55)
50/1
3g Pluck (USA) x Zaminga (Za-Im (GB))
Race 6 - Tursa Grafton Guineas (1600m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:35.58 (35.70)
Prizemoney: $80,000
1
Reus (5)
3/1
T: Michael Costa
R: A Gibbons (55.5)
3/1
3g Star Witness x M'indigo (Fastnet Rock )
Winning siblings: Sunset Rock, Vassa Blue, Winning Accord,
2
0.4
9/2
T: J G Sargent
R: Rachel King (59.5)
9/2
3f Dissident x Sense Of Pride (CAN) (Lemon Drop Kid (USA))
3
0.5
11/4F
T: J A O'Shea
R: G Boss (57)
11/4F
4
1.0
15/1
T: Edward O'Rourke
R: B Looker (55)
15/1
5
1.6
16/1
T: S J Campbell
R: L P Rolls (60)
16/1
3g Hinchinbrook x Noanoa (Reset )
6
1.7
40/1
T: G L Payne
R: Leah Kilner (55)
40/1
7
3.1
Kypreos (14)
20/1
T: C Karakatsanis
R: Mitchell Bell (55)
20/1
3g Adelaide (IRE) x Teralani (Danehill Dancer (IRE))
8
3.2
9/2
T: M J Dunn
R: M Mc Guren (59)
9/2
3g Rubick x Humble (Exceed And Excel )
9
4.9
15/1
T: K A Lees
R: J Penza (55)
15/1
3f All Too Hard x Lady Primrose (More Than Ready (USA))
10
9.9
200/1
T: B J Ratcliff
R: R Spokes (55)
200/1
11
11.1
80/1
T: D D Schmidt
R: A Adkins (55)
80/1
3g Dawn Approach (IRE) x Penaka (Pentire (GB))
12
18.2
66/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (55)
66/1
3g Sepoy x Venassas Jig (USA) (Street Cry (IRE))
Race 7 - Gdsc Ramornie Hcp (1200m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:08.70 (34.05)
Prizemoney: $200,000
1
20/1
T: P & P Snowden
R: J Penza (56)
20/1
4h Exceed And Excel x Sharp Susan (USA) (Touch Gold (USA))
2
0.5
15/2
T: James Cummings
R: A Adkins (57)
15/2
5g Lonhro x Seances (Canny Lad )
3
0.9
Jonker (13)
16/1
T: D I Atkins
R: A Gibbons (54)
16/1
4
1.7
16/1
T: Chris Munce
R: B Looker (57)
16/1
4g Spirit Of Boom x Passara (Tsuimai )
5
1.8
6/1
T: J A O'Shea
R: Rachel King (55.5)
6/1
5g Ocean Park (NZ) x Distinctive Lass (Orientate (USA))
6
2.1
Ozark (15)
14/1
T: Cody Morgan
R: Mitchell Bell (54.5)
14/1
6g Lonhro x Ouachita (Canny Lad )
7
2.3
12/1
T: Chris Anderson
R: J Grisedale (54)
12/1
4m Spirit Of Boom x Boomalicious (Red Dazzler )
8
2.4
5/2F
T: P & P Snowden
R: G Boss (56.5)
5/2F
3g Written Tycoon x La Paris (Falvelon )
9
2.5
Snitz (2)
15/4
T: M J Dunn
R: M Mc Guren (59)
15/4
5g Snitzel x Tickle My (Perugino (USA))
10
2.6
12/1
T: Ms K Purdy
R: J R Collett (59)
12/1
5g Commands x Pattamada (Viscount )
11
4.4
Tarbert (17)
60/1
T: J D Shelton
R: L P Rolls (54)
60/1
7g Red Element x Greenmount Belle (Magic Albert )
12
4.6
100/1
T: D I Atkins
R: D Mc Lellan (54.5)
100/1
7g Floral Dynamite x Late Declaration (Halo Homewrecker (USA))
13
5.3
40/1
T: T J Bartley
R: Ms B Hodder (55.5)
40/1
5m Time Thief x Turbo Rose (Strategic )
14
7.0
60/1
T: S J Bennett
R: Kirk Matheson (54)
60/1
Race 8 - Shirley Adams Oam Rememb. (C6) (2200m)
Class: Class 6 Track: Soft(5) Time: 2:16.79 (35.43)
Prizemoney: $30,000
1
15/8
T: P & P Snowden
R: A Adkins (57.5)
15/8
4g Pierro x Sarasota (Danehill (USA))
2
1.0
6/4F
T: K A Lees
R: J R Collett (55.5)
6/4F
5m Mastercraftsman (IRE) x Queen Cha Cha (NZ) (High Chaparral (IRE))
3
1.8
16/1
T: S B Lee
R: G Buckley (59)
16/1
4
2.3
20/1
T: Mitch Newman
R: Mitchell Bell (56)
20/1
4g So You Think (NZ) x That's Leila (Street Sense (USA))
5
3.4
50/1
T: R N Godbolt
R: Rachel King (55)
50/1
5m Clangalang x Delago Pearl (Delago Brom )
6
3.7
80/1
T: Ms J Hardy
R: J Grisedale (59)
80/1
5g Toorak Toff x Sidereal Time (USA) (Nureyev (USA))
7
4.0
150/1
T: Ms J Clement
R: Leah Kilner (57.5)
150/1
6g Dubleo (USA) x Obeys (Commands )
8
4.4
9/1
T: Peter Robl
R: J Penza (57.5)
9/1
5g Fastnet Rock x Bird Of Fire (NZ) (Stravinsky (USA))
9
5.6
Eurogem (12)
60/1
T: Ms J Graham
R: L P Rolls (55.5)
60/1
4m Eurozone x Empire Express (Royal Academy (USA))
10
6.3
100/1
T: Daniel Want
R: M Bennett (59)
100/1
7g Star Witness x My Central (ITY) (Central Park (IRE))
11
6.5
20/1
T: D I Atkins
R: D Mc Lellan (59)
20/1
6g Choisir x Princess Tyla (Royal Academy (USA))
12
7.7
20/1
T: Allan Kehoe
R: M Mc Guren (56)
20/1
3f So You Think (NZ) x Petroica (Anabaa (USA))
13
7.8
25/1
T: Ethan Ensby
R: Kyle Wilson-Taylor (53)
25/1
5m Mastercraftsman (IRE) x Torch (NZ) (Deputy Governor (USA))
14
8.8
15/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (57.5)
15/1
4g Redoute's Choice x Fuji Fairy (Fuji Kiseki (JPN))