Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui

PUKEKOHE PARK - Saturday, August 9

Race 1 - Counties TAB Challenge Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:43.88
Prizemoney: $12,000
1
2/2
T: R D COLLETT
R: N L COLLETT (56.00)
2/2
4g painted black (JPN) x class mistress (NZ) (masterclass (USA))
Winning siblings: Whistling Straits,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
AMY DEE (13)
1/1F
T: G J CAMERON
R: T N HARRIS (55.50)
1/1F
4m stark south (USA) x shelley dee (NZ) (beldale lear (USA))
3
9.5
4/4
T: C J COSGROVE
R: M D HILLS (57.00)
4/4
5g al akbar (NZ) x karatane gold (NZ) (twenty four karat (USA))
4
9.8
7/8
T: G I ALTON
R: L G INNES (57.00)
7/8
5
10
12/12
T: R C COOK
R: S T COLLETT (54.50)
12/12
5m kilimanjaro (GB) x assuage (NZ) (straight strike (USA))
6
11.1
14/14
T: MS A BROWN
R: L H SATHERLEY (57.00)
14/14
5g rainbow myth (NZ) x tom's jewel (NZ) (tommy's mate (NZ))
7
11.2
13/13
T: K R VERNER
R: M C SWEENEY (57.00)
13/13
4g high yield (USA) x zazca (GB) (nashwan (USA))
8
12
3/3
T: R B PRISCOTT
R: C J GRYLLS (57.00)
3/3
4g his royal highness (NZ) x strike clover (NZ) (straight strike (USA))
9
12.2
10/10
T: R J STEVENSON
R: K R HERCOCK (57.00)
10/10
4g bocephus (NZ) x grener (NZ) (guns of navarone (IRE))
10
12.8
6/7
T: J C PENDER
R: C K ORMSBY (57.00)
6/7
6g mellifont (USA) x yo cazador (NZ) (mi preferido (USA))
11
16.4
EFINPE (14)
8/6
T: K M DELL
R: J R COLLETT (51.50)
8/6
4m stark south (USA) x our taralee (NZ) (touching wood (USA))
12
19.3
5/5
T: MS T CROON
R: L K CROPP (57.00)
5/5
4g cullen (AUS) x nicole (NZ) (paris house (GB))
13
20.6
9/9
T: N P BISHARA
R: G L COOKSLEY (55.50)
9/9
6m prince ferdinand (GB) x single edition (NZ) (ring the bell (NZ))
14
30.7
11/11
T: S J MCKEE
R: M R CROPP (54.00)
11/11
5g zabeel (NZ) x soltanto (NZ) (tights (USA))
Race 2 - Powell Transport Ltd Hcp (90) (1400m)
Class: Restricted 90 Track: Heavy Time: 1:30.77
Prizemoney: $20,000
1
1/2F
T: M J FABER
R: S C SPRATT (56.50)
1/2F
8g kashani (USA) x aegean blue (NZ) (blue vermillion (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/4
T: J C PENDER
R: C E LAMMAS (53.50)
4/4
7m istidaad (USA) x mystical miss (NZ) (babarooom (USA))
3
1.5
2/1
T: R R MANNING
R: C J GRYLLS (57.00)
2/1
5g mujahid (USA) x mrs. zoff (AUS) (zoffany (USA))
4
2.1
5/5
T: B J WALLACE
R: J R COLLETT (54.00)
5/5
6g carnegie (IRE) x miss paris (NZ) (flying spur (AUS))
5
2.5
3/3
T: T J CARTER
R: L CALLAWAY (58.00)
3/3
7g istidaad (USA) x my liberty belle (NZ) (crested wave (USA))
6
10.4
6/6
T: G MERKULOV
R: N L COLLETT (52.00)
6/6
6g yachtie (AUS) x muriwai sunset (NZ) (little brown jug (NZ))
Race 3 - Majestic Horse Floats Hcp (70) (1600m)
Class: Restricted 70 Track: Heavy Time: 1:42.73
Prizemoney: $14,000
1
5/5
T: K S CULLEN
R: C J GRYLLS (57.00)
5/5
6g prized (USA) x audrey (NZ) (mistral dancer (CAN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
3/3
T: M B CLELAND
R: N L COLLETT (56.00)
3/3
5g desert fox (GB) x sefidi (NZ) (bigstone (IRE))
3
1.8
1/1F
T: F T RITCHIE
R: L G INNES (57.00)
1/1F
4g don eduardo (NZ) x madhuri dixit (NZ) (famous star (GB))
4
1.9
7/6
T: C W THORNTON
R: M R CROPP (54.00)
7/6
5g magic of sydney (AUS) x bally kiss (NZ) (bigstone (IRE))
5
5.8
4/4
T: C E RITCHIE
R: M D HILLS (56.00)
4/4
5g keeper (AUS) x woodwind (USA) (woodman (USA))
6
6.2
6/7
T: S W FITZGERALD
R: L K CROPP (57.00)
6/7
6g danzalion (USA) x give me gold (NZ) (personal escort (USA))
7
6.5
2/2
T: R B PRISCOTT
R: M C SWEENEY (56.50)
2/2
7m daylami (IRE) x gold dodger (USA) (slew o' gold (USA))
8
7.4
13/13
T: P J RODEWALD
R: R M NORVALL (55.00)
13/13
7g batavian (NZ) x sydneyor (NZ) (sir sydney (NZ))
9
8.3
9/10
T: R J STEVENSON
R: K R HERCOCK (57.50)
9/10
10
11.6
10/9
T: MS T CROON
R: S T COLLETT (56.00)
10/9
5g victory dance (IRE) x on my tour (NZ) (silver prospector (USA))
11
18.5
8/8
T: S J MCKEE
R: G L COOKSLEY (56.50)
8/8
6g casual lies (USA) x its a breeze (NZ) (first norman (USA))
12
21.5
12/12
T: MS M SAUNDERS
R: C E LAMMAS (56.00)
12/12
5m bertolini (USA) x top hit (NZ) (top innings (AUS))
13
27.6
11/11
T: C T FAULKNER
R: S C SPRATT (55.50)
11/11
7g anziyan (USA) x pianosa (NZ) (epidaurus (USA))
Race 4 - South Auckland Motors Hcp (70) (2100m)
Class: Restricted 70 Track: Heavy Time: 2:20.47
Prizemoney: $14,000
1
1/1F
T: K S CULLEN
R: G L COOKSLEY (58.00)
1/1F
5g generous (IRE) x my fair star (NZ) (waikiki star (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
8.3
3/3
T: R B PRISCOTT
R: C J GRYLLS (58.00)
3/3
3
8.4
IMELDA (3)
4/4
T: R N ELLIOT
R: S C SPRATT (57.00)
4/4
8m mellifont (USA) x chemperial (NZ) (chem (USA))
4
10.1
ROVE (5)
6/6
T: R C COOK
R: C J ARGUE (56.50)
6/6
7g seven figures (USA) x celtic dancer (NZ) (victory dance (IRE))
5
11.2
2/2
T: K J O'CONNOR
R: J R COLLETT (53.00)
2/2
6g starjo (NZ) x shallwe (NZ) (war hawk (GB))
6
13.3
5/5
T: M K FARMER
R: R M NORVALL (56.50)
5/5
6g colombia (NZ) x annie's pal (NZ) (creese (GB))
7
16.2
8/8
T: S SINGH
R: K R HERCOCK (55.00)
8/8
6m prized (USA) x marangai (NZ) (bolak (IRE))
8
22.5
9/9
T: G K THOMAS
R: S T COLLETT (54.50)
9/9
6m stark south (USA) x smashdadishes (NZ) (argonaut style (NZ))
9
34.7
10/10
T: K M DELL
R: N L COLLETT (54.00)
10/10
10g the commander (NZ) x victory note (NZ) (note of victory (AUS))
10
42.9
7/7
T: S BEDFORD
R: M C SWEENEY (56.50)
7/7
7m carnegie (IRE) x super sound (NZ) (sound reason (CAN))
Race 5 - John Twomey Memorial Hcp (70) (2100m)
Class: Restricted 70 Track: Heavy Time: 2:22.93
Prizemoney: $14,000
1
4/4
T: B W PETERSON
R: T N HARRIS (56.50)
4/4
6g montjeu (IRE) x madiya (IRE) (natroun (FR))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
1/1F
T: M D MORONEY
R: M T COLEMAN (57.00)
1/1F
5g heroicity (AUS) x novus gallina (NZ) (lord ballina (AUS))
3
2.4
2/2
T: P G HOLLINSHEAD
R: M CAMERON (57.00)
2/2
6m shinko king (IRE) x sky treat (NZ) (nuage d'or (USA))
4
2.6
7/7
T: G K THOMAS
R: C K ORMSBY (56.50)
7/7
5m d'cash (AUS) x o'my deal (NZ) (omnicorp (NZ))
5
6.8
9/9
T: H S WADHAM
R: M C SWEENEY (56.50)
9/9
6g magic of sydney (AUS) x gironde (NZ) (val d'arno (USA))
6
9.2
AROSE (2)
8/8
T: R GAVIN
R: S C SPRATT (57.00)
8/8
7
10.6
10/10
T: P W LOCK
R: C J GRYLLS (56.00)
10/10
6g prized (USA) x beau zena (NZ) (beau zephyr (AUS))
8
11.7
3/3
T: C P SMITH
R: L K CROPP (54.00)
3/3
5m daggers drawn (USA) x force twelve (NZ) (beau zephyr (AUS))
9
22.8
5/5
T: T C WENN
R: M R CROPP (54.00)
5/5
7g mellifont (USA) x take advice (NZ) (take your partner (AUS))
10
27.1
6/6
T: S B MARSH
R: T J RUSSELL (56.50)
6/6
6m sandtrap (USA) x bless shu (NZ) (tom's shu (USA))
Race 6 - Pgg Wrightson Hcp (1600m)
Class: Open Track: Heavy Time: 1:43.20
Prizemoney: $25,000
1
4/4
T: M P BAKER
R: S C SPRATT (53.00)
4/4
5m al akbar (NZ) x glowing satin (NZ) (noble bijou (USA))
Winning siblings: Alagant Satin, Fyra Satin, Hydrogen,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
7/7
T: R J STEVENSON
R: K R HERCOCK (56.00)
7/7
8m oregon (USA) x party jet (NZ) (jetball (AUS))
3
1.3
2/2
T: D P DWYER
R: G L COOKSLEY (54.50)
2/2
7g slavic (USA) x blanche amelia (NZ) (grosvenor (NZ))
4
3.6
1/1F
T: T J CARTER
R: M T COLEMAN (58.00)
1/1F
7g danske (NZ) x danz girl (NZ) (danzatore (CAN))
5
3.7
SHOJI (8)
5/5
T: E R HARRISON
R: M C SWEENEY (53.00)
5/5
6g d'cash (AUS) x honiton (NZ) (sound reason (CAN))
6
9.1
6/6
T: M J LAWLOR
R: S T COLLETT (54.00)
6/6
9g exploding prospect (USA) x khovanska (NZ) (mussorgsky (IRE))
7
27.5
3/3
T: R R MANNING
R: L K CROPP (53.50)
3/3
9g centaine (AUS) x overcome (NZ) (sky chase (NZ))
Race 7 - Briscoes Pukekohe Hcp (70) (1400m)
Class: Restricted 70 Track: Heavy Time: 1:29.35
Prizemoney: $14,000
1
1/1F
T: D R MILLER
R: S C SPRATT (57.00)
1/1F
4m stark south (USA) x on the breeze (NZ) (true style (AUS))
Winning siblings: Anotherwin,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
4/4
T: MS N TANNER
R: L G INNES (56.50)
4/4
3
1.9
7/7
T: MS J VANCE
R: C J GRYLLS (56.50)
7/7
5g st. petersburg (AUS) x learnalot (NZ) (college chapel (GB))
4
5.1
LINNET (5)
3/3
T: D P DWYER
R: N L COLLETT (56.00)
3/3
4m volksraad (GB) x balinchy (NZ) (lord ballina (AUS))
5
5.2
2/2
T: D G SELLWOOD
R: A J CALDER (57.00)
2/2
5m st. petersburg (AUS) x te akau omen (NZ) (rocky mountain (FR))
6
6.5
12/12
T: P J BATES
R: T M McMULLEN (51.50)
12/12
5m generous (IRE) x thai master (NZ) (masterclass (USA))
7
7.9
10/10
T: H J TRUMPER
R: J R COLLETT (54.00)
10/10
7g manaloj (USA) x courting lady (NZ) (marceau (AUS))
8
12.5
8/9
T: G T HENNESSY
R: S T COLLETT (56.00)
8/9
4m pins (AUS) x seek a fortune (NZ) (kaapstad (NZ))
9
13.3
RUNARDA (10)
5/5
T: K B OPIE
R: K R HERCOCK (56.50)
5/5
5g sandtrap (USA) x our sarsha (NZ) (take your partner (AUS))
10
14
9/8
T: D G COOK
R: C E LAMMAS (56.50)
9/8
8m stark south (USA) x roosevelt (NZ) (deputy governor (USA))
11
16.5
6/6
T: P M BUSUTTIN
R: R M NORVALL (56.50)
6/6
4m centaine (AUS) x midas touch (NZ) (kings island (IRE))
12
20.9
ON ICE (13)
11/11
T: S J MCKEE
R: L K CROPP (55.50)
11/11
5g postponed (USA) x wild dixie (NZ) (wild rampage (AUS))
Race 8 - Wharfe Bros Ltd Hcp (80) (1600m)
Class: Restricted 80 Track: Heavy Time: 1:42.90
Prizemoney: $16,000
1
3/2
T: M J DONOGHUE
R: C K ORMSBY (57.00)
3/2
6g starjo (NZ) x tipsy gypsy (NZ) (little brown jug (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/5
T: K W HAWTIN
R: S C SPRATT (55.50)
5/5
7g prized (USA) x just lorna (NZ) (noble bijou (USA))
3
0.9
2/1
T: R B PRISCOTT
R: M C SWEENEY (58.00)
2/1
5m keeper (AUS) x crown rose (NZ) (imposing (AUS))
4
2
6/7
T: R D COLLETT
R: K R HERCOCK (55.50)
6/7
6g istidaad (USA) x miss citrine (NZ) (paris house (GB))
5
7.7
8/8
T: C W THORNTON
R: M R CROPP (54.00)
8/8
10g rhythm (USA) x douschka (NZ) (nassipour (USA))
6
8.6
7/6
T: J C PENDER
R: V D JOHNSTON (55.50)
7/6
8g kingfisher mill (USA) x trelong (NZ) (long row (GB))
7
9.1
4/4
T: S W FITZGERALD
R: L K CROPP (55.50)
4/4
6g danzalion (USA) x our infanta (NZ) (conquistarose (USA))
8
9.5
1/3F
T: M P BAKER
R: L G INNES (57.50)
1/3F
5g howbaddouwantit (USA) x gintaine (NZ) (centaine (AUS))
* Nick figures are for Australasia.