Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham
Friday, March 12
Pukekohe Park
Thursday, March 11
Riccarton Park
Wednesday, March 10
Otaki

TAURANGA - Saturday, August 30

Race 1 - Royal Foundation Of Blind Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:13.79
Prizemoney: $10,000
1
8/8
T: B J GREEN
R: N L COLLETT (54.50)
8/8
5m diamond express (NZ) x guntika (NZ) (guns of navarone (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
1/1F
T: J C PENDER
R: M C SWEENEY (57.00)
1/1F
5g d'cash (AUS) x scarlet harbour (NZ) (westminster (NZ))
3
2.6
2/2
T: A D SCOTT
R: D M WALSH (57.00)
2/2
4g zariz (AUS) x princess raffin (AUS) (snippets (AUS))
4
3.1
3/4
T: A W PIKE
R: L CALLAWAY (57.00)
3/4
4g pentire (GB) x straight cut jeans (NZ) (straight strike (USA))
5
4.4
4/3
T: W K POMARE
R: S T COLLETT (53.00)
4/3
3f shinko king (IRE) x flying free (NZ) (heroicity (AUS))
6
8.4
5/5
T: MS J BERNASCONI
R: T D THORNTON (57.00)
5/5
5g yachtie (AUS) x french tart (NZ) (gold brose (AUS))
7
8.5
6/6
T: J G SARGENT
R: D S JOHNSON (53.00)
6/6
3f al akbar (NZ) x quasin (NZ) (norman pentaquad (USA))
8
8.6
KITRI (6)
7/7
T: B J MCKEAGG
R: R M NORVALL (55.50)
7/7
4m black minnaloushe (USA) x silvira (NZ) (silver dream (GB))
Race 2 - Waiariki Womens Refuge Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:27.11
Prizemoney: $10,000
1
3/3
T: MS J M SCOTT
R: T D THORNTON (55.50)
3/3
4m monolith (AUS) x hatepe lady (NZ) (vice regal (NZ))
Winning siblings: Captain Segal, Moorfysh,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
1/1F
T: F T RITCHIE
R: D M WALSH (55.50)
1/1F
3g shinko king (IRE) x tio zinnia (NZ) (crested wave (USA))
3
3.1
2/2
T: M D MORONEY
R: B R JONES (55.50)
2/2
3c thorn park (AUS) x monica hall (NZ) (volksraad (GB))
4
3.2
4/5
T: A D SCOTT
R: M C SWEENEY (57.00)
4/5
4g minardi (USA) x balmacara (NZ) (bassenthwaite (GB))
5
4.1
7/8
T: B J MCKEAGG
R: R M NORVALL (57.00)
7/8
4g daggers drawn (USA) x bold bakharah (NZ) (bakharoff (USA))
6
4.8
5/4
T: R B PRISCOTT
R: E J DALLEY (50.50)
5/4
7
5
10/10
T: T J RYAN
R: M CAMERON (57.00)
10/10
4g ustinov (AUS) x go dolly (NZ) (deputy governor (USA))
8
5.2
9/7
T: MS A MACAULAY
R: S T COLLETT (54.50)
9/7
5m diamond express (NZ) x momo ali (NZ) (mohamed abdu (IRE))
9
8.7
11/11
T: C K PHELAN
R: K R HERCOCK (57.00)
11/11
5g colombia (NZ) x lorna's gift (NZ) (creag-an-sgor (IRE))
10
8.8
6/6
T: M J FABER
R: N L COLLETT (56.00)
6/6
5g haayil (AUS) x higher ground (NZ) (lord century (AUS))
11
30.8
8/9
T: W K POMARE
R: D S JOHNSON (56.00)
8/9
5g keeper (AUS) x flying beau (NZ) (beaufort sea (USA))
Race 3 - Community Hospice Hcp (90) (1400m)
Class: Restricted 90 Track: Slow(7) Time: 1:26.55
Prizemoney: $21,000
1
2/2
T: MS T M SKINNER
R: E J DALLEY (54.00)
2/2
Winning siblings: Tanners Point,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
1/1F
T: P M BUSUTTIN
R: D M WALSH (55.00)
1/1F
4g zabeel (NZ) x maurine (NZ) (harbor prince (USA))
3
2.9
6/6
T: M P BAKER
R: JASON JAGO (58.00)
6/6
6m faltaat (USA) x sky court (NZ) (pompeii court (USA))
4
3.1
5/5
T: D M ROBERTS
R: B R JONES (55.50)
5/5
6m elnadim (USA) x h'ani (GB) (woodman (USA))
5
4.6
4/3
T: R R MANNING
R: V A COLGAN (55.50)
4/3
5g mujahid (USA) x mrs. zoff (AUS) (zoffany (USA))
6
5.6
3/4
T: C A AMREIN
R: V D JOHNSTON (53.00)
3/4
5g star way (GB) x summerdale (NZ) (kingdom bay (NZ))
Race 4 - Te Waiora A Tane Trust Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:40.92
Prizemoney: $10,000
1
5/3
T: C J COSGROVE
R: C J PARISH (56.00)
5/3
5g al akbar (NZ) x karatane gold (NZ) (twenty four karat (USA))
Winning siblings: Is Da Chief,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/2
T: P P JENKINS
R: D W STACKHOUSE (54.00)
2/2
3
4
3/4
T: P J HUXTABLE
R: J R COLLETT (52.50)
3/4
3g drama critic (USA) x fun four all (NZ) (woodborough (USA))
4
4.6
7/7
T: C K PHELAN
R: K R HERCOCK (55.50)
7/7
5m d'cash (AUS) x pippas pride (NZ) (mcginty (NZ))
5
7.8
EFINPE (9)
8/8
T: K M DELL
R: D M WALSH (55.50)
8/8
4m stark south (USA) x our taralee (NZ) (touching wood (USA))
6
9.5
1/1F
T: MS D JEFFCOAT
R: T D THORNTON (57.00)
1/1F
4g his royal highness (NZ) x tinsel (NZ) (jetball (AUS))
7
10.1
4/5
T: MS K FURSDON
R: V A COLGAN (55.50)
4/5
5m spectatorial (AUS) x sylph (NZ) (nassipour (USA))
8
11.6
10/10
T: MS L SKINNER
R: N L COLLETT (54.50)
10/10
5m woodbury lad (USA) x firey ridge (NZ) (oak ridge (FR))
9
12
9/9
T: P J MCCARTEN
R: D S JOHNSON (56.00)
9/9
8g le destin (FR) x nellie may (NZ) (babarooom (USA))
10
20.2
6/6
T: J C PENDER
R: M C SWEENEY (57.00)
6/6
5g daggers drawn (USA) x sky salute (NZ) (sky chase (NZ))
Race 5 - Lake Taupo Hospice Mdn&Jmp Hwt (2100m)
Class: Maiden & Jumpers Track: Slow(7) Time: 2:14.23
Prizemoney: $10,000
1
4/3
T: C J FACHE
R: A Q IHAKA (70.00)
4/3
8g kaapstad (NZ) x just joy (NZ) (nassipour (USA))
Winning siblings: Justgo Xena,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
2/2
T: A D SCOTT
R: P J TURNER (64.00)
2/2
5g germano (GB) x impressana (NZ) (cocky golfer (USA))
3
5.3
6/5
T: C J WOOD
R: J R GILLIES (63.00)
6/5
5g sakura seeking (USA) x top day (NZ) (karensky (USA))
4
5.4
8/8
T: MS S MARSHALL
R: C J PARISH (63.00)
8/8
7m alleged dash (USA) x chaconne (NZ) (sackford (USA))
5
5.5
ZAGATA (3)
3/4
T: G A ROGERSON
R: T D THORNTON (66.00)
3/4
7g zabeel (NZ) x m'lady's garter (NZ) (serheed (USA))
6
5.6
7/7
T: S L CAMERON
R: L A MACFARLANE (61.00)
7/7
7
8.4
1/1F
T: MS D LOGAN
R: S P WILSON (65.50)
1/1F
6g danske (NZ) x daharling (NZ) (dahar (USA))
8
22.5
5/6
T: R AUTRIDGE
R: R E EYNON (64.00)
5/6
7g danasinga (AUS) x solarina (NZ) (tristrams heritage (NZ))
Race 6 - The Karldon Trust Hcp (70) (1200m)
Class: Restricted 70 Track: Slow(7) Time: 1:13.77
Prizemoney: $15,000
1
1/1F
T: G K THOMAS
R: M C SWEENEY (57.50)
1/1F
4g golan (IRE) x she's golden class (NZ) (gold brose (AUS))
Winning siblings: Basic Trilogy, Intimate Moment, Upham,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1
5/5
T: R A YUILL
R: D S JOHNSON (55.00)
5/5
6g cape cross (IRE) x joyfulness (AUS) (bletchingly (AUS))
3
1.8
2/2
T: C WELLER
R: R M NORVALL (57.50)
2/2
4g express duke (AUS) x stella maris (NZ) (crested wave (USA))
4
3
3/3
T: R R MANNING
R: V A COLGAN (57.50)
3/3
4h cape cross (IRE) x hear my song (NZ) (mcginty (NZ))
5
4
6/7
T: J W CAMPIN
R: D M WALSH (56.00)
6/7
4m black minnaloushe (USA) x trio (NZ) (deputy governor (USA))
6
4.1
ZIPA (4)
4/4
T: S L CAMERON
R: K R HERCOCK (57.50)
4/4
7
4.7
8/6
T: C A AMREIN
R: V D JOHNSTON (57.00)
8/6
6g seasoned star (AUS) x dianic (NZ) (classic fame (USA))
8
5.2
7/8
T: P J BROSNAN
R: J R COLLETT (54.00)
7/8
8g shinko king (IRE) x kiwi class (NZ) (vice regal (NZ))
Race 7 - Te Akatea Iwi Tauawhi Hcp-70 (1400m)
Class: Restricted 70 Track: Slow(7) Time: 1:26.87
Prizemoney: $15,000
1
7/7
T: G T HENNESSY
R: S T COLLETT (55.50)
7/7
4m pins (AUS) x seek a fortune (NZ) (kaapstad (NZ))
This nick: 17 runners; 12 winners; 3 SW. Details
2
0.2
1/3F
T: S W FITZGERALD
R: D W STACKHOUSE (54.50)
1/3F
6g danzalion (USA) x give me gold (NZ) (personal escort (USA))
3
0.3
5/5
T: T R GILLIES
R: L H SATHERLEY (57.50)
5/5
5g hunza court (NZ) x adonia (NZ) (brigade of guards (GB))
4
1.3
9/9
T: J G SARGENT
R: B R JONES (56.50)
9/9
6m kaapstad (NZ) x miss tessla (NZ) (crested wave (USA))
5
3.4
3/4
T: M D MORONEY
R: M F YUSOF (54.00)
3/4
6
4.3
6/6
T: T P ROWAN
R: M C SWEENEY (56.50)
6/6
7
4.4
4/2
T: MS T CROON
R: J R COLLETT (55.00)
4/2
4g dexter (GB) x biannual (IRE) (cadeaux genereux (GB))
8
4.6
2/1
T: J W CAMPIN
R: D M WALSH (56.50)
2/1
4m pentire (GB) x yuleda (NZ) (one pound sterling (GB))
9
10.1
8/8
T: R R MANNING
R: K R HERCOCK (56.00)
8/8
4g diamond express (NZ) x bollinger star (NZ) (sun and shine (GB))
Race 8 - Waipuna Hospice Hcp (1200m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:12.06
Prizemoney: $35,000
1
4/3
T: S J MCKEE
R: D S JOHNSON (55.00)
4/3
Winning siblings: Dan's Best, Perfect Length,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.4
5/5
T: G N RICHARDSON
R: K R HERCOCK (53.50)
5/5
9g maroof (USA) x it's a secret (NZ) (don't forget me (IRE))
3
0.5
2/2
T: MS K STEAD
R: C J PARISH (57.00)
2/2
6g diamond express (NZ) x patch my eye (AUS) (purple patch (NZ))
4
1.1
1/1F
T: J G SARGENT
R: V A COLGAN (54.50)
1/1F
4g viking ruler (AUS) x ransom bay (USA) (red ransom (USA))
5
1.7
7/7
T: J J STEFFERT
R: R M NORVALL (54.50)
7/7
7g jahafil (GB) x inebriate (NZ) (imposing (AUS))
6
1.8
3/4
T: J C PENDER
R: M C SWEENEY (55.00)
3/4
5g pupil (AUS) x stark vader (NZ) (stark south (USA))
7
3
9/9
T: W K POMARE
R: S T COLLETT (54.50)
9/9
6m casual lies (USA) x flying beau (NZ) (beaufort sea (USA))
8
3.9
10/10
T: R A YUILL
R: T D THORNTON (56.50)
10/10
6g victory dance (IRE) x dorinka (NZ) (straight strike (USA))
9
5.2
8/8
T: MS S HALE
R: L H SATHERLEY (54.00)
8/8
6g kingdom bay (NZ) x chase the stars (NZ) (sky chase (NZ))
10
6
6/6
T: T J RYAN
R: N L COLLETT (54.50)
6/6
5m deputy governor (USA) x diana ferrari (NZ) (gleam machine (USA))
Race 9 - Rotorua Community Hospice (90) (2100m)
Class: Restricted 90 Track: Slow(7) Time: 2:13.11
Prizemoney: $21,000
1
1/1F
T: P H DUNCAN
R: D M WALSH (53.50)
1/1F
6m yachtie (AUS) x la perdita (NZ) (morcon (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
7/8
T: D B SMYTH
R: D S JOHNSON (53.00)
7/8
8g turtle island (IRE) x elfa leather (NZ) (beau zephyr (AUS))
3
2.8
2/2
T: A D MURRAY
R: C J PARISH (54.00)
2/2
7g prized (USA) x romantic lass (NZ) (engagement (USA))
4
2.9
SABLE (4)
8/7
T: G A ROGERSON
R: T D THORNTON (55.00)
8/7
6m danasinga (AUS) x trisha's belle (NZ) (sir tristram (IRE))
5
3.2
9/9
T: P BLICK
R: L H SATHERLEY (55.00)
9/9
9g groom dancer (USA) x ascona (NZ) (grosvenor (NZ))
6
4.5
3/4
T: R J BOTHWELL
R: R M NORVALL (55.50)
3/4
7m prized (USA) x origin (AUS) (seventh hussar (FR))
7
6.3
5/5
T: MS D LOGAN
R: B R JONES (58.00)
5/5
8
7
4/3
T: D B HOLLINSHEAD
R: M C SWEENEY (53.00)
4/3
6m shinko king (IRE) x sky treat (NZ) (nuage d'or (USA))
9
7.3
12/12
T: P J RODEWALD
R: S T COLLETT (52.00)
12/12
7g batavian (NZ) x sydneyor (NZ) (sir sydney (NZ))
10
9.7
6/6
T: MS D LOGAN
R: K R HERCOCK (53.00)
6/6
11
11.8
10/10
T: H J TRUMPER
R: N L COLLETT (52.00)
10/10
7g manaloj (USA) x courting lady (NZ) (marceau (AUS))
12
13.6
11/11
T: S SINGH
R: L CALLAWAY (53.50)
11/11
6m prized (USA) x marangai (NZ) (bolak (IRE))
Race 10 - Te Whakapono Health Trust (80) (1600m)
Class: Restricted 80 Track: Slow(7) Time: 1:38.36
Prizemoney: $18,000
1
4/6
T: J C PENDER
R: N L COLLETT (54.00)
4/6
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
6/5
T: P S HILLIS
R: B R JONES (57.00)
6/5
5g spectatorial (AUS) x lladro lass (NZ) (clay hero (AUS))
3
2.5
1/2F
T: K R VERNER
R: D S JOHNSON (55.00)
1/2F
5m faltaat (USA) x pacific star (NZ) (straussbrook (AUS))
4
2.8
12/12
T: B W FOOTE
R: M CAMERON (55.00)
12/12
6g danasinga (AUS) x top dance (NZ) (brilliant invader (AUS))
5
3.1
2/3
T: P P JENKINS
R: D W STACKHOUSE (54.50)
2/3
6g faltaat (USA) x bangkok babe (NZ) (centro (NZ))
6
3.4
5/4
T: A W PIKE
R: V A COLGAN (56.00)
5/4
4g pupil (AUS) x wild princess (NZ) (mighty grey (AUS))
7
4
9/9
T: M P BAKER
R: D M WALSH (55.00)
9/9
5g howbaddouwantit (USA) x gintaine (NZ) (centaine (AUS))
8
4.4
11/11
T: G K SANDERS
R: T D THORNTON (58.00)
11/11
6g bahhare (USA) x sivain (NZ) (truly vain (AUS))
9
6.9
10/10
T: M P BAKER
R: JASON JAGO (55.50)
10/10
4g d'cash (AUS) x topp (NZ) (mighty grey (AUS))
10
7.5
SQUIRE (3)
7/7
T: MS J COOPER
R: K R HERCOCK (57.50)
7/7
5g cape cross (IRE) x candlelight (NZ) (pentire (GB))
11
8.7
3/1
T: R B PRISCOTT
R: M C SWEENEY (56.50)
3/1
5m keeper (AUS) x crown rose (NZ) (imposing (AUS))
12
18
8/8
T: G T HENNESSY
R: S T COLLETT (54.50)
8/8
* Nick figures are for Australasia.