Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga

TE AWAMUTU - Sunday, November 16

Race 1 - Kelly & Bryant C.A. Mdn (1150m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:08.07
Prizemoney: $6,500
1
1/1F
T: MS D JEFFCOAT
R: T D THORNTON (55.50)
1/1F
Winning siblings: Pukalee,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/7
T: K W HAWTIN
R: J B McDONALD (57.00)
5/7
4g colombia (NZ) x island mahal (NZ) (mi preferido (USA))
3
2.1
2/2
T: P H DUNCAN
R: M CAMERON (57.00)
2/2
4g volksraad (GB) x kappaglen (NZ) (kaapstad (NZ))
4
2.2
6/6
T: G A ROGERSON
R: M B WENN (54.50)
6/6
3f fusaichi pegasus (USA) x call me lily (NZ) (just a dancer (NZ))
5
3.3
3/3
T: G N RICHARDSON
R: T SASADA (55.50)
3/3
6
4.3
9/10
T: B MCDONALD
R: T N HARRIS (55.50)
9/10
6m istidaad (USA) x yennadon (NZ) (taipanui (NZ))
7
5.2
10/9
T: R C LANG
R: V D JOHNSTON (55.50)
10/9
5m colombia (NZ) x chance of luck (NZ) (vice regal (NZ))
8
5.5
4/4
T: T C WENN
R: J L WADDELL (55.50)
4/4
4m shinko king (IRE) x syrian sea (NZ) (vice regal (NZ))
9
5.7
12/12
T: S SINGH
R: M F YUSOF (52.75)
12/12
4m faltaat (USA) x rosie's gem (NZ) (bigstone (IRE))
10
6.8
7/5
T: T J CARTER
R: C K ORMSBY (57.00)
7/5
4g orpen (USA) x muffin mclay (AUS) (bellotto (USA))
11
12.5
8/8
T: P W LOCK
R: C J PARISH (56.00)
8/8
4g cullen (AUS) x o'danza (NZ) (o'reilly (NZ))
12
16
11/11
T: MS R HALSE
R: J R COLLETT (52.50)
11/11
5m mellifont (USA) x kia tara (NZ) (royal loch (IRE))
Race 2 - Fairview Motors Hcp (70) (1400m)
Class: Restricted 70 Track: Good Time: 1:24.29
Prizemoney: $7,500
1
MOSTLY (4)
4/4
T: G K SANDERS
R: M C SWEENEY (57.00)
4/4
4m strategic image (AUS) x loving is fun (NZ) (spectacular love (USA))
Winning siblings: Romstar,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/9
T: J L MCVEAN
R: J B McDONALD (55.50)
9/9
4m ustinov (AUS) x cornflake (NZ) (desert sun (GB))
3
1.2
2/2
T: R A JAMES
R: A J CALDER (56.50)
2/2
4m faltaat (USA) x mountain mist (NZ) (kaapstad (NZ))
4
1.5
1/1F
T: K W HAWTIN
R: M CAMERON (58.00)
1/1F
4g st. petersburg (AUS) x rapido (AUS) (sir pele (USA))
5
3.8
6/5
T: D B HOLLINSHEAD
R: N L COLLETT (55.50)
6/5
5g germano (GB) x trumped (NZ) (take your partner (AUS))
6
4.2
3/3
T: W P HILLIS
R: J L WADDELL (56.00)
3/3
5m volksraad (GB) x gia maria (NZ) (famous star (GB))
7
4.8
BRACOS (12)
8/8
T: R A YUILL
R: D S JOHNSON (55.00)
8/8
4g faltaat (USA) x zino belle (NZ) (success express (USA))
8
6.8
5/6
T: G A ROGERSON
R: M B WENN (58.00)
5/6
5g postponed (USA) x red letter day (NZ) (manntari (IRE))
9
7.2
ALSZAAT (16)
11/11
T: J S LOBB
R: J R COLLETT (52.50)
11/11
5g anziyan (USA) x taad falty (NZ) (faltaat (USA))
10
8.2
7/7
T: R B PRISCOTT
R: E J DALLEY (52.00)
7/7
11
12.9
10/10
T: G K SANDERS
R: D J HAIN (56.50)
10/10
5m danske (NZ) x silver's sister (AUS) (kenmare (FR))
Race 3 - 29/12 Harness On The Grass Hcp (2000m)
Class: Restricted Open Track: Good Time: 2:04.26
Prizemoney: $10,000
1
3/2
T: D P DWYER
R: J R COLLETT (54.50)
3/2
7g slavic (USA) x blanche amelia (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Annie, Bianca, Campin, Charles Filou, Kefira, Takeover,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
1/1F
T: G K SANDERS
R: M C SWEENEY (56.00)
1/1F
5g bertolini (USA) x ubiquity (NZ) (lucky ring (IRE))
3
0.9
CASALI (5)
4/4
T: P J BURROWS
R: E J DALLEY (50.50)
4/4
5g brocco (USA) x shaadhu (NZ) (maroof (USA))
4
3.5
7/7
T: MS S HEWETSON
R: C J PARISH (53.00)
7/7
6g woodbury lad (USA) x star innings (NZ) (top innings (AUS))
4
3.5
2/3
T: R B DOWLING
R: R M NORVALL (59.50)
2/3
6m star way (GB) x limitless (NZ) (sir tristram (IRE))
6
6.3
5/5
T: P W LOCK
R: J B McDONALD (54.50)
5/5
7
6.4
6/6
T: MS S GILLESPIE
R: D S JOHNSON (53.50)
6/6
6m carnegie (IRE) x quarry (NZ) (sky chase (NZ))
8
11
8/8
T: H J TRUMPER
R: S T COLLETT (53.00)
8/8
7g manaloj (USA) x courting lady (NZ) (marceau (AUS))
9
11.1
9/9
T: S J CURTIS
R: N L COLLETT (53.00)
9/9
6g exploding prospect (USA) x anood dash (NZ) (alleged dash (USA))
Race 4 - Waipa Workingmen's Club Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Good Time: 2:05.24
Prizemoney: $6,500
1
3/3
T: MS M MURDOCH
R: D S JOHNSON (54.50)
3/3
5m express duke (AUS) x red november (NZ) (all glory (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
JUNO (9)
4/4
T: MS J WALKER
R: C K ORMSBY (55.50)
4/4
7m jugah (USA) x fin de siecle (NZ) (balmerino (NZ))
3
0.7
6/5
T: MS T CROON
R: J R COLLETT (54.00)
6/5
6g prince ferdinand (GB) x our rampage (NZ) (wild rampage (AUS))
4
0.9
AGENDA (3)
8/8
T: A J TEAGUE
R: M F YUSOF (53.00)
8/8
5g quorum (NZ) x dublin bay (NZ) (foxbay (NZ))
5
1.1
2/2
T: P W LOCK
R: C J PARISH (56.00)
2/2
4g don eduardo (NZ) x lady malvina (NZ) (karioi lad (AUS))
6
3.2
1/1F
T: J B RALPH
R: J B McDONALD (56.00)
1/1F
3g istidaad (USA) x sky message (NZ) (sky chase (NZ))
7
7.1
7/7
T: MS I RIDDLE
R: R L RATTLEY (51.50)
7/7
5m zarbyev (USA) x like to fly (USA) (fly so free (USA))
8
12.1
5/6
T: W K POMARE
R: E J DALLEY (53.00)
5/6
5g keeper (AUS) x flying beau (NZ) (beaufort sea (USA))
Race 5 - Goldpine 3yo Mdn (1580m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:35.57
Prizemoney: $6,500
1
SHADES (6)
10/10
T: K R VERNER
R: S T COLLETT (56.00)
10/10
3g le bec fin (NZ) x shading (NZ) (desert sun (GB))
Winning siblings: Mary La Belle,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
6/6
T: B J MCKEAGG
R: C K ORMSBY (57.00)
6/6
3g black minnaloushe (USA) x wedding band (AUS) (quest for fame (GB))
3
0.4
4/3
T: K W HAWTIN
R: J L WADDELL (57.00)
4/3
3g danske (NZ) x eva (NZ) (take your partner (AUS))
4
0.8
1/1F
T: R B PRISCOTT
R: M B WENN (55.50)
1/1F
3f spartacus (IRE) x first five (NZ) (markella (FR))
5
2.1
9/9
T: M P BAKER
R: T N HARRIS (55.50)
9/9
3f ekraar (USA) x chatham grace (NZ) (volksraad (GB))
6
3.9
7/7
T: P MIRABELLI
R: C J PARISH (56.00)
7/7
3g align (AUS) x rebecca rush (NZ) (deputy governor (USA))
7
4.8
2/2
T: W S CLOTWORTHY
R: J B McDONALD (55.50)
2/2
3f pentire (GB) x african sun (NZ) (desert sun (GB))
8
6
FASCAAD (17)
11/11
T: M D MORONEY
R: B R JONES (57.00)
11/11
9
7.7
8/8
T: R B DOWLING
R: L H SATHERLEY (55.50)
8/8
3f golan (IRE) x kaap's gem (NZ) (kaapstad (NZ))
10
8.7
5/5
T: C J FACHE
R: T D THORNTON (55.50)
5/5
3f pupil (AUS) x sand ana (NZ) (sandtrap (USA))
11
8.8
3/4
T: R B PRISCOTT
R: E J DALLEY (51.50)
3/4
Race 6 - Te Awamutu R S A Hcp (70) (1150m)
Class: Restricted 70 Track: Good Time: 1:07.96
Prizemoney: $7,500
1
1/1F
T: G A ROGERSON
R: T N HARRIS (57.00)
1/1F
4m zabeel (NZ) x blushing rose (USA) (mt. livermore (USA))
Winning siblings: African Mama, Sweet Asa Rose, Tiburon,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/6
T: M D MORONEY
R: J L WADDELL (56.00)
4/6
3
2.1
8/8
T: R A OTTO
R: S T COLLETT (56.00)
8/8
4m pentire (GB) x hoot n' holler (NZ) (kashani (USA))
4
2.3
3/3
T: M H BROSNAN
R: J R COLLETT (55.00)
3/3
5g danske (NZ) x thelma alice (NZ) (volksraad (GB))
5
2.4
12/12
T: J K MASON
R: N L COLLETT (55.00)
12/12
5g sandtrap (USA) x dell's girl (NZ) (deputy governor (USA))
6
3.7
5/4
T: J B RALPH
R: J B McDONALD (57.00)
5/4
3f sandtrap (USA) x regal message (NZ) (vice regal (NZ))
7
3.9
HITMAN (9)
6/5
T: R A YUILL
R: D S JOHNSON (55.50)
6/5
5g summer suspicion (JPN) x hit the target (AUS) (straight flight (USA))
8
5.2
2/2
T: G K SANDERS
R: M C SWEENEY (57.00)
2/2
3f rusty spur (USA) x silk purse (NZ) (defensive play (USA))
9
5.3
13/13
T: E F GRIFFITHS
R: M D HILLS (56.00)
13/13
6g woodborough (USA) x derriana (NZ) (serenader ii (IRE))
10
6.8
9/9
T: R C LANG
R: B R JONES (56.50)
9/9
4m senor pete (USA) x lassy fox (NZ) (foxbay (NZ))
11
7.1
7/7
T: R C LANG
R: C J PARISH (55.00)
7/7
12
7.7
14/14
T: MS L SKINNER
R: R L RATTLEY (52.00)
14/14
7m towkay (AUS) x ngapuhi rose (NZ) (oregon (USA))
13
9.4
WYSIWYG (14)
11/10
T: B J GREEN
R: M B WENN (56.00)
11/10
5m diamond express (NZ) x guntika (NZ) (guns of navarone (IRE))
14
9.8
10/11
T: K W VANSTONE
R: V D JOHNSTON (56.50)
10/11
9m sandtrap (USA) x clay bird (NZ) (clay hero (AUS))
Race 7 - C A T R Supporters 3yo Mdn (1150m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:08.11
Prizemoney: $6,500
1
1/1F
T: G K SANDERS
R: J R COLLETT (54.00)
1/1F
3g traditionally (USA) x tralae (AUS) (snippets (AUS))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/7
T: MS S HOUSE
R: T D THORNTON (57.00)
7/7
3c pins (AUS) x home bay (NZ) (brilliant invader (AUS))
3
1.5
10/12
T: R GAVIN
R: N L COLLETT (54.50)
10/12
3f o'reilly (NZ) x golden sparkle (NZ) (gold brose (AUS))
4
2.1
2/2
T: R A YUILL
R: M C SWEENEY (57.00)
2/2
3g storm creek (USA) x shutricia (NZ) (grosvenor (NZ))
5
3.3
5/6
T: G A ROGERSON
R: M B WENN (55.50)
5/6
3f danzero (AUS) x initial offering (USA) (red ransom (USA))
6
3.5
12/10
T: G K SANDERS
R: D J HAIN (55.50)
12/10
3f song of tara (IRE) x allez charmer (AUS) (air de france (USA))
7
4.9
6/5
T: M D MORONEY
R: B R JONES (55.50)
6/5
3f street cry (IRE) x jade's law (NZ) (housebuster (USA))
8
5.4
11/11
T: K W HAWTIN
R: C K ORMSBY (57.00)
11/11
3g daggers drawn (USA) x unabelle (NZ) (omnicorp (NZ))
9
5.6
TRAVYLE (15)
9/9
T: K Q MCDONALD
R: C J PARISH (56.00)
9/9
3g istidaad (USA) x thelma alice (NZ) (volksraad (GB))
10
5.9
4/4
T: M P BAKER
R: T N HARRIS (55.50)
4/4
3f o'reilly (NZ) x prodigal lass (NZ) (centaine (AUS))
11
7.6
3/3
T: R B PRISCOTT
R: E J DALLEY (53.00)
3/3
3c quorum (NZ) x jumbledown (NZ) (karensky (USA))
12
8.3
8/8
T: G N RICHARDSON
R: T SASADA (55.50)
8/8
3f gold mine (USA) x selena (NZ) (touching wood (USA))
13
49.8
13/13
T: D P DWYER
R: D S JOHNSON (54.50)
13/13
3f daggers drawn (USA) x silvarola (NZ) (paris house (GB))
Race 8 - V E Veterinary Services Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:24.77
Prizemoney: $6,500
1
MATISSE (10)
3/2
T: E F GRIFFITHS
R: M D HILLS (55.50)
3/2
Winning siblings: Dragonkeeper, Headsup,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/11
T: R A YUILL
R: C J PARISH (53.50)
11/11
3f black minnaloushe (USA) x karsavina (NZ) (western symphony (USA))
3
1.5
1/1F
T: M P BAKER
R: JASON JAGO (54.50)
1/1F
3f pins (AUS) x forewarned (NZ) (volksraad (GB))
4
1.6
4/4
T: T W MITCHELL
R: E J DALLEY (51.50)
4/4
5
1.9
7/9
T: R A YUILL
R: T N HARRIS (57.00)
7/9
6
2.2
2/3
T: M D MORONEY
R: T SASADA (55.50)
2/3
4m generous (IRE) x solar shower (AUS) (star way (GB))
7
2.8
13/13
T: MS N ROBINSON
R: N L COLLETT (54.50)
13/13
5m prince ferdinand (GB) x table talk (NZ) (kalakahooa (AUS))
8
4.6
15/15
T: J L REVELL
R: R M NORVALL (57.00)
15/15
4g don eduardo (NZ) x super song (NZ) (mellifont (USA))
9
4.9
10/10
T: MS L CAMPBELL
R: C K ORMSBY (57.00)
10/10
4g al akbar (NZ) x black annie (NZ) (imperial seal (GB))
10
5
14/14
T: MS R HALSE
R: J R COLLETT (54.00)
14/14
7g istidaad (USA) x lady barkles (NZ) (faith guest (IRE))
11
6.9
9/8
T: D J BUTSON
R: D S JOHNSON (56.00)
9/8
4g spectatorial (AUS) x suede jacket (NZ) (senor pete (USA))
12
8.1
5/5
T: B S GILLOVIC
R: M C SWEENEY (57.00)
5/5
5g danelove (NZ) x justice supreme (NZ) (justice prevails (AUS))
13
10.2
8/7
T: K W HAWTIN
R: B R JONES (57.00)
8/7
4g san luis (AUS) x tori belle (NZ) (vettori (IRE))
14
14.6
6/6
T: R B PRISCOTT
R: M B WENN (56.00)
6/6
3g istidaad (USA) x lady loch (NZ) (sir tristram (IRE))
15
15.7
12/12
T: MS K FOSTER
R: S T COLLETT (54.50)
12/12
4m don tristram (NZ) x court olea (NZ) (pompeii court (USA))
* Nick figures are for Australasia.