Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, June 19
Awapuni
Ruakaka
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa
Thursday, May 20
Phar Lap Raceway

TE RAPA - Monday, October 22

Race 1 - Total Mortgages (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:34.50 (35.60)
Prizemoney: $22,500
1
10/1
T: Ms K Fawcett
R: L J Allpress (56.5)
10/1
5m moshe (AUS) x scarlet romance (AUS) (delago brom (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
O'Hara (5)
6/1
T: C W Cole
R: S T Collett (57.5)
6/1
4m rip van winkle (IRE) x limerick (NZ) (grosvenor (NZ))
3
2.6
5/1F
T: V A Prendergast
R: C E Lammas (55.5)
5/1F
3f super easy (NZ) x touch of spark (NZ) (spartacus (IRE))
4
2.7
5/4F
T: S L Crawford
R: J L Waddell (59)
5/4F
4m tavistock (NZ) x artesia (NZ) (no excuse needed (GB))
5
6.2
11/2
T: T J Lammas
R: O P Bosson (59)
11/2
7g alamosa (NZ) x something majic (NZ) (mohamed abdu (IRE))
6
8.7
15/2
T: Ms K McQuade
R: M Cameron (57)
15/2
4m sufficient (NZ) x shelly bee (NZ) (pentire (GB))
7
11.6
20/1
T: R E Kramer
R: A C Goindasamy (51.5)
20/1
6m iffraaj (GB) x swiftsure (NZ) (jungle pocket (JPN))
Race 2 - Foster Construction (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:11.48 (35.21)
Prizemoney: $22,500
1
11/4
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (59)
11/4
4g makfi (GB) x intelligentsia (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Lady Andress, The Chaser,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
11/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57)
11/2
4m all too hard (AUS) x marquardt (NZ) (shamardal (USA))
3
1.6
8/1F
T: P N McKay
R: S M McKay (58)
8/1F
5g o'reilly (NZ) x pernod (NZ) (centaine (AUS))
4
2.1
14/1
T: Ms K Fursdon
R: C W Johnson (56)
14/1
4m pins (AUS) x whistle on a star (AUS) (starcraft (NZ))
5
2.4
11/4
T: Ms C Cameron
R: O P Bosson (59)
11/4
4g all too hard (AUS) x mountain (AUS) (sequalo (AUS))
6
3.2
Wings (10)
12/1
T: Ms A Herbert
R: T D Thornton (56.5)
12/1
3g rock 'n' pop (AUS) x o'dare (NZ) (o'reilly (NZ))
7
4.5
8/1F
T: M G Forbes
R: R S Rusof (58)
8/1F
5g iffraaj (GB) x many dreams (AUS) (zabeel (NZ))
8
4.8
40/1
T: A L Tait
R: M D Hills (58.5)
40/1
4g fully fledged (NZ) x closing time (NZ) (woodbury lad (USA))
9
4.9
11/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (57)
11/1
5m beneteau (AUS) x zanngana (IRE) (priolo (USA))
10
6.5
66/1
T: Ms S House
R: L H Satherley (57)
66/1
6g o'reilly (NZ) x tempranillo (NZ) (faltaat (USA))
11
10.6
25/1
T: Ms T Keegan
R: L J Allpress (58)
25/1
6g chinese dragon (USA) x satin cinders (NZ) (dance floor (USA))
Race 3 - Melbourne Cup At Te Rapa Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:36.44 (35.61)
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (58.5)
11/2
4g savabeel (AUS) x starry (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Firefly, Smoke And Mirrors,
This nick: 151 runners; 107 winners; 18 SW. Details151 runners; 107 winners; 18 SW. Details
2
1.8
4/5F
T: M Baker and A Forsman
R: L J Allpress (56)
4/5F
3g jakkalberry (IRE) x true star (NZ) (ishiguru (USA))
3
2
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: J L Waddell (58.5)
20/1
4g cape blanco (IRE) x high heels (NZ) (high chaparral (IRE))
4
2.3
Danelyn (14)
25/1
T: P N McKay
R: S M McKay (54)
25/1
3f sepoy (AUS) x conferre (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.6
16/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (56.5)
16/1
4m align (AUS) x lady cherokee (USA) (cherokee run (USA))
6
5.1
Havoc (2)
9/1
T: C W Cole
R: S T Collett (58.5)
9/1
5g pins (AUS) x ava (NZ) (montjeu (IRE))
7
5.2
100/1
T: R R Manning
R: R S Rusof (56.5)
100/1
4m swiss ace (AUS) x regally (AUS) (general nediym (AUS))
8
5.6
30/1
T: T and M Carter
R: V A Colgan (58.5)
30/1
4g alfred nobel (IRE) x miss whirl (AUS) (pricelessly (USA))
9
6.1
8/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56)
8/1
3g zed (NZ) x adriatico (NZ) (stravinsky (USA))
10
6.9
40/1
T: Ms T Keegan
R: C W Johnson (56.5)
40/1
11
7.5
50/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (58.5)
50/1
4g nom du jeu (NZ) x brooke (NZ) (straussbrook (AUS))
12
8.3
25/1
T: Team Rogerson
R: O P Bosson (58.5)
25/1
4g medaglia d'oro (USA) x artful whisper (USA) (machiavellian (USA))
13
12.6
200/1
T: Ms E Shattock
R: A J Calder (58.5)
200/1
4g bullbars (AUS) x eye one (AUS) (commands (AUS))
14
12.8
100/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (58.5)
100/1
5g cape blanco (IRE) x minkam (NZ) (minardi (USA))
Race 4 - Distinction Hamilton Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:23.86 (35.50)
Prizemoney: $10,000
1
9/4
T: M Baker and A Forsman
R: J L Waddell (58.5)
9/4
4g teofilo (IRE) x sunstyle (AUS) (xaar (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
30/1
T: D B Hollinshead
R: D J Hain (58.5)
30/1
4g mastercraftsman (IRE) x vinskible (NZ) (stravinsky (USA))
3
1.2
3/1F
T: A W Pike
R: V A Colgan (56)
3/1F
3g echoes of heaven (AUS) x race empress (AUS) (st. petersburg (AUS))
4
1.6
66/1
T: M Moroney and P Gerard
R: S M McKay (56.5)
66/1
4m reliable man (GB) x stella doro (NZ) (faltaat (USA))
5
2.1
15/2
T: E and D Browne
R: Jake Bayliss (56.5)
15/2
4m stratum (AUS) x al bayan (NZ) (zabeel (NZ))
6
2.9
11/1
T: S F Ritchie
R: O P Bosson (58.5)
11/1
4g reliable man (GB) x unbeatable (GB) (beat hollow (GB))
7
3.3
12/1
T: Ms T Rae
R: R S Rusof (58.5)
12/1
4g o'reilly (NZ) x just a chat (NZ) (centaine (AUS))
8
3.9
Mi Sky (10)
12/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: M T Coleman (56.5)
12/1
5m stravinsky (USA) x chico (NZ) (high chaparral (IRE))
9
4.7
40/1
T: Ms K Coxon
R: T Yanagida (55.5)
40/1
5g tobique (AUS) x island bride (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
4.8
15/1
T: C W Cole
R: S T Collett (56.5)
15/1
4m red giant (USA) x sabino creek (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
5.1
10/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (58.5)
10/1
4g redwood (GB) x fantasy rose (NZ) (marceau (AUS))
12
5.4
40/1
T: Ms T Keegan
R: C W Johnson (58.5)
40/1
5g jimmy choux (NZ) x jungle barbie (NZ) (jungle pocket (JPN))
13
6.2
Monbeau (17)
50/1
T: Ms S Houston
R: C E Lammas (58.5)
50/1
14
9
150/1
T: Debi-Lee Saxton
R: R L Smyth (56.5)
150/1
100
80/1
T: G Richardson and G Parker
R: L J Allpress (54)
80/1
3f pierro (AUS) x oyster island (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 5 - Bcd Group (Bm82) (2100m)
Class: Benchmark 82 Track: Dead(4) Time: 2:08.10 (36.61)
Prizemoney: $30,000
1
13/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55)
13/2
5g shocking (AUS) x utmost caution (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Abacus, Expat, Queensland,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/2
T: S F Ritchie
R: L J Allpress (54)
9/2
3
2.5
14/1
T: C J Wood
R: A C Goindasamy (51.5)
14/1
7g have no fear (NZ) x oh my girl (NZ) (istidaad (USA))
4
2.6
7/2F
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (57.5)
7/2F
5m tavistock (NZ) x zanetta (NZ) (centaine (AUS))
5
3.1
20/1
T: T J Miller
R: J J Fawcett (57)
20/1
9g mr. nancho (ARG) x ivy rose (NZ) (don eduardo (NZ))
6
4.9
7/4F
T: A W Pike
R: D S Johnson (54.5)
7/4F
4m power (GB) x octapussy (AUS) (octagonal (NZ))
7
8.3
11/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S T Collett (56)
11/1
6g zed (NZ) x sanstar (NZ) (san luis (AUS))
8
11.5
12/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (57)
12/1
8m zed (NZ) x tudor moon (NZ) (shinko king (IRE))
9
28.2
66/1
T: I L George
R: R E Scott (50)
66/1
7g tavistock (NZ) x arlanda (NZ) (straight strike (USA))
Race 6 - Seafood Bazaar (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 2:11.50 (36.07)
Prizemoney: $22,500
1
15/1
T: Ms D Waddell
R: A J Calder (56.5)
15/1
6m gorky park (NZ) x capel lass (NZ) (gorky park (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/8
T: Team Rogerson
R: M Cameron (59)
13/8
6g high chaparral (IRE) x makybe diva (GB) (desert king (IRE))
3
1.2
5/1
T: R R Manning
R: S T Collett (55)
5/1
5m all american (AUS) x riddling (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.4
4/1F
T: Ms J Wadham
R: D J Danis (56)
4/1F
8g myboycharlie (IRE) x ella maree (AUS) (red ransom (USA))
5
1.7
El Jodi (10)
15/1
T: Ms C Cameron
R: L J Allpress (55)
15/1
7m el hermano (NZ) x te akau jo (NZ) (sir tristram (IRE))
6
2
16/1
T: C R Isdale
R: B R Jones (55.5)
16/1
5g sakhee's secret (GB) x sister veronica (NZ) (magic of sydney (AUS))
7
2.2
15/2
T: P P Mirabelli
R: L H Satherley (56.5)
15/2
8
2.4
Mr Big (7)
60/1
T: K M Dell
R: C Dell (56.5)
60/1
5g ego (NZ) x daads girl (NZ) (istidaad (USA))
9
2.8
25/1
T: C J Wood
R: M D Hills (54.5)
25/1
5m nadeem (AUS) x polyana (NZ) (pyrus (USA))
10
6
50/1
T: J Williams
R: R E Scott (52.5)
50/1
7g gallant guru (AUS) x arurite (NZ) (rua rukuna (NZ))
11
8
10/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (55.5)
10/1
6m tavistock (NZ) x interdict (AUS) (quest for fame (GB))
Race 7 - James & Annie Sarten Mem Stks (1400m) Gr2
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:23.77 (34.19)
Prizemoney: $100,000
1
13/2
T: J W Richards
R: O P Bosson (56.5)
13/2
3g savabeel (AUS) x bunyah (IRE) (distant view (USA))
Winning siblings: African Pulse, Arundel, Sazzana,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: R S Rusof (56.5)
20/1
3c shamexpress (NZ) x miss krisdel (NZ) (spectatorial (AUS))
3
4.4
8/11F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
8/11F
3g pins (AUS) x red delicious (NZ) (rustington (AUS))
4
5.2
66/1
T: Ms A Herbert
R: T D Thornton (56.5)
66/1
3g camelot (GB) x arlington rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
5.7
9/2
T: W P Hillis
R: C E Lammas (56.5)
9/2
3g showcasing (GB) x ceramic (NZ) (van nistelrooy (USA))
6
6.2
60/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: S T Collett (56.5)
60/1
3g iffraaj (GB) x guessing (NZ) (keeper (AUS))
7
6.7
30/1
T: C K Phelan
R: J L Waddell (56.5)
30/1
3g highly recommended (AUS) x splash (NZ) (captain rio (GB))
8
6.9
10/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (54.5)
10/1
9
7.1
30/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (56.5)
30/1
3c ocean park (NZ) x charmeuse (NZ) (o'reilly (NZ))
10
7.6
15/1
T: F J Auret
R: L J Allpress (56.5)
15/1
3c all too hard (AUS) x dorabella (NZ) (postponed (USA))
Race 8 - Wealleans (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(4) Time: 1:36.07 (34.32)
Prizemoney: $25,000
1
15/4
T: P N McKay
R: S M McKay (58.5)
15/4
Winning siblings: Fontein Ruby, Julio, Palumbo, Wangtucky Rein,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.8
10/1
T: D G Greene
R: M T Coleman (58)
10/1
4g guillotine (NZ) x arthena (NZ) (desert sun (GB))
3
1.9
7/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (59)
7/1F
5g savabeel (AUS) x queen of lions (NZ) (king of kings (IRE))
4
3.9
7/1F
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (56.5)
7/1F
5m per incanto (USA) x tutuland (FR) (green desert (USA))
5
4.9
11/4
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (58.5)
11/4
5m fastnet rock (AUS) x hinemoa (NZ) (elusive city (USA))
6
5.4
13/2
T: J C Collett
R: S T Collett (55.5)
13/2
6m savabeel (AUS) x merengue (NZ) (senor pete (USA))
7
5.5
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (58.5)
9/2
4m savabeel (AUS) x danex (NZ) (danasinga (AUS))
8
5.7
30/1
T: B W Hawtin
R: C Dell (59)
30/1
6g encosta de lago (AUS) x hidden strings (AUS) (weasel clause (AUS))
9
5.8
40/1
T: G I Alton
R: A J Calder (58)
40/1
8g alamosa (NZ) x cannsea (AUS) (canny lad (AUS))
* Nick figures are for Australasia.