Breednet Results

NEWCASTLE - Saturday, January 25

Race 1 - Foteff Property Group Plate-C1 (2330m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:24.24 (35.08)
Prizemoney: $35,000
1
9/4
T: C J Waller
R: C Lever (57)
9/4
5m Mizzen Mast (USA) x Somerset West (USA) (Gone West (USA))
2
5.5
13/8F
T: C J Waller
R: L Magorrian (56.5)
13/8F
4g Dansili (GB) x Aliante (GB) (Sir Percy (GB))
3
8.0
3/1
T: M S Minervini
R: Tom Sherry (55)
3/1
4m Pierro x Purple Muse (NZ) (Redoute's Choice )
4
8.6
30/1
T: P M Perry
R: Brooke Stower (55)
30/1
3g Olympic Glory (IRE) x Malukar (NZ) (Viking Ruler )
5
15.5
5/1
T: P & P Snowden
R: Mitchell Bell (57.5)
5/1
3c Snitzel x Quackquack (Starcraft (NZ))
6
16.0
40/1
T: S I Singleton
R: Ms L Day (52)
40/1
3f Dissident x Elwaaryaa (GB) (Tamayuz (GB))
7
26.9
100/1
T: G J Preston
R: Ms R Murray (56.5)
100/1
4g Savabeel x Illuminates (Strategic )
8
29.0
Romany (7)
60/1
T: P M Perry
R: G Buckley (55)
60/1
3g Zoffany (IRE) x Gypsy Dancer (NZ) (Dance Floor (USA))
Race 2 - Mates Helping Mates Mdn Plate (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:51.72 (33.07)
Prizemoney: $35,000
1
15/8F
T: M, W & J Hawkes
R: S Guymer (55.5)
15/8F
3f Charge Forward x Mosoru (Black Minnaloushe (USA))
Winning siblings: Drone Strike,
2
1.3
20/1
T: D Lane
R: D Mc Lellan (57.5)
20/1
3
1.4
Rizzo (12)
100/1
T: A J Cummings
R: Travis Wolfgram (55.5)
100/1
3f Turffontein x Sassy Sister (Dane Shadow )
2018 Inglis 2018 October Monthly Online Sale
$2,500
4
1.5
Caudan (8)
13/2
T: James Cummings
R: Mitchell Bell (55.5)
13/2
3f Exceed And Excel x Waterfront (USA) (Street Cry (IRE))
5
1.8
9/4
T: J A O'Shea
R: J Penza (57.5)
9/4
3g I Am Invincible x Camporella (Exceed And Excel )
6
2.1
Lavande (10)
9/2
T: James Cummings
R: G Buckley (55.5)
9/2
3f Exceed And Excel x Calle Flora (USA) (Street Sense (USA))
7
2.9
25/1
T: Matthew Smith
R: Brodie Loy (59)
25/1
4g Helmet x Doubtful Diva (Not A Single Doubt )
8
3.2
66/1
T: M S Minervini
R: A Gibbons (55.5)
66/1
3f Dissident x Emerge (Stratum )
9
3.6
Lucian (5)
20/1
T: A J Denham
R: Ms S Metcalfe (54.5)
20/1
10
5.9
Ziyadah (13)
100/1
T: R E Ollerton
R: Ms R Murray (55.5)
100/1
3f Smart Missile x Kirovskaya (French Deputy (USA))
11
7.5
12/1
T: G A Ryan
R: C Reith (57.5)
12/1
3c Exceed And Excel x Academy Idol (Made Of Gold (USA))
12
7.6
80/1
T: G W Moore
R: K S Latham (57.5)
80/1
Race 3 - Paul McKenzie Scaffolding Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.80 (34.28)
Prizemoney: $35,000
1
7/4F
T: C Maher & D Eustace
R: Brodie Loy (57)
7/4F
2c I Am Invincible x Hurtle Myrtle (Dane Shadow )
Winning siblings: Snow Sparkle, Terwilliker, Vamos Bebe,
2
0.3
11/4
T: R & M Freedman
R: K S Latham (57)
11/4
2g Starspangledbanner x Barinka (NZ) (Shinko King (IRE))
3
0.8
30/1
T: P & P Snowden
R: D Mc Lellan (57)
30/1
4
0.9
15/2
T: G Portelli
R: Tom Sherry (53)
15/2
5
1.5
30/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (55)
30/1
6
2.3
9/1
T: A J Denham
R: R Thompson (57)
9/1
2c Exceed And Excel x Bennetta (General Nediym )
7
2.6
66/1
T: C E Conners
R: A Gibbons (57)
66/1
2c Olympic Glory (IRE) x Distinctive (Falbrav (IRE))
8
3.6
Dance (2)
10/1
T: P & P Snowden
R: C Lever (57)
10/1
2c Not A Single Doubt x Tango (Starcraft (NZ))
9
5.8
30/1
T: Peter Robl
R: G Buckley (57)
30/1
2c Pierro x Valoura (Exceed And Excel )
10
8.4
16/1
T: P M Perry
R: R Hutchings (57)
16/1
2c Olympic Glory (IRE) x Italian Romance (Honours List (IRE))
11
9.3
10/1
T: Mark Newnham
R: K Jennings (57)
10/1
2c Choisir x Hollyweird (Snitzel )
Race 4 - Denstoj Auto Centre (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:23.38 (33.61)
Prizemoney: $35,000
1
10/9F
T: R & M Freedman
R: A Gibbons (58)
10/9F
4m More Than Ready (USA) x Ready Diva (Redoute's Choice )
2
3.0
12/1
T: J M Austin
R: Ms L Day (58.5)
12/1
8g Volitant x Winning Odds (Danewin )
3
3.8
13/4
T: Mark Newnham
R: Tom Sherry (55)
13/4
3c Charge Forward x Morton (Flying Spur )
4
4.2
12/1
T: Ms G Markwell
R: Travis Wolfgram (61)
12/1
5
4.6
10/1
T: G R Nickson
R: S Guymer (55.5)
10/1
4h Tapit (USA) x Euphrosyne (USA) (Harlan's Holiday (USA))
6
4.8
25/1
T: G A O'Brien
R: D Mc Lellan (56.5)
25/1
7g Lope De Vega (IRE) x Fudge Delight (Lago Delight )
7
5.6
15/1
T: J C Deamer
R: R Hutchings (60)
15/1
5g Fastnet Rock x Sevruga (Encosta De Lago )
8
6.1
14/1
T: P M Perry
R: Brooke Stower (59)
14/1
5g Ilovethiscity x Medusa (Stratum )
9
6.6
12/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (57)
12/1
5m Snippetson x Somethin' Leicajem (Nothin' Leica Dane )
Race 5 - Crosspoint Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.11 (34.18)
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: James Cummings
R: A Gibbons (56.5)
13/8F
3g Exceed And Excel x Anise (General Nediym )
2
1.5
14/1
T: Ms K Buchanan
R: Tom Sherry (53.5)
14/1
5m Hinchinbrook x Believe 'n Achieve (Beautiful Crown (USA))
3
2.0
8/1
T: C J Waller
R: C Lever (55)
8/1
3f Deep Field x Walker's Gal (USA) (Woodman (USA))
4
2.3
13/2
T: Joseph Pride
R: Ms L Day (52.5)
13/2
4g Helmet x Nepal (Quest For Fame (GB))
5
2.5
Kibibi (12)
11/1
T: James Cummings
R: J Penza (54.5)
11/1
3f Exceed And Excel x Ida (Lonhro )
6
2.7
30/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: J Innes Jnr (56.5)
30/1
3c Redoute's Choice x Kneeling (Encosta De Lago )
7
2.8
13/4
T: C J Waller
R: R Hutchings (59)
13/4
3c Hinchinbrook x Kaaptive Empress (Kaaptive Edition (NZ))
8
3.1
30/1
T: Patrick Webster
R: B Griffiths (55)
30/1
4m Redoute's Choice x Savannah River (Encosta De Lago )
9
4.6
150/1
T: Ms K Owen
R: Ms R Murray (54.5)
150/1
6m Nothin' Leica Dane x Hot Dancer (Citidancer (IRE))
10
5.5
13/2
T: James Cummings
R: G Buckley (54.5)
13/2
3f Exceed And Excel x Copy (Street Cry (IRE))
Race 6 - Lrv Constructions (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:10.73 (34.36)
Prizemoney: $35,000
1
14/1
T: P M Perry
R: R Hutchings (57.5)
14/1
5g I Am Invincible x Italian Romance (Honours List (IRE))
2
0.1
13/8F
T: Mark Newnham
R: Tom Sherry (57)
13/8F
4g All Too Hard x Affable (Husson (ARG))
3
0.2
15/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (58.5)
15/1
4m Dundeel (NZ) x Choice Blend (Redoute's Choice )
4
1.6
Spartan (11)
6/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (57.5)
6/1
3g Olympic Glory (IRE) x Phaedra (Hussonet (USA))
5
2.0
16/1
T: J L Roberts
R: Ms S Metcalfe (56.5)
16/1
6g Moshe x Sleek'n'sassy (Danehill Star )
6
2.4
Airwing (16)
16/1
T: P M Perry
R: Brooke Stower (58.5)
16/1
4g Redoute's Choice x Jeter (Mossman )
7
2.5
Toroso (4)
16/1
T: Ms K Gavenlock
R: G Buckley (59.5)
16/1
5g Pierro x Walk Alone (Honour And Glory (USA))
8
2.9
13/2
T: R & M Freedman
R: K S Latham (60)
13/2
5g Uncle Mo (USA) x Calimanco (Catbird )
9
3.1
20/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (57)
20/1
6m Jukebox Jury (IRE) x Vive La Reine (GER) (Big Shuffle (USA))
10
4.9
5/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: C Reith (59)
5/1
4g Squamosa x Lucand Star (Lonhro )
11
5.0
50/1
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (59)
50/1
9g Primus x Blue Booty (Personal Flag (USA))
Race 7 - Jim Velich Memorial Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:22.56 (33.99)
Prizemoney: $35,000
1
4/9F
T: James Cummings
R: G Buckley (57.5)
4/9F
3f Medaglia D'Oro (USA) x Kanzan (Commands )
Winning siblings: Ranier,
2
3.8
5/1
T: Brad Widdup
R: K Jennings (57)
5/1
3
4.3
Buzz (3)
25/1
T: Craig Carmody
R: Ms R Murray (58.5)
25/1
4g Denman x Siren (More Than Ready (USA))
4
5.5
Ivira (12)
16/1
T: C E Conners
R: S Guymer (56)
16/1
5
5.8
13/2
T: R & M Freedman
R: K S Latham (57)
13/2
6
6.2
40/1
T: A J Cummings
R: Ms L Day (54)
40/1
4m Road To Rock x Lovetheoneyourwith (Tale Of The Cat (USA))
7
6.8
14/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (58)
14/1
8
7.5
80/1
T: R M Nilsson
R: Brooke Stower (54.5)
80/1
9
13.2
150/1
T: G R Nickson
R: S Lisnyy (54)
150/1
4m Tapit (USA) x Leinan (USA) (Ready's Image (USA))
10
13.8
Skillet (14)
30/1
T: C J Waller
R: J Penza (56)
30/1
4m I Am Invincible x Woppitt (Danzero )