Breednet Results

PORT MACQUARIE - Friday, January 24

Race 1 - B-Safe Storage Solutions Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:30.70 (35.59)
Prizemoney: $22,000
1
9/1
T: J A Sprague
R: B Looker (59)
9/1
4g All American x Anorder (Commands )
Winning siblings: Desxiri,
2
1.8
Izzat (3)
25/1
T: Nathan Doyle
R: K Jennings (59)
25/1
4g Sepoy x Voltdanze (Danzero )
3
3.3
Hitman (6)
14/1
T: Craig Ruttley
R: M Mc Guren (57.5)
14/1
3g May'haab x Coast City (Carnegie (IRE))
4
3.7
50/1
T: P M Perry
R: G Buckley (55.5)
50/1
3f Epaulette x Jamaican Dancer (Magic Albert )
5
4.5
40/1
T: Ms R Dunn
R: Ms L Day (57)
40/1
4m Hinchinbrook x Ovillers (Henrythenavigator (USA))
6
4.7
20/1
T: R N Godbolt
R: D Mc Lellan (57.5)
20/1
3g Dissident x Indelible (NZ) (Redoute's Choice )
7
5.2
8/11F
T: Ms J Graham
R: R Thompson (57.5)
8/11F
3g Wandjina x Bizxaar Delila (Xaar (GB))
8
5.5
66/1
T: Ms C Rode
R: S Lisnyy (57)
66/1
5m Dreamscape x Empire Express (Royal Academy (USA))
9
5.7
50/1
T: V B Jones
R: J Kehoe (59)
50/1
6g May'haab x Romany Lady (NZ) (Minardi (USA))
10
6.3
9/1
T: P M Perry
R: L P Rolls (55.5)
9/1
3f Olympic Glory (IRE) x Encostar (Encosta De Lago )
11
6.8
10/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (57.5)
10/1
3g Albrecht x Our Seventh Heaven (NZ) (Vettori (IRE))
12
7.2
150/1
T: Ms L Sheppard
R: Ms W Costin (59)
150/1
4g Arlington x Outlook To Success (El Moxie (USA))
13
8.2
30/1
T: P M Perry
R: Brooke Stower (59)
30/1
4g Good Journey (USA) x Tapenade (Barely A Moment )
14
8.6
11/1
T: J N Englebrecht
R: Ms S Metcalfe (55.5)
11/1
4m Eurozone x Qahira (Holy Roman Emperor (IRE))
Race 2 - Programmed Property Maint. Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.32 (35.79)
Prizemoney: $22,000
1
12/1
T: G Prosser
R: Ms M Weir (55.5)
12/1
4m Strategic Maneuver x Navarino Gold (Lion Heart (USA))
Winning siblings: Outreach Belle,
2
2.0
13/4F
T: T J Bartley
R: G Buckley (57)
13/4F
3f Shamus Award x Explicit Vixen (General Nediym )
3
3.3
10/1
T: M J Dwyer
R: Ms B Hodder (54)
10/1
4m Albrecht x Lady Astor (Viscount )
4
3.4
8/1
T: P J Evans
R: R Spokes (59)
8/1
5
3.5
13/4F
T: M P Quinn
R: L P Rolls (56)
13/4F
3f Sizzling x Continuously (Dehere (USA))
6
3.7
9/2
T: W J Gavenlock
R: D Mc Lellan (54.5)
9/2
3f Dissident x Ming Zhi Cosmos (FR) (Duke Of Marmalade (IRE))
7
5.0
9/1
T: R N Godbolt
R: Qin Yong (58)
9/1
4m Anacheeva x Rocktruder (Fastnet Rock )
8
6.6
20/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (56)
20/1
9
9.3
60/1
T: B D Bellamy
R: Brooke Stower (56.5)
60/1
3f Drumbeats x Find Me A Dragon (Hidden Dragon )
10
10.2
15/1
T: S G Morton
R: B Looker (56.5)
15/1
3f Shamexpress (NZ) x Near Time (GB) (New Approach (IRE))
11
10.7
40/1
T: T V Green
R: Ms R Murray (56.5)
40/1
3f Brazen Beau x Lady Dynamo (Catbird )
12
11.4
150/1
T: B D Bellamy
R: J Grisedale (55)
150/1
4m Supreme Class x Official (Zeditave )
13
16.4
60/1
T: J N Englebrecht
R: Ms S Metcalfe (56.5)
60/1
14
23.0
200/1
T: D & R Simonetta
R: Paul Payne (54)
200/1
3f Sepoy x Wickedness (USA) (War Front (USA))
Race 3 - Woodbridge Glass Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.19 (35.59)
Prizemoney: $22,000
1
20/1
T: T P Croft
R: Ms M Weir (57)
20/1
3g Albrecht x Mam'selle Harada (Haradasun )
2
0.8
4/11F
T: Nathan Doyle
R: K Jennings (58.5)
4/11F
3g Adelaide (IRE) x Miss Montire (NZ) (Pentire (GB))
3
3.8
Balboa (16)
30/1
T: G Prosser
R: M Paget (55)
30/1
5g Duporth x Kapcat (Catbird )
4
4.0
Sebago (2)
8/1
T: Ms J Graham
R: B Looker (59)
8/1
4g Pluck (USA) x Italics (Artie Schiller (USA))
5
6.4
30/1
T: Glen Milligan
R: Ms B Hodder (55)
30/1
4g Epaulette x Dance Class (NZ) (Bin Ajwaad (IRE))
6
7.3
11/1
T: Allan Kehoe
R: Ms W Costin (55)
11/1
4g Smart Missile x Thisideup (Irgun (USA))
7
7.4
100/1
T: Ms A Lee
R: Brooke Stower (55)
100/1
5g Encosta De Lago x Secret Relations (Secret Savings (USA))
8
8.7
20/1
T: W J Gavenlock
R: C G O'Brien (58)
20/1
5g Snippetson x Final Star (Delago Brom )
9
10.1
100/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (55)
100/1
6g Frisco View (USA) x Roccabianca (King Of Danes )
10
10.3
50/1
T: G L Woodward
R: D Mc Lellan (55)
50/1
3g Love Conquers All x Octazure (Octagonal (NZ))
11
11.5
12/1
T: Allan Kehoe
R: J Kehoe (59)
12/1
4g Keeper x Vandenne (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
12
11.7
150/1
T: B D Bellamy
R: J Grisedale (55)
150/1
4g Bernardini (USA) x Joplin (Host (CHI))
13
15.1
150/1
T: Ms G Parker
R: Olivia Pickering (55)
150/1
5g Gasket x Beautiful Bess (Ignatius (USA))
14
16.7
60/1
T: Reginald Wilkes
R: Ms G Mc Donnell (54.5)
60/1
3c Dark Cove (USA) x Capacious (Spinning World (USA))
Race 4 - John Oxley Motors Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:10.95 (35.63)
Prizemoney: $22,000
1
9/10F
T: Nathan Doyle
R: K Jennings (56)
9/10F
3f Snitzel x Your Life Style (Hussonet (USA))
2
1.0
15/1
T: R N Godbolt
R: D Mc Lellan (54.5)
15/1
3g Spirit Of Boom x My Girl (Iglesia )
3
4.8
13/4
T: D I Atkins
R: A Gibbons (60.5)
13/4
3g Magic Albert x Theophany (Holy Roman Emperor (IRE))
4
6.3
9/1
T: Ms J Graham
R: B Looker (56.5)
9/1
4m Ustinov x Hello Hello (Prince Echo (IRE))
5
8.1
11/1
T: Matthew McCudden
R: L P Rolls (55)
11/1
5m All American x Diamond Delight (Break The Vault )
6
9.6
80/1
T: Kelly Barber
R: J Kehoe (54)
80/1
6m Magic Albert x Elegant Jewel (Mister C. (USA))
7
10.0
25/1
T: R R Milligan
R: Ms B Hodder (54)
25/1
4m Benfica x Another (Success Express (USA))
8
10.1
66/1
T: Jonathan Smith
R: J Grisedale (57)
66/1
7g Sakhee's Secret (GB) x Sister City (NZ) (Elusive City (USA))
9
10.2
40/1
T: Grant Marshall
R: R Spokes (55)
40/1
5g Redoute's Choice x French Alliance (Hussonet (USA))
10
11.3
80/1
T: Tom Higgins
R: Ms M Weir (54)
80/1
7g Hinchinbrook x Cloud Buster (NZ) (Galileo (IRE))
11
11.9
50/1
T: S J Hodge
R: Ms L Day (54)
50/1
5m Congrats (USA) x Albertical (Magic Albert )
12
16.7
25/1
T: N R Stewart
R: M Mc Guren (56.5)
25/1
3g Uncle Mo (USA) x Bush Honey (Woodman (USA))
13
17.6
60/1
T: A F Ryan
R: Olivia Pickering (52)
60/1
3f Red Element x Golden Dreams (Legal Opinion )
14
20.7
60/1
T: R A Bailey
R: Ms R Murray (54)
60/1
5m Uncle Mo (USA) x Cheval Noir (Eagle Rise )
Race 5 - Hire Port Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:12.71 (35.96)
Prizemoney: $22,000
1
11/4
T: G L Payne
R: Leah Kilner (56.5)
11/4
4m Casino Prince x Fudge Delight (Lago Delight )
Winning siblings: Delightful Dancer, Fudged, Vega De Lago,
2
0.1
13/2
T: R R Milligan
R: Ms B Hodder (54)
13/2
4m Ad Valorem (USA) x Bedizened (Commands )
3
1.9
11/8F
T: K A Lees
R: A Gibbons (58)
11/8F
3g Animal Kingdom (USA) x Flowerchild (Redoute's Choice )
4
2.1
8/1
T: A F Ryan
R: Kyle Wilson-Taylor (58.5)
8/1
5g Sepoy x Our Tigress (Tiger Hill (IRE))
5
2.4
20/1
T: Cathy Chapman
R: L P Rolls (55)
20/1
5g Primus x Tis Magical (Inflate (USA))
6
3.6
66/1
T: W J Gavenlock
R: Ms L Day (54)
66/1
7
3.7
100/1
T: Ms J Lynch
R: Brooke Stower (55)
100/1
5m Dash For Cash x Savanna Pride (Lion Hunter )
8
4.4
12/1
T: T S Howlett
R: K Jennings (56)
12/1
3g Charge Forward x Accomplishment (Flying Spur )
9
4.9
40/1
T: B J Ratcliff
R: R Spokes (55)
40/1
4m Sepoy x Apple Martini (Encosta De Lago )
10
8.7
100/1
T: B D Bellamy
R: J Grisedale (54)
100/1
8m Valixir (IRE) x Dodge City Kitty (NZ) (Elusive City (USA))
11
10.7
40/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (54)
40/1
5g All Too Hard x Exquisite Art (Redoute's Choice )
12
24.7
16/1
T: T V Green
R: Ms R Murray (56)
16/1
3g Brazen Beau x Gypsy Diamond (Not A Single Doubt )
Race 6 - The Provedores Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 0:59.44 (34.87)
Prizemoney: $22,000
1
12/1
T: T P Croft
R: Liam Blanch (55)
12/1
4m Charge Forward x Luanne (Redoute's Choice )
Winning siblings: Advance Party, Mrs Martin,
2018 Inglis Classic Yearling Sale
$75,000
Vendor: Cressfield, Scone
Buyer: Ellerslie Lodge
2
0.5
11/2
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (60)
11/2
5g Sepoy x Belong To Many (Belong To Me (USA))
2017 MM Gold Coast Yearling Sale
$160,000
Vendor: Baramul Stud Widden Valley NSW
Buyer: Darren Weir Racing/John Foote Bloodstock
3
0.7
11/1
T: R N Godbolt
R: Ms L Day (54)
11/1
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$240,000
Vendor: Vinery Stud Scone NSW
Buyer: Blandford Bloodstock
4
1.1
Wolfram (17)
25/1
T: M P O'Neill
R: J Kehoe (54)
25/1
6g Al Aseel x Horbury Terrace (Fantastic Light (USA))
5
1.4
25/1
T: M J Robinson
R: L P Rolls (55)
25/1
4m Nicconi x Ruling Class (Antonius Pius (USA))
6
2.6
Persue (15)
20/1
T: B J Dodson
R: J Grisedale (54)
20/1
5m Statue Of Liberty (USA) x Peria (Perugino (USA))
7
2.7
50/1
T: G Prosser
R: M Paget (57)
50/1
5g Youthful Legs (USA) x Pauline's Dancer (Danehill Dancer (IRE))
8
2.8
14/1
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (55)
14/1
6m Duporth x Papoose (Exceed And Excel )
9
3.0
16/1
T: P J Evans
R: R Spokes (57.5)
16/1
5g Exceedingly Good x Processional (Octagonal (NZ))
10
3.4
11/8F
T: P M Perry
R: Brooke Stower (54.5)
11/8F
3f Choisir x Crimson Dawn (GB) (Fasliyev (USA))
11
4.8
14/1
T: M J Dwyer
R: Ms B Hodder (59)
14/1
4m Your Song x Ranchy (USA) (Siphon (BRZ))
12
5.7
40/1
T: T S Howlett
R: G Buckley (54)
40/1
5g Poet's Voice (GB) x Bedizened (Commands )
13
9.1
12/1
T: Jason Reilly
R: B Looker (54)
12/1
4m Skilled x Successfully (Mossman )
14
10.9
16/1
T: D B Campbell
R: Kyle Wilson-Taylor (51)
16/1
6g Swift Alliance x Star Of Cugat (King Cugat (USA))
Race 7 - Balmoor Distributors (Bm66) (1100m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:05.52 (36.19)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (59)
5/1
5g Star Witness x Mishki (Danzero )
Winning siblings: Danishki, Honey Cat,
2
1.5
13/8F
T: W J Gavenlock
R: B Looker (57)
13/8F
5m Star Witness x Lost Weekend (Canny Lad )
3
2.3
12/1
T: Allan Kehoe
R: Ms W Costin (59.5)
12/1
5m Toorak Toff x Aadelaidee (Keltrice )
4
2.6
12/1
T: R N Godbolt
R: D Mc Lellan (54)
12/1
4g Sizzling x Final Star (Delago Brom )
5
2.9
Edea (16)
80/1
T: B J Ratcliff
R: R Spokes (55)
80/1
6m Wanted x Spinner's Magic (NZ) (O'Reilly (NZ))
6
3.0
25/1
T: Tom Higgins
R: Ms M Weir (54)
25/1
7
3.1
25/1
T: V B Jones
R: J Kehoe (60)
25/1
6g Onemorenomore x Ausmaid (Elusive Quality (USA))
8
3.8
8/1
T: J L Jarvis
R: M Mc Guren (56.5)
8/1
4m Helmet x Shooting Sally (Northern Meteor )
9
5.0
40/1
T: Terry Evans
R: M Paget (54.5)
40/1
5g Haradasun x Miss January (High Yield (USA))
10
5.7
9/2
T: M R Stitt
R: L P Rolls (58.5)
9/2
4g Strategic Maneuver x Technology (Henny Hughes (USA))
11
5.8
66/1
T: G L Woodward
R: Leah Kilner (55)
66/1
6g Zariz x Baby Cino (Perugino (USA))
12
6.0
25/1
T: P M Perry
R: Brooke Stower (58.5)
25/1
4g Choisir x Pure Intent (Bianconi (USA))
13
10.2
50/1
T: Mick O'Neill
R: J Grisedale (57.5)
50/1
8g Za-Im (GB) x Wozza Ball (NZ) (Jetball )
14
23.1
30/1
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (58)
30/1
5g Ad Valorem (USA) x Ceberano (NZ) (Stravinsky (USA))
Race 8 - Gt Nthn Queen Of North (Bm74) (1200m)
Class: Benchmark 74 Track: Good(4) Time: 1:11.75 (35.57)
Prizemoney: $60,000
1
15/4
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (55)
15/4
4m Bel Esprit x Off The Planet (Fusaichi Pegasus (USA))
Winning siblings: Shining Star, Writeoff,
2
1.5
6/1
T: Allan Kehoe
R: Ms W Costin (59.5)
6/1
4m Dubleo (USA) x Inside Story (Umatilla (NZ))
3
2.3
13/4F
T: P A Smith
R: M Paget (54.5)
13/4F
4m Killy x Postcard (Scenic (IRE))
4
2.9
14/1
T: P M Perry
R: Brooke Stower (61)
14/1
5m Choisir x French Fantasy (French Deputy (USA))
5
3.1
12/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (55)
12/1
5m Shrapnel x Ellehro (Lonhro )
6
3.3
9/2
T: J Louizos
R: G Buckley (60)
9/2
5m Mint Lane (USA) x Fantastic Dream (Fantastic Light (USA))
7
3.6
9/1
T: J A Sprague
R: R Spokes (62)
9/1
6m Shellscrape x Backwhereibelong (Belong To Me (USA))
8
5.3
25/1
T: Jay Hopkins
R: Ashley Morgan (54)
25/1
4m Squamosa x I'm Taken (Cape Cross (IRE))
9
5.6
30/1
T: Melanie Bolwell
R: K Jennings (56)
30/1
6m Ready's Image (USA) x Promessa (GB) (Reprimand (GB))
10
5.7
9/1
T: M R Stitt
R: B Looker (54)
9/1
3f Sizzling x Tale Of Love (Tale Of The Cat (USA))
11
10.3
30/1
T: P M Perry
R: L P Rolls (58.5)
30/1
4m Star Witness x Takali (Falbrav (IRE))
Race 9 - Hastings Fresh Meats Hcp (C3) (1500m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:30.68 (37.17)
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: Matthew McCudden
R: L P Rolls (59)
8/1
4g Street Boss (USA) x Belaura (Bel Esprit )
Winning siblings: Cliffs Of Belaura, Street Style,
2
1.0
11/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (57.5)
11/2
4m Snitzel x Kneeling (Encosta De Lago )
3
1.1
30/1
T: Terry Evans
R: M Paget (57)
30/1
6g Savoire Vivre (GB) x Private Nip (El Moxie (USA))
4
1.2
Eurogem (16)
11/4F
T: Ms J Graham
R: B Looker (54)
11/4F
4m Eurozone x Empire Express (Royal Academy (USA))
5
1.3
11/2
T: K A Lees
R: G Buckley (60.5)
11/2
4m Nicconi x Clear View (Gallo Di Ferro (USA))
6
1.4
16/1
T: Nathan Doyle
R: Ashley Morgan (54)
16/1
4m Delago Deluxe x Tuchuzy (Xaar (GB))
7
1.9
20/1
T: Tom Higgins
R: Ms M Weir (54)
20/1
5m Big Brown (USA) x Nazzuca (Canny Lad )
8
3.0
80/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (54)
80/1
9
3.4
Damit (6)
8/1
T: C Karakatsanis
R: Ms L Day (58.5)
8/1
5g Sebring x Goldam (Twining (USA))
10
3.5
9/1
T: Terry Evans
R: D Mc Lellan (59)
9/1
4g Onemorenomore x Sapphire Moon (Tobougg (IRE))
11
5.1
9/1
T: G N Nielsen
R: M Mc Guren (59)
9/1
5g Pierro x No Looking Back (Redoute's Choice )
12
6.0
40/1
T: J A Sprague
R: R Thompson (61.5)
40/1
13
8.2
20/1
T: Ms L Sheppard
R: K Jennings (56.5)
20/1
6g Arlington x Parsa (USA) (Risen Star (USA))