Breednet Results

RUAKAKA - Friday, November 15

Race 1 - Led Media Solutions Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:37.69 (37.60)
Prizemoney: $10,000
1
13/2
T: C Gibbs & M Bradley
R: T D Thornton (57)
13/2
3g Sacred Falls x Pin Up Lae (Pins (AUS))
Winning siblings: California Elite,
2
1.3
7/1
T: E P Green
R: R L Smyth (57)
7/1
3g Tavistock x Lia (Oratorio (IRE))
3
2.1
14/1
T: R D Collett
R: A J Calder (58.5)
14/1
4g Thewayyouare (USA) x Go South (Golan (IRE))
4
4.6
12/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
12/1
5m Darci Brahma x Star Of Flight (AUS) (Marscay (AUS))
5
4.8
3/1
T: S F Ritchie
R: S T Collett (55)
3/1
6
7.3
11/8F
T: J W Richards
R: O P Bosson (58.5)
11/8F
4g Ocean Park x Star Of Gibraltar (AUS) (Danehill (USA))
7
7.4
40/1
T: Ms C Evans
R: S M Mc Kay (58.5)
40/1
5g Showcasing (GB) x Starina (Sir Tristram (IRE))
8
7.9
8/1
T: S Ralph
R: C Dell (58.5)
8/1
4g Gorky Park x Katinka (One Cool Cat (USA))
Race 2 - Lion Red Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:11.24 (35.82)
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (58.5)
11/2
4g Foxwedge (AUS) x Apercu (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
Winning siblings: Aperchoix, L'elu, Rock Candy,
2
0.2
4/1
T: J & B Vance
R: S T Collett (58.5)
4/1
5g Align (AUS) x Elusive Lady (Elusive City (USA))
3
0.4
9/4
T: C Gibbs & M Bradley
R: A J Calder (58.5)
9/4
4
1.2
15/8F
T: B Wallace & G Cooksley
R: C Dell (58.5)
15/8F
4g Sufficient x Volkused (Volksraad (GB))
5
2.7
50/1
T: Ms D Waddell
R: T D Thornton (58.5)
50/1
5g Echoes Of Heaven (AUS) x Solaris (Desert Sun (GB))
6
5.2
13/2
T: Ms S Logan
R: M Cameron (55)
13/2
3f Redwood (GB) x Cattledog (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
7
16.5
30/1
T: S Ralph
R: S M Mc Kay (55)
30/1
3f Per Incanto (USA) x Monarch (Volksraad (GB))
Race 3 - Harcourts Whangarei Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:11.72 (36.56)
Prizemoney: $10,000
1
40/1
T: Ms Kim Knight
R: C Dell (57.5)
40/1
Winning siblings: Te Mokopuna,
2
1.3
8/11F
T: Jared Prangley
R: O P Bosson (57.5)
8/11F
3g Jimmy Choux x Sacsayhuaman (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
3
1.4
6/1
T: R D Collett
R: A J Calder (55.5)
6/1
3f All Too Hard (AUS) x Trista Rossa (AUS) (Testa Rossa (AUS))
4
1.8
15/4
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: J J Fawcett (54.5)
15/4
3f Jimmy Choux x Where's Pam (Mastercraftsman (IRE))
5
1.9
12/1
T: S D Cole
R: M Cameron (57.5)
12/1
3g Your Song (AUS) x De Puivert (Faltaat (USA))
6
3.2
25/1
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: R L Smyth (55.5)
25/1
3f Super Easy x Nobility (Bachelor Duke (USA))
7
9.3
10/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (55.5)
10/1
3f Stratum (AUS) x Schiffer (AUS) (Snitzel (AUS))
8
12.1
20/1
T: S L Crawford
R: S T Collett (57.5)
20/1
3g Giant's Steps (ARG) x La Belle Femme (AUS) (French Deputy (USA))
Race 4 - Adams Trimmer Insurance Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:24.53 (36.49)
Prizemoney: $10,000
1
8/11F
T: C Gibbs & M Bradley
R: M Cameron (55)
8/11F
3f Makfi (GB) x Kaarera (Kaapstad )
2
1.0
30/1
T: J & B Vance
R: S M Mc Kay (58.5)
30/1
5g Remind (USA) x Ms Tiz (St. Petersburg (AUS))
3
1.1
6/1
T: R D Collett
R: A J Calder (58.5)
6/1
4
1.3
20/1
T: M, M L & M F Rogers
R: S C Spratt (58.5)
20/1
4g Towkay (AUS) x Trigon Lass (Centaine (AUS))
5
1.8
10/1
T: R R Manning
R: J J Fawcett (55.5)
10/1
6
2.8
30/1
T: J & B Vance
R: R Kozaki (56.5)
30/1
4m Tavistock x Qui Vivra Verra (Stravinsky (USA))
7
3.3
7/2
T: Ms D Waddell
R: T D Thornton (56.5)
7/2
5m Niagara (AUS) x Bay Point (Kaapstad )
8
15.6
50/1
T: Ms D Waddell
R: S T Collett (58.5)
50/1
4g Dalghar (FR) x Shanamagh (Monolith (AUS))
9
99.9
60/1
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: R L Smyth (57)
60/1
3g Sweet Orange (USA) x Savannah Swift (Centaine (AUS))
Race 5 - Whangarei Tai Tokerau Cup-Bm82 (2100m)
Class: Benchmark 82 Track: Dead(4) Time: 2:12.27 (37.49)
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: C Gibbs & M Bradley
R: M Cameron (54)
13/8F
5g Power (GB) x Ginella (O'Reilly )
2
0.3
14/1
T: Ms C Evans
R: R Kozaki (54)
14/1
8m Don Eduardo x Albasso (Deputy Governor (USA))
3
1.8
7/2
T: C Gibbs & M Bradley
R: S T Collett (58.5)
7/2
7g Redoute's Choice (AUS) x Boundless (Van Nistelrooy (USA))
4
2.6
13/4
T: S F Ritchie
R: E A Mc Call (52.5)
13/4
5
5.4
20/1
T: S Ralph
R: T D Thornton (54)
20/1
10g Coats Choice (AUS) x Donna Jazz (AUS) (Dieu D'Or (AUS))
6
5.7
3/1
T: J W Richards
R: O P Bosson (59)
3/1
Race 6 - Fireco Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 2:12.98 (37.40)
Prizemoney: $10,000
1
3/1
T: R R Manning
R: J J Fawcett (55.5)
3/1
5m Darci Brahma x Double Image (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Double Impact,
2017 NZB Select Yearling Sale
$40,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Mr GR Vile
2
0.2
9/2
T: Ms D Waddell
R: S T Collett (58.5)
9/2
5g Guillotine x Courting (Green Perfume (USA))
3
1.2
3/1F
T: R R Manning
R: O P Bosson (58.5)
3/1F
4g Iffraaj (GB) x Indian Sky (AUS) (Stravinsky (USA))
4
1.5
3/1
T: P P Mirabelli
R: M Cameron (58.5)
3/1
4g Guillotine x Dancing Embers (Istidaad (USA))
5
3.0
Kajino (4)
10/1
T: E F Griffiths
R: S C Spratt (58.5)
10/1
5g Raise The Flag (GB) x Aluminium Bikerack (Fantastic Light (USA))
6
4.0
Hvar (7)
10/1
T: R D Collett
R: A J Calder (58.5)
10/1
5g Zed x Just One Kiss (AUS) (King Of Kings (IRE))
7
15.5
Shahana (12)
40/1
T: S T Wenn
R: S M Mc Kay (56.5)
40/1
6m Sakhee's Secret (GB) x Lady Assassin (Stark South (USA))
8
21.2
40/1
T: J K Ruddell
R: R L Smyth (58.5)
40/1
5g Zed x Te Awa Rose (Prized (USA))
9
23.3
40/1
T: M, M L & M F Rogers
R: T D Thornton (58.5)
40/1
4g Thewayyouare (USA) x Possum (Electronic Zone (USA))
10
52.3
100/1
T: C B Stevenson
R: R Kozaki (58.5)
100/1
5g Colombia x Hine Akarana (Starjo )
Race 7 - Ruakaka Xmas Races 17/12-Bm65 (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:23.84 (36.12)
Prizemoney: $10,000
1
3/1
T: C Gibbs & M Bradley
R: T D Thornton (55.5)
3/1
4m Super Easy x Coat Du Roan (Any Suggestion (AUS))
Winning siblings: Kitty Power,
2
1.5
2/1F
T: C Gibbs & M Bradley
R: S T Collett (59)
2/1F
2018 NZB Karaka - Book 1
$150,000
Vendor: Haunui Farm
Buyer: Wylie Dalziel Racing / Moody Racing
3
1.7
15/2
T: Eamonn Green
R: R L Smyth (54)
15/2
4m Savabeel (AUS) x Lia (Oratorio (IRE))
4
4.2
3/1
T: R D Collett
R: A J Calder (58.5)
3/1
4g Helmet (AUS) x Pteryon (AUS) (Lucky Owners )
5
5.2
4/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (59.5)
4/1
4h Savabeel (AUS) x Halloween (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
6
10.2
30/1
T: S D Cole
R: M Cameron (57.5)
30/1
5g Magic Albert (AUS) x Hansom Cab (USA) (Awesome Again (CAN))
7
12.9
Pushka (6)
60/1
T: G Merkulov
R: R E Scott (52)
60/1
7g Sufficient x La Rousset (Westminster )
Race 8 - Interislander Festival (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:11.06 (35.99)
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: C Gibbs & M Bradley
R: M Cameron (58)
3/1F
4m Super Easy x Champagne Jewel (Diamond Express )
2
5.5
9/2
T: B Wallace & G Cooksley
R: R E Scott (56)
9/2
4g Sufficient x Double Okay (Towkay (AUS))
3
6.0
20/1
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: T D Thornton (54.5)
20/1
3f Shamexpress x Perle Noire (Black Minnaloushe (USA))
4
6.2
9/2
T: J W Richards
R: O P Bosson (58.5)
9/2
4g Camelot (GB) x Chorus Of Angels (GB) (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
7.0
20/1
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: J J Fawcett (57)
20/1
4g Shamexpress x Finishing School (AUS) (Royal Academy (USA))
6
7.3
11/2
T: N W Tiley
R: S T Collett (57.5)
11/2
3g Shamexpress x Flowing (Straight Strike (USA))
7
7.4
9/1
T: S D Cole
R: S M Mc Kay (59.5)
9/1
5g Not A Single Doubt (AUS) x Considerable (AUS) (Casino Prince (AUS))
8
7.5
9/2
T: C Gibbs & M Bradley
R: A J Calder (57)
9/2
9
7.8
50/1
T: Ms J K Mahoney
R: R Kozaki (57)
50/1
5g Bel Esprit (AUS) x Venezuela (AUS) (Johannesburg (USA))
10
8.5
25/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
25/1
3g Proisir (AUS) x Tappy Lee (One Cool Cat (USA))