TAREE - Friday, June 5

Race 1 - Manning River Hotel Hcp (1250m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:13.63 (35.34)
Prizemoney: $20,000
1
15/8
A J Denham
R Thompson (58)
15/8
2g Shamus Award (AUS) x Star Of Lace (AUS) (Danehill Star (AUS))
Lot 92 2019 Inglis Scone Yearling Sale
$18,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: A Denham
2
0.3
Zaru (2)
11/2
M J Robinson
B Looker (58)
11/2
2g Rubick (AUS) x Zaboss (AUS) (Street Boss (USA))
Lot 106 2018 Inglis Australian Weanling Sale
$28,000
Vendor: Bowness Stud, Young
Buyer: B Atkins
3
0.4
13/4
K A Lees
A Gibbons (56)
13/4
2f Super One (AUS) x Ciao (AUS) (Not A Single Doubt (AUS))
Lot 268 2019 MM Adelaide Yearling Sale Session 1
$46,000
Vendor: Murrulla Stud Wingen NSW
Buyer: Sunnyside Racing
4
1.9
11/2
P M Perry
L P Rolls (55)
11/2
2f Super One (AUS) x Lolavie (AUS) (Stratum (AUS))
5
2.5
6/1
Lindsey Kennedy
Ms M Weir (57)
6/1
2c Nicconi (AUS) x Ice Dancer (AUS) (Mister Frisky (USA))
6
5.5
60/1
M R Stitt
D Mc Lellan (56)
60/1
2g Casino Prince (AUS) x Nikkirina (AUS) (Beautiful Crown (USA))
7
6.4
Poita (7)
25/1
Colt Prosser
Ms B Hodder (55.5)
25/1
2g Headwater (AUS) x Pieetys (AUS) (Canny Lad (AUS))
8
6.5
20/1
J C Deamer
C Reith (55.5)
20/1
2f All Too Hard (AUS) x Polly (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
9
7.0
100/1
R T Dawson
R Spokes (55)
100/1
2f Bull Point (AUS) x Harada Miss (AUS) (Haradasun (AUS))
10
7.6
30/1
Nathan Doyle
L Magorrian (57)
30/1
Race 2 - Tab Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.57 (35.57)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
Ms K Waugh
G Buckley (57)
7/2
3f Time For War (AUS) x Helen's Angel (AUS) (Hidden Dragon (AUS))
Lot 1860 2018 MM National Yearling Sale
Vendor: Kitchwin Hills Scone NSW
Buyer:
2
0.5
5/2
J N Englebrecht
J Penza (54.5)
5/2
2f All Too Hard (AUS) x She's Not (AUS) (Falvelon (AUS))
Lot 2283 2019 MM National Yearling Sale Book 1
$21,000
Vendor: Bowness Stud Young NSW
Buyer: Ulysses Crosson
Lot 443 2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
Vendor: Erinvale Thoroughbreds, Buckley
Buyer: Passed in - $ 30,000
3
1.0
3/1
Aleacia Bennett
L Cumberland (57)
3/1
3f Darci Brahma (NZ) x Italic (GB) (Medicean (GB))
Lot 866 2018 NZB Karaka - Book 2
$31,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Paul Moroney Bloodstock
4
2.6
40/1
A L Hayden
Ms B Hodder (59)
40/1
5g Master Of Design (AUS) x Our Option (AUS) (Final Card (AUS))
6
3.6
15/1
J A Sylvester
R Thompson (57)
15/1
3f So You Think (NZ) x Aerate's Pick (AUS) (Picnicker (AUS))
7
3.7
50/1
P Cheers
J Kehoe (59)
50/1
4g I Am Invincible (AUS) x Court Flying (AUS) (Flying Spur (AUS))
8
4.4
6/1
R J Agnew
B Looker (59)
6/1
9
5.1
Solvus (12)
100/1
R R Milligan
Kyle Wilson-Taylor (54.5)
100/1
2g Shamus Award (AUS) x Solvini (NZ) (Bertolini (USA))
10
6.0
30/1
M R Stitt
L P Rolls (59)
30/1
11
7.4
150/1
M P Byers
R Spokes (57)
150/1
12
8.5
30/1
G McFarlane
C Reith (57)
30/1
3f Nicconi (AUS) x Miss Alibi (AUS) (Alert (ARG))
13
10.7
20/1
Tess Wilkes
L Magorrian (59)
20/1
3g Lucas Cranach (GER) x Lurking Lilli (AUS) (Charge Forward (AUS))
14
17.3
100/1
J Louizos
M Bennett (57)
100/1
4m Statue Of Liberty (USA) x Ezaspie (AUS) (Canny Lad (AUS))
Race 3 - Kennards Hire Taree Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:23.52 (36.61)
Prizemoney: $20,000
1
5/2
P M Perry
J Penza (56)
5/2
3g Fastnet Rock (AUS) x Astonish (GB) (Cape Cross (IRE))
Winning siblings: Mogul,
Lot 81 2018 Inglis Classic Yearling Sale
$200,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerrys Plains
Buyer: Paul Perry Horse Training Pty Ltd
Lot 189 2017 MM National Weanling Sale
Vendor: Coolmore Australia Jerry's Plains NSW
Buyer: Psd $70000 Res $80000
2
2.0
12/1
Matthew McCudden
L P Rolls (55)
12/1
4g Super Easy (NZ) x Eagle Feather (AUS) (Quest For Fame (GB))
Lot 1188 2017 NZB Festival Yearling Sale
$30,000
Vendor: Jamieson Park
Buyer: Mr N Tiley
3
3.3
Dunoon (2)
2/1
W T Wilkes
C Reith (59)
2/1
3g Dundeel (NZ) x Sport Chic (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Lot 373 2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$140,000
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Payne Racing Pty Ltd
4
4.6
40/1
Terry Evans
Qin Yong (53.5)
40/1
3f Cluster (AUS) x Go Petal (AUS) (Archway (IRE))
5
5.8
5/1
R N Godbolt
J Kehoe (59)
5/1
4g Uncle Mo (USA) x Pointed (AUS) (Flying Spur (AUS))
6
7.0
50/1
P Cheers
G Buckley (55)
50/1
4m Your Song (AUS) x Winter Princess (AUS) (Snowland (AUS))
7
7.2
12/1
Ms K Waugh
Ashley Morgan (55)
12/1
3f Animal Kingdom (USA) x Kimillsy (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
9
7.8
Guest (4)
9/1
J L Jarvis
R Hutchings (59)
9/1
5g Host (CHI) x Riverina's Girl (AUS) (Stratum (AUS))
10
8.5
66/1
W T Wilkes
A Gibbons (55)
66/1
3f May'haab (AUS) x Sea Line Express (AUS) (Green Line Express (USA))
11
9.4
20/1
B D Bellamy
R Spokes (55)
20/1
4m Delago Deluxe (AUS) x Kerzaz (AUS) (Arena (AUS))
12
10.6
200/1
P Cheers
L Cumberland (55)
200/1
5g Dream Ahead (USA) x Our Parfumee (AUS) (Royal Academy (USA))
13
10.9
25/1
T V Green
Ms M Weir (55)
25/1
3f Brazen Beau (AUS) x Lady Dynamo (AUS) (Catbird (AUS))
14
12.5
100/1
Colt Prosser
Ms B Hodder (55)
100/1
3f Polarmore (AUS) x Crownalot (AUS) (Beautiful Crown (USA))
Race 4 - Trackside Photography Plate-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:36.33 (35.91)
Prizemoney: $20,000
1
Obscene (12)
7/2
D Lane
D Mc Lellan (55.5)
7/2
Winning siblings: Been Scene, Lake Jackson, White With One,
Lot 276 2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$600,000
Vendor: Attunga Stud Scone NSW
Buyer: Astute B/S (FBAA)/Lustre Lodge/Greenhaven Pk
2
3.8
4/1
G McFarlane
C Reith (57.5)
4/1
3g Shrapnel (AUS) x Elly's Spirit (AUS) (Invincible Spirit (IRE))
3
4.8
Omaka (17)
25/1
P M Perry
Ashley Morgan (55)
25/1
Lot 891 2018 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$90,000
Vendor: Arrowfield Stud Scone NSW
Buyer: Paul Perry Racing
4
5.3
12/1
W T Wilkes
M Bennett (57.5)
12/1
3g Hampton Court (AUS) x Frisco Flyer (AUS) (Frisco View (USA))
5
5.5
11/1
K A Lees
A Gibbons (57.5)
11/1
3c Uncle Mo (USA) x Margaret River (AUS) (Brief Truce (USA))
6
6.3
11/8
Ms K Buchanan
J Penza (59)
11/8
4g Shamus Award (AUS) x La Bellamour (AUS) (Danasinga (AUS))
7
7.2
14/1
Ms C Rode
R Hutchings (59)
14/1
4g Equiano (FR) x Rock Nymph (AUS) (Rock Of Gibraltar (IRE))
8
7.7
30/1
M P O'Neill
J Kehoe (59)
30/1
5g Al Aseel (AUS) x Luctonian (AUS) (Fantastic Light (USA))
9
9.3
Hitman (14)
30/1
Craig Ruttley
G Buckley (55)
30/1
3g May'haab (AUS) x Coast City (AUS) (Carnegie (IRE))
10
9.4
150/1
Tom Higgins
Ms M Weir (56.5)
150/1
4g Ocean Park (NZ) x Eliza Blues (NZ) (O'Reilly (NZ))
11
11.6
150/1
Terry Evans
L Cumberland (59)
150/1
5g Reliable Man (GB) x Zaria (NZ) (Zabeel (NZ))
12
19.2
Razano (13)
100/1
J A Sprague
L P Rolls (55.5)
100/1
3f Verrazano (USA) x Choisie (AUS) (Choisir (AUS))
13
19.4
25/1
Ms J Graham
B Looker (57.5)
25/1
3g Safeguard (AUS) x Manila I Scream (AUS) (Fighting Falcon (USA))
14
19.8
150/1
A L Hayden
Ms B Hodder (59)
150/1
9g Magnus (AUS) x Queen's Own (AUS) (Coronation Day (AUS))
Race 5 - Australian Hotel Wingham-Bm66 (1000m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 0:56.87 (34.68)
Prizemoney: $20,000
1
15/2
C P Porter
A E Denby (60)
15/2
3g Polarmore (AUS) x Our Miss (AUS) (Eagle Eyed (USA))
Winning siblings: Eiredom, Loading,
2
2.8
11/4
M R Stitt
L P Rolls (57)
11/4
4g Strategic Maneuver (AUS) x Technology (AUS) (Henny Hughes (USA))
3
2.9
12/1
R J Barnes
G Buckley (56.5)
12/1
4
3.0
20/1
B D Bellamy
R Spokes (55)
20/1
6m Myboycharlie (IRE) x Texas Melody (AUS) (El Moxie (USA))
5
3.5
Makuba (12)
8/1
A P Ball
Kyle Wilson-Taylor (53)
8/1
6g Red Element (AUS) x Stop And Stare (AUS) (Royal Academy (USA))
6
4.4
7/2
Ms J Hardy
J Grisedale (60)
7/2
4g I Am Invincible (AUS) x Lune Rouge (USA) (Malibu Moon (USA))
7
4.6
12/1
J L Jarvis
R Hutchings (59)
12/1
4m Skilled (AUS) x She's A Nightstar (AUS) (Street Cry (IRE))
8
5.1
12/1
W T Wilkes
A Gibbons (58.5)
12/1
4g Uncle Mo (USA) x Star Acclaimed (AUS) (Langfuhr (CAN))
9
5.3
16/1
W T Wilkes
C Reith (55.5)
16/1
5m Dubleo (USA) x Rosagaze (AUS) (Intergaze (AUS))
10
8.2
16/1
D Lane
Qin Yong (60.5)
16/1
11
12.7
30/1
Lindsey Kennedy
Ms M Weir (55)
30/1
4g Casino Prince (AUS) x Go Diva Go (AUS) (General Nediym (AUS))
12
23.9
16/1
J A Sylvester
R Thompson (56.5)
16/1
5m Uncle Mo (USA) x Emeraude (AUS) (Quest For Fame (GB))
Race 6 - Wingham S.C. C Brown Cup-Bm66 (1300m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:16.76 (36.62)
Prizemoney: $20,000
1
3/1
Nathan Doyle
L Magorrian (56.5)
3/1
5g Purrealist (AUS) x Deluga Lass (AUS) (Magnus (AUS))
Winning siblings: Gironde,
2
0.1
9/1
R R Milligan
M Bennett (59)
9/1
5g All American (AUS) x Stormy Empress (AUS) (King's Best (USA))
Lot 180 2015 Inglis Australian Weanling Sale Select Session
Vendor: Midlands, Scone
Buyer: Passed $ 11,000 / Reserve $ 12,000
3
0.9
12/1
B D Bellamy
Qin Yong (56)
12/1
4
1.1
9/1
J A Sprague
R Hutchings (58)
9/1
5m Stratum (AUS) x Longlea (AUS) (Secret Savings (USA))
5
1.4
12/1
M P Byers
R Spokes (57.5)
12/1
7m Dubai's Choice (AUS) x Eyewina (AUS) (Marwina (AUS))
6
2.0
4/1
P M Perry
J Penza (58)
4/1
4g Dream Ahead (USA) x Jamaican Dancer (AUS) (Magic Albert (AUS))
7
2.5
40/1
R N Godbolt
J Kehoe (55.5)
40/1
5g Mastercraftsman (IRE) x Condover (NZ) (King's Chapel (AUS))
8
2.8
20/1
W T Wilkes
G Buckley (55)
20/1
4g Dundeel (NZ) x No Mistaking (AUS) (Testa Rossa (AUS))
9
3.1
12/1
J Louizos
Kyle Wilson-Taylor (59.5)
12/1
5m Mint Lane (USA) x Fantastic Dream (AUS) (Fantastic Light (USA))
10
3.4
9/2
K A Lees
A Gibbons (60)
9/2
4m Dundeel (NZ) x Choice Blend (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
11
4.1
40/1
P M Perry
L P Rolls (57.5)
40/1
5g Dream Ballad (AUS) x Magic Emerald (AUS) (Magic Albert (AUS))
12
4.3
16/1
G McFarlane
C Reith (59)
16/1
4g Myboycharlie (IRE) x Miss Murphy's Law (AUS) (Murphy's Blu Boy (AUS))
13
4.7
66/1
Ms A Lee
Ms M Weir (55)
66/1
6m Rothesay (AUS) x Chabeli (AUS) (Iglesia (AUS))
Race 7 - De Bortoli Wines Hcp (C1) (1250m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:12.69 (35.68)
Prizemoney: $20,000
1
11/1
Grant Marshall
L P Rolls (56.5)
11/1
Winning siblings: Wee Rascal,
2
0.5
4/1
A J Denham
R Hutchings (59)
4/1
3g Zacinto (GB) x Castellani (NZ) (Pins (AUS))
Lot 761 2018 NZB Karaka - Book 2
$120,000
Vendor: Valachi Downs
Buyer: Pike Racing
3
1.0
15/4
J C Deamer
C Reith (59)
15/4
3g Time For War (AUS) x Tale Of The Cougar (AUS) (Tale Of The Cat (USA))
4
1.7
8/1
J Louizos
M Bennett (62.5)
8/1
4g More Than Ready (USA) x All Enfield (AUS) (Red Ransom (USA))
5
3.4
30/1
R N Godbolt
J Kehoe (58)
30/1
3g Snitzel (AUS) x Estatuilla (ARG) (Southern Halo (USA))
6
4.2
9/1
Colt Prosser
G Buckley (58)
9/1
3g Sepoy (AUS) x Venassas Jig (USA) (Street Cry (IRE))
7
4.5
16/1
R R Milligan
Ms B Hodder (56.5)
16/1
3f Pluck (USA) x Stormy Empress (AUS) (King's Best (USA))
8
5.4
25/1
K A Lees
A Gibbons (56.5)
25/1
3f Wandjina (AUS) x Pink Siris (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
9
6.5
5/1
B J Ratcliff
R Spokes (56.5)
5/1
3f Olympic Glory (IRE) x Mosscedes (AUS) (Mossman (AUS))
10
7.1
25/1
W T Wilkes
Kyle Wilson-Taylor (54.5)
25/1
3f Fighting Sun (AUS) x Juste Abitofmagic (AUS) (Myboycharlie (IRE))
11
7.7
14/1
Lindsey Kennedy
Ms M Weir (58.5)
14/1
12
7.8
100/1
Ms J Lynch
C G O'Brien (56)
100/1
5m Dash For Cash (AUS) x Savanna Pride (AUS) (Lion Hunter (AUS))
13
8.9
9/1
R N Godbolt
J Penza (58.5)
9/1
4m Tavistock (NZ) x Contrada (NZ) (O'Reilly (NZ))
14
9.9
Kabelo (14)
150/1
Ms J Lynch
Cejay Graham (55)
150/1
6g Ready's Image (USA) x Lightning Luse (AUS) (Thunder Gulch (USA))
Race 8 - Wingham S.C. Wingham Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.30 (37.10)
Prizemoney: $24,500
1
15/4
D Lane
D Mc Lellan (60)
15/4
Winning siblings: Oakfield Target,
2
0.1
13/4
Ms K Waugh
A Gibbons (55.5)
13/4
6g Uncle Mo (USA) x No Comment (AUS) (Danzero (AUS))
3
0.6
11/2
M P Byers
R Spokes (61.5)
11/2
5g Casino Prince (AUS) x Mondial Dame (AUS) (Honours List (IRE))
4
1.6
10/1
Ms K Waugh
Ashley Morgan (55.5)
10/1
6g Galileo (IRE) x Charlotte Bronte (GB) (Danehill Dancer (IRE))
5
2.8
Eurogem (14)
20/1
Ms J Graham
L P Rolls (55)
20/1
4m Eurozone (AUS) x Empire Express (AUS) (Royal Academy (USA))
6
3.0
30/1
J A Sprague
Cejay Graham (55)
30/1
5g Eavesdropper (USA) x Danetana (AUS) (Danehill (USA))
7
4.2
10/1
J A Sprague
Ms B Hodder (55)
10/1
8
4.4
60/1
W T Wilkes
B Looker (55)
60/1
4m Strada (AUS) x One Wink (AUS) (Perugino (USA))
9
6.2
80/1
Allan Kehoe
J Kehoe (56)
80/1
8g Nothin' Leica Dane (AUS) x Polychrome (AUS) (Masterclass (USA))
10
6.4
15/4
M R Stitt
Ms M Weir (55)
15/4
4m So You Think (NZ) x Pendolin (NZ) (Pentire (GB))
11
7.3
Shy One (15)
30/1
B J Ratcliff
Qin Yong (53.5)
30/1
4m Sepoy (AUS) x Apple Martini (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
12
8.0
50/1
Jessica McCusker
L Cumberland (55)
50/1
6g O'Reilly (NZ) x Fireside (NZ) (Thorn Park (AUS))
13
8.1
100/1
D & R Simonetta
Kyle Wilson-Taylor (53)
100/1
8g Elvstroem (AUS) x Rosa's Wish (AUS) (Rory's Jester (AUS))
14
8.2
25/1
J M Austin
J Penza (61)
25/1
9g Dubawi (IRE) x Rovos (AUS) (Greig (NZ))