Breednet Results

BARCALDINE - Saturday, May 1

Race 1 - Rooney's Rural Contractors-C6 (1000m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 0:57.30
Prizemoney: $12,000
1
7/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (59)
7/1
6g all american (AUS) x gibraltar moon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Cardento, Star Genius, Treaty Of Seville,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Hazar (1)
11/2
T: P W O'Toole
R: D Simmons (60)
11/2
5g real saga (AUS) x imperia (GER) (tertullian (USA))
3
1
11/4
T: P W O'Toole
R: Ashley Butler (59)
11/4
5g savabeel (AUS) x thy (NZ) (o'reilly (NZ))
4
2.2
5/2F
T: C T Austin
R: Alisha Ross (57)
5/2F
5g spirit of boom (AUS) x court bell (AUS) (bel esprit (AUS))
5
2.6
20/1
T: Danielle O'Brien
R: Emma Bell (56)
20/1
4m epaulette (AUS) x accepted (AUS) (more than ready (USA))
6
4.8
13/4
T: Todd Austin
R: Q Krogh (58.5)
13/4
5g wicked style (USA) x harley ma (AUS) (shovhog (AUS))
7
9.3
11/1
T: David Rewald
R: David Rewald (56)
11/1
6g ilovethiscity (AUS) x spirit of sienna (AUS) (invincible spirit (IRE))
Race 2 - Railway Hotel (Bm50) (1000m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(4) Time: 0:57.34
Prizemoney: $12,000
1
5/4F
T: Todd Austin
R: Alisha Ross (61.5)
5/4F
4g zebedee (GB) x hushrose (AUS) (hussonet (USA))
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/4
T: Ms G Bell
R: Ashley Butler (59)
15/4
4m all american (AUS) x upwards (AUS) (show a heart (AUS))
3
1.8
40/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (59.5)
40/1
4m monashee mountain (USA) x tavistock (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.5
9/2
T: C W Prow
R: Tessa Townsend (60)
9/2
6g choisir (AUS) x doubtful choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.6
5/1
T: C T Austin
R: Emma Bell (62.5)
5/1
5m dane shadow (AUS) x dan baroness (AUS) (statue of liberty (USA))
6
3.6
30/1
T: R Little
R: Q Krogh (59.5)
30/1
7
6.6
25/1
T: R Hermann
R: Scott Gittos (59.5)
25/1
5g sidereus (AUS) x feline flyer (AUS) (catbird (AUS))
8
7.1
14/1
T: David Rewald
R: David Rewald (62.5)
14/1
6g animal kingdom (USA) x graskop (AUS) (manton (AUS))
9
9.8
20/1
T: P W O'Toole
R: Ms B Richardson (58)
20/1
Race 3 - Luke & Daniel O'Donnell (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:10.47
Prizemoney: $12,000
1
9/4F
T: M A Oates
R: M Gray (59)
9/4F
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
Burden (2)
13/2
T: C T Austin
R: Tessa Townsend (59.5)
13/2
4g unencumbered (AUS) x infinite grace (AUS) (prince of birds (USA))
3
3.5
6/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (61)
6/1
7g authorized (IRE) x babington (NZ) (stravinsky (USA))
4
4.2
Kalmar (5)
8/1
T: P W O'Toole
R: D Simmons (60)
8/1
4g war (AUS) x walka country mile (AUS) (tale of the cat (USA))
5
5
20/1
T: David Rewald
R: David Rewald (57)
20/1
4m mulaazem (AUS) x rhythm of life (AUS) (artie schiller (USA))
6
5.2
10/1
T: H C Forster
R: Emma Bell (60)
10/1
4g shamus award (AUS) x sassy gal (AUS) (valixir (IRE))
7
5.7
12/1
T: David Rewald
R: Ashley Butler (62.5)
12/1
10g floral pegasus (AUS) x first testament (AUS) (testa rossa (AUS))
8
6.7
13/4
T: David Rewald
R: Alisha Ross (56)
13/4
9
13.7
25/1
T: Todd Austin
R: Ms B Richardson (58)
25/1
5g sebring (AUS) x spice beauty (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
33.4
100/1
T: R Hermann
R: Scott Gittos (58)
100/1
8g hidden dragon (AUS) x fantastic flo jo (AUS) (fantastic light (USA))
Race 4 - Barcaldine Welding Works Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.13
Prizemoney: $12,000
1
2/1
T: S K Iverson
R: Tessa Townsend (56)
2/1
4m instinction (AUS) x generella (AUS) (grand lodge (USA))
Winning siblings: Privatedestination, Saphira,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
Oshun (5)
8/1
T: B J Richardson
R: Ms B Richardson (57)
8/1
3f golden archer (AUS) x shamsie (AUS) (danzero (AUS))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Raheen Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Psd $6000 Res $12000
3
3.3
15/8F
T: R Little
R: Emma Bell (57)
15/8F
3f warhead (AUS) x london fairy (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
4.2
5/2
T: Todd Austin
R: Alisha Ross (55.5)
5/2
3f love conquers all (AUS) x nett (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
21.5
16/1
T: S K Iverson
R: Dakota Graham (59)
16/1
3g rothesay (AUS) x cuddlesome (AUS) (canny lad (AUS))
Race 5 - Capricorn Plumbing (Bm50) (1600m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(4) Time: 1:37.47
Prizemoney: $12,000
1
12/1
T: R Little
R: Emma Bell (61)
12/1
5g top echelon (AUS) x monashee princess (AUS) (monashee mountain (USA))
Winning siblings: Change Of Luck,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
3.8
9/1
T: David Rewald
R: M Gray (58)
9/1
5m eurozone (AUS) x she's best (AUS) (king's best (USA))
3
4
10/1
T: R Hermann
R: Scott Gittos (61)
10/1
5g sizzling (AUS) x ducey du (AUS) (royal academy (USA))
4
5.7
9/2
T: B J Richardson
R: Ashley Butler (61.5)
9/2
3g showcasing (GB) x party lights (NZ) (elusive city (USA))
5
9.2
7/1
T: P W O'Toole
R: D Simmons (60.5)
7/1
4g foxwedge (AUS) x vereza (NZ) (zabeel (NZ))
6
9.5
20/1
T: David Rewald
R: David Rewald (62.5)
20/1
6g denman (AUS) x dual spark (AUS) (spartacus (AUS))
7
10
16/1
T: C W Prow
R: Tessa Townsend (54.5)
16/1
8
11.7
9/10F
T: Todd Austin
R: Alisha Ross (60)
9/10F
5g zoffany (IRE) x plain crazy (AUS) (bite the bullet (USA))
Race 6 - Pat Odgen Family Tree Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.27
Prizemoney: $12,000
1
8/15F
T: Todd Austin
R: Alisha Ross (54.5)
8/15F
4g sizzling (AUS) x romona miss (AUS) (reset (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
6/1
T: R Hermann
R: Scott Gittos (65)
6/1
5g sizzling (AUS) x dabrowski (NZ) (encosta de lago (AUS))
3
8.6
80/1
T: P W O'Toole
R: Q Krogh (56)
80/1
8m oratorio (IRE) x tycoon stella (AUS) (falvelon (AUS))
4
8.7
7/2
T: M A Oates
R: M Gray (56)
7/2
6g magnus (AUS) x wickedly (AUS) (golden snake (USA))
5
10.7
12/1
T: R Little
R: Emma Bell (56)
12/1
5g warhead (AUS) x sunbrella (AUS) (peintre celebre (USA))
6
11.1
14/1
T: M A Oates
R: Ms B Richardson (56)
14/1
7m domesday (AUS) x palawan pearl (NZ) (generous (IRE))
* Nick figures are for Australasia.