Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, July 24

Race 1 - Skyline Restaurant Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:51.46 (33.47)
Prizemoney: $22,000
1
5/4
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
5/4
2g eurozone (AUS) x i'lltellyousoon (AUS) (ad valorem (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
10/9F
T: D J Duryea
R: Minonette Kennedy (57)
10/9F
4g pierro (AUS) x fimatino (AUS) (not a single doubt (AUS))
3
5.8
40/1
T: R Severino
R: A Chau (54)
40/1
4
6.6
13/2
T: Diane Murphy
R: Alannah Fancourt (54.5)
13/2
5
7.6
20/1
T: A J Pilling
R: Chris Caserta (54)
20/1
6
7.7
40/1
T: P W Keenan
R: K Yoshida (54)
40/1
5m written tycoon (AUS) x yahilu (AUS) (bel esprit (AUS))
7
10
30/1
T: Darryl White
R: Sheriden Tomlinson (52.5)
30/1
3g golden archer (AUS) x willow mist (AUS) (tale of the cat (USA))
8
12.3
150/1
T: Rebecca Mollica
R: Melea Castle (54.5)
150/1
Race 2 - Gallery Seafood Restaurant-C2 (900m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 0:51.67 (33.63)
Prizemoney: $22,000
1
9/4
T: S O'Dea & M Hoysted
R: Jag Guthmann-Chester (56)
9/4
3f sebring (AUS) x lumic (AUS) (haradasun (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2020 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$180,000
Vendor: Hollylodge Thoroughbreds, Avenel
Buyer: Star Thoroughbreds / Randwick Bloodstock (FBAA)
2
1
7/4
T: D J Duryea
R: Minonette Kennedy (57)
7/4
4g canford cliffs (IRE) x kiara wonder (AUS) (grass wonder (USA))
3
1.5
7/4F
T: K A Lees
R: Travis Wolfgram (57)
7/4F
3g poet's voice (GB) x hilldale (AUS) (beautiful crown (USA))
4
2.8
12/1
T: K M Schweida
R: Jackson Murphy (56)
12/1
4m spirit of boom (AUS) x nobody's girl (AUS) (quest for fame (GB))
5
3.2
80/1
T: Ms L Paton
R: S Galloway (54)
80/1
6g scaredee cat (NZ) x gaiety (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.2
30/1
T: Diane Murphy
R: Alannah Fancourt (54)
30/1
7
5.7
20/1
T: Shane Parsons
R: Chris Caserta (55.5)
20/1
5m unencumbered (AUS) x metrofox (AUS) (foxhound (USA))
Race 3 - Bryant & Bryant C/A (Bm65) (1100m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 1:04.09 (33.79)
Prizemoney: $22,000
1
10/9F
T: L J Gough
R: Wendy Peel (55)
10/9F
7g nicconi (AUS) x chenar (AUS) (just awesome (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
11/4
T: Louise White
R: S Galloway (55)
11/4
4m deep field (AUS) x rebel dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
5
5/1
T: A G Sawden
R: A Chau (58)
5/1
4g equiano (FR) x todi (AUS) (elvstroem (AUS))
4
5.3
10/1
T: Daniel Mortimer
R: Brooke Ainsworth (54.5)
10/1
3f darci brahma (NZ) x grable (NZ) (pins (AUS))
5
6.6
10/1
T: M A Palmer
R: Sheriden Tomlinson (56)
10/1
5g snippetson (AUS) x shook up (AUS) (elvstroem (AUS))
6
6.8
12/1
T: N H Boyle
R: Alannah Fancourt (54)
12/1
7m falvelon (AUS) x burning fig (AUS) (show a heart (AUS))
Race 4 - Graeme Marriott 70th Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:17.86 (36.34)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: Kacy Fogden
R: Travis Wolfgram (56)
5/1
Winning siblings: Khan,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/4F
T: Ms H Page
R: S Galloway (58)
7/4F
2g snitzel (AUS) x travessia (JPN) (deep impact (JPN))
2020 MM Gold Coast National Yearling Sale
$130,000
Vendor: Arrowfield Stud, Scone, NSW
Buyer: Helen Page/Francis Cook
3
2.8
20/1
T: J W Zielke
R: Jackson Murphy (54.5)
20/1
2f real saga (AUS) x red's the go (AUS) (red dazzler (AUS))
4
4.1
14/1
T: A J & T Edmonds
R: Jag Guthmann-Chester (56)
14/1
2f divine prophet (AUS) x pegasus queen (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
4.6
11/2
T: Ms G Heinrich
R: Sheriden Tomlinson (55)
11/2
2g star witness (AUS) x choisance (AUS) (choisir (AUS))
6
4.8
Buddha (16)
25/1
T: Chris Munce
R: Chris Caserta (55.5)
25/1
2g domesday (AUS) x hela dubai (AUS) (danehill (USA))
7
5.6
20/1
T: Ms H Page
R: Alannah Fancourt (55)
20/1
2f choisir (AUS) x watabout (AUS) (more than ready (USA))
8
6.9
5/2
T: T D Cowan
R: N Callow (58.5)
5/2
2g kiss and make up (AUS) x bella epoch (AUS) (street cry (IRE))
9
7.1
100/1
T: J W Zielke
R: Girish Goomany (54)
100/1
2f dundeel (NZ) x comedy on the run (AUS) (flying spur (AUS))
10
7.3
150/1
T: D Chujo
R: Noriyuki Masuda (57)
150/1
Race 5 - Shady Lane 80th Birthday Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:23.28 (35.98)
Prizemoney: $22,000
1
11/2
T: John Holcombe
R: Travis Wolfgram (55.5)
11/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/10F
T: S O'Dea & M Hoysted
R: N Callow (59)
9/10F
3g proisir (AUS) x giardini (NZ) (perfectly ready (AUS))
3
2.3
Shosha (5)
5/2
T: T J Gollan
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
5/2
4m deep impact (JPN) x alverta (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.8
50/1
T: Jeff Dunn
R: Melea Castle (51)
50/1
5
5.8
11/1
T: Ms K Purdy
R: A Chau (56.5)
11/1
4g magnus (AUS) x darkwood lodge (AUS) (grand lodge (USA))
6
6.1
100/1
T: S J Morrisey
R: Wendy Peel (52.5)
100/1
3g real saga (AUS) x piquette (AUS) (grand lodge (USA))
7
8.6
30/1
T: Bette Anne Harden
R: Chris Caserta (54)
30/1
3f myboycharlie (IRE) x elvish (AUS) (elusive quality (USA))
8
10.4
50/1
T: Des Trindall
R: Vishan Venkaya (54)
50/1
9
10.9
100/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (54)
100/1
10
20.2
50/1
T: Ms H Page
R: Alannah Fancourt (56.5)
50/1
4g dissident (AUS) x miss twiggy (AUS) (snitzel (AUS))
11
20.3
150/1
T: B Robinson
R: Sheriden Tomlinson (52.5)
150/1
3f bull point (AUS) x quandt (AUS) (starcraft (NZ))
12
62.3
40/1
T: L F Birchley
R: S Galloway (54)
40/1
3g nostradamus (AUS) x isle du cap (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 6 - Uaa Bears Mark Mayton Mem. Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.49 (34.46)
Prizemoney: $22,000
1
3/1
T: D J Hansen
R: N Callow (56)
3/1
6g rothesay (AUS) x rosetta (AUS) (sequalo (AUS))
Winning siblings: Rosetta's Comet,
This nick: 10 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.3
9/10F
T: A J & T Edmonds
R: Zac Lloyd (54)
9/10F
5g pierro (AUS) x varenna miss (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.8
13/2
T: Gary Doughty
R: Alannah Fancourt (54.5)
13/2
5g spirit of boom (AUS) x veralini (AUS) (bernardini (USA))
4
3.8
Shijin (6)
25/1
T: S J Morrisey
R: Wendy Peel (52)
25/1
5m poet's voice (GB) x gingerbread (AUS) (kempinsky (AUS))
5
4.6
15/1
T: Chris Munce
R: Chris Caserta (54)
15/1
5g snitzel (AUS) x vaquera (NZ) (high chaparral (IRE))
6
6.1
5/1
T: L J Hatch
R: Travis Wolfgram (56)
5/1
5g drumbeats (AUS) x nobody's girl (AUS) (quest for fame (GB))
7
13.4
60/1
T: B Robinson
R: Minonette Kennedy (61)
60/1
Race 7 - Get Your New Season M'ship-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:10.65 (35.77)
Prizemoney: $22,000
1
10/9F
T: Ms G Heinrich
R: N Callow (59)
10/9F
3g more than ready (USA) x gamble me (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 14 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/4
T: A J & T Edmonds
R: Travis Wolfgram (59)
9/4
3c spirit of boom (AUS) x arroyo belle (AUS) (general nediym (AUS))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$20,000
Vendor: KBL Thoroughbreds, Beaudesert, Qld
Buyer: Robert Heathcote/Steve Morley Bloodstock
2019 MM National Weanling Sale
$40,000
Vendor: Rosemont Stud Gnarwarre Vic
Buyer: Hillside Downs
3
2.8
Togz (14)
20/1
T: J P Wallace
R: S Galloway (57)
20/1
3f jet spur (AUS) x silvakini (AUS) (red dazzler (AUS))
4
3
20/1
T: Chris Anderson
R: Zac Lloyd (54)
20/1
3f press statement (AUS) x cupid shuffle (AUS) (more than ready (USA))
5
3.4
Oregon (5)
14/1
T: Ms G Heinrich
R: Alannah Fancourt (59)
14/1
3g zoustar (AUS) x canyonville (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
4.4
66/1
T: M J Lakey
R: Minonette Kennedy (55)
66/1
3f spill the beans (AUS) x our jill (AUS) (semipalatinsk (USA))
7
4.6
25/1
T: D J Bougoure
R: Brooke Ainsworth (57)
25/1
8
8.1
9/1
T: M A Currie
R: Sheriden Tomlinson (57.5)
9/1
3g hidden dragon (AUS) x queen of the ark (AUS) (written tycoon (AUS))
9
9.4
20/1
T: S J Morrisey
R: Wendy Peel (57)
20/1
10
11.7
16/1
T: L D Kelly
R: Chris Caserta (59)
16/1
3g time for war (AUS) x warlady (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 8 - The Perch Coming Soon Hcp (C2) (1800m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:51.37 (35.94)
Prizemoney: $22,000
1
11/4
T: L D Kelly
R: N Callow (58)
11/4
3g adelaide (IRE) x showme thediamonds (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Diamond Made, Secret Diamond,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/4F
T: K A Lees
R: Jag Guthmann-Chester (57.5)
9/4F
4g brazen beau (AUS) x apocrypha (AUS) (octagonal (NZ))
3
1.2
5/2
T: M J Dunn
R: Zac Lloyd (51.5)
5/2
3f tavistock (NZ) x justagem (NZ) (stravinsky (USA))
4
2.5
14/1
T: Paul Butterworth
R: Travis Wolfgram (57)
14/1
3g mahisara (AUS) x ruby's party (AUS) (rubiton (AUS))
5
4.3
15/1
T: Gary Doughty
R: Vishan Venkaya (54)
15/1
4g mahisara (AUS) x wood lane (IRE) (sadler's wells (USA))
6
5.8
30/1
T: S J Morrisey
R: S Galloway (54)
30/1
3f dissident (AUS) x my option (USA) (belong to me (USA))
7
6.6
10/1
T: Jay Bellamy
R: Alannah Fancourt (59)
10/1
4g lonhro (AUS) x riptide (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
6.8
20/1
T: Alan Boyd
R: Melea Castle (51)
20/1
4m skilled (AUS) x matanzas (AUS) (teofilo (IRE))
9
7.1
50/1
T: T D Cowan
R: Chris Caserta (54)
50/1
10
10.9
150/1
T: Stephen Cole
R: Wendy Peel (52)
150/1
11
13.4
150/1
T: Lauren Abbott
R: Brooke Ainsworth (54.5)
150/1
5g reliable man (GB) x my hope (NZ) (howbaddouwantit (USA))
* Nick figures are for Australasia.