Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, September 25
Awapuni
Matamata
Friday, September 24
Gore
Thursday, September 23
Wanganui
Wednesday, September 22
Cambridge
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

ASHBURTON - Thursday, July 8

Race 1 - Race A European Stayer Stakes (1600m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:41.35
Prizemoney: $25,000
1
6/1
T: K & A Tyler
R: Rohan Mudhoo (57.5)
6/1
4g power (GB) x keepereel (NZ) (keeper (AUS))
Winning siblings: Azareel,
This nick: 8 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/2
T: M & M Pitman
R: K Asano (56.5)
7/2
4m atlante (AUS) x cutluse (NZ) (guillotine (NZ))
3
1.2
6/1
T: Andrew Carston
R: J R Lowry (58.5)
6/1
4g jakkalberry (IRE) x kay's dream (NZ) (towkay (AUS))
4
2.5
11/1
T: K & A Tyler
R: L J Allpress (57.5)
11/1
3g zacinto (GB) x zah girl (NZ) (keeper (AUS))
5
2.6
20/1
T: K & P Hughes
R: S Toolooa (53.5)
20/1
4m zacinto (GB) x georgie porgie (NZ) (entrepreneur (GB))
6
3.1
11/2
T: Andrew Carston
R: Callum Jones (55.5)
11/2
4g keeper (AUS) x secret dew (NZ) (sakhee's secret (GB))
7
5
5/2F
T: J & K Parsons
R: A Comignaghi (58.5)
5/2F
4g ghibellines (AUS) x querella (NZ) (haafiz (IRE))
8
5.7
20/1
T: J C Blackadder
R: M J Taylor (54.5)
20/1
4g jimmy choux (NZ) x amritsar jet (NZ) (jetball (AUS))
9
7.5
20/1
T: K & I Taplin
R: C W Johnson (58.5)
20/1
4g snitzel (AUS) x viva valaria (GB) (oasis dream (GB))
10
14.2
60/1
T: Ms J Burrows
R: M E Gestain (52.5)
60/1
4m niagara (AUS) x zipa (NZ) (indian danehill (IRE))
Race 2 - Mlm Construction Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:28.15
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: Andrew Carston
R: K Asano (58.5)
3/1F
3g sacred falls (NZ) x zamfir (NZ) (gold brose (AUS))
Winning siblings: Expinsive, O'reilly's Angel,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2020 NZB Karaka Book 1
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Psd, Res $50,000
2
6.5
Sarayu (12)
25/1
T: Ms L Jarvis
R: L Callaway (56.5)
25/1
4m power (GB) x ziva (NZ) (duelled (AUS))
3
7.3
15/2
T: L R Beckett
R: C K Kwo (56.5)
15/2
3f power (GB) x pazejan (NZ) (painted black (JPN))
4
7.8
13/2
T: L M Robinson
R: L J Allpress (58.5)
13/2
3g so you think (NZ) x zaperb (NZ) (volksraad (GB))
5
9.1
8/1
T: L & R Didham
R: B M Murray (56.5)
8/1
3f foxwedge (AUS) x symileo (AUS) (galileo (IRE))
6
9.3
14/1
T: M P McCann
R: Z Bholah (53.5)
14/1
4m atlante (AUS) x pirie piper (NZ) (volksraad (GB))
7
9.4
20/1
T: K & P Hughes
R: S Toolooa (55.5)
20/1
4g zacinto (GB) x libby surprize (NZ) (librettist (USA))
8
9.5
Hidalgo (15)
60/1
T: Danny Crozier
R: J D Laking (58.5)
60/1
3g pure champion (IRE) x elecdes (NZ) (perfectly ready (AUS))
9
10.1
30/1
T: P D Harris
R: D R Bothamley (58.5)
30/1
4g makfi (GB) x daring (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
10.7
10/1
T: Ms J Burrows
R: T R Moseley (58.5)
10/1
4g atlante (AUS) x springvale lass (NZ) (magic ring (IRE))
11
13
10/1
T: N Wigley & K Milnes
R: A Comignaghi (56.5)
10/1
3f so you think (NZ) x giggly (AUS) (domesday (AUS))
12
14.5
30/1
T: D B Frye
R: K Mudhoo (56.5)
30/1
3f reliable man (GB) x canyon yodeler (USA) (swiss yodeler (USA))
13
14.8
13/2
T: M P McCann
R: Rohan Mudhoo (55.5)
13/2
14
15.4
Levon (4)
40/1
T: G B Tippett
R: M Mudhoo (55.5)
40/1
4g pentire (GB) x miss thurman (AUS) (umatilla (NZ))
Race 3 - Simmo, Steve & Greeno (Bm74) (1200m)
Class: Benchmark 74 Track: Slow(9) Time: 1:13.89
Prizemoney: $27,500
1
4/1
T: Andrew Carston
R: Ms K Williams (54.5)
4/1
4g ghibellines (AUS) x car key (AUS) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Irene Alice, Lord Bentley, Mustang,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/1
T: Terry Kennedy
R: J R Lowry (59)
9/1
5g per incanto (USA) x sahara (NZ) (keeper (AUS))
3
2.3
5/4F
T: J C Blackadder
R: A Comignaghi (57)
5/4F
4g echoes of heaven (AUS) x miss martika (NZ) (brief truce (USA))
4
4.3
Arnage (11)
40/1
T: Ms J Burrows
R: Rohan Mudhoo (53)
40/1
5m per incanto (USA) x madly bentley (AUS) (flying spur (AUS))
5
5.6
9/1
T: L & R Didham
R: C W Johnson (55.5)
9/1
4m el roca (AUS) x kirra (AUS) (monashee mountain (USA))
6
7.8
20/1
T: H B Tapper
R: K Mudhoo (57.5)
20/1
7
8.2
12/1
T: M & M Pitman
R: K Asano (56)
12/1
3f showcasing (GB) x ohio girl (AUS) (o'reilly (NZ))
8
8.5
40/1
T: L & R Didham
R: S Toolooa (51)
40/1
4m burgundy (NZ) x pinstinct (NZ) (pins (AUS))
9
10.1
Saber (1)
20/1
T: M & M Pitman
R: M E Gestain (59.5)
20/1
9g swiss ace (AUS) x lichen moss (AUS) (mossman (AUS))
10
10.4
Benaud (2)
12/1
T: M & M Pitman
R: W Papier (56)
12/1
6g duelled (AUS) x maya (NZ) (giant's causeway (USA))
11
14.9
80/1
T: B A Inglis
R: M Mudhoo (51)
80/1
6g rothesay (AUS) x joan's best (AUS) (gold brose (AUS))
12
15
25/1
T: K & I Taplin
R: L J Allpress (55.5)
25/1
6m zed (NZ) x acquit (NZ) (towkay (AUS))
Race 4 - Dan Stackhouse & Norm Stewart (2200m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 2:28.68
Prizemoney: $32,500
1
12/1
T: C L Trembath
R: T R Moseley (54)
12/1
8g d'cash (AUS) x let's go shopping (NZ) (no excuse needed (GB))
Winning siblings: Lincoln Zephyr,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/5F
T: Ms L Prendergast
R: Ms K Williams (56)
4/5F
5m tavistock (NZ) x qui vivra verra (NZ) (stravinsky (USA))
3
4.6
10/1
T: K & A Tyler
R: S Toolooa (56.5)
10/1
4
5.1
9/2
T: C L Spittles
R: L J Allpress (56.5)
9/2
5g red giant (USA) x my marguerite (NZ) (spectacular love (USA))
5
5.9
50/1
T: S L Cameron
R: Callum Jones (51)
50/1
6g nom du jeu (NZ) x brooke (NZ) (straussbrook (AUS))
6
7.1
50/1
T: P R Corbett
R: T Jonker (54)
50/1
8g zabeel (NZ) x choices are (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
10.5
7/2
T: Chris Rauhihi
R: M Mudhoo (51)
7/2
5m power (GB) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
8
12.6
40/1
T: Ms J Burrows
R: Rohan Mudhoo (53)
40/1
9g tavistock (NZ) x biosphere (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 5 - Dunstan Horse Feeds (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 2:25.85
Prizemoney: $22,500
1
11/1
T: S Hargreaves & N Murfitt
R: M E Gestain (54)
11/1
6m ego (NZ) x queen's view (NZ) (grosvenor (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
2/1F
T: S B Marsh
R: Ms K Williams (59.5)
2/1F
5g dundeel (NZ) x entrancement (NZ) (danehill (USA))
3
2.6
30/1
T: Ms S Clark
R: J D Laking (59)
30/1
6g zed (NZ) x rites of spring (NZ) (stravinsky (USA))
4
3.1
10/1
T: Ms A Frye
R: J R Lowry (58.5)
10/1
5g camelot (GB) x preventable (AUS) (anabaa (USA))
5
6.1
20/1
T: D B Frye
R: A Comignaghi (55.5)
20/1
5m ocean park (NZ) x under siege (USA) (royal academy (USA))
6
6.2
9/2
T: S Kennedy & A Furlong
R: K Asano (56)
9/2
3f redwood (GB) x ametrine (IRE) (fastnet rock (AUS))
7
6.4
10/1
T: Ms J Burrows
R: M J Taylor (55)
10/1
6g danroad (AUS) x cornflake (NZ) (desert sun (GB))
8
7.1
25/1
T: B & S Anderton
R: C A Campbell (60)
25/1
7g raise the flag (GB) x miss agavero (AUS) (with class (CAN))
9
7.6
12/1
T: Andrew Carston
R: Callum Jones (55)
12/1
10
8.3
40/1
T: P R Corbett
R: R Cuneen (58)
40/1
6g animal kingdom (USA) x spirited dancer (IRE) (sadler's wells (USA))
11
11.1
20/1
T: K & A Tyler
R: Rohan Mudhoo (56)
20/1
4m showcasing (GB) x sweet spirit (NZ) (octagonal (NZ))
12
13.5
30/1
T: P D Harris
R: B M Murray (57)
30/1
4m reliable man (GB) x wannabe queen (USA) (bernstein (USA))
13
17.4
15/1
T: Ms Sharon Robertson
R: L J Allpress (55.5)
15/1
7m dalghar (FR) x striking imp (NZ) (imperial seal (GB))
14
24.5
16/1
T: M J House
R: C W Johnson (58.5)
16/1
6g mastercraftsman (IRE) x chapchick (NZ) (high chaparral (IRE))
Race 6 - Gary McCormick Transport-Bm65 (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:27.96
Prizemoney: $22,500
1
40/1
T: R K Ayton
R: Rohan Mudhoo (55)
40/1
Winning siblings: Entriviere, Satin Belt, Welcome Back,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/4F
T: L R Beckett
R: C K Kwo (57)
11/4F
3
1
Arklow (2)
3/1
T: Ms T Rae
R: L J Allpress (58.5)
3/1
3g power (GB) x baillieborough (NZ) (towkay (AUS))
4
1.2
14/1
T: Ms T Hickey
R: A Comignaghi (54)
14/1
5m bullbars (AUS) x valicious (NZ) (don eduardo (NZ))
5
1.4
14/1
T: M P Jones
R: J D Laking (57.5)
14/1
3g power (GB) x layla rose (NZ) (o'reilly (NZ))
6
5.3
6/1
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: T R Moseley (59)
6/1
4g reliable man (GB) x wahaha (NZ) (stravinsky (USA))
7
5.4
15/1
T: L M Robinson
R: C W Johnson (58.5)
15/1
4g ghibellines (AUS) x structure (NZ) (yamanin vital (NZ))
8
6.1
20/1
T: M & M Pitman
R: K Asano (58.5)
20/1
5g dalghar (FR) x like me wild (NZ) (cape cross (IRE))
9
6.3
50/1
T: Jamie Bullard
R: L Callaway (57)
50/1
5g rusty spur (USA) x silke (NZ) (viking ruler (AUS))
10
6.7
14/1
T: Andrew Carston
R: Ms K Williams (54)
14/1
4m reliable man (GB) x symphony rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
6.8
12/1
T: J C Blackadder
R: M J Taylor (53)
12/1
6g redwood (GB) x dawn till dusk (NZ) (manntari (IRE))
12
7.6
30/1
T: K & P Hughes
R: S Toolooa (55.5)
30/1
13
8
60/1
T: P D Harris
R: B M Murray (55.5)
60/1
5m el hermano (NZ) x davone kate (NZ) (mughtanim (USA))
14
8.1
Selfie (6)
20/1
T: S J Robertson
R: D R Bothamley (58)
20/1
8g thewayyouare (USA) x miss brownie (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 7 - Winter Cup Trial (1400m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:29.15
Prizemoney: $32,500
1
11/4
T: Ms T Rae
R: L J Allpress (60.5)
11/4
7g northern meteor (AUS) x fairytale dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 9 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: J R Phillips
R: Callum Jones (59)
8/1
6g jimmy choux (NZ) x in the midnight (AUS) (quest for fame (GB))
3
1.2
11/1
T: M & M Pitman
R: A Comignaghi (61.5)
11/1
7g swiss ace (AUS) x ugly betty (AUS) (high yield (USA))
2016 NZB Select Yearling Sale
$150,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: NZB as agent
2016 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$210,000
Vendor: Regal Farm
Buyer: Mr Me Tsui
4
2
5/2F
T: L & R Didham
R: S Toolooa (53.5)
5/2F
5
3.5
Ritani (5)
8/1
T: K & I Taplin
R: C W Johnson (58)
8/1
6m makfi (GB) x elegant emerald (AUS) (unbridled's song (USA))
6
4.8
4/1
T: S B Marsh
R: K Asano (58)
4/1
6m showcasing (GB) x monzahra (NZ) (montjeu (IRE))
7
7.3
15/1
T: J C Blackadder
R: T R Moseley (55)
15/1
7g dalghar (FR) x tudor park (NZ) (parkdale (GB))
8
9.7
12/1
T: P D Harris
R: B M Murray (56)
12/1
5g zacinto (GB) x anya (NZ) (volksraad (GB))
Race 8 - Sims Bakery (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:44.17
Prizemoney: $22,500
1
11/2
T: H B Tapper
R: Ms K Williams (57)
11/2
6g raise the flag (GB) x ruby red (NZ) (dehere (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
12/1
T: M P Jones
R: L J Allpress (56)
12/1
5m tavistock (NZ) x tinsel time (USA) (more than ready (USA))
3
0.6
30/1
T: L & R Didham
R: R Cuneen (58)
30/1
5g alamosa (NZ) x hell yeah (NZ) (pyrus (USA))
4
1.9
Repulse (13)
14/1
T: M P McCann
R: Rohan Mudhoo (54.5)
14/1
4m proisir (AUS) x kruger valley (NZ) (kaapstad (NZ))
5
2.7
Sure Is (12)
11/1
T: Ms T Hickey
R: A Comignaghi (56)
11/1
6
3.2
Jin Lu (1)
3/1F
T: L & R Didham
R: T R Moseley (59.5)
3/1F
7g coats choice (AUS) x ocean cookie (NZ) (al akbar (AUS))
7
3.5
Curve (10)
12/1
T: M & M Pitman
R: K Asano (56.5)
12/1
4g makfi (GB) x bellapin (NZ) (pins (AUS))
8
3.7
40/1
T: S J Hewitt
R: C K Kwo (57)
40/1
8g le saint (NZ) x kiss me quick (NZ) (little brown jug (NZ))
9
4.3
9/2
T: K & P Hughes
R: S Toolooa (54)
9/2
4m tavistock (NZ) x pamina (NZ) (keeper (AUS))
10
4.6
10/1
T: Danny Crozier
R: J D Laking (58.5)
10/1
11
5.1
20/1
T: K & I Taplin
R: C W Johnson (57)
20/1
4m proisir (AUS) x tapinsky (NZ) (stravinsky (USA))
12
9.5
25/1
T: L J Stewart
R: C A Campbell (54.5)
25/1
13
12.8
20/1
T: M J House
R: D R Bothamley (58)
20/1
4g jimmy choux (NZ) x musigny (AUS) (reset (AUS))
14
19.5
40/1
T: Danny Crozier
R: Callum Jones (54)
40/1
5g zed (NZ) x forbetterforworse (AUS) (dubawi (IRE))
Race 9 - Trembath Plumbing (Bm74) (1600m)
Class: Benchmark 74 Track: Slow(9) Time: 1:42.91
Prizemoney: $27,500
1
5/2F
T: Steven Woodsford
R: C W Johnson (58)
5/2F
5g zacinto (GB) x cremisi (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
20/1
T: K & A Tyler
R: Callum Jones (57.5)
20/1
6g azamour (IRE) x sonet (NZ) (gold brose (AUS))
3
4
11/2
T: Ms L Prendergast
R: Ms K Williams (58)
11/2
6g road to rock (AUS) x graphite (NZ) (bigstone (IRE))
4
6.3
11/1
T: M & M Pitman
R: A Comignaghi (57)
11/1
5
6.7
Athene (9)
13/2
T: Ms T Rae
R: L J Allpress (57)
13/2
5m raise the flag (GB) x zenagen (NZ) (skagen (AUS))
6
6.8
30/1
T: J C Blackadder
R: M J Taylor (55)
30/1
7g bullbars (AUS) x lavender hill (NZ) (sovereign edition (IRE))
7
6.9
9/1
T: L J Stewart
R: T R Moseley (60)
9/1
5g dundeel (NZ) x whitesails (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
7.3
7/1
T: K & P Hughes
R: S Toolooa (54.5)
7/1
4g swiss ace (AUS) x chapinta (NZ) (high chaparral (IRE))
9
8.9
30/1
T: Andrew Carston
R: Rohan Mudhoo (56)
30/1
6g darci brahma (NZ) x tattinger (NZ) (centaine (AUS))
10
9
Tuilana (14)
30/1
T: N W Coulbeck
R: K Mudhoo (55)
30/1
7m showcasing (GB) x valderama (NZ) (elusive city (USA))
11
10
9/1
T: B & S Anderton
R: C A Campbell (55.5)
9/1
5m tavistock (NZ) x drom (NZ) (johar (USA))
12
10.1
40/1
T: B & S Anderton
R: J R Lowry (58.5)
40/1
13
11.3
50/1
T: M E Cunneen
R: B M Murray (57)
50/1
6m tavistock (NZ) x tanzer (NZ) (stravinsky (USA))
14
11.4
60/1
T: P D Harris
R: D R Bothamley (58)
60/1
5g ocean park (NZ) x flying change (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.