Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton

PINJARRA - Wednesday, March 3

Race 1 - Tabtouch Pinjarra Cup 11/4 Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:58.19 (33.67)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: T M Andrews
R: Kristy Bennett (53)
7/2
2f lucky street (AUS) x top show (AUS) (stratum (AUS))
Winning siblings: Brooklyn Pier,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/4
T: E A Martinovich
R: Mitchell Pateman (57)
11/4
2g rogano (AUS) x rue de marengo (AUS) (general nediym (AUS))
3
1.8
11/4F
T: E A Martinovich
R: Jade Mc Naught (57)
11/4F
2g awesome rock (AUS) x joyeux (AUS) (lonhro (AUS))
4
4.9
4/1
T: R W Price
R: Lucy Warwick (55)
4/1
2f shalaa (IRE) x get around (AUS) (xaar (GB))
5
5
20/1
T: S W Barrass
R: J Whiting (55)
20/1
2f demerit (AUS) x black oyster (AUS) (blackfriars (AUS))
6
11.5
10/1
T: Michelle Hagley
R: Ms M Hagley (55)
10/1
7
16.2
11/1
T: P H Jordan
R: Ryan Hill (57)
11/1
2g war chant (USA) x passion cantata (AUS) (oratorio (AUS))
Race 2 - Pinjarra Cup Fashions (Rs0mw) (1000m)
Class: Rst 0 Met Win-LY Track: Soft(5) Time: 0:57.72 (33.37)
Prizemoney: $25,000
1
15/8F
T: A G Durrant
R: Mitchell Pateman (58.5)
15/8F
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
12/1
T: Brett Pope
R: Kristy Bennett (56.5)
12/1
3g alfred nobel (IRE) x cajun waltz (AUS) (general nediym (AUS))
3
3.6
8/1
T: J N Pateman
R: Lucy Warwick (58.5)
8/1
3g safeguard (AUS) x long walk (AUS) (over (AUS))
4
5.4
11/2
T: P H Jordan
R: C Staples (60)
11/2
3g safeguard (AUS) x democratism (AUS) (bletchley park (IRE))
5
5.7
25/1
T: J E Grieve
R: Jade Mc Naught (55)
25/1
3f dalghar (FR) x indian flower (AUS) (husson (ARG))
6
5.8
9/4
T: Martin Allan
R: Chris Parnham (58.5)
9/4
7
6.5
30/1
T: G C Ballantyne
R: J Whiting (55.5)
30/1
8
7.8
15/2
T: D & B Pearce
R: Joseph Azzopardi (58.5)
15/2
3g demerit (AUS) x female agent (AUS) (commands (AUS))
9
8.7
100/1
T: G C Ballantyne
R: P Harvey (57)
100/1
Race 3 - Pinjarra Cup Food Van Mdn (1409m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:24.87 (35.41)
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: L Smith
R: Chris Parnham (57)
15/4
3g nicconi (AUS) x eladdair (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Three Eze,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
6.3
10/9F
T: A G Durrant
R: Mitchell Pateman (57)
10/9F
3g all american (AUS) x scenic grin (AUS) (blackfriars (AUS))
3
7.1
6/1
T: Brett Pope
R: Lucy Warwick (58)
6/1
4g dick turpin (IRE) x sliparound (AUS) (stormy's son (AUS))
4
8.3
50/1
T: Fenella Martin
R: Jerry Noske (55)
50/1
3f alfred nobel (IRE) x saracen star (AUS) (metal storm (FR))
5
8.7
20/1
T: T M Andrews
R: C Johnston-Porter (57)
20/1
3g rubick (AUS) x heavenly dreamer (USA) (fusaichi pegasus (USA))
6
9.1
20/1
T: Tameeka Brown
R: T Turner (56)
20/1
4m alfred nobel (IRE) x kimique (AUS) (metal storm (FR))
7
10.2
25/1
T: Kallie Monaghan
R: Kristy Bennett (55)
25/1
3g safeguard (AUS) x signorina mak (AUS) (magic albert (AUS))
8
11.6
13/2
T: Raymond Vincent
R: Joseph Azzopardi (56)
13/2
4m tavistock (NZ) x falsetto (NZ) (zabeel (NZ))
9
13.1
Meelup (10)
25/1
T: P H Jordan
R: Ms L Staples (55)
25/1
3f demerit (AUS) x cape to cape (AUS) (oratorio (AUS))
10
18.8
100/1
T: V A Brockman
R: Ryan Hill (58)
100/1
4g galah (AUS) x conakey (AUS) (key business (AUS))
11
22.3
150/1
T: S J Rowe
R: C Staples (55)
150/1
3f kermadec (NZ) x casigris (USA) (cozzene (USA))
12
26.3
50/1
T: Ms S L Miller
R: Ms K Yuill (55)
50/1
Race 4 - Cup Day Marquee Booking Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:38.19 (36.26)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: F R Kersley
R: T Turner (57)
7/4F
3g war chant (USA) x playcidium mint (AUS) (foreplay (AUS))
Winning siblings: Come On Over,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 MM Perth Yearling Sale Book 1
Vendor: Yarradale Stud Gidgegannup WA
Buyer: Psd $55000 Res $100000
2
1
20/1
T: Brett Pope
R: Chris Parnham (55)
20/1
3f trade fair (GB) x strawberry street (AUS) (vital equine (IRE))
3
1.8
9/1
T: Robert Gulberti
R: Joseph Azzopardi (55)
9/1
3f blackfriars (AUS) x snacking (AUS) (bletchley park (IRE))
2019 MM Perth Yearling Sale Book 2
$20,000
Vendor: Scenic Lodge Muchea WA
Buyer: Durrant Racing
3
1.8
9/4
T: J P Taylor
R: J Brown (57)
9/4
3g safeguard (AUS) x jeverre (AUS) (noverre (USA))
2019 MM Perth Yearling Sale Book 2
$50,000
Vendor: Mogumber Park Bullsbrook WA
Buyer: Jim Taylor
5
1.9
60/1
T: Ms E Van Merwyk
R: Ryan Hill (56)
60/1
6m artie schiller (USA) x justine coup (NZ) (entrepreneur (GB))
6
2.9
13/2
T: Ms C Stelmach
R: C Johnston-Porter (55)
13/2
3f god has spoken (AUS) x femme de classe (AUS) (key business (AUS))
7
4.7
25/1
T: Darren Taylor
R: S O'Donnell (56)
25/1
8
5.5
25/1
T: G P Evans
R: Chris Graham (57)
25/1
9
5.6
25/1
T: D R Harrison
R: P Harvey (56)
25/1
10
5.7
10/1
T: G C Ballantyne
R: J Whiting (55)
10/1
11
5.8
30/1
T: Brian Carey
R: Madi Derrick (55)
30/1
3g crowded house (GB) x a bu cha (AUS) (oratorio (IRE))
Race 5 - Tabtouch Better Your Club (C5) (1600m)
Class: Class 5 Track: Soft(6) Time: 1:38.47
Prizemoney: $25,000
1
8/11F
T: Brett Pope
R: C Johnston-Porter (56)
8/11F
Winning siblings: See Ya Champ,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.3
11/2
T: D & B Pearce
R: Joseph Azzopardi (59.5)
11/2
4g alfred nobel (IRE) x lady kiseki (AUS) (fuji kiseki (JPN))
2018 MM Perth Yearling Sale Book 2
Vendor: Bellbridge Park Myalup WA
Buyer: Psd $8000 Res $10000
3
3.8
8/1
T: G P Poletti
R: Jordan Turner (57)
8/1
5g universal ruler (AUS) x laurarocks (AUS) (fastnet rock (AUS))
2017 MM Perth Yearling Sale
$40,000
Vendor: Quanah Park Thoroughbreds Oldbury WA
Buyer: Gino Poletti
4
5.2
14/1
T: Ms C Stelmach
R: C Staples (55)
14/1
5m galah (AUS) x classic champagne (AUS) (danehill express (AUS))
5
6.2
12/1
T: Brett Pope
R: Kristy Bennett (53)
12/1
7g war chant (USA) x adalia (USA) (silver charm (USA))
6
7.9
13/2
T: D & B Pearce
R: Mitchell Pateman (58)
13/2
6m blackfriars (AUS) x i do believe (AUS) (fasliyev (USA))
7
9.5
30/1
T: E A Martinovich
R: Jade Mc Naught (56.5)
30/1
6m choisir (AUS) x ma chienne (AUS) (verglas (IRE))
8
11.8
40/1
T: Ms T Stampalia
R: Ms K Yuill (55)
40/1
9g trade fair (GB) x fleeting love (AUS) (flying spur (AUS))
Race 6 - Jk Watts Memorial Hcp (C1) (2000m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 2:08.52 (35.24)
Prizemoney: $25,000
1
13/8F
T: Ms J Clements
R: S O'Donnell (59.5)
13/8F
5g reliable man (GB) x jarna's choice (AUS) (torrential (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/4
T: P E Roberts
R: Chris Parnham (60)
9/4
5g kendel star (AUS) x belle heed (AUS) (serheed (USA))
2017 MM Perth Yearling Sale
Vendor: Alwyn Park Stud Serpentine WA
Buyer: Psd $25000 Res $35000
3
1
8/1
T: S V Vahala
R: S Parnham (56.5)
8/1
6g time thief (AUS) x note d'amour (IRE) (rainbow quest (USA))
2016 MM National Yearling Sale
$15,000
Vendor: Sun Stud Kerrie Vic
Buyer: Dion Luciani
2015 Inglis Australian Weanling Sale Select Session
$8,000
Vendor: Crowningstone, Scone
Buyer: Inglis As Agent
4
2
5/1
T: Brett Pope
R: Lucy Warwick (55.5)
5/1
5m trade fair (GB) x under request (AUS) (quest for fame (GB))
5
2.7
25/1
T: Matthew Scott
R: Jade Mc Naught (54)
25/1
8g thorn dancer (NZ) x diamond d'oro (NZ) (entrepreneur (GB))
6
2.8
100/1
T: Tina Glasson
R: J Whiting (54)
100/1
7g planet five (USA) x key ambition (AUS) (key business (AUS))
7
3.7
25/1
T: Ms J Clements
R: Kristy Bennett (58)
25/1
4g makfi (GB) x jarna's choice (AUS) (torrential (USA))
8
4
16/1
T: Vaughn Sigley
R: C Johnston-Porter (55)
16/1
4m proisir (AUS) x royal theatre (AUS) (royal academy (USA))
9
5.1
Stroud (11)
100/1
T: S J Rowe
R: C Staples (54)
100/1
5g denman (AUS) x alcatraz (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
24.9
20/1
T: K J Reeves
R: Madi Derrick (58)
20/1
6g beaugondo (AUS) x blue ballerina (AUS) (polish blue (USA))
Race 7 - Pinjarra Cup Darren Reid (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Soft(6) Time: 1:11.83 (34.38)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: D R Harrison
R: P Harvey (57.5)
8/1
4g patronize (AUS) x western fever (AUS) (flying pegasus (AUS))
Winning siblings: Planet Fever,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/1
T: Ms J Clements
R: S O'Donnell (57)
11/1
4g makfi (GB) x wonderful mak (NZ) (no excuse needed (GB))
3
2.4
7/4F
T: C H Webster
R: Jerry Noske (58)
7/4F
3g i'm all the talk (AUS) x tiara mak (AUS) (medaglia d'oro (USA))
4
3.3
8/1
T: Brett Pope
R: Kristy Bennett (53.5)
8/1
4m snippetson (AUS) x kensington gem (AUS) (blackfriars (AUS))
5
3.4
15/1
T: D J Waldock
R: J Whiting (55.5)
15/1
6g slater (AUS) x shapira (CHI) (hussonet (USA))
6
3.5
9/2
T: P W McLeod
R: P Hall (58.5)
9/2
5m ouqba (GB) x spritzig (AUS) (bletchley park (IRE))
7
4.2
15/1
T: K J Reeves
R: Madi Derrick (55)
15/1
5g kuroshio (AUS) x toorak deb (AUS) (blackfriars (AUS))
8
4.5
9/1
T: K J Mifflin
R: Lucy Warwick (54.5)
9/1
7m scandal keeper (USA) x amazingtale (AUS) (tale of the cat (USA))
9
6.7
Kitgum (1)
6/1
T: P E Roberts
R: Mitchell Pateman (59)
6/1
5g thorn dancer (NZ) x desert tango (AUS) (desert king (IRE))
10
17.3
100/1
T: R G Smith
R: Victoria Corver (52)
100/1
4g el roca (AUS) x hope and joy (AUS) (red ransom (USA))
* Nick figures are for Australasia.