Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

TE AROHA - Sunday, June 27

Race 1 - Happy B'day L Brosnan Rst Hrdl (3100m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:51.63
Prizemoney: $15,000
1
9/4
T: J W Richards
R: M J Roustoby (63)
9/4
9g oasis dream (GB) x cascata (IRE) (montjeu (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
7.3
4/5F
T: H E Wilson
R: S Phelan (68)
4/5F
7g redwood (GB) x bellaforte (NZ) (generous (IRE))
3
14.6
Argyll (5)
16/1
T: P Nelson & C McDougal
R: B M Donoghue (65.5)
16/1
7g gallant guru (AUS) x politic (NZ) (corrupt (USA))
4
23.1
11/1
T: M H Brosnan
R: E J Farr (66.5)
11/1
6g zed (NZ) x heather's magic (NZ) (magic of sydney (AUS))
5
54.1
50/1
T: Ken Duncan
R: N H Downs (65)
50/1
6g zed (NZ) x tigris (NZ) (al akbar (AUS))
99
7/1
T: D M O'Leary
R: J Seivwright (64)
7/1
6g swiss ace (AUS) x notawordtomary (NZ) (black minnaloushe (USA))
99
20/1
T: P & J Brosnan
R: H A Mc Neill (63)
20/1
5m eighth wonder (NZ) x ima heroine (NZ) (heroicity (AUS))
Race 2 - Naturphos Fertiliser Rst Hrdl (3100m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:54.37
Prizemoney: $15,000
1
3/1
T: P Nelson & C McDougal
R: D M Parker (62)
3/1
7g nom du jeu (NZ) x dizzie limit (NZ) (star way (GB))
Winning siblings: King Dan, Kininmont,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
14.5
10/9F
T: G K Opie
R: E J Farr (65)
10/9F
3
15.8
15/4
T: M H Brosnan
R: B M Donoghue (66)
15/4
8g nom du jeu (NZ) x heather's magic (NZ) (magic of sydney (AUS))
4
68.1
11/2
T: A D Fuller
R: G J Walsh (65)
11/2
9g electronic zone (USA) x matangi (NZ) (spartacus (IRE))
99
20/1
T: N J Quinn
R: J Seivwright (64)
20/1
5m reliable man (GB) x innocent lady (NZ) (viking ruler (AUS))
99
16/1
T: D R Wiles
R: N H Downs (65.5)
16/1
8g guillotine (NZ) x bellisent (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 3 - Sir Slick People's Champ Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:48.41
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: Ms K Taylor
R: A J Calder (56.5)
8/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
66/1
T: M K Farmer
R: E H Nicholas (54.5)
66/1
5g gorky park (NZ) x rita angus (NZ) (storm creek (USA))
3
1.5
Sophun (5)
9/2
T: K G Harrison
R: K Asano (56.5)
9/2
4m shamexpress (NZ) x soph (NZ) (lord ballina (AUS))
4
1.9
15/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
15/2
5
2.7
Chakana (10)
15/2
T: S B Marsh
R: M J Mc Nab (56.5)
15/2
6
2.9
8/1
T: S B Marsh
R: R H Schofer (56)
8/1
3f no nay never (USA) x di falco (NZ) (zabeel (NZ))
7
6.4
Cuba (11)
8/1
T: S & K Alexander
R: T L Newman (54.5)
8/1
4m reliable man (GB) x ready and able (AUS) (more than ready (USA))
8
8.5
7/2F
T: G J Old
R: J J Fawcett (58.5)
7/2F
3g highly recommended (AUS) x pernickety (NZ) (tale of the cat (USA))
9
12.4
25/1
T: Ms S Logan
R: E A Mc Call (53.5)
25/1
4m reliable man (GB) x visa lisa (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
25.8
Styal (6)
14/1
T: S B Marsh
R: C J Grylls (56.5)
14/1
11
32.6
60/1
T: Ms K A Whiting
R: E M Leighton (53.5)
60/1
12
33.1
50/1
T: J H Graham
R: D J Danis (56.5)
50/1
13
48.6
Nougat (3)
30/1
T: Ms K Fursdon
R: S R Weatherley (58.5)
30/1
3g pour moi (IRE) x sweet rita (NZ) (captain rio (GB))
14
48.7
20/1
T: R S Manning
R: T D Thornton (56.5)
20/1
4m power (GB) x katy keen (NZ) (zorro's lad (AUS))
Race 4 - Piako Rural Serv. R-Opn Stpl (3500m)
Class: Restricted Stpl Track: Heavy(11) Time: 4:20.66
Prizemoney: $20,000
1
Eion (1)
4/1
T: K M Duncan
R: D M Parker (66.5)
4/1
7g man of power (AUS) x powers (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Zah Off,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Zartan (4)
5/1
T: S Nickalls
R: J Seivwright (65.5)
5/1
11g zed (NZ) x royal pixie (NZ) (westminster (NZ))
3
0.4
66/1
T: M Van Lierde
R: G J Walsh (65)
66/1
8g istidaad (USA) x cher fox (NZ) (kingdom bay (NZ))
4
2.2
11/2
T: Ms S Logan
R: C W Thornton (68)
11/2
9g postponed (USA) x lacustrine (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
14.7
11/1
T: D M O'Leary
R: M J Roustoby (63)
11/1
7g zacinto (GB) x midnight owl (NZ) (black minnaloushe (USA))
99
13/2
T: N J Quinn
R: E J Farr (66.5)
13/2
10g thano (ARG) x brown eyed girl (NZ) (just a dancer (NZ))
99
30/1
T: P & J Brosnan
R: H A Mc Neill (66.5)
30/1
10g istidaad (USA) x hepburn (NZ) (prized (USA))
99
The Fot (10)
60/1
T: K M Duncan
R: N H Downs (65.5)
60/1
6g red giant (USA) x pin etoile (NZ) (pins (AUS))
99
13/2
T: M H Brooks
R: B M Donoghue (66)
13/2
99
No Tip (6)
11/4F
T: P Nelson & C McDougal
R: S Phelan (66.5)
11/4F
9g mettre en jeu (NZ) x grosveness (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 5 - J. Swap Te Aroha Cup (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 2:39.49
Prizemoney: $10,000
1
11/4F
T: Ms S Logan
R: L G Phelan (68.5)
11/4F
4g zed (NZ) x melikah (NZ) (cape cross (IRE))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/2
T: Nick Smith
R: Nick Smith (66.5)
13/2
2020 NZB Karaka Book 3
$6,500
Vendor: Te Aute Stud
Buyer: IG & SA Wright Partnership
3
7.3
11/1
T: K T Myers
R: L E Kennedy (68.5)
11/1
5g ekraar (USA) x shinko bay (NZ) (shinko king (IRE))
4
8.8
16/1
T: K W Hawtin
R: Adam Scott (66.5)
16/1
5m jakkalberry (IRE) x elle tresor (NZ) (le bec fin (NZ))
5
9
11/1
T: K T Myers
R: S I Malki (66.5)
11/1
6g zed (NZ) x madam forli (NZ) (san luis (AUS))
6
9.2
15/2
T: N P Bishara
R: B R Yuill (66.5)
15/2
4g ekraar (USA) x gem lover (NZ) (royal gem (USA))
7
10
8/1
T: R R Manning
R: S K Macnab (67)
8/1
8
11.4
13/2
T: R P Liefting
R: C Isdale (66.5)
13/2
5m move faster (NZ) x haere ra (NZ) (pentire (GB))
9
12.9
Pango (14)
80/1
T: M Van Lierde
R: S Van Lierde (66.5)
80/1
10
13.2
25/1
T: R R Manning
R: M Hill (66.5)
25/1
6g zed (NZ) x gaybrianne (NZ) (keeper (AUS))
11
22.5
Taika (2)
10/1
T: G K Opie
R: S T Wenn (69)
10/1
12
24.8
25/1
T: M Roustoby & J McIlroy
R: J R McIlroy (66.5)
25/1
6m iffraaj (GB) x capacia (NZ) (cape cross (IRE))
13
26.7
30/1
T: Team Rogerson
R: M K Northcott (67.5)
30/1
8g sufficient (NZ) x beaver (NZ) (kashani (USA))
Race 6 - Takeaways Septic Tank Serv Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:37.92
Prizemoney: $10,000
1
7/1
T: J & R Vance
R: J Kamaruddin (53.5)
7/1
5m roc de cambes (NZ) x it's my destiny (NZ) (magic ring (IRE))
Winning siblings: Howbowdat, Its Destinys Child,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
10/1
T: R R Manning
R: T L Newman (56.5)
10/1
5g zed (NZ) x pistol packin mama (NZ) (duelled (AUS))
3
4.8
15/1
T: Ms S Houston
R: C J Grylls (58.5)
15/1
4
6.1
Burcha (9)
30/1
T: Team Rogerson
R: R H Schofer (57.5)
30/1
3g burgundy (NZ) x cullcha (NZ) (cullen (AUS))
5
7.1
11/4F
T: Ms S Logan
R: A C Goindasamy (57.5)
11/4F
4g tavistock (NZ) x octapussy (AUS) (octagonal (NZ))
6
8.4
9/2
T: D R Wiles
R: A J Calder (58.5)
9/2
3c roc de cambes (NZ) x justawins (NZ) (stark south (USA))
7
8.6
20/1
T: Ms K McQuade
R: E M Leighton (55.5)
20/1
5g ekraar (USA) x give me gold (NZ) (personal escort (USA))
8
12.3
Uluaki (3)
14/1
T: E & D Browne
R: M Hashizume (56.5)
14/1
5g zed (NZ) x optical illusion (NZ) (danasinga (AUS))
9
18.4
30/1
T: Tarissa Macdonald
R: E H Nicholas (54.5)
30/1
4g civics (AUS) x painted sister (NZ) (painted black (JPN))
10
25.2
Khango (13)
66/1
T: G K Thomas
R: D J Danis (56.5)
66/1
3f mongolian khan (AUS) x ethical (NZ) (high chaparral (IRE))
11
25.9
11/2
T: A D Fuller
R: K Asano (58.5)
11/2
5g bullbars (AUS) x shakira (NZ) (pentire (GB))
12
28.8
9/1
T: Ms K Fursdon
R: S R Weatherley (56.5)
9/1
3f rip van winkle (IRE) x silk chardonnay (NZ) (lucky unicorn (AUS))
13
49.6
40/1
T: G Richardson & R Norvall
R: T D Thornton (58.5)
40/1
3g ocean park (NZ) x runeasy (NZ) (montjeu (IRE))
Race 7 - Te Aroha Plumbing (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:48.61
Prizemoney: $10,000
1
7/2F
T: L O'Sullivan & A Scott
R: E M Leighton (56)
7/2F
3g nadeem (AUS) x gold circle (NZ) (kilimanjaro (GB))
Winning siblings: Asadauskaite, Gold Wedding, Snap Fit,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
6.3
20/1
T: G Richardson & R Norvall
R: M Hashizume (53.5)
20/1
5m falkirk (NZ) x justawins (NZ) (stark south (USA))
3
9.3
15/4
T: S & K Alexander
R: T L Newman (54.5)
15/4
4
11.6
15/1
T: M H Brosnan
R: R H Schofer (56)
15/1
5m tavistock (NZ) x leica queen (NZ) (faltaat (USA))
5
11.7
5/1
T: D R Weatherley
R: S R Weatherley (57.5)
5/1
4g proisir (AUS) x kirra lass (NZ) (keeper (AUS))
6
11.9
Gocara (13)
10/1
T: C R Isdale
R: B D Rogerson (50)
10/1
5m redwood (GB) x riverina girl (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
12.1
20/1
T: A D Fuller
R: A J Calder (56)
20/1
4g he's remarkable (NZ) x jungle joy (NZ) (jungle pocket (JPN))
8
12.7
14/1
T: P & J Brosnan
R: J J Fawcett (55.5)
14/1
7m fast 'n' famous (AUS) x ididntdoit (NZ) (no excuse needed (GB))
9
13.8
50/1
T: R Gavin
R: D J Danis (55)
50/1
8g lucky unicorn (AUS) x fast arrival (NZ) (entrepreneur (GB))
10
14.1
10/1
T: E F Griffiths
R: J Kamaruddin (55)
10/1
7m falkirk (NZ) x alcina (NZ) (wallenda (USA))
11
19
13/2
T: D W Letcher
R: C J Grylls (55.5)
13/2
6g azamour (IRE) x hot in black (NZ) (pyrus (USA))
12
29.4
50/1
T: D R Weatherley
R: C R Barnes (54)
50/1
Race 8 - Silver Fern Farms Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:33.72
Prizemoney: $10,000
1
15/4
T: Mrs R Masters
R: T D Thornton (58.5)
15/4
4g alamosa (NZ) x tickles (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Funny, That's Funny,
This nick: 15 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
4.5
40/1
T: Ms K D Nicholson
R: R T Elliot (58.5)
40/1
3g makfi (GB) x curraghmore girl (AUS) (duke of marmalade (IRE))
3
4.8
2/1F
T: M Moroney & P Gerard
R: M J Mc Nab (56.5)
2/1F
3f super easy (NZ) x luna dolce (NZ) (keeper (AUS))
4
6.3
11/2
T: V A Prendergast
R: S R Weatherley (56.5)
11/2
3f atlante (AUS) x thyme (NZ) (thorn park (AUS))
5
11.1
11/1
T: G Richardson & R Norvall
R: A C Goindasamy (55.5)
11/1
3f shamexpress (NZ) x villars (NZ) (stratum (AUS))
6
19.6
Lofty (5)
60/1
T: P & J Brosnan
R: E H Nicholas (54.5)
60/1
7
24.5
7/1
T: S B Marsh
R: R H Schofer (57.5)
7/1
4g power (GB) x the notebook (NZ) (handsome ransom (AUS))
8
31.2
12/1
T: N P Bishara
R: T L Newman (54.5)
12/1
4m giant's steps (ARG) x street law (NZ) (street cry (IRE))
9
32
20/1
T: S B Marsh
R: K Asano (56.5)
20/1
5m he's remarkable (NZ) x estilo centuria (NZ) (stylish century (AUS))
10
35.1
66/1
T: S Wright
R: A J Calder (56.5)
66/1
6m el hermano (NZ) x entwine (AUS) (twining (USA))
11
38.7
66/1
T: Team Rogerson
R: B D Rogerson (52.5)
66/1
4m duelled (AUS) x deautche express (NZ) (volksraad (GB))
12
42
60/1
T: Ms D Venn
R: E M Leighton (55.5)
60/1
4g super easy (NZ) x maureen dorothy (NZ) (spartacus (IRE))
13
44.8
Hetty (8)
12/1
T: S B Marsh
R: C J Grylls (56.5)
12/1
5m pentire (GB) x commentate (AUS) (commands (AUS))
14
50.5
66/1
T: S T Wenn
R: C R Barnes (58.5)
66/1
4g makfi (GB) x helen of rose (AUS) (new approach (IRE))
* Nick figures are for Australasia.