Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, September 26
Tauranga
Saturday, September 25
Awapuni
Matamata
Friday, September 24
Gore
Thursday, September 23
Wanganui
Wednesday, September 22
Cambridge
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

WANGANUI - Thursday, April 8

Race 1 - Palamountains Nutrition 2yo (1200m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:13.55
Prizemoney: $10,000
1
30/1
T: Jade Zuppicich
R: S T Collett (55)
30/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/1
T: J W Richards
R: S R Weatherley (55)
6/1
2f burgundy (NZ) x niamh elizabeth (NZ) (per incanto (USA))
3
0.9
5/2F
T: Ms R Lockett
R: C J Grylls (55)
5/2F
2f no nay never (USA) x junoesque (AUS) (spinning world (USA))
4
1.1
5/2
T: G Lowry & G Cullen
R: J Parkes (57)
5/2
2g pierro (AUS) x western gem (AUS) (charge forward (AUS))
5
1.6
12/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57)
12/1
2g belardo (IRE) x l'amour (NZ) (towkay (AUS))
6
2.9
9/2
T: K Gray
R: L J Allpress (55)
9/2
2f showcasing (GB) x divorcee (NZ) (iffraaj (GB))
7
4.7
30/1
T: Andrew Parkes
R: C W Johnson (55)
30/1
2f vanbrugh (AUS) x chai latte (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
5.1
Hungry (3)
20/1
T: M P Breslin
R: R T Elliot (57)
20/1
2g alamosa (NZ) x cindz (NZ) (van nistelrooy (USA))
9
5.9
Ivanka (11)
20/1
T: S Thompson & M Brown
R: D A Hirini (55)
20/1
2f vadamos (FR) x alessandra (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
15.4
12/1
T: Peter Didham
R: F W Lazet (51)
12/1
2f vespa (NZ) x miss blackjack (NZ) (volksraad (GB))
Race 2 - Chase A Fox Racing Synd. Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:12.35
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: J W Richards
R: J Parkes (58)
7/2
3g savabeel (AUS) x make a wish (NZ) (pins (AUS))
This nick: 114 runners; 85 winners; 15 SW. Details
2
2
25/1
T: Ms T Keegan
R: C W Johnson (58.5)
25/1
3
2.3
9/4F
T: S A Sharrock
R: R H Schofer (56)
9/4F
3f power (GB) x mistrale (NZ) (volksraad (GB))
4
2.4
15/4
T: N J Quinn
R: M Mudhoo (55.5)
15/4
5g burgundy (NZ) x zena's cat (NZ) (lord of warriors (USA))
5
6.4
20/1
T: K J Rohloff
R: S R Weatherley (56.5)
20/1
6
6.6
25/1
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (56.5)
25/1
4m spirit of boom (AUS) x pheebles (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
6.7
30/1
T: P & T Ebbett
R: W F Pinn (56.5)
30/1
4g citi habit (NZ) x andalou (NZ) (shinko king (IRE))
8
8
12/1
T: Ms A Herbert
R: L J Allpress (56)
12/1
3f vespa (NZ) x em's a gem (NZ) (royal gem (USA))
9
8.8
20/1
T: Anne Davies
R: M K Hudson (56.5)
20/1
6m fully fledged (NZ) x frankie that (NZ) (alto-vita (AUS))
10
9.2
30/1
T: M P Breslin
R: R T Elliot (56.5)
30/1
4m hinchinbrook (AUS) x nephtys (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
10
80/1
T: C R Isdale
R: B D Rogerson (52.5)
80/1
3f darci brahma (NZ) x scicolone (AUS) (galileo (IRE))
12
10.1
11/1
T: W J Thurlow
R: S T Collett (58)
11/1
3g power (GB) x virtuous (NZ) (encosta de lago (AUS))
13
15.9
40/1
T: G D Innes
R: J K Riddell (58)
40/1
3g dalghar (FR) x special draw (NZ) (falkirk (NZ))
14
25.7
66/1
T: J Lavelle & S Rennie
R: K R Hercock (56.5)
66/1
5m road to rock (AUS) x lisson (NZ) (faltaat (USA))
Race 3 - Nzb Insur. Pearl Series (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:12.80
Prizemoney: $10,000
1
13/2
T: P W Lock
R: J Parkes (57)
13/2
4m showcasing (GB) x xpress (NZ) (don eduardo (NZ))
Winning siblings: Xpression,
This nick: 22 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.2
14/1
T: Team Rogerson
R: B D Rogerson (54)
14/1
4m el roca (AUS) x cullcha (NZ) (cullen (AUS))
3
1
25/1
T: S L Brown
R: K R Hercock (56.5)
25/1
4m shamexpress (NZ) x margaux belle (NZ) (kaapstad (NZ))
4
1.4
8/1
T: F J Auret
R: M Singh (58)
8/1
4m mossman (AUS) x monolith miss (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
2.4
11/1
T: I J Adams
R: L T Hemi (55.5)
11/1
6m ego (NZ) x maid in berlin (NZ) (germano (GB))
6
2.5
40/1
T: G R Smith
R: S J Macnab (55)
40/1
7
2.6
7/4F
T: Ms A Herbert
R: L J Allpress (59)
7/4F
4m rip van winkle (IRE) x shanro (AUS) (lonhro (AUS))
8
2.8
66/1
T: P D Pascoe
R: M K Hudson (54)
66/1
4m ocean park (NZ) x spanish fling (AUS) (iglesia (AUS))
9
3
8/1
T: Ms R Lockett
R: C J Grylls (59)
8/1
5m iffraaj (GB) x mi payday (NZ) (howbaddouwantit (USA))
10
3.2
10/1
T: Ms L Latta
R: W F Pinn (55.5)
10/1
3f proisir (AUS) x elusive chik (NZ) (elusive city (USA))
11
4.7
6/1
T: K Gray
R: T L Taiaroa (55.5)
6/1
Race 4 - Lisa Latta Racing Stables Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:24.27
Prizemoney: $10,000
1
9/4F
T: D & E Haworth
R: S J Macnab (56.5)
9/4F
4m pins (AUS) x now and forever (NZ) (howbaddouwantit (USA))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Erna (9)
15/1
T: Ms A Harvey
R: R H Schofer (56)
15/1
3
2.2
14/1
T: D M O'Leary
R: M K Hudson (56.5)
14/1
7m falkirk (NZ) x tribute (NZ) (thorn park (AUS))
4
3.2
66/1
T: Ms K Buttimore
R: K R Hercock (56.5)
66/1
5m swiss ace (AUS) x miss ivanovic (AUS) (reenact (AUS))
5
3.7
13/2
T: Ms T Keegan
R: C W Johnson (58)
13/2
6
3.8
25/1
T: W S Moorehead
R: M Mudhoo (55.5)
25/1
4g shocking (AUS) x fairfield flame (GER) (oasis dream (GB))
7
3.9
16/1
T: C R Isdale
R: B D Rogerson (52.5)
16/1
4m per incanto (USA) x marie de france (NZ) (howbaddouwantit (USA))
9
5.5
11/1
T: C A Bambry
R: S O'Malley (58)
11/1
5g makfi (GB) x stellar dream (NZ) (fly to the stars (GB))
10
6.5
Sorted (5)
25/1
T: M P Breslin
R: D A Hirini (58)
25/1
3g alamosa (NZ) x savadashian (NZ) (savabeel (AUS))
11
8
6/1
T: W J Thurlow
R: S T Collett (58)
6/1
3g per incanto (USA) x miss daphne (NZ) (diamond express (NZ))
12
8.2
8/1
T: Ms L Pickford
R: L T Hemi (56)
8/1
3f atlante (AUS) x miss lincoln (NZ) (savabeel (AUS))
13
19.7
25/1
T: S R Mercer
R: S R Weatherley (56)
25/1
3f vespa (NZ) x wyban angel (NZ) (sudurka (AUS))
Race 5 - Kevin Myers Stables Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:22.57
Prizemoney: $10,000
1
14/1
T: W J Thurlow
R: S T Collett (56.5)
14/1
5m niagara (AUS) x precious maree (NZ) (al akbar (AUS))
Winning siblings: Bullitt, Cataracta, Endean Express,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/4F
T: B E Newman
R: R T Elliot (56.5)
6/4F
4m jakkalberry (IRE) x tsingana (NZ) (seasoned star (AUS))
3
5.8
6/4F
T: J W Richards
R: J Parkes (58)
6/4F
3g savabeel (AUS) x suavito (NZ) (thorn park (AUS))
4
8.1
Pardon (10)
50/1
T: C J Bothwell
R: F W Lazet (52.5)
50/1
4m haradasun (AUS) x amnesty (NZ) (postponed (USA))
5
8.3
40/1
T: J R Lynds
R: W F Pinn (54.5)
40/1
4m zed (NZ) x luscious lady (NZ) (al akbar (AUS))
6
8.4
12/1
T: S Thompson & M Brown
R: D A Hirini (58)
12/1
3g playmaker (NZ) x rekohu delight (NZ) (colombia (NZ))
7
10.9
40/1
T: E R Hocquard
R: R H Schofer (56)
40/1
7m tiger prawn (SAF) x pembee (NZ) (stark south (USA))
8
11
Spacek (7)
40/1
T: Barry Coxhead
R: S R Weatherley (56.5)
40/1
4m tavistock (NZ) x carrie (NZ) (danasinga (AUS))
9
11.5
100/1
T: Anne Davies
R: T L Taiaroa (53.5)
100/1
4m burgundy (NZ) x frankie that (NZ) (alto-vita (AUS))
10
11.6
20/1
T: J L Rathbone
R: M K Hudson (56.5)
20/1
4m burgundy (NZ) x roseanbar (NZ) (al akbar (AUS))
11
13.4
20/1
T: Ms L Pickford
R: L T Hemi (58)
20/1
3g jimmy choux (NZ) x voliera (AUS) (keeper (AUS))
12
13.5
40/1
T: Ms L Latta
R: S J Macnab (56)
40/1
3f mongolian khan (AUS) x jenuwin (NZ) (iffraaj (GB))
13
21.8
20/1
T: Ms J Rayner
R: M Singh (58.5)
20/1
4g jimmy choux (NZ) x polly's pocket (USA) (pirate's bounty (USA))
Race 6 - Bernie Gudsell 90th B'day Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:22.16
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: W J Thurlow
R: S J Macnab (55.5)
2/1F
3f rubick (AUS) x oriental star (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
16/1
T: K Gray
R: T L Taiaroa (54.5)
16/1
3g choisir (AUS) x princess katie (AUS) (bianconi (USA))
3
4
50/1
T: Ms L Latta
R: W F Pinn (53.5)
50/1
3f ocean park (NZ) x black belt (NZ) (o'reilly (NZ))
4
6.3
40/1
T: Ms L Tanner
R: K R Hercock (57.5)
40/1
3g proisir (AUS) x merengue (NZ) (senor pete (USA))
5
6.4
7/2
T: Ms J Rayner
R: S R Weatherley (55.5)
7/2
3f burgundy (NZ) x pentrose (NZ) (pentire (GB))
6
6.5
20/1
T: G R Vile
R: S T Collett (55.5)
20/1
3f darci brahma (NZ) x myminkcoat (NZ) (coats choice (AUS))
7
6.7
60/1
T: F J Auret
R: M Singh (55.5)
60/1
3f highly recommended (AUS) x elusive rosie (NZ) (elusive city (USA))
8
7.7
Kenki (5)
66/1
T: Ms L Pickford
R: D G Bradley (57.5)
66/1
3g power (GB) x feelin' pretty (NZ) (thorn park (AUS))
9
8.7
5/1
T: B E Newman
R: L J Allpress (55.5)
5/1
3f charm spirit (IRE) x aroon (NZ) (volksraad (GB))
10
11.2
16/1
T: Ms T Keegan
R: C W Johnson (55.5)
16/1
3f showcasing (GB) x spanish fling (AUS) (iglesia (AUS))
11
11.4
11/1
T: N & H Auret
R: L T Hemi (57.5)
11/1
3g complacent (AUS) x court in the park (AUS) (thorn park (AUS))
12
12.9
12/1
T: C A Bambry
R: C J Grylls (55.5)
12/1
3f no nay never (USA) x isabelino (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
13
11/1
T: E R Hocquard
R: R H Schofer (56)
11/1
3f power (GB) x sharp melody (NZ) (daggers drawn (USA))
14
15.3
80/1
T: C B Turner
R: M K Hudson (57.5)
80/1
3g alamosa (NZ) x sharrhy (NZ) (no excuse needed (GB))
Race 7 - Rathbone Racing Stables (Bm74) (1350m)
Class: Benchmark 74 Track: Dead(4) Time: 1:21.80
Prizemoney: $11,000
1
2/1F
T: R J Patterson
R: S T Collett (56.5)
2/1F
3g vespa (NZ) x mumzahoney (NZ) (magic of sydney (AUS))
Winning siblings: Four Degrees, Whoztheboss,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: K Gray
R: T L Taiaroa (56.5)
12/1
5m swiss ace (AUS) x fortelo (AUS) (armidale (AUS))
3
2.3
7/2
T: J W Richards
R: J Parkes (60.5)
7/2
6g stratum (AUS) x princess narine (AUS) (red ransom (USA))
4
2.7
20/1
T: P & T Ebbett
R: F W Lazet (52.5)
20/1
5g rip van winkle (IRE) x kapsjoy (NZ) (kaapstad (NZ))
5
5.7
5/1
T: S Autridge & K Shailer
R: C J Grylls (55.5)
5/1
3f vespa (NZ) x sister celeste (AUS) (galileo (IRE))
6
5.8
8/1
T: W J Thurlow
R: S J Macnab (57.5)
8/1
7m road to rock (AUS) x miss daphne (NZ) (diamond express (NZ))
7
5.9
12/1
T: D & E Haworth
R: L J Allpress (55.5)
12/1
5m cape blanco (IRE) x keep smiling (NZ) (stravinsky (USA))
8
6
25/1
T: A M Bull
R: S O'Malley (61)
25/1
6g rock 'n' pop (AUS) x fru ju (NZ) (no excuse needed (GB))
9
6.1
16/1
T: I J Adams
R: L T Hemi (54)
16/1
4g keano (NZ) x maid in berlin (NZ) (germano (GB))
10
7.4
15/1
T: G Lowry & G Cullen
R: R H Schofer (57.5)
15/1
6m bullbars (AUS) x flame of atlanta (NZ) (clay hero (AUS))
Race 8 - Tina Egan Racing Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:39.06
Prizemoney: $10,000
1
7/2F
T: B E Newman
R: R T Elliot (56.5)
7/2F
4m atlante (AUS) x lady harriet (NZ) (centaine (AUS))
Winning siblings: Balboa Park, Henriette, Red Sole, Savitar, Zurich,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/1
T: Nicola Marshall
R: T L Taiaroa (53)
9/1
3
3.3
9/1
T: G R Vile
R: J Parkes (58)
9/1
3g benfica (AUS) x fastbeat (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
3.4
25/1
T: Peter Didham
R: S J Macnab (56.5)
25/1
4m tavistock (NZ) x cold shoulder (NZ) (volksraad (GB))
5
4.4
13/2
T: S A Sharrock
R: R H Schofer (56.5)
13/2
6
5.7
11/2
T: Ms A Herbert
R: L T Hemi (58.5)
11/2
4g per incanto (USA) x miss centrefold (NZ) (gold centre (AUS))
7
7.3
25/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (58.5)
25/1
5g raise the flag (GB) x ms keeper (NZ) (keeper (AUS))
8
8.3
20/1
T: F J Auret
R: M Singh (56.5)
20/1
4m nadeem (AUS) x alignadreams (NZ) (align (AUS))
9
11.3
25/1
T: B E Newman
R: D G Bradley (58.5)
25/1
4g deep field (AUS) x casta laetitia (AUS) (flying spur (AUS))
10
11.4
25/1
T: Ms T Keegan
R: C W Johnson (58.5)
25/1
4g makfi (GB) x zalika (NZ) (zabeel (NZ))
11
11.5
5/1
T: R J Patterson
R: S T Collett (58.5)
5/1
4g haradasun (AUS) x mumzahoney (NZ) (magic of sydney (AUS))
12
11.9
40/1
T: M K Oulaghan
R: C Dell (58)
40/1
13
18.2
20/1
T: W J Thurlow
R: S O'Malley (58)
20/1
3g battle paint (USA) x ruling secret (NZ) (viking ruler (AUS))
14
21
30/1
T: K T Myers
R: M Mudhoo (61)
30/1
3g dalghar (FR) x honor and cherish (NZ) (coats choice (AUS))
Race 9 - R Lockett Racing Stable (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:39.52
Prizemoney: $10,000
1
30/1
T: Peter Didham
R: S R Weatherley (57.5)
30/1
5g road to rock (AUS) x st jessie (AUS) (jetball (AUS))
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.5
Scutar (8)
12/1
T: S J Wilson
R: K R Hercock (58.5)
12/1
5g o'reilly (NZ) x douraya (FR) (sendawar (IRE))
3
1
20/1
T: J Benner & H Wynyard
R: J K Riddell (59)
20/1
4g zed (NZ) x adriatico (NZ) (stravinsky (USA))
4
2
6/1
T: J W Richards
R: J Parkes (59)
6/1
4g savabeel (AUS) x marveen (AUS) (orientate (USA))
5
2.1
7/2F
T: B E Newman
R: R T Elliot (56.5)
7/2F
6
2.2
15/4
T: S A Sharrock
R: R H Schofer (56)
15/4
5m reliable man (GB) x la marina (NZ) (golan (IRE))
7
2.7
12/1
T: C N Davis
R: M K Hudson (59.5)
12/1
5g he's remarkable (NZ) x go our dana (NZ) (danasinga (AUS))
8
2.9
25/1
T: K Gray
R: T L Taiaroa (55.5)
25/1
4g showcasing (GB) x miraflores (NZ) (johar (USA))
9
3.7
20/1
T: Ms T Keegan
R: C W Johnson (58.5)
20/1
5g jakkalberry (IRE) x true star (NZ) (ishiguru (USA))
10
3.9
40/1
T: G R Smith
R: S J Macnab (56.5)
40/1
4m burgundy (NZ) x femmebot (NZ) (stravinsky (USA))
11
4.7
10/1
T: S S Carey
R: W F Pinn (57.5)
10/1
7g danroad (AUS) x provonce (NZ) (a p ruler (USA))
12
5.7
11/1
T: Ms R Lockett
R: S T Collett (59)
11/1
5g jimmy choux (NZ) x sheila cheval (NZ) (mi preferido (USA))
13
8.5
Pete (6)
11/1
T: J L Rathbone
R: L J Allpress (58.5)
11/1
4g pins (AUS) x sola gratia (AUS) (black minnaloushe (USA))
14
11.5
80/1
T: N J Quinn
R: F W Lazet (52.5)
80/1
Race 10 - Ig & Rj Hackett Farrier Mdn (2050m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 2:10.87
Prizemoney: $10,000
1
15/4
T: Ms V Wilson
R: J Parkes (58.5)
15/4
4g redwood (GB) x sun 'n' surf (NZ) (rusty spur (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
11/1
T: R J Patterson
R: S T Collett (56)
11/1
3f alamosa (NZ) x nun better (NZ) (danske (NZ))
3
3.3
Ezdara (12)
8/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56)
8/1
3f sacred falls (NZ) x ezra (NZ) (iffraaj (GB))
4
4.6
20/1
T: Ms S Walsh
R: R H Schofer (56.5)
20/1
4g haradasun (AUS) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
5
7.1
30/1
T: Ms T Keegan
R: C W Johnson (56.5)
30/1
6m cape blanco (IRE) x deduction (NZ) (zabeel (NZ))
6
7.6
25/1
T: P Nelson & C McDougal
R: K R Hercock (58.5)
25/1
4g jakkalberry (IRE) x domineer (NZ) (darci brahma (NZ))
7
9.6
15/1
T: M S Neal
R: W F Pinn (54.5)
15/1
4m power (GB) x keepercairn (NZ) (keeper (AUS))
8
13.6
6/1
T: C A Bambry
R: S O'Malley (58)
6/1
9
14.6
Dalpark (10)
20/1
T: F J Auret
R: M Singh (56.5)
20/1
4m dalghar (FR) x hampden park (NZ) (volksraad (GB))
10
15.4
66/1
T: Ms L Latta
R: T L Taiaroa (55.5)
66/1
4g sacred falls (NZ) x rosehip (NZ) (savabeel (AUS))
11
18.2
2/1F
T: Joshua Shaw
R: L J Allpress (56)
2/1F
12
20.2
40/1
T: R M Connors
R: S J Macnab (56.5)
40/1
4m duelled (AUS) x mrs who (NZ) (yamanin vital (NZ))
13
21.5
40/1
T: J L Rathbone
R: M K Hudson (56.5)
40/1
6m cape blanco (IRE) x satin slipper (NZ) (darci brahma (NZ))
14
30.8
50/1
T: Team Rogerson
R: B D Rogerson (54.5)
50/1
4g savabeel (AUS) x the first lady (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.