DISSIDENT (AUS)

2010 Sebring (More Than Ready) x Diana's Secret (Anabaa)

Latest Results

THURSDAY, APRIL 25
Nyngan: Hcp (C1), 1100m
1 of 6: Pahang (ex: River Vixen)
Tnr: Connie Greig Rdr: A Banks
WEDNESDAY, APRIL 24
Ipswich: Seven Family Raceday 6 May (Bm65), 1200m
3 of 11: Don't Diss Around (ex: Around The World)
Tnr: J A Hanna Rdr: N Fazackerley
SUNDAY, APRIL 21
Port Augusta: Northpoint Port Augusta (Bm56), 1600m
1 of 9: Badiss (ex: Batik)
Tnr: Darren Magro & Aimee Bush Rdr: H Y Yuen
SATURDAY, APRIL 20
Gold Coast Poly: Commercial Kitchen Company (Bm55), 1540m
1 of 9: Reformist (ex: Siwa Lady)
Tnr: Peter Quinlan Rdr: P Hammersley
Horsham: CHS Group Hcp (58), 1100m
3 of 11: Superior Force (ex: Alleyoop)
Tnr: Ms H Burns Rdr: D Yendall
Horsham: Manhari Metals Hcp (58), 1400m
3 of 13: Dizzy Barmaid (ex: Diambra)
Tnr: Emma Hamblin Rdr: D Yendall
Pioneer Park: Imparja Television Hcp (64), 1400m
3 of 11: Valley Prince (ex: Vintage Valley)
Tnr: Terry Gillett Rdr: Dylan Stanley
Pioneer Park: Sky Racing Mdn Plate, 1200m
3 of 12: Danny Whizzbang (ex: Picavino)
Tnr: Greg Connor Rdr: Lek Maloney
FRIDAY, APRIL 19
Orange: Ophir Hotel Orange Gold Cup, 2110m
2 of 8: Our Orator (ex: Moretales)
Tnr: Roy L McCabe Rdr: William Stanley
Seymour: Tallarook Rural Supplies (Bm58), 1600m
2 of 13: Paris Shiraz (ex: Mezeray Miss)
Tnr: Ben Brisbourne Rdr: Alana Kelly
MONDAY, APRIL 15
Armidale: Armidale Races Anzac Day (Bm58), 1100m
1 of 12: Iobject (ex: Fairies)
Tnr: D B Campbell Rdr: Cobi Vitler
SATURDAY, APRIL 13
Ararat: Carlton Draught Hcp (58), 1106m
3 of 11: Superior Force (ex: Alleyoop)
Tnr: Ms H Burns Rdr: Neil Farley
Ararat: Harris Accident Repair Centre Mdn Plate, 1606m
2 of 8: Williamstown (ex: Further To Fly)
Tnr: R J Blacker Rdr: Logan McNeil
Grenfell: Trophy Race, 1200m
2 of 10: Pahang (ex: River Vixen)
Tnr: Connie Greig Rdr: Dylan Parrott
Holbrook: Lambpro Mdn Plate, 800m
2 of 10: Sonic Cry (ex: Lady Lark)
Tnr: J E & C Ledger Rdr: Emma Ly
Morphettville: Sportsbet Hcp, 2500m
3 of 7: Disagreeable Miss (ex: Another Flouze)
Tnr: R W Huxtable Rdr: Kayla Crowther
Randwick: Polytrack Provincial-Midway Championships Final, 1400m
3 of 15: Shadows Of Love (ex: Sky Dazzle)
Tnr: Ms K Waugh Rdr: Tommy Berry
FRIDAY, APRIL 12
Cranbourne: The Victorian Picnic 23/24 Grand Final, 1600m
1 of 10: Stylish Icon (ex: Akagera)
Tnr: Reece Goodwin Rdr: Ms M Morris
Sunshine Coast: 91.9 SEA FM's Big Breakfast Plate (C3), 1200m
3 of 11: Tres Redoute (ex: Highly Geared)
Tnr: Desleigh Forster Rdr: Kirk Matheson
Wellington: Over The Line Racing Iron Horse (Bm66), 2400m
2 of 10: Our Orator (ex: Moretales)
Tnr: Roy L McCabe Rdr: William Stanley
Wellington: Bill Payne Memorial Plate (C1), 1700m
2 of 11: Laisvas (ex: On The Loose)
Tnr: Connie Greig Rdr: Ms M Weir
Woodville: SB Joinery (Bm65), 1600m
2 of 9: I'm Ronaldo (ex: Goodn'targ)
Tnr: C E Myers Rdr: S H Fannin
TUESDAY, APRIL 9
Swan Hill: Footts Swan Hill Demolition Group Mdn Plate, 1600m
2 of 8: Dashing Rebel (ex: Tianjin Rock)
Tnr: B & A McKnight Rdr: Ms C Puls
MONDAY, APRIL 8
Longreach: Saunders Electrics (Bm65), 1000m
1 of 8: Dizzy Devine (ex: Doula)
Tnr: David Rewald Rdr: Nikki Olzard
Tamworth: Shay Brennan Constructions (Bm58), 1000m
1 of 10: Sacred Delago (ex: Crown Delago)
Tnr: M A Ostini Rdr: J Pracey-Holmes
Tamworth: Clearview It Mdn Plate, 1600m
1 of 9: Soul Taker (ex: Casino Star)
Tnr: Luke Pepper Rdr: B Looker
SUNDAY, APRIL 7
Dubbo: Signvision Dubbo Mdn Hcp, 1600m
1 of 9: Laisvas (ex: On The Loose)
Tnr: Connie Greig Rdr: Ms M Weir
Dubbo: Elite Sand & Soil | Evergreen Turf Plate (C1), 2200m
2 of 8: Kalpana (ex: Assumption)
Tnr: Connie Greig Rdr: Wendy Peel
Pioneer Park: Gallagher Insurance Brokers Hcp (62), 1600m
1 of 10: Macer's Razor (ex: Goldlago)
Tnr: Terry Gillett Rdr: S Tsaikos
SATURDAY, APRIL 6
Coonabarabran: Reggies Rum Baradine Mdn Hcp, 1100m
1 of 12: Lockadente (ex: Little Shocker)
Tnr: Luke Pepper Rdr: P Scorse
Morphettville Parks: Dominant (Bm76), 2250m
1 of 5: Disagreeable Miss (ex: Another Flouze)
Tnr: R W Huxtable Rdr: Kayla Crowther
Pioneer Park: Ladbrokes Blackbook Mdn Plate, 1100m
2 of 11: Danny Whizzbang (ex: Picavino)
Tnr: Greg Connor Rdr: Lek Maloney
THURSDAY, APRIL 4
Pinjarra Scarpside: Kids & Family - Fashions On The Field 21 April Hcp (C3), 1400m
3 of 9: Lieutenant Dunbar (ex: Longing)
Tnr: G W Dupre Rdr: Luke Campbell
WEDNESDAY, APRIL 3
Ascot: Lexus of Perth Mdn, 1500m
1 of 11: Only Eyes For Him (ex: For Your Eyes Only)
Tnr: Sue Olive Rdr: Jarrad Noske
Ruakaka: Ruakaka Races - NZ's Best Bet In Winter Mdn , 1600m
1 of 7: The Patron Saint (ex: Imposingly)
Tnr: Andrew Forsman Rdr: Joe Doyle
TUESDAY, APRIL 2
Warwick: XXXX (Bm62), 1200m
1 of 10: King Of Wanchai (ex: Mossarama)
Tnr: L F Birchley Rdr: R Wiggins
MONDAY, APRIL 1
Grafton: Grafton Thanks Team Aidan (Bm66), 1200m
2 of 10: Iobject (ex: Fairies)
Tnr: D B Campbell Rdr: M Bennett
SUNDAY, MARCH 31
Bourke: Trophy Race, 1300m
2 of 7: Individualist (ex: Barinka)
Tnr: Connie Greig Rdr: Leandro Ribeiro
Bourke: Trophy Race, 1300m
1 of 7: Pahang (ex: River Vixen)
Tnr: Connie Greig Rdr: Izzy Neale
Bourke: Harry Hart Memorial Picnic Cup, 1600m
2 of 8: Kalpana (ex: Assumption)
Tnr: Connie Greig Rdr: Izzy Neale
Sha Tin: Graduate School Alumni Hcp (C4), 1400m
1 of 14: Voyage Samurai (ex: Love Commands)
Tnr: F C Lor Rdr: K C Leung
Stawell: Hewitt and Whitty Saddlery Mdn Plate, 1300m
1 of 9: Dizzy Barmaid (ex: Diambra)
Tnr: Emma Hamblin Rdr: Ms L J Meech
SATURDAY, MARCH 30
Barcaldine: Hcp (60), 1000m
3 of 11: Dizzy Devine (ex: Doula)
Tnr: David Rewald Rdr: Tessa Townsend
Gatton: Lockyer Valley Waste Management (Bm62), 1600m
3 of 9: Passionate Rebel (ex: Magic Obsession)
Tnr: P L Shailer Rdr: Leslie Tilley
Gatton: 2024 One Response Laidley Cup (Bm75), 1600m
3 of 8: Kneze (ex: Bremer Babe)
Tnr: Amanda Park Rdr: K Yoshida
Warracknabeal: Taylor's Palace - After The Last Hcp (58), 1600m
1 of 10: Paris Shiraz (ex: Mezeray Miss)
Tnr: Ben Brisbourne Rdr: Alana Kelly
Warracknabeal: Jono & Johno's Hcp (58), 1000m
3 of 9: Superior Force (ex: Alleyoop)
Tnr: Ms H Burns Rdr: Alana Kelly
FRIDAY, MARCH 29
Kalgoorlie: Regal Engineering Hcp (C1), 1200m
2 of 8: Rebel Squaw (ex: Papoose)
Tnr: Josh Brown Rdr: Natasha Faithfull
TUESDAY, MARCH 26
Geelong: Roderick Insurance Brokers Mdn Plate, 1530m
3 of 10: Dashing Rebel (ex: Tianjin Rock)
Tnr: B & A McKnight Rdr: Ms C Puls
SATURDAY, MARCH 23
Narrabri: Hcp (C1), 1500m
3 of 6: Via Rose (ex: Mali Rose)
Tnr: Sally Torrens Rdr: Cobi Vitler
Tauranga: Ultimate Mazda Japan Trophy , 1600m Gr2
1 of 12: Diss Is Dramatic (ex: Our Drahma Queen)
Tnr: Ms L Latta Rdr: M Cameron
Toowoomba: Grizzly Off The Grid Hcp (C1), 1300m
2 of 9: Tokyo Bandit (ex: Little Geisha)
Tnr: L J Hatch Rdr: P Hamblin
Tullibigeal: Trophy Race, 1600m
1 of 7: Kalpana (ex: Assumption)
Tnr: Connie Greig Rdr: Leandro Ribeiro
Tullibigeal: Trophy Race, 1200m
1 of 7: Individualist (ex: Barinka)
Tnr: Connie Greig Rdr: Leandro Ribeiro
FRIDAY, MARCH 22
Scone: Northern Country Championships Wild Card (C5), 1400m
1 of 16: That's Molly (ex: Grand Excess)
Tnr: Glen Milligan Rdr: Ashley Morgan
Townsville: Hygain Hcp (C6), 1000m
1 of 7: More The Merrier (ex: Festivity)
Tnr: S Massingham Rdr: R Wiggins
MONDAY, MARCH 18
Armidale: De Bortoli Wines Mdn Plate, 1300m
3 of 8: Swanbrook Gem (ex: Brightness)
Tnr: Ridge Wilson Rdr: Braith Nock
SUNDAY, MARCH 17
Gatton: OzLav Plumbing (Bm62), 1600m
2 of 8: Passionate Rebel (ex: Magic Obsession)
Tnr: P L Shailer Rdr: Damien Thornton
Pioneer Park: MAG'S Lunch Bar Hcp (70), 1200m
2 of 5: Valley Prince (ex: Vintage Valley)
Tnr: Terry Gillett Rdr: Dylan Stanley
SATURDAY, MARCH 16
Ardlethan: Trophy Race, 1600m
1 of 5: Kalpana (ex: Assumption)
Tnr: Connie Greig Rdr: Leandro Ribeiro
Ardlethan: Trophy Race, 1200m
1 of 5: Pahang (ex: River Vixen)
Tnr: Connie Greig Rdr: Leandro Ribeiro
Fannie Bay: St Patrick's Day Cup (76), 1600m
1 of 9: Son Of Bielski (ex: Valourina)
Tnr: Chris Nash Rdr: Jade Hampson
Gosford: Polytrack Provincial-Midway Championship Qualifier (C5), 1200m
1 of 16: Shadows Of Love (ex: Sky Dazzle)
Tnr: Ms K Waugh Rdr: K S Latham
Mareeba: PEMF Therapy NQ Hcp, 1123m
2 of 5: Gdansk (ex: Private Show)
Tnr: David Reynolds Rdr: S Sheargold
Sha Tin: The Heung Yee Kuk Cup (C3), 1200m
2 of 12: E Legend (ex: Ruby La Rouge)
Tnr: K L Man Rdr: Keagan De Melo
FRIDAY, MARCH 15
Esperance: Country Comfort Perth Hcp (C2), 1100m
3 of 8: Rebel Squaw (ex: Papoose)
Tnr: Josh Brown Rdr: Jarrad Noske
THURSDAY, MARCH 14
Bendigo: Bendigo Magazine Mdn Plate, 1300m
1 of 10: Princess Mary (ex: Madame Markievicz)
Tnr: P G Moody & Katherine Coleman Rdr: Thomas Stockdale
Pinjarra: Tabtouch Same Race Multi Mdn, 1200m
3 of 8: Only Eyes For Him (ex: For Your Eyes Only)
Tnr: Sue Olive Rdr: Jarrad Noske
MONDAY, MARCH 11
Coffs Harbour: Jim Browning Memorial Hcp (C1), 1000m
3 of 10: Burnt Butter (ex: Flambe)
Tnr: B F Cavanough Rdr: Cobi Vitler
Orange: The Oriana Orange (Bm66), 2110m
2 of 10: Our Orator (ex: Moretales)
Tnr: Roy L McCabe Rdr: Ms A Stanley
SUNDAY, MARCH 10
Albany: Wellington & Reeves Residential Hcp (C5), 1600m
2 of 8: Abbou (ex: Uncanny Choice)
Tnr: Mack Hall Rdr: Keshaw Dhurun
Echuca: Eden Family Reunion Mdn Plate, 1200m
3 of 12: Parissident (ex: French Rose)
Tnr: S Fliedner Rdr: H Coffey
Sha Tin: Lung Kong Hcp (C4), 1400m
2 of 13: Voyage Samurai (ex: Love Commands)
Tnr: F C Lor Rdr: K C Leung
SATURDAY, MARCH 9
Crookwell: Trophy Race, 1100m
3 of 7: Individualist (ex: Barinka)
Tnr: Connie Greig Rdr: Izzy Neale
Esk: Noel Brown Plumbing Qtis Mdn Plate, 1460m
3 of 7: Pride An' Joy (ex: Colonial Lass)
Tnr: Kym Afford Rdr: M A Butler
Murray Bridge Gh: Adelaide Galvanising Industries (Bm74), 1200m
2 of 7: Ichibansan (ex: Khandallah)
Tnr: W Clarken & N O'Shea Rdr: Ben Price
Pioneer Park: Darwin Horse Floats Mdn Plate, 1200m
1 of 10: Macer's Razor (ex: Goldlago)
Tnr: Terry Gillett Rdr: S Tsaikos
Randwick: MostynCopper Aspiration Quality, 1600m Gr3
3 of 17: Rebel Rama (ex: Mossarama)
Tnr: M C Conners Rdr: J Ford
Towong: Corcoran & Parker (Bm52), 1400m
1 of 10: Paris Shiraz (ex: Mezeray Miss)
Tnr: Ben Brisbourne Rdr: Lachlan King
Trentham: Adopt A Greyhound @ Greytmates.Co.Nz (Bm75), 1400m
1 of 10: Duneagle (ex: Certitude)
Tnr: Ms S Gordon Rdr: C Dell
FRIDAY, MARCH 8
Dubbo: Westside Hotel Mdn Plate, 1300m
3 of 11: Laisvas (ex: On The Loose)
Tnr: Connie Greig Rdr: Ms M Weir
SATURDAY, MARCH 2
Alexandra: Trophy Race, 1830m
1 of 6: Stylish Icon (ex: Akagera)
Tnr: Reece Goodwin Rdr: Ms M Morris
Eagle Farm: Become A BRC Member (Bm78), 2206m
2 of 7: Oakfield Wallaby (ex: Grasslands)
Tnr: K A Lees Rdr: A Mallyon
Randwick: TAB Highway Hcp (C3), 1000m
3 of 13: Bomarea (ex: Sound Advice)
Tnr: M P Quinn Rdr: Ms M Weir
Tottenham: Trophy Race, 1200m
1 of 6: Pahang (ex: River Vixen)
Tnr: Connie Greig Rdr: G Spokes
FRIDAY, MARCH 1
Fannie Bay: St Patrick's Day Races 16 March (Bm76), 1300m
1 of 5: Son Of Bielski (ex: Valourina)
Tnr: Chris Nash Rdr: Jade Hampson
Goulburn: Icu Security Cameras (Bm58), 1400m
2 of 9: Breakaway Week (ex: Birthday Week)
Tnr: K R Dryden Rdr: J Penza
TUESDAY, FEBRUARY 27
Scone: Darrel Tuckey Hcp (C1), 900m
1 of 10: Sacred Delago (ex: Crown Delago)
Tnr: M A Ostini Rdr: Shane S Arnold
SUNDAY, FEBRUARY 25
Yea: Open Hcp, 1600m
2 of 5: Stylish Icon (ex: Akagera)
Tnr: Reece Goodwin Rdr: Ms M Morris
SATURDAY, FEBRUARY 24
Pioneer Park: ASTC Ladies Day - Saturday 6th April Mdn Plate, 1100m
3 of 7: Macer's Razor (ex: Goldlago)
Tnr: Terry Gillett Rdr: S Tsaikos
Rosehill: Queen Bee Project Sprint (Bm78), 1100m
1 of 8: Shadows Of Love (ex: Sky Dazzle)
Tnr: Ms K Waugh Rdr: Tommy Berry
Singapore: Hcp (C5), 1700m
3 of 10: The Shadow (ex: Tellora)
Tnr: R Lim Rdr: Marc R Lerner
Toowoomba: Carpet One Toowoomba Hcp (C3), 1100m
1 of 7: Don't Diss Around (ex: Around The World)
Tnr: J A Hanna Rdr: N Fazackerley
FRIDAY, FEBRUARY 23
Canberra: TAB Federal National Sprint Preview, 1200m
3 of 7: Dorami (ex: Cutie Express)
Tnr: N F Gardner Rdr: Ms J Taylor
Terang: Ridley Agriproducts Mdn Hwt , 1850m
3 of 9: Offcast (ex: Dara Seans)
Tnr: Henry Dwyer Rdr: Campbell Rawiller
THURSDAY, FEBRUARY 22
Grafton: Year Of The Dragon (Bm58), 1015m
1 of 12: Iobject (ex: Fairies)
Tnr: D B Campbell Rdr: M Bennett
Kilcoy: Dick Ferling Memorial (Bm58), 1500m
1 of 12: Passionate Rebel (ex: Magic Obsession)
Tnr: P L Shailer Rdr: Boris Thornton
SATURDAY, FEBRUARY 17
Condobolin: Trophy Race, 1700m
1 of 5: Kalpana (ex: Assumption)
Tnr: Connie Greig Rdr: Leandro Ribeiro
Grafton: Lismore Workers Club (Bm58), 2120m
3 of 9: Subversive (ex: Dreamtimes)
Tnr: Jason Reilly Rdr: M Mc Guren
Pinjarra: Dance To Felix After The Last (Rs1mw), 1200m
3 of 14: Supportive (ex: Love Field)
Tnr: N D Parnham Rdr: B Parnham
MONDAY, FEBRUARY 12
Bathurst: Kennards Hire (Bm58), 2000m
2 of 9: Crux Rebellion (ex: Star Galaxy)
Tnr: Lyle Chandler Rdr: Mitch Stapleford
Sha Tin: Lucky Star Hcp (C4), 1400m
1 of 13: Voyage Samurai (ex: Love Commands)
Tnr: F C Lor Rdr: K C Leung
SUNDAY, FEBRUARY 11
Bendigo: Southwest Equine Veterinary Group (Bm64), 1600m
3 of 10: It'sbruce (ex: Satellites)
Tnr: Mitchell Freedman Rdr: R Mc Leod
Pinjarra Scarpside: Complete Refridge Solutions Hcp (C3), 1000m
1 of 8: Ciao Luna (ex: Across The Moon)
Tnr: Roy Rogers Rdr: C Johnston-Porter
SATURDAY, FEBRUARY 10
Bedgerabong: Trophy Race, 1400m
2 of 4: Pahang (ex: River Vixen)
Tnr: Connie Greig Rdr: Leandro Ribeiro
Te Rapa: Devan Plastics (Bm65), 1300m
1 of 8: Duneagle (ex: Certitude)
Tnr: Ms S Gordon Rdr: V A Colgan
FRIDAY, FEBRUARY 9
Canberra: Tab Federal Hcp, 1300m
2 of 8: Dorami (ex: Cutie Express)
Tnr: N F Gardner Rdr: Ms R Freeman
Canterbury: The Agency Real Estate (Bm72), 1900m
2 of 5: Malabar (ex: Malpara)
Tnr: Annabel Neasham Rdr: J Parr
Walcha: Woodie Wonder Racing, Laing & Simmons Mdn Plate, 1440m
1 of 11: Via Rose (ex: Mali Rose)
Tnr: Sally Torrens Rdr: Braith Nock
WEDNESDAY, FEBRUARY 7
Belmont Park: Tabtouch - Have You Got The Touch Hcp (C1), 1200m
2 of 9: Moorditj Boy (ex: Across The Moon)
Tnr: Hayden Ballantyne Rdr: Victoria Corver
Sandown-Lakeside: Sportsbet Fast Form (Bm64), 1600m
3 of 7: Old Fashioned (ex: Bitter Twist)
Tnr: Brian McGrath Rdr: Ms J Kennedy
TUESDAY, FEBRUARY 6
Grafton: Cansdell Signs (Bm58), 2220m
1 of 9: Subversive (ex: Dreamtimes)
Tnr: Jason Reilly Rdr: Cobi Vitler
SUNDAY, FEBRUARY 4
Bunbury: Tabtouch - Better Your Bet Hcp (C3), 1208m
1 of 11: Supportive (ex: Love Field)
Tnr: N D Parnham Rdr: B Parnham
SATURDAY, FEBRUARY 3
Esperance: OD Transport Mdn, 1100m
1 of 9: Rebel Squaw (ex: Papoose)
Tnr: Josh Brown Rdr: Ms L Staples
Singapore: Hcp (C5), 1400m
3 of 10: The Shadow (ex: Tellora)
Tnr: R Lim Rdr: Marc R Lerner
FRIDAY, FEBRUARY 2
Bathurst: Roy McCabe Tribute Hcp (C1), 1100m
2 of 9: Young Rebel (ex: Bee Neata)
Tnr: John Thompson Rdr: A Adkins
WEDNESDAY, JANUARY 31
Randwick-Kensington: The Stud & Stable Staff Awards (Bm72), 1800m
3 of 5: Oakfield Wallaby (ex: Grasslands)
Tnr: K A Lees Rdr: J R Collett
MONDAY, JANUARY 29
Armidale: Tony Williams Machinery Plate (C1), 1900m
1 of 10: Crux Rebellion (ex: Star Galaxy)
Tnr: Lyle Chandler Rdr: Mitch Stapleford
SUNDAY, JANUARY 28
Sha Tin: Yau Oi Hcp (C3), 1400m
2 of 14: E Legend (ex: Ruby La Rouge)
Tnr: K L Man Rdr: M Chadwick
SATURDAY, JANUARY 27
Ipswich: TAB (Bm65), 2150m
3 of 10: Kneze (ex: Bremer Babe)
Tnr: Amanda Park Rdr: P Hamblin
King Island: Hcp (CL B), 1600m
3 of 5: Disclevaboy (ex: Very Clever)
Tnr: Tamara Muir Rdr: Codi Jordan
Moe: Moe Refrigeration Hcp (58), 1000m
2 of 9: Revolutionist (ex: Truly Ablaze)
Tnr: R Griffiths & M De Kock Rdr: Logan McNeil
Parkes: Parkes Courier Service (Bm58), 1200m
3 of 13: Pahang (ex: River Vixen)
Tnr: Connie Greig Rdr: Braith Nock
FRIDAY, JANUARY 26
Hanging Rock: Bet365 Lonagan Milham (Bm52), 1800m
1 of 10: Old Fashioned (ex: Bitter Twist)
Tnr: Brian McGrath Rdr: Ms J Kennedy