Stallion Directory |

Nicconi (AUS)

2005 BIANCONI (DANZIG) x NICOLA LASS (Scenic)
nicconi

One of Australia’s most popular stallions & sire of the fastest horse in the world (Longines World’s Best Racehorse Rankings 2021) and Australian Horse of the Year, Nature Strip (6 Group 1s) … sire of 40 stakes horses of $51 million … 70% winners to runners … sire of this season’s exciting 2YO Scorched Earth (5.2L winner of SA Magic Millions) … yearlings have sold for $420k, $370k, $300k, $260k etc.

Widden Victoria

Widden Victoria

Stands at Widden Victoria
2022 FEE: $22,000

A superbly appointed farm with spacious, safe paddocks, Widden Stud Victoria is the perfect location from which to base mares for the Victorian breeding season. Widden Victoria offers the full suite of bloodstock services, from covering mares and foaling down right through to weaning, sales preparation, breaking in and pre-training. The key systems and processes Widden Stud has used to achieve premium results from our Hunter Valley farm over more than a century have been brought into practice in Victoria.

56 Mt Eliza Road , Kerrie, VIC, 3434
info@widden.com
www.widden.com
+61 (03) 5428 5168
Antony Thompson - NSW
0427 470 507
Matt Comerford - NSW
0424 742 672
Adam Henry - VIC
0428 036 472
Philip Marshall - VIC
0407 853 782

Latest News

Nature Strip Stars on New Pedigrees 360 Software

With his brilliant win in the King's Stand Stakes at Royal Ascot on Tuesday night, Nature Strip confirmed his place as the world’s best sprinter. Quite an achievement for a horse that was passed in as a yearling. How can yearling buyers ensure that they don’t let such opportunities slip through their fingers in future? Promoters of the revolutionary new pedigree software Pedigrees 360,

Nature Strip Undisputed Champion Turf Sprinter of the World

Thanks to Covid and the massive prizemoney on offer in Australia, it’s been a while since an Australian bred and trained sprinter has had the opportunity to dazzle on the world stage and Nature Strip showed last night exactly why we have the reputation for producing the best sprinters in the world.

Nicconi Joins the Century Club

Nature Strip’s sire Nicconi joined the century club on Tuesday posting his 100th winner of the season to become the third Widden Stud sire to hit the milestone this year with two more set to follow in coming days.

Three Way Battle

With only two Group I races in Sydney to come this season on Saturday, the Australian General Sires List has become a fascinating affair with three sires all tied on $15million and change, so a look at the distance sire tables sheds light on the strengths of each sire.

Third G1 TJ Smith for Nature Strip

Seven year-old Nicconi gelding Nature Strip is a sight to behold when he’s at his best and we saw that at Randwick on Saturday when he strolled away with the $2.5million  Group I ATC TJ Smith Stakes (1200m) for the third year in a row posting his biggest winning margin yet in the $2.5 million sprint.

Distance Sire Tables – Division Leaders

As we move through the autumn carnivals our leading sire lists are going to chop and change so we thought it was a good time to take a look at the various distance sire tables and the division leaders.

Sales

AUSTRALIA

Sold
Average
Median
Top
2022
37
$101,000
$90,000
$340,000
2021
44
$77,517.05
$62,500
$260,000

Top Sales

2020 ex Clearwater Bay(AUS)
$340,000
2020 ex Charlie's Storm(AUS)
$250,000
2020 ex Amelia's Love(AUS)
$250,000
2020 ex Martindale Hall(AUS)
$220,000
2020 ex Beethog(AUS)
$210,000

Australia Yearling Stats

Click here for all sale data

Pedigree Table

Bianconi (USA) 1995
Nicola Lass (AUS) 1995
Danzig (USA) 1977
Fall Aspen (USA) 1976
Scenic (IRE) 1986
Dubai Lass (AUS) 1988
Northern Dancer (CAN) 1968
Pas De Nom (USA) 1968
Pretense (USA) 1969
Change Water (USA) 1969
Sadler's Wells (USA) 1982
Idyllic (USA) 1982
Bletchingly (AUS) 1970
Frivolous Lass (NZ) 1978
Natalma: 4s x5d
Nearctic: 4s x5d
Northern Dancer: 3s x4d

Runners Today

Belmont Park
Race 2 No Peer 2f ex: Cuthbert 4th
Eagle Farm
Race 6 Zumikon 8g ex: Chenar 1st
Sandown-Lakeside
Race 6 Shove Over 3g ex: No Push Over 2nd
Balaklava
Race 1 Club Punter 2g ex: Ambrosia 1st
Race 2 The Weight 3f ex: Bon Ton 1st
Race 3 Rouge Renarde 5m ex: French Valour 11st
Cambridge
Race 6 Lycomedes 2g ex: Pink Diamonds 3rd
Click here for more entries

Yesterday's Results

3rd Taree: Classy Fella 7g ex Sassy Gal
Click here for more results.

Distance Performance

All
Winners
Short <= 1200m
44%
67.7% - (940)
Sprint 1201m - 1400m
24%
19.1% - (265)
Mile 1401m - 1600m
15%
8.7% - (121)
Mid 1601m - 2000m
10%
3.6% - (50)
Stay 2001m - 2400m
5.5%
0.9% - (12)
Long 2400m+
1.5%
0.1% - (1)

Top Nicks

Dehere
6 wnrs , (2 sw) It's Been A Battle
Metal Storm
3 wnrs , (2 sw) Graceful Girl
More Than Ready
14 wnrs , (1 sw) Hear The Chant
Exceed And Excel
9 wnrs , (1 sw) Scorched Earth
Danzero
8 wnrs , (1 sw) Time Awaits
Zabeel
7 wnrs , (1 sw) Exclusive Lass
Elusive Quality
6 wnrs , (1 sw) Tony Nicconi
Tale Of The Cat
6 wnrs , (1 sw) Concealer
Danehill
5 wnrs , (1 sw) Faatinah
Fastnet Rock
5 wnrs , (1 sw) William Thomas

Race Record

At 3
1st - The Coffey Projects The Galaxy (1100) Gr.1
1st - Wellington R.C. Stakes (1400) LR
1st - Valleyevents.Net.Au Hcp (82) (1000)
2nd - D'Urban Stakes (1400) Gr.2
3rd - Danehill Stakes (1200) Gr.3
3rd - Veolia Darby Munro Stakes (1200) LR
4th - Cadbury Guineas (1600) Gr.1
4th - Sydney City Lexus T J Smith (1200) Gr.1
At 4
1st - Coolmore Lightning Stakes (1000) Gr.1
1st - Mitty's McEwen Stakes (1000) Gr.3
3rd - Sportingbet Manikato Stakes (1200) Gr.1
4th - King's Stand Stakes (1000) Gr.1

Stud MediaMore Media

NATURE STRIP ... BEST SPRINTER IN THE WORLD BLITZES RIVALS IN GROUP 1 KING'S STAND STAKES AT ROYAL ASCOT
HISTORY EQUALLING 3RD TJ SMITH FOR NICCONI'S SUPERSTAR NATURE STRIP
WOW! NICCONI PRODUCES ANOTHER SPRINTING STAR WITH GRACEFUL GIRL WINNING THE GROUP 1 WINTERBOTTOM STAKES
NATURE STRIP - BEST SPRINTER IN THE WORLD ADDS A 2ND $2 MILLION DARLEY SPRINT - GROUP 1 WIN #7
SUPER SATURDAY FOR NICCONI WITH 5 WINNERS INCLUDING $15 MILLION EVEREST!

Nicconi

WORLD'S BEST SPRINTER - NATURE STRIP - WINS $15 MILLION THE EVEREST
NICCONI – 2021 VIRTUAL STALLION PARADE
2021 FOALS
HE'S BACK! NATURE STRIP DOMINATES CONCORDE
100 CLUB PACKAGE

Nicconi

THE 100 CLUB

Nicconi

STATE SOLICITOR

Nicconi

SIRCCONI

Nicconi

FAATINAH

Nicconi

NATURE STRIP

Nicconi

TIME AWAITS

Nicconi

Current Runners Accepted

Wednesday, June 29
Balaklava Race 1 - 1300m Benchmark 62
Club Punter (ex: Ambrosia) Tnr: Roslyn Day Rdr: Todd Pannell
Balaklava Race 2 - 1050m Maiden
The Weight (ex: Bon Ton) Tnr: G, N and B Searle and Callanan Rdr: Barend Vorster
Balaklava Race 3 - 1050m Maiden
Rouge Renarde (ex: French Valour) Tnr: Barry Brook Rdr: Lachlan Neindorf
Belmont Park Race 2 - 1000m Rest 0 Metro Wins
No Peer (ex: Cuthbert) Tnr: Darren McAuliffe Rdr: Lucy F Warwick
Cambridge Race 6 - 1300m Maiden
Lycomedes (ex: Pink Diamonds) Tnr: R and R James and Wellwood Rdr: Vinnie Colgan
Eagle Farm Race 6 - 1000m Benchmark 68
Zumikon (ex: Chenar) Tnr: Lindsay Gough Rdr: James Orman
Eagle Farm Race 8 - 1200m Class 5
Magic On Ice (ex: Ice Dancer) Tnr: Grant Allard Rdr:
Eagle Farm Race 8 - 1200m Class 5
Zumikon (ex: Chenar) Tnr: Lindsay Gough Rdr:
Randwick-Kensington Race 5 - 1800m Benchmark 72
Peekays Legacy (ex: Briars Lass) Tnr: P and P Snowden Rdr:
Sandown-Lakeside Race 6 - 1200m Benchmark 64
Shove Over (ex: No Push Over) Tnr: John Moloney Rdr: Ethan Brown
Thursday, June 30
Bendigo Race 4 - 1600m Maiden
Front Lawn (ex: Mulu Miss) Tnr: Mark Pegus Rdr: Dean Holland
Bendigo Race 4 - 1600m Maiden
Cheeky Fox (ex: Queen Oedipus) Tnr: Jason Selman Rdr:
Bendigo Race 9 - 1400m Benchmark 64
Yeldarb (ex: Very Bright) Tnr: Daniel McCarthy Rdr: Hannah Le Blanc
Hawkesbury Race 5 - 1000m Maiden
Uconic (ex: Undolla) Tnr: Ben Hill Rdr:
Hawkesbury Race 7 - 1300m Class 1
Leave Me Be (ex: It's Too Easy) Tnr: Damien Lane Rdr:
Ipswich Race 6 - 1350m Benchmark 65
In Great Nic (ex: Laura Magne) Tnr: Robert Heathcote Rdr: Angela Jones
Murwillumbah Race 2 - 1100m Maiden
Nick's Lad (ex: Successful Lass) Tnr: Billy Healey Rdr: Tegan Harrison
Murwillumbah Race 5 - 1200m Benchmark 58
Miss Nic'n Off (ex: Legato) Tnr: Darren Graham Rdr: Ben Looker
Murwillumbah Race 6 - 1200m Benchmark 58
Nic Me Some (ex: Topkamp) Tnr: Marcus Wilson Rdr: Tegan Harrison
Northam Race 4 - 1000m Maiden
Rustic Rose (ex: Lady Denman) Tnr: Frank Vanmaris Rdr: Jason Whiting
Friday, July 1
Geelong Race 8 - 1347m Benchmark 64
Yeldarb (ex: Very Bright) Tnr: Daniel McCarthy Rdr:
Mackay Race 5 - 1200m Restricted 55
Miss Confidante (ex: Ruth's Secret) Tnr: John Heelan Rdr: Melea Castle
Moruya Race 3 - 1010m Benchmark 66
Iconic Dame (ex: Remarkable Girl) Tnr: Jamie Stewart Rdr: Richard Bensley
Moruya Race 8 - 1200m Class 1
Capalise (ex: Shahdaroba) Tnr: Keith Dryden Rdr: Molly Bourke
Muswellbrook Race 5 - 1280m Maiden
Foolish (ex: Doesn't Make Sense) Tnr: Kim Waugh Rdr: Rory Hutchings
Sha Tin Race 2 - 1200m Class 4
Super Sunny Sing (ex: Red Centre) Tnr: W Y So Rdr: Joao Moreira
Saturday, July 2
Fannie Bay Race 4 - 1300m Restricted 58
Real Reason (ex: Apparel) Tnr: Tayarn Halter Rdr: Jade Hampson
Fannie Bay Race 5 - 1200m Restricted 62
Don't Say It (ex: Princess De Lamour) Tnr: Tayarn Halter Rdr: Paul Shiers
Flemington Race 7 - 1200m Open
William Thomas (ex: Girls Rock) Tnr: John Price Rdr: Billy Egan
Flemington Race 7 - 1200m Open
Crestani (ex: Cresta Condor) Tnr: Pat Carey Rdr: Beau Mertens
Rosehill Race 1 - 1100m Class 3
Iconic Dame (ex: Remarkable Girl) Tnr: Jamie Stewart Rdr: Tyler Schiller
Rosehill Race 3 - 1200m Benchmark 72
Nictock (ex: Ready To Rumba) Tnr: Marc Conners Rdr: Kathy O'Hara
Rosehill Race 7 - 1400m Benchmark 78
Nicci's Fling (ex: Midnight Fling) Tnr: Gary Portelli Rdr: Tyler Schiller
Rosehill Race 7 - 1400m Benchmark 78
Sur La Mer (ex: Clearwater Bay) Tnr: Chris Waller Rdr: William Pike
Rosehill Race 10 - 1300m Benchmark 78
Fastconi (ex: Think Fast) Tnr: Chris Waller Rdr: Joshua Parr
Sunshine Coast Race 8 - 1400m Open
Niccanova (ex: Dananova) Tnr: Steve Tregea Rdr: Anthony Allen
Sunday, July 3
Pioneer Park Race 2 - 1100m Restricted 58
Nicotera (ex: Boldina) Tnr: Lisa Whittle Rdr: Sonja D Wiseman
Devonport Synthetic Race 2 - 1150m Maiden
Miss Vivace (ex: Demonstrable) Tnr: Adam Trinder Rdr: Erica Byrne Burke
Saturday, July 2
Clermont Race 4 - 1200m Class B 0
Miss Confidante (ex: Ruth's Secret)
Tnr: John Heelan
Gold Coast Race 1 - 1350m Class 3 0
Nic Me Some (ex: Topkamp)
Tnr: Marcus Wilson
Gold Coast Race 4 - 1200m Benchmark 65 0
Zumikon (ex: Chenar)
Tnr: Lindsay Gough
Gold Coast Race 5 - 1350m Benchmark 60 0
Nic Me Some (ex: Topkamp)
Tnr: Marcus Wilson
Morven Race 2 - 1000m Benchmark 65 0
King Coni (ex: Royalla)
Tnr: Raymond Frazer
Morven Race 4 - 1000m Class B 0
Armani Blaze (ex: Fashion Week)
Tnr: James Hatch
Newcastle Race 1 - 1400m Benchmark 68 0
Bel Suono (ex: Beautiful Sound)
Tnr: Matthew Smith
Belle Espoir (ex: Vertefeuille)
Tnr: Matthew Smith
Miss Checkoni (ex: Incheck)
Tnr: Nick Mitchell
Newcastle Race 3 - 1850m Benchmark 64 0
Peekays Legacy (ex: Briars Lass)
Tnr: P and P Snowden
Newcastle Race 4 - 1500m Class 1 0
Bel Suono (ex: Beautiful Sound)
Tnr: Matthew Smith
Newcastle Race 5 - 900m Maiden 0
Uconic (ex: Undolla)
Tnr: Ben Hill
Newcastle Race 6 - 1200m Maiden 0
Foolish (ex: Doesn't Make Sense)
Tnr: Kim Waugh
Port Macquarie Race 2 - 1512m Benchmark 50 0
Thunder Knob (ex: Dane Set And Match)
Tnr: Marc Quinn
Wangaratta Race 1 - 1170m Maiden 0
Clever Art (ex: Artwear)
Tnr: Donna Scott
Wangaratta Race 2 - 1170m Maiden 0
Cheeky Fox (ex: Queen Oedipus)
Tnr: Jason Selman
Wangaratta Race 3 - 1590m Maiden 0
Cheeky Fox (ex: Queen Oedipus)
Tnr: Jason Selman
Wangaratta Race 5 - 1170m Restricted 58 0
Ian's Boy (ex: Night And Day)
Tnr: Wayne Nichols
Wangaratta Race 6 - 1400m Restricted 58 0
Ian's Boy (ex: Night And Day)
Tnr: Wayne Nichols
Sunday, July 3
Kalgoorlie Race 3 - 1100m Open 0
Bright Glow (ex: Sparkle Arkle)
Tnr: Peter Fernie
Kalgoorlie Race 6 - 1200m Class 2 0
First Moment (ex: First Cousin)
Tnr: Peter Fernie
Yamatai (ex: Demon Queen)
Tnr: Georgia Grant
Mudgee Race 5 - 1200m Class 1 0
Hammoon Jig (ex: Venassas Jig)
Tnr: Sally Torrens
Leave Me Be (ex: It's Too Easy)
Tnr: Damien Lane
Pakenham Synthetic Race 2 - 1100m Maiden 0
Nicconbye (ex: Passing)
Tnr: A and S Freedman
Pakenham Synthetic Race 5 - 1400m Restricted 58 0
Points All Round (ex: Bella Denise)
Tnr: Michael Mehegan
Pakenham Synthetic Race 6 - 1600m Restricted 58 0
Points All Round (ex: Bella Denise)
Tnr: Michael Mehegan
Monday, July 4
Barcaldine Race 3 - 1600m Benchmark 60 0
Brave Nick (ex: French Valour)
Tnr: Shane Iverson
Wagga Race 3 - 1000m Benchmark 58 0
Capalise (ex: Shahdaroba)
Tnr: Keith Dryden
Warracknabeal Race 2 - 1000m Maiden 0
Hans Albert (ex: Lady Einstein)
Tnr: Symon Wilde
Nicconbye (ex: Passing)
Tnr: A and S Freedman
Warracknabeal Race 3 - 1200m Maiden 0
Hans Albert (ex: Lady Einstein)
Tnr: Symon Wilde
Nicconi Express (ex: Watchme)
Tnr: T and C McEvoy
Warracknabeal Race 4 - 2000m Maiden 0
Eterea (ex: Germayne Lass)
Tnr: Matt Cumani
Front Lawn (ex: Mulu Miss)
Tnr: Mark Pegus
Tuesday, July 5
Ballina Race 3 - 1400m Benchmark 58 0
Nic Me Some (ex: Topkamp)
Tnr: Marcus Wilson
Ballina Race 4 - 1250m Class 2 0
Nic Me Some (ex: Topkamp)
Tnr: Marcus Wilson
Ballarat Synthetic Race 1 - 1000m Maiden 0
Nicconbye (ex: Passing)
Tnr: A and S Freedman
Ballarat Synthetic Race 2 - 1200m Maiden 0
Milliffe (ex: Cat Flap)
Tnr: Shane Fliedner
Nicconi Express (ex: Watchme)
Tnr: T and C McEvoy
Ballarat Synthetic Race 3 - 1400m Maiden 0
Front Lawn (ex: Mulu Miss)
Tnr: Mark Pegus
Milliffe (ex: Cat Flap)
Tnr: Shane Fliedner
Ballarat Synthetic Race 4 - 1500m Maiden 0
Front Lawn (ex: Mulu Miss)
Tnr: Mark Pegus
Ballarat Synthetic Race 7 - 1400m Benchmark 58 0
Points All Round (ex: Bella Denise)
Tnr: Michael Mehegan
Ballarat Synthetic Race 8 - 1500m Benchmark 58 0
Points All Round (ex: Bella Denise)
Tnr: Michael Mehegan
Goulburn Race 1 - 1200m Benchmark 66 0
Golden Gate (ex: Gilded Grace)
Tnr: G and S Ryan and Alexiou

Fee History

2021-$27,500 , 2020-$27,500 , 2019-$38,500 , 2018-$24,750 , 2017-$16,500 , 2016-$11,000 , 2015-$11,000 , 2014-$13,200 , 2013-$17,600 , 2012-$19,250 , 2011-$22,000 , 2010-$22,000