SUPIDO (AUS)

2011 Sebring (More Than Ready) x Lady Succeed (Brian's Time)

Fastest son of Sebring … a Group winning, Group 1 performer … ran fastest 1000m (faster than Chautauqua in Group 1 Lightning) and fastest 1200m (quicker than The Quarterback in Group 1 Newmarket) in 2015/16 … straight track specialist like Fastnet Rock, Exceed and Excel, General Nediym and Northern Meteor … from immediate family of Champion Sires in Machiavellian, Halo, Northern Dancer and Danehill … covered over 300 mares in first 3 seasons at stud … oldest progeny 2YOs in 2021/22.

Latest Results

FRIDAY, FEBRUARY 23
Canberra: Casino Canberra Canberra Guineas Preview (Bm65), 1400m
2 of 8: Everido (ex: Everlasting Love)
Tnr: K R Dryden Rdr: Jack Martin
SATURDAY, FEBRUARY 17
Grafton: East Lismore Hockey Club Mdn Plate, 1106m
3 of 8: Fools Play (ex: Al Pheroz)
Tnr: J L Jarvis Rdr: L P Rolls
FRIDAY, FEBRUARY 16
Canterbury: Drinkwise Mdn Plate, 1250m
1 of 9: Life Coach (ex: Orcym)
Tnr: B M Lazzarini Rdr: Jean Van Overmeire
THURSDAY, FEBRUARY 15
Ipswich: TAB Mdn Hcp, 1350m
3 of 9: Too Much Makeup (ex: Inya)
Tnr: M F Hemmings Rdr: M Hellyer
FRIDAY, FEBRUARY 9
Oakbank: Ray White Adelaide Hills Mdn Plate, 1050m
2 of 11: Scudetto (ex: Windscreens)
Tnr: Peter Hardacre Rdr: Callan Murray
WEDNESDAY, FEBRUARY 7
Warwick Farm: The Arrowfield Advantage (Bm72), 1100m
2 of 7: Vinolass (ex: Alana's Party)
Tnr: K R Dryden Rdr: Zac Lloyd
TUESDAY, FEBRUARY 6
Grafton: Remembering Ally Ryan Championship Preview - Hcp (C4), 1181m
1 of 10: Tectonic Plate (ex: Shaky Isles)
Tnr: Daniel Bowen Rdr: Kirk Matheson
MONDAY, FEBRUARY 5
Dubbo: Barastoc Stablemate Hcp (C1), 1200m
2 of 12: Wasted Days (ex: Miss Mellencamp)
Tnr: Brett Robb Rdr: M A Cahill
SUNDAY, FEBRUARY 4
Sapphire Coast: Bega Chamber Of Commerce Showcase Hcp (C2), 1200m
3 of 8: Everido (ex: Everlasting Love)
Tnr: K R Dryden Rdr: Jack Martin
FRIDAY, FEBRUARY 2
Canterbury: James Squire Mdn Hcp, 1250m
2 of 8: Life Coach (ex: Orcym)
Tnr: B M Lazzarini Rdr: K S Latham
Taree: Workwise Clothing Mdn Plate, 1007m
1 of 12: Taken For Granted (ex: Journalise)
Tnr: Tim McIntosh Rdr: D Mc Lellan
THURSDAY, FEBRUARY 1
Gosford: The Coast Race Day Sat 11 May Mdn Plate, 1200m
1 of 10: Queen Bess (ex: Queen Misty)
Tnr: Ms K Gavenlock Rdr: Anna Roper
MONDAY, JANUARY 29
Tuncurry: Thank You Margaret McQuillan Mdn Plate, 1005m
1 of 9: Sixspeed (ex: Shotgun Roulette)
Tnr: W T Wilkes Rdr: Zac Wadick
Warwick: The Westside Company Mdn Hcp, 1350m
2 of 11: Too Much Makeup (ex: Inya)
Tnr: M F Hemmings Rdr: S Champkin
Warwick: Wickham Freight Lines Mdn Plate, 1100m
2 of 7: Typhoon Tip (ex: Cyclone Charli)
Tnr: Ms N Hemmings Rdr: Ms L Barr
SUNDAY, JANUARY 28
Wyong: Sky Channel Provincial Mdn Hcp, 1350m
2 of 8: Fugitiva (ex: Velocano)
Tnr: R & L Price Rdr: Brock Ryan
THURSDAY, JANUARY 25
Ballina: PFD Bill Pholi Memorial (Bm74), 1000m
1 of 10: Tectonic Plate (ex: Shaky Isles)
Tnr: Daniel Bowen Rdr: Kirk Matheson
Ballina: Lennox Hotel Hcp (C1), 1000m
3 of 10: Supidoman (ex: Samui)
Tnr: S B Lee Rdr: Jake Bayliss
MONDAY, JANUARY 22
Coffs Harbour: Hillview Heights Mdn Plate, 800m
2 of 9: Fools Play (ex: Al Pheroz)
Tnr: J L Jarvis Rdr: S Traecey
SUNDAY, JANUARY 21
Benalla: Annabelle Cleeland Euroa Cup Mdn Plate, 1106m
2 of 10: Supamano (ex: Cosmo Gal)
Tnr: Michael Gibson Rdr: Hannah Le Blanc
Scone: Stablewizard Mdn Plate, 1100m
3 of 10: Super Story (ex: Persian Fable)
Tnr: S I Singleton Rdr: Mitchell Bell
SATURDAY, JANUARY 20
Tuncurry: Bears Tyre Power Forster Tuncurry (Bm50), 1200m
3 of 12: Miss Capricorn (ex: Miss January)
Tnr: Terry Evans Rdr: D Mc Lellan
FRIDAY, JANUARY 19
Moruya: Don And Sheila Afflick Memorial Mdn Plate, 1210m
2 of 7: Life Coach (ex: Orcym)
Tnr: B M Lazzarini Rdr: Jean Van Overmeire
THURSDAY, JANUARY 18
Wyong: De Bortoli Wines Mdn, 1200m
2 of 9: Fugitiva (ex: Velocano)
Tnr: R & L Price Rdr: Brock Ryan
MONDAY, JANUARY 15
Dubbo: Medley Refrigeration & Air Conditioning Hcp (C1), 1100m
3 of 14: Wasted Days (ex: Miss Mellencamp)
Tnr: Brett Robb Rdr: J Pracey-Holmes
Muswellbrook: Great Northern Mdn Hcp, 1000m
2 of 9: Super Story (ex: Persian Fable)
Tnr: S I Singleton Rdr: Reece Jones
TUESDAY, JANUARY 9
Taree: Hallidays Point Mdn Plate, 1262m
1 of 12: Miss Capricorn (ex: Miss January)
Tnr: Terry Evans Rdr: D Mc Lellan
SUNDAY, JANUARY 7
Gilgandra: Kelly & Astill Lawyers, Len Kelly Memorial Mdn Plate, 1100m
3 of 9: He's All Style (ex: More Style)
Tnr: Paul Clisby Rdr: Clayton Gallagher
SATURDAY, JANUARY 6
Gold Coast: Invader At Aquis Hcp, 1200m
3 of 12: Kesalul (ex: Nano)
Tnr: J C Smerdon Rdr: Justin Huxtable
Singapore: Hcp (C4), 1200m
1 of 11: Golden Brown (ex: So Choosy)
Tnr: T Fitzsimmons Rdr: M Nunes
FRIDAY, JANUARY 5
Ballina: Tab Hcp (C1), 1010m
3 of 9: Supidoman (ex: Samui)
Tnr: S B Lee Rdr: Jag Guthmann-Chester
Stawell: Grampians Racing (Bm58), 1300m
2 of 9: Innocent Moves (ex: Miss Falsified)
Tnr: Nick Ryan Rdr: John Allen
THURSDAY, JANUARY 4
Muswellbrook: Pirtek Muswellbrook Mdn Hcp, 900m
3 of 14: Super Story (ex: Persian Fable)
Tnr: S I Singleton Rdr: Mitch Stapleford
TUESDAY, JANUARY 2
Taree: 2024 Harrington Festival Mdn Hcp, 1000m
3 of 9: Taken For Granted (ex: Journalise)
Tnr: Tim McIntosh Rdr: D Mc Lellan
SUNDAY, DECEMBER 31
Sunshine Coast: Caloundra RSL (Bm65), 1000m
1 of 6: Kesalul (ex: Nano)
Tnr: J C Smerdon Rdr: Jasper Franklin
Warrnambool: Michael Lucas Accounting Mdn Plate, 1100m
1 of 10: Tale Of Perth (ex: Delta Gee)
Tnr: V L Malady Rdr: Beau Mertens
THURSDAY, DECEMBER 28
Warwick: Punt123.bet (Bm62), 1500m
2 of 9: Super Duck (ex: Holy Duck)
Tnr: M F Hemmings Rdr: Rob Thorburn
TUESDAY, DECEMBER 26
Morphettville: Fleurieu Milk Company Hcp (C1), 1100m
1 of 10: Misludi (ex: Elumino)
Tnr: P Stokes Rdr: Ms E Finnegan
FRIDAY, DECEMBER 22
Lismore: rescuehelicopter.com.au Hcp (C3), 1110m
2 of 9: Tectonic Plate (ex: Shaky Isles)
Tnr: Daniel Bowen Rdr: M Mc Guren
Wagga Riverside: Trackpix Racing Photography Hcp (C2), 1200m
2 of 8: Allaboutroy (ex: Dazzling Rose)
Tnr: Graham Byatt Rdr: Jack Martin
TUESDAY, DECEMBER 19
Scone: Darley Mdn Plate, 1100m
2 of 10: Super Story (ex: Persian Fable)
Tnr: S I Singleton Rdr: Mitchell Bell
MONDAY, DECEMBER 18
Bathurst: Macquarie Medi Spa Mdn Plate, 1100m
1 of 8: Tacho (ex: Pimpala Gift)
Tnr: Lyle Chandler Rdr: Mitchell Bell
SUNDAY, DECEMBER 17
Sunshine Coast: Southeast Stainless (Bm60), 1000m
1 of 7: Kesalul (ex: Nano)
Tnr: J C Smerdon Rdr: Justin Huxtable
SATURDAY, DECEMBER 16
Ascot: TABtouch - Have You Got The Touch Plate, 1400m
2 of 9: Blue Lagoon (ex: Chardonnay)
Tnr: Sue Olive Rdr: C Johnston-Porter
Benalla: Living Here Benalla (Bm58), 1406m
3 of 11: Innocent Moves (ex: Miss Falsified)
Tnr: Nick Ryan Rdr: C J Parish
FRIDAY, DECEMBER 15
Warren: Western Farm Machinery Mdn Hcp, 1000m
2 of 10: He's All Style (ex: More Style)
Tnr: Paul Clisby Rdr: Clayton Gallagher
THURSDAY, DECEMBER 14
Kembla Grange: Peroni Midway Mdn Hcp, 1200m
2 of 8: Fugitiva (ex: Velocano)
Tnr: R & L Price Rdr: Brock Ryan
TUESDAY, DECEMBER 12
Tamworth: Tamworth Property Co Hcp (C2), 1400m
2 of 8: Vis I Do (ex: Vision And Verse)
Tnr: Melissa Dennett Rdr: B Looker
SATURDAY, DECEMBER 9
Ballarat: Magic Millions Ballarat 3YO & 4YO Classic, 1100m
2 of 6: Stupendo (ex: Bisutti)
Tnr: D T O'Brien Rdr: Jamie Kah
Singapore: Hcp (C4), 1100m
2 of 12: Golden Brown (ex: So Choosy)
Tnr: T Fitzsimmons Rdr: Ph Seow
FRIDAY, DECEMBER 8
Gosford: Pryde's Easifeed Three Mdn Hcp, 1000m
3 of 9: Taken For Granted (ex: Journalise)
Tnr: Tim McIntosh Rdr: J Pracey-Holmes
TUESDAY, DECEMBER 5
Narromine: Narromine USMC Mdn Plate, 800m
1 of 10: Wasted Days (ex: Miss Mellencamp)
Tnr: Brett Robb Rdr: Shayleigh Ingelse
SUNDAY, DECEMBER 3
Hawkesbury: Richmond Club (Bm64), 1300m
1 of 8: Shiffrin (ex: Snipify)
Tnr: David Pfieffer Rdr: Zac Lloyd
SATURDAY, DECEMBER 2
Singapore: Nova Strike 2017 Hcp (C4), 1200m
3 of 12: Golden Brown (ex: So Choosy)
Tnr: T Fitzsimmons Rdr: Ron Stewart
FRIDAY, DECEMBER 1
Sunshine Coast: Bold Design Kitchens Hcp (C2), 1000m
1 of 7: Chikara (ex: Benella)
Tnr: Billy Healey Rdr: Ben Thompson
WEDNESDAY, NOVEMBER 29
Ipswich: www.ieec.com.au Hcp (C1), 1350m
3 of 10: Super Duck (ex: Holy Duck)
Tnr: M F Hemmings Rdr: M Hellyer
TUESDAY, NOVEMBER 28
Bendigo: Bendigo Living Plant Hire (Bm64), 1000m
2 of 8: Stupendo (ex: Bisutti)
Tnr: D T O'Brien Rdr: Ben Allen
SUNDAY, NOVEMBER 26
Grafton: Beyond The Valley Music Festival 16 December Mdn Plate, 1106m
2 of 12: Miss Capricorn (ex: Miss January)
Tnr: Terry Evans Rdr: D Mc Lellan
Newcastle: The Pro-Torque Minion Cup (Bm64), 1200m
1 of 7: Rapbidash (ex: Hadiklaim)
Tnr: Lyle Chandler Rdr: Mitchell Bell
SATURDAY, NOVEMBER 25
Tatura: Peter Grant 60th Birthday Mdn Plate, 1000m
2 of 8: Supido's Choice (ex: Cherief's Choice)
Tnr: R Griffiths & M De Kock Rdr: J Maskiell