SHAMUS AWARD (AUS)

2010 Snitzel (Redoute's Choice) x Sunset Express (Success Express)

Latest Results

THURSDAY, MAY 23
Hawkesbury: Blakes Marine Provincial Mdn Hcp, 1300m
1 of 14: Odegaard (ex: Tainted Witness)
Tnr: Edward Cummings Rdr: Tim Clark
MONDAY, MAY 20
Albury: Yackandandah Park (Bm58), 900m
3 of 12: Very Shamus (ex: Vee)
Tnr: P McVicar Rdr: B Vale
Stawell: bet365 Mdn Plate, 1100m
1 of 9: Silent Alert (ex: Cosmic Alert)
Tnr: L & T Corstens Rdr: Ms L J Meech
SUNDAY, MAY 19
Queanbeyan: Steve Conroy Memorial Hcp (C1), 1460m
3 of 9: Mount Hotham (ex: Princess Seven)
Tnr: J Rolfe Rdr: Pierre Boudvillain
SATURDAY, MAY 18
Charleville: (Bm55), 1000m
3 of 11: Without Shame (ex: Withoutme)
Tnr: G L Bignell Rdr: S Galvin
Flemington: Sir Henry Bolte Hcp, 2000m
2 of 15: Saban (ex: Striking Choice)
Tnr: P G Moody & Katherine Coleman Rdr: Will Price
Gold Coast Poly: Happy 60th Birthday Bruce Mdn Hcp, 1050m
2 of 7: Hollywood Epic (ex: American Joy)
Tnr: A J Edmonds Rdr: Jag Guthmann-Chester
Morphettville Parks: Fleurieu Milk Company Mdn Plate, 1300m
3 of 10: Dolcemente (ex: Quietly)
Tnr: John Hyam Rdr: Callan Murray
Scone: Gulliver's (Bm78), 1100m
1 of 16: Dollar Magic (ex: Last Dollars)
Tnr: S I Singleton Rdr: Reece Jones
FRIDAY, MAY 17
Scone: Vinery Country Cup (Bm84), 1400m
1 of 13: The Dramatist (ex: Bring A Gazelle)
Tnr: R P Northam Rdr: Reece Jones
WEDNESDAY, MAY 15
Ipswich: Queensland Taxi Bowls Mdn Plate, 800m
3 of 13: Loaded Gun (ex: Sequent)
Tnr: G J Banks Rdr: Adin Thompson
Pinjarra Scarpside: TABtouch Scan My Bet Mdn, 1400m
3 of 10: Infuriated (ex: Peggie's Choice)
Tnr: G & A Williams Rdr: W Pike
MONDAY, MAY 13
Muswellbrook: TAB Hunter River Stayers Cup (Bm74), 2300m
2 of 7: Torowoto (ex: Celtic Bloom)
Tnr: C K Martin Rdr: A Gibbons
SUNDAY, MAY 12
Hobart: Winning Edge Presentations Mdn Plate, 1400m
3 of 9: Frenetico (ex: Princess Seven)
Tnr: J L Keys Rdr: Ms G Catania
SATURDAY, MAY 11
Donald: Weir's IGA Donald 2yo Classic, 1200m
1 of 13: Guerite (ex: Rare Virtue)
Tnr: L Smith Rdr: Fred W Kersley
Mackay: Mackay Cup Sat 10th Aug (Bm60), 1100m
1 of 9: Flying Shamus (ex: Misstiflying)
Tnr: Jennifer Hatfield Rdr: Gabrielle Semmens
FRIDAY, MAY 10
Albury: HIB Insurance Mdn Plate, 1400m
1 of 9: Mount Hotham (ex: Princess Seven)
Tnr: J Rolfe Rdr: Pierre Boudvillain
THURSDAY, MAY 9
Newcastle: PBL Law Group Mdn Hcp, 1350m
2 of 8: Overwatch (ex: Vigilance)
Tnr: P & P Snowden Rdr: Tom Sherry
TUESDAY, MAY 7
Benalla: Mortgage Finance Solutions Mdn Plate, 1106m
2 of 11: Silent Alert (ex: Cosmic Alert)
Tnr: L & T Corstens Rdr: H Coffey
SUNDAY, MAY 5
Port Augusta: Hallett Group (Bm58), 1200m
3 of 11: Swift Tercel (ex: Rapere)
Tnr: J Dunn & K Bishop Rdr: Ms S Metcalfe
Sha Tin: Isle Of Man Hcp (C4), 1000m
1 of 14: Bottomuptogether (ex: Miss Ethics)
Tnr: F C Lor Rdr: Z Purton
SATURDAY, MAY 4
Boorowa: Boorowa Picnic Cup, 1700m
1 of 8: Valadyium (ex: Be Happy)
Tnr: Connie Greig Rdr: Leandro Ribeiro
Boorowa: Mdn Plate, 1000m
2 of 6: Denali Kai (ex: Cosmic Witness)
Tnr: R E Hogan Rdr: Todd Bailey
FRIDAY, MAY 3
Cranbourne: Hertz Mdn Plate, 2025m
1 of 12: Saban (ex: Striking Choice)
Tnr: P G Moody & Katherine Coleman Rdr: Will Price
WEDNESDAY, MAY 1
Warrnambool: Rafferty's Tavern Hcp, 1200m
2 of 15: Guerite (ex: Rare Virtue)
Tnr: L Smith Rdr: Fred W Kersley
Warrnambool: Warrnambool City Volkswagen Mdn Plate, 1700m
1 of 10: Cotton Tree (ex: Acqua De Parma)
Tnr: M Price & M Kent Jnr Rdr: Beau Mertens
SATURDAY, APRIL 27
Caulfield: The TBV Vobis Platinum Showdown, 1200m
2 of 13: Symphony Of Colour (ex: Nediym's Glow)
Tnr: M J Ellerton Rdr: J Bowditch
Tomingley: Alkane Tomingley Picnic Cup, 1500m
3 of 7: Valadyium (ex: Be Happy)
Tnr: Connie Greig Rdr: Dylan Parrott
FRIDAY, APRIL 26
Tamworth: Elite Sand & Soil Mornington Hcp, 2100m
2 of 10: Torowoto (ex: Celtic Bloom)
Tnr: C K Martin Rdr: A Gibbons
THURSDAY, APRIL 25
Bathurst: Pearce's Furniture And Bedding Lithgow Mdn Hcp, 1400m
3 of 10: Raven Scout (ex: Miss Lavender)
Tnr: T Wong Rdr: B Lerena
WEDNESDAY, APRIL 24
Happy Valley: Jeju Hcp (C3), 1000m
2 of 7: Youthful Spirits (ex: Rocket Baby)
Tnr: Mark Newnham Rdr: Luke Ferraris
Ipswich: Imperial Racing Plate (C1), 1350m
3 of 10: Military Award (ex: Phosphorescence)
Tnr: M J Dunn Rdr: Ryan Maloney
SUNDAY, APRIL 21
Port Augusta: Northpoint Port Augusta (Bm56), 1600m
2 of 9: Funny Legs (ex: Donna Intelligente)
Tnr: R J King Rdr: Jade Doyle
SATURDAY, APRIL 20
Julia Creek: Open Hcp, 1100m
1 of 5: Music Award (ex: Sassy Gal)
Tnr: H C Forster Rdr: T Brummell
Morphettville Parks: Winning Edge Presentations (Bm80), 1950m
2 of 12: A Samurai Mind (ex: Mo Femme)
Tnr: D Clarken & O Macgillivray Rdr: Lachlan Neindorf
FRIDAY, APRIL 19
Gatton: Harman Concreting (Bm62), 1400m
2 of 11: Sienna's Award (ex: Tattyam)
Tnr: H J Norman Rdr: Ms R Jamieson
Orange: Spanline Orange & Bathurst Hcp (C1), 1410m
2 of 12: Eilrahc (ex: Dream Empress)
Tnr: Ms A Smith Rdr: William Stanley
SUNDAY, APRIL 14
Sunshine Coast: TAB Mdn Plate, 1600m
1 of 9: Shamuka (ex: Mother Of All)
Tnr: L F Birchley Rdr: James Orman
Terang: Christians Bus Co Mdn Plate, 1000m
1 of 8: Symphony Of Colour (ex: Nediym's Glow)
Tnr: M J Ellerton Rdr: Damian Lane
SATURDAY, APRIL 13
Cunnamulla: (Bm60), 1000m
3 of 6: Without Shame (ex: Withoutme)
Tnr: G L Bignell Rdr: S Galvin
Grenfell: Grenfell Picnic Cup, 1400m
1 of 7: Valadyium (ex: Be Happy)
Tnr: Connie Greig Rdr: Leandro Ribeiro
Morphettville: Sportsbet Auraria Stakes, 1800m Gr3
2 of 14: Quickster (ex: Special Favour)
Tnr: P G Moody & Katherine Coleman Rdr: Will Price
Morphettville: Skycity Without Fear Stakes, 1050m LR
2 of 7: Cosmic Ride (ex: Cosmic Rock)
Tnr: M Price & M Kent Jnr Rdr: Zac Spain
FRIDAY, APRIL 12
Geelong: Beyond Expectations (Bm58), 1200m
2 of 10: And She Was (ex: Hydrodynamic)
Tnr: K & K Keys Rdr: W Egan
Geelong: The Valley Inn Mdn Plate, 1500m
3 of 11: Cotton Tree (ex: Acqua De Parma)
Tnr: M Price & M Kent Jnr Rdr: Beau Mertens
Wellington: Over The Line Racing Iron Horse (Bm66), 2400m
1 of 10: Blue Guitar (ex: Blue Booty)
Tnr: P J Nestor Rdr: A Cavallo
MONDAY, APRIL 8
Wagga Riverside: Wagga & District Racing Supporters Club Mdn Hcp, 1200m
1 of 8: Cellar Champ (ex: Winesearch)
Tnr: G J Colvin Rdr: Holly Durnan
SUNDAY, APRIL 7
Dubbo: Western Star Hotel Reeve Wheeler Memorial (Bm58), 1200m
2 of 12: Eilrahc (ex: Dream Empress)
Tnr: Ms A Smith Rdr: William Stanley
Dubbo: Signvision Dubbo Mdn Hcp, 1600m
2 of 9: Orcym Busby (ex: Any Joy)
Tnr: B W Draper Rdr: William Stanley
Geraldton: Drennan O'Malley Motors (Bm70+), 1200m
2 of 11: Dream To Me (ex: Let's Reflect)
Tnr: Glen Cortes Rdr: T Turner
Sunshine Coast Poly: Pitchers Hospitality Supplies (Bm60), 1600m
2 of 9: Princeton Award (ex: Princess Paris)
Tnr: G A Thornton Rdr: Damien Thornton
SATURDAY, APRIL 6
Avoca: Avoca Community Bank Mdn Plate, 1860m
2 of 10: Cafe Award (ex: Caffeina)
Tnr: D T O'Brien Rdr: J Maskiell
Morphettville Parks: Quayclean (Bm72), 1550m
1 of 6: A Samurai Mind (ex: Mo Femme)
Tnr: D Clarken & O Macgillivray Rdr: Jake Toeroek
FRIDAY, APRIL 5
Sapphire Coast: Middy's (Bm58), 1608m
2 of 10: Gwennybegg (ex: Huiskes)
Tnr: G Boucher Rdr: Ms J Taylor
THURSDAY, APRIL 4
Pakenham: David Bak Mdn Plate, 1600m
1 of 11: Roczen (ex: Cosmic Rock)
Tnr: E & D Browne Rdr: W Egan
SUNDAY, MARCH 31
Mudgee: Krystie’s Boutique (Bm66), 2000m
3 of 12: Blue Guitar (ex: Blue Booty)
Tnr: P J Nestor Rdr: A Cavallo
SATURDAY, MARCH 30
Gatton: Lockyer Valley Waste Management (Bm62), 1600m
2 of 9: Sienna's Award (ex: Tattyam)
Tnr: H J Norman Rdr: Brooke Ainsworth
THURSDAY, MARCH 28
Pakenham: Bunyip Equipment Mdn Plate, 1400m
3 of 9: Littlebirdie (ex: Cotillard)
Tnr: T Busuttin & N Young Rdr: L Currie
WEDNESDAY, MARCH 27
Sandown-Lakeside: Sportsbet Jockey Watch (Bm64), 1600m
1 of 7: Prince Prawn (ex: Ecosse)
Tnr: A & J Williams Rdr: M J Dee
Sandown-Lakeside: Senet Gambling Law Experts Mdn Plate, 1600m
2 of 10: Saban (ex: Striking Choice)
Tnr: P G Moody & Katherine Coleman Rdr: Thomas Stockdale
MONDAY, MARCH 25
Beaumont: Living Turf Mdn Plate, 1200m
2 of 10: Irish Accolade (ex: Princess Seven)
Tnr: L J Fairhall Rdr: Ms M Weir
SUNDAY, MARCH 24
Orange: Colour City Painting Hcp (C2), 1410m
2 of 14: Eilrahc (ex: Dream Empress)
Tnr: Ms A Smith Rdr: William Stanley
Orange: Contemporary Homes Mdn Plate, 1010m
3 of 7: Mount Hotham (ex: Princess Seven)
Tnr: J Rolfe Rdr: Pierre Boudvillain
Orange: Orange Vet Hospital Mdn Plate, 1610m
3 of 9: Orcym Busby (ex: Any Joy)
Tnr: B W Draper Rdr: William Stanley
SATURDAY, MARCH 23
Moonee Valley: DCE Alister Clark Stakes, 2040m Gr2
2 of 14: Quintessa (ex: Chaquinta)
Tnr: M W Walker Rdr: O P Bosson
Morphettville: Clare Lindop Stakes, 1600m LR
1 of 11: Quickster (ex: Special Favour)
Tnr: P G Moody & Katherine Coleman Rdr: Will Price
Sapphire Coast: Bendigo Bank Pambula & Eden Pambula Cup (Bm50), 1408m
3 of 11: Gwennybegg (ex: Huiskes)
Tnr: G Boucher Rdr: Ms C Ferris
Streaky Bay: Hcp (54), 1800m
1 of 7: Funny Legs (ex: Donna Intelligente)
Tnr: R J King Rdr: Jade Doyle
Tullibigeal: Tullibigeal Picnic Cup, 1600m
3 of 8: Valadyium (ex: Be Happy)
Tnr: Connie Greig Rdr: Izzy Neale
SUNDAY, MARCH 17
Gatton: OzLav Plumbing (Bm62), 1600m
1 of 8: Sienna's Award (ex: Tattyam)
Tnr: H J Norman Rdr: Brooke Ainsworth
SATURDAY, MARCH 16
Ardlethan: Trophy Race, 1000m
3 of 5: Denali Kai (ex: Cosmic Witness)
Tnr: R E Hogan Rdr: Emily Harrison
WEDNESDAY, MARCH 13
Strathalbyn: Sportsbet Fast Form Hcp (60), 2050m
1 of 9: Scottish Soldier (ex: Honor's Emma)
Tnr: Scott Irlam Rdr: Alana Livesey
MONDAY, MARCH 11
Ballarat: Evergreen Turf (Bm64), 1400m
1 of 5: Prince Prawn (ex: Ecosse)
Tnr: A & J Williams Rdr: M J Dee
Orange: Inland Digital Hcp (C1), 1290m
2 of 10: Eilrahc (ex: Dream Empress)
Tnr: Ms A Smith Rdr: William Stanley
SUNDAY, MARCH 10
Albany: TABtouch Punter Challenge Mdn, 1600m
3 of 7: Famous Dain (ex: Daina)
Tnr: D & B Pearce Rdr: Chris Parnham
Stony Creek: Viatek Mdn Plate, 2100m
2 of 7: Give Her A Medal (ex: Royal Raine)
Tnr: D T O'Brien Rdr: Fred W Kersley
Tamworth: Newhaven Park H&Nwra Country Championships Qualifier (C5), 1400m
1 of 14: Russley Crown (ex: Flys Away)
Tnr: S I Singleton Rdr: Mitch Stapleford
SATURDAY, MARCH 9
Barcaldine: Rhys Peacock / Clint & Rachael Bettiens Hcp, 1200m
3 of 5: Music Award (ex: Sassy Gal)
Tnr: H C Forster Rdr: T Brummell
Crookwell: Mdn Plate, 1000m
2 of 4: Denali Kai (ex: Cosmic Witness)
Tnr: R E Hogan Rdr: Mr R Blewitt
THURSDAY, MARCH 7
Kyneton: Miranda Park (Bm58), 1488m
3 of 9: And She Was (ex: Hydrodynamic)
Tnr: K & K Keys Rdr: Hannah Le Blanc
WEDNESDAY, MARCH 6
Sandown-Hillside: Sportsbet Make It Look Easy (Bm64), 1800m
2 of 14: Freight Train (ex: Parraay)
Tnr: M Price & M Kent Jnr Rdr: B Shinn
Sandown-Hillside: Lockettled.Au Mdn Plate, 1300m
1 of 11: Quickster (ex: Special Favour)
Tnr: P G Moody & Katherine Coleman Rdr: B Shinn
TUESDAY, MARCH 5
Terang: bet365 Top Tote Plus Mdn Plate, 2150m
1 of 9: Nick's Award (ex: Dane Julia)
Tnr: R Griffiths & M De Kock Rdr: J Mott
Townsville: Ladbroke Mates Mode Hcp, 1400m
1 of 6: Demon Award (ex: Scavenger)
Tnr: Leslie Gordy Rdr: Adam Sewell
SATURDAY, MARCH 2
Flemington: Vrc Punters Club Sprint (Bm78), 1200m
1 of 11: Big Watch (ex: Golden Sally)
Tnr: M D Moroney Rdr: J Mott
FRIDAY, MARCH 1
Goulburn: Kurrinda Bloodstock Ladies Syndicate Mdn Plate, 1500m
3 of 8: Threatening (ex: Coerced Witness)
Tnr: Joseph Pride Rdr: K S Latham
Moonee Valley: Happy 70th Paul Sinclair Hcp, 1200m
3 of 5: Sammaan City (ex: Vivacity)
Tnr: D T O'Brien Rdr: B Shinn
THURSDAY, FEBRUARY 29
Kembla Grange: Polytrack Provincial-Midway Championship Qualifier (C5), 1400m
2 of 10: Willaidow (ex: Stimulated)
Tnr: M C Conners Rdr: Deanne Panya
Pakenham: 9mile Fresh Mdn Plate, 1400m
1 of 7: Prince Prawn (ex: Ecosse)
Tnr: A & J Williams Rdr: Craig Williams
SUNDAY, FEBRUARY 25
Lock: Trophy Race, 1800m
3 of 7: Funny Legs (ex: Donna Intelligente)
Tnr: R J King Rdr: Sairyn Fawke
SATURDAY, FEBRUARY 24
Gold Coast Poly: TAB We're On Mdn Plate, 1540m
1 of 7: Italian Award (ex: Italian Alps)
Tnr: Marcus Wilson Rdr: M Cahill
Yass: Mdn Plate, 900m
2 of 5: Denali Kai (ex: Cosmic Witness)
Tnr: R E Hogan Rdr: Mr R Blewitt