Breednet Results

PAKENHAM PARK - Thursday, November 10

Race 1 - Lion Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.92
Prizemoney: $25,000
1
20/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (57)
20/1
3f Ilovethiscity x Star Cast (Western Symphony (USA))
Winning siblings: Sportscaster,
2
0.4
8/11F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
8/11F
3f New Approach (IRE) x Rocha (Encosta De Lago )
3
0.6
30/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ben Thompson (57)
30/1
3f Reward For Effort x Portland Paije (Portland Pirate )
4
1.8
13/4
T: G Eurell
R: J Mott (57)
13/4
5
2.1
8/1
T: M G Price
R: C Newitt (57)
8/1
3f Stryker x Lady Thrills (Danewin )
6
2.4
6/1
T: Matthew Brown
R: Ms J Beriman (57)
6/1
3f Magnus x Rock Me Sweet (Fastnet Rock )
Race 2 - Star News Group Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.48
Prizemoney: $25,000
1
6/4F
T: M G Price
R: J Noonan (56.5)
6/4F
3f Snitzel x Stormy Miss (More Than Ready (USA))
2
1.8
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56.5)
15/2
3f Magnus x Flowerdrum (USA) (Mister Baileys (GB))
3
4.1
12/1
T: P L Caboche
R: Jake Bayliss (56.5)
12/1
3f Stryker x Little Dorrit (IRE) (Sadler's Wells (USA))
4
4.7
4/1
T: A G Sawden
R: J Mott (58)
4/1
5
4.8
7/1
T: G Eurell
R: B Higgins (58)
7/1
4m Faltaat (USA) x Lalika (Danehill (USA))
6
6.1
8/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
8/1
7
8.3
Sunita (11)
11/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (56.5)
11/1
3f Starcraft (NZ) x Shutout (Redoute's Choice )
8
8.8
80/1
T: C Vidotto
R: D W Stackhouse (56.5)
80/1
3f God's Own x Zarilly (Commands )
9
9.8
25/1
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (56.5)
25/1
3f Helmet x Miss Chaski (USA) (Gone West (USA))
10
17.8
200/1
T: A H Parker
R: C Newitt (58)
200/1
4m Guillotine (NZ) x My Hope (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
Race 3 - Nine Mile Fresh (Bm70) (2000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 2:02.35
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
7/2
Winning siblings: Anabaa Force, Oneforall,
2
4.8
7/2F
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (59)
7/2F
7g Galileo (IRE) x Royal Highness (GER) (Monsun (GER))
3
5.2
16/1
T: J F Moloney
R: Thomas Sadler (60.5)
16/1
6g Show A Heart x Zilzie (NZ) (Generous (IRE))
4
5.6
20/1
T: M M Laurie
R: Regan Bayliss (58)
20/1
4g Court Of Jewels (NZ) x Senora Eduardo (NZ) (Don Eduardo (NZ))
5
6.6
4/1
T: Andrew Payne
R: Ms Michelle Payne (57.5)
4/1
5g Pins x Bazelle (NZ) (Zabeel (NZ))
6
8.1
9/1
T: D J Roebuck
R: D W Stackhouse (58)
9/1
5g Witherwings x Rowcare (Ducare )
7
11.1
Kapset (2)
14/1
T: G Eurell
R: J Mott (60)
14/1
5g Reset x Kapala (Danehill Dancer (IRE))
8
11.4
13/2
T: Peter Gelagotis
R: Jack Martin (56)
13/2
5g Magnus x Ashamika (FR) (Linamix (FR))
9
17.4
9/1
T: Ms M Croston
R: C Newitt (58.5)
9/1
6m Red Dazzler x Araluen Star (Spinning World (USA))
10
17.6
20/1
T: Shawn Mathrick
R: Ms J Beriman (57)
20/1
5m Hold That Tiger (USA) x My Hoaks (Manner Hill )
11
17.7
McNulty (11)
200/1
T: M A Bell
R: Ms J Da Rose (56)
200/1
7g Refuse To Bend (IRE) x Lost Horizons (At Talaq (USA))
Race 4 - Battery Zone Mdn Plate (2500m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:41.98
Prizemoney: $25,000
1
15/8F
T: T Busuttin and N Young
R: N Callow (58.5)
15/8F
Winning siblings: In Expectation, Pushkin Park,
2
4.0
5/2
T: G Eurell
R: J Mott (56.5)
5/2
4m Host (CHI) x A Right Royal Miss (Royal Academy (USA))
3
4.5
10/1
T: L M Childs
R: A Lynch (58.5)
10/1
4g Widden Valley x Rimmel (Big Tram (NZ))
4
4.7
4/1
T: K and G Mayberry
R: D W Stackhouse (58.5)
4/1
5g Valixir (IRE) x De La Rose (Archregent (CAN))
5
6.9
8/1
T: Ms M Cid
R: Alan Creighton (58.5)
8/1
6
8.9
200/1
T: C G Murray
R: J R Todd (58.5)
200/1
4g Stormhill x Joyance (Jugah (USA))
7
9.2
8/1
T: A H Parker
R: C Newitt (56.5)
8/1
5m Savabeel x Tawny Run (NZ) (Runyon (IRE))
8
13.7
150/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (58.5)
150/1
5g Valixir (IRE) x Amiable Lady (Adirondack Holme (USA))
9
13.9
200/1
T: B I Stanaway
R: B Higgins (58.5)
200/1
5g Valixir (IRE) x Pleasant Lass (Mister C. (USA))
Race 5 - Racing.Com (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:11.53
Prizemoney: $30,000
1
4/1F
T: R D Griffiths
R: M J Allen (57.5)
4/1F
5g Magnus x Lemon Soda (Noalcoholic (FR))
2
0.1
11/2
T: Matthew Brown
R: J Noonan (57)
11/2
4g Magnus x Rock Me Sweet (Fastnet Rock )
3
0.6
16/1
T: Ms D Smith
R: Jack Martin (54)
16/1
6m Churchill Downs x Lominata (Esperero (USA))
4
0.7
5/1
T: Ms C Alderson
R: J Mott (58.5)
5/1
5g Henrythenavigator (USA) x San Michele (Stravinsky (USA))
5
1.0
Canelo (2)
4/1F
T: M J Cerchi
R: Thomas Sadler (59)
4/1F
6
2.3
4/1F
T: R E Laing
R: B Werner (58.5)
4/1F
7
3.3
8/1
T: Ms C Alderson
R: Ben Allen (59.5)
8/1
6m Any Given Saturday (USA) x Azamara (NZ) (Traditionally (USA))
8
4.0
9/1
T: D J Williams
R: Ben Thompson (59)
9/1
6g Hemingway (IRE) x Angel Of Lightning (Suave Dancer (USA))
9
5.5
50/1
T: David and Coral Feek
R: N Callow (57)
50/1
5g Commands x Dash For Gretna (SAF) (Sportsworld (USA))
Race 6 - Meluca Group (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:24.74
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: D C Harrison
R: I Gundogdu (57.5)
5/1
4m Lope De Vega (IRE) x Partiva (Orpen (USA))
Winning siblings: Daru Sam,
2
0.1
9/10F
T: Ms C Alderson
R: J Mott (58.5)
9/10F
4g Reward For Effort x Who's In Charge (NZ) (The Commander (NZ))
3
0.9
16/1
T: M G Price
R: C Newitt (59)
16/1
4g Equiano (FR) x Hidden Energy (Dehere (USA))
4
1.0
Emoji (2)
7/2
T: G M Begg
R: N Callow (59.5)
7/2
4g Denman x Apple Candy (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
3.8
16/1
T: Richard Laming
R: B Higgins (58)
16/1
4m Face Value x Snow Angel (NZ) (Zabeel (NZ))
6
43.8
9/1
T: M G Price
R: J Noonan (58.5)
9/1
5g Bel Esprit x Dolphin Dance (Dolphin Street (FR))
Race 7 - Officer Grain Store (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:38.19
Prizemoney: $25,000
1
7/2
T: M G Price
R: J Noonan (57.5)
7/2
3f Fastnet Rock x Anna Pallida (GB) (Sadler's Wells (USA))
2
1.0
12/1
T: Jim Cerchi Jnr
R: D W Stackhouse (58.5)
12/1
6m Guillotine (NZ) x Gold Cloud (NZ) (Truly Vain )
3
2.0
6/4F
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
6/4F
4m Starcraft (NZ) x Volksini (NZ) (Volksraad (GB))
4
3.2
11/1
T: Billy Stockdale
R: Jack Martin (57.5)
11/1
4m Magic Albert x Moet Magic (Second Empire (IRE))
5
6.0
20/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (60)
20/1
4m Teofilo (IRE) x Oomaroo (Tale Of The Cat (USA))
6
6.1
5/1
T: M G Price
R: C Newitt (59.5)
5/1
4m Street Cry (IRE) x Zarita (NZ) (Pentire (GB))
7
6.4
14/1
T: M G Price
R: N Callow (58)
14/1
4m Charge Forward x Cassata (NZ) (Viking Ruler )
8
10.9
7/1
T: R W Smerdon
R: Chris Parnham (60.5)
7/1
4m More Than Ready (USA) x Lucida (Danehill (USA))
9
13.6
150/1
T: R J Linnell
R: J Duffy (55)
150/1
6m Strategic x Sanpan (Invincible Spirit (IRE))
Race 8 - Sportsbet Racing Form Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:12.04
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: G M Begg
R: J Noonan (57)
9/2
4m Congrats (USA) x Oubliette (USA) (El Prado (IRE))
Winning siblings: Brutal Power, Tinny Bar Blue,
2
2.8
80/1
T: Grant and Peter Dalziel
R: B Higgins (56)
80/1
5g Dash For Cash x Raffin (Gold Carat (USA))
3
3.6
4/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
4/1
4
3.6
8/11F
T: G Eurell
R: J Mott (60)
8/11F
4g Strategic x Crystal Belle (Danewin )
5
3.7
15/2
T: K M Keys
R: Ben Allen (59)
15/2
6
6.4
16/1
T: D J Cannon
R: J Duffy (59.5)
16/1
4h Sebring x Vive Le Rock (Rock Of Gibraltar (IRE))
7
8.7
50/1
T: N G Eades
R: Jordan Grob (53)
50/1
6g Elvstroem x Wee Causeway (Giant's Causeway (USA))
8
8.8
60/1
T: R J Stephens
R: Jack Martin (54)
60/1
4m Turffontein x Divine Spirit (NZ) (Cape Cross (IRE))
9
13.5
200/1
T: P Foster
R: Ben Thompson (55)
200/1
6g Dangerous x Humorist (Desert Sun (GB))