Breednet Results

PAKENHAM PARK - Thursday, January 23

Race 1 - Racing.Com Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:00.53 (35.40)
Prizemoney: $35,000
1
5/4
T: Andrew Noblet
R: D W Stackhouse (55)
5/4
3f Testa Rossa x Nubian (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Zouki,
2
0.5
1/1F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
1/1F
3
3.5
13/2
T: Charlotte Littlefield
R: Campbell Rawiller (55.5)
13/2
4g Bel Esprit x Mega Miss (Invincible Spirit (IRE))
4
3.6
30/1
T: Jason Hunter
R: W Egan (56.5)
30/1
5
8.6
30/1
T: Chris Diplock
R: Josh Cartwright (56.5)
30/1
Race 2 - Tas Magic Millions Voucher Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:14.01 (35.84)
Prizemoney: $35,000
1
11/4
T: P Stokes
R: Ben Thompson (57)
11/4
3g The Brothers War (USA) x Maltese (Tale Of The Cat (USA))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$60,000
Vendor: Kooringal Stud Wagga Wagga NSW
Buyer: Peter Diamond/Cumani Racing
2
1.3
7/4F
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (55)
7/4F
3f Medaglia D'Oro (USA) x Morrego (More Than Ready (USA))
3
7.3
7/2
T: M C Kent
R: Beau Mertens (57)
7/2
3c Fighting Sun x Danish Whiskey (Dane Shadow )
4
11.0
5/1
T: J & C Meagher
R: Jessica Eaton (55)
5/1
3f Brazen Beau x Sistine Princess (NZ) (O'Reilly (NZ))
5
13.5
20/1
T: Ms N Burke
R: Lucinda Doodt (55)
20/1
4m Eurozone x Couteau (Sebring )
6
14.5
30/1
T: Nathan Dunn
R: A Lynch (57)
30/1
3g Sidestep x Otarama (NZ) (Gold Brose )
7
23.5
12/1
T: K M Keys
R: B Higgins (58.5)
12/1
5g Elzaam x Czarpussy (Tale Of The Cat (USA))
8
27.5
30/1
T: Ms J Mawer
R: John Robertson (58.5)
30/1
4g Moshe x Kumiko (NZ) (Golan (IRE))
Race 3 - Nine Mile Fresh Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:43.35 (38.48)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Regan Bayliss (58)
7/2
3g Canford Cliffs (IRE) x My Fair Lago (Encosta De Lago )
2
0.5
5/4F
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (58)
5/4F
3
2.3
16/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: Jamie Kah (58)
16/1
3g Star Witness x My Mum Ines (NZ) (Don Eduardo (NZ))
4
2.4
8/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: M J Dee (58)
8/1
3g Bernardini (USA) x Mystic Elle (Encosta De Lago )
5
7.2
7/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: N Callow (58)
7/1
3g Magnus x Darkwood Lodge (Grand Lodge (USA))
6
10.2
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Maskiell (58)
30/1
3g Rock Hero x Royal Tart (Duke Of Marmalade (IRE))
7
10.9
25/1
T: J F Rattle
R: B Higgins (58)
25/1
3c Strategic Maneuver x Show Dana (Danehill Dancer (IRE))
8
11.4
13/2
T: M D Moroney
R: Martin Harley (58)
13/2
3g Glass Harmonium (IRE) x Gowana (More Than Ready (USA))
9
16.2
Sintra (12)
100/1
T: J P Salanitri
R: Ms G Cartwright (56)
100/1
3f Fiorente (IRE) x Jasmine Rose (Carnegie (IRE))
10
16.7
30/1
T: J P Salanitri
R: Dean Holland (56)
30/1
3f Hallowed Crown x Lavishly (Sunday Silence (USA))
Race 4 - Hanson Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:29.01 (37.54)
Prizemoney: $35,000
1
4/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (55)
4/1
3f Charm Spirit (IRE) x Dementieva (NZ) (Volksraad (GB))
Winning siblings: Backhand, Craftyeva, Free Way, Man Of Words,
2
0.8
25/1
T: Tara Taggart
R: Carleen Hefel (56.5)
25/1
6g Domesday x Sacred Rock (Rock Of Gibraltar (IRE))
3
2.8
15/2
T: P Stokes
R: Ben Thompson (57)
15/2
3g Verrazano (USA) x La Primavera (IRE) (Hurricane Run (IRE))
4
2.9
9/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
9/2
3g Tavistock (NZ) x Snowdonia (GB) (Peintre Celebre (USA))
5
3.0
4/1
T: M C Kent
R: Beau Mertens (58.5)
4/1
4g Tavistock (NZ) x Belongs In Lights (Belong To Me (USA))
6
3.3
16/1
T: Ms R Waymouth
R: R T Tremsal (58.5)
16/1
5g Bianconi (USA) x On Par (Carnegie (IRE))
7
7.3
Forliah (12)
11/1
T: C Maher & D Eustace
R: Jye McNeil (55)
11/1
3f Americain (USA) x Sioux Seas Angel (Oratorio (IRE))
8
8.3
9/4F
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (57)
9/4F
3c Adelaide (IRE) x Chevovessence (Encosta De Lago )
9
15.1
100/1
T: Ms J Mawer
R: John Robertson (56.5)
100/1
4m Anacheeva x Danger Academy (Royal Academy (USA))
Race 5 - Gg Engineering Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Heavy(8) Time: 1:15.15 (37.82)
Prizemoney: $35,000
1
4/1
T: J W Price
R: Damian Lane (58.5)
4/1
4g Written Tycoon x Blue Simone (Dash For Cash )
2
0.8
11/4F
T: M C Kent
R: Ethan Brown (59)
11/4F
4g Skilled x Lady Lisbon (Favorite Trick (USA))
3
2.1
Locko (3)
30/1
T: P E Kramer
R: B Werner (58.5)
30/1
5g Magnus x Princess Pindi (Toy Pindarri (NZ))
4
2.2
9/1
T: J R Welsh
R: Carleen Hefel (57)
9/1
4g Kuroshio x Besant (Bianconi (USA))
5
2.6
25/1
T: Ms L Tolson & Ms L Proctor
R: Matthew Cartwright (53.5)
25/1
7g Sharkbite x Glowing Image (Forest Glow (USA))
6
6.6
9/2
T: C Maher & D Eustace
R: Jye McNeil (55.5)
9/2
7
9.1
50/1
T: Mark Thomas
R: N Callow (57.5)
50/1
3g Wanted x Bellatheball (Bel Esprit )
8
9.3
15/2
T: T Busuttin & N Young
R: Thomas Stockdale (57)
15/2
3c Magnus x Saffrossa (Testa Rossa )
9
12.3
5/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Regan Bayliss (56.5)
5/1
3f Redoute's Choice x Elzeeza (Hussonet (USA))
10
13.8
12/1
T: T Busuttin & N Young
R: M J Dee (57.5)
12/1
3g Tavistock (NZ) x Julez (Zabeel (NZ))
Race 6 - Your Body Hub (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(8) Time: 1:14.33 (36.66)
Prizemoney: $35,000
1
13/2
T: G M Moloney
R: Jye McNeil (58.5)
13/2
5g Street Boss (USA) x Poco Gusto (Hussonet (USA))
Winning siblings: Chassis, Primo Pintxo, Valerius,
2
0.5
7/2
T: E Jusufovic
R: Carleen Hefel (60.5)
7/2
3
1.8
14/1
T: Luke Oliver
R: Campbell Rawiller (57.5)
14/1
4
5.0
3/1F
T: M Price & M Kent Jnr
R: Jack Hill (58)
3/1F
3g Street Boss (USA) x Saratoga (Show A Heart )
5
9.5
14/1
T: Jamie Scott
R: Dylan Dunn (62.5)
14/1
6
9.7
8/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (60.5)
8/1
5g Hard Spun (USA) x Miss Chard (Al Samer )
7
13.4
10/1
T: Ms C Alderson
R: Ethan Brown (58)
10/1
5m Squamosa x Storm Miss (Catrail (USA))
8
15.9
7/2
T: Henry Dwyer
R: Will Price (58.5)
7/2
4g Written Tycoon x Stella Maree (Magic Ring (IRE))
Race 7 - First Swear Yearlings (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(8) Time: 1:42.14 (37.08)
Prizemoney: $35,000
1
7/1
T: Ms C Alderson
R: Ethan Brown (61)
7/1
4m Reliable Man (GB) x Vicky (Encosta De Lago )
Winning siblings: Bowie, Neo, Ping Hai Star, Ted, Tiffany's,
2
0.1
8/1
T: P E Kramer
R: B Werner (59)
8/1
4m Wanted x Princess Pindi (Toy Pindarri (NZ))
3
3.6
Ordell (13)
11/2
T: J F Moloney
R: D W Stackhouse (56.5)
11/2
4m Fighting Sun x Orcades (Flying Spur )
4
3.7
4/1
T: Andrew Noblet
R: Campbell Rawiller (59.5)
4/1
5m Monaco Consul (NZ) x Swan River (Danehill Dancer (IRE))
5
5.4
15/2
T: John McArdle
R: Matthew Cartwright (57.5)
15/2
5m Snitzel x Maneater (Belong To Me (USA))
6
6.7
Iskra (5)
5/1
T: Ms N Burke
R: M J Allen (59.5)
5/1
4m Epaulette x Ballykisheen (Galileo (IRE))
7
6.8
12/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Jamie Kah (58)
12/1
5m High Chaparral (IRE) x Justa Babe (Flying Spur )
8
18.8
3/1F
T: Brent Stanley
R: Damien Thornton (57.5)
3/1F
3f Reset x Polar (Elusive Quality (USA))
9
43.8
80/1
T: Steven Pateman
R: J Noonan (57.5)
80/1
3f Good Journey (USA) x High Butterfly (Royal Academy (USA))
Race 8 - Sportsbet Podcast (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(8) Time: 1:27.83 (38.10)
Prizemoney: $35,000
1
Fudged (9)
15/1
T: Ms C Alderson
R: Lucinda Doodt (56)
15/1
6m Casino Prince x Fudge Delight (Lago Delight )
2
2.0
7/4F
T: M C Kent
R: Ethan Brown (60)
7/4F
4g Niagara x Windsorclass (NZ) (Masterclass (USA))
3
3.0
25/1
T: R J Besanko
R: Michael Poy (60)
25/1
6g Wanted x Finishing School (GB) (Grand Lodge (USA))
4
5.0
12/1
T: Brian McGrath
R: Martin Harley (60)
12/1
4g Akeed Mofeed (GB) x Red Margarita (IRE) (Dalakhani (IRE))
5
8.7
15/2
T: S McCusker
R: B Higgins (57)
15/2
6m Shocking x Shahbab (NZ) (Bertolini (USA))
6
9.5
11/1
T: Matthew Cumani
R: Dean Holland (56)
11/1
3f Iffraaj (GB) x Danness (NZ) (Danske (NZ))
7
9.9
16/1
T: T Busuttin & N Young
R: W Egan (58.5)
16/1
4g Burgundy (NZ) x The Nightingale (NZ) (Stravinsky (USA))
8
15.4
16/1
T: C W McDonald
R: Jye McNeil (57.5)
16/1
9
30.4
Baracus (15)
2/1
T: P & P Snowden
R: D W Stackhouse (57)
2/1
3g Brazen Beau x Show Stealer (Tobougg (IRE))