Breednet Results

ASCOT - Saturday, December 19

Race 1 - Iss Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:59.68 (34.82)
Prizemoney: $60,000
1
5/1
T: C H Webster
R: Jerry Noske (54)
5/1
Winning siblings: Mediated,
2
0.1
5/4F
T: J P Taylor
R: J Brown (54)
5/4F
3f Star Witness x Carolina Pines (Mr. Henrysee )
3
0.3
9/2
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (55)
9/2
3f War Chant x Old Value (Old Spice )
4
2.7
11/2
T: L P Luciani
R: W Pike (57)
11/2
3g Fath x Pack Your Bags (O'Reilly )
5
3.0
11/2
T: N D Parnham
R: S Parnham (54)
11/2
3f Alfred Nobel x Street Show (Zeditave )
6
5.0
20/1
T: G P Poletti
R: L Camilleri (54)
20/1
3f Henny Hughes x Redender (Dante's Fury )
Race 2 - Perth Cup Day Jan. 2nd (Bm60+) (1400m)
Class: BM60+ Track: Good(3) Time: 1:25.74 (35.99)
Prizemoney: $40,000
1
15/4F
T: Grant Williams
R: C Johnston-Porter (54.5)
15/4F
4m Redoute's Choice x Antique (Metal Storm )
2
0.5
4/1
T: Nick Cox
R: Chris Parnham (56)
4/1
6m Danehill Express x Yumalishus (Metal Storm )
3
1.3
Django (2)
15/2
T: J C Byrne
R: G L Smith (58)
15/2
4g Trade Fair x Fair Truth (Is It True )
4
1.5
15/4F
T: N D Parnham
R: B Parnham (57.5)
15/4F
5
2.0
6/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (58)
6/1
4g Due Sasso x Lizzy Long Legs (Steel Glow )
6
2.1
9/2
T: P B Hunter
R: P Carbery (57.5)
9/2
7
2.5
20/1
T: A G Durrant
R: Joseph Azzopardi (58)
20/1
8g Key Business x Perfectly White (White Bridle )
8
4.2
20/1
T: Jeff Noske
R: Jerry Noske (54)
20/1
6m Saxon x Josie's Choice (Zoffany )
9
9.2
25/1
T: Chris Gangemi
R: Jake Casey (57)
25/1
9g Flying Spur x Under (Canny Lad )
Race 3 - Perth Racing Instagram (Bm72+) (1200m)
Class: BM72+ Track: Good(3) Time: 1:12.26 (35.26)
Prizemoney: $52,500
1
7/1
T: Simon Miller
R: P Knuckey (57.5)
7/1
6g De Troy x Ochinee (Citidancer )
2
0.1
3/1
T: R W Price
R: Jake Casey (53)
3/1
4g I Am Invincible x Gay Tudor (Polish Patriot )
3
0.3
5/2F
T: N D Parnham
R: S Parnham (57.5)
5/2F
4g Magnus x Origami (Fusaichi Pegasus )
4
1.0
7/2
T: V A Brockman
R: Lucy Warwick (58.5)
7/2
4g So Secret x Tribulot (Tribu )
5
1.2
7/1
T: J P Taylor
R: J Brown (56.5)
7/1
5g Stratum x Molta (Danske )
6
1.7
15/1
T: T W Widdeson
R: J Whiting (55)
15/1
5m Fath x Grasspatch Girl (Tribu )
7
2.0
9/1
T: S J Wolfe
R: P Hall (55.5)
9/1
7g Shovhog x Bligh Bounty (Forging Ahead )
8
3.0
100/1
T: Sonya Price
R: Jerry Noske (57)
100/1
7g Bletchley Park x Tears Of Surprise (Red Eye Special )
9
3.2
25/1
T: Ms K Pisconeri
R: C Johnston-Porter (52)
25/1
Race 4 - Perthracing.Com.Au (Bm78+) (1000m)
Class: BM78+ Track: Good(3) Time: 0:59.65 (34.83)
Prizemoney: $60,000
1
Dueton (3)
12/1
T: E S Wake
R: J Whiting (57.5)
12/1
6g Due Sasso x Californium (Geiger Counter )
Winning siblings: Charger, Smoking Barrel,
2
0.5
9/1
T: Ms K Casey
R: Jake Casey (52)
9/1
6g Shamardal x Refemme (Surtee )
3
1.5
11/1
T: D R Harrison
R: Aaron Mitchell (56.5)
11/1
7g Pins x Miss Davinci (Galileo )
4
1.6
1/2F
T: Grant Williams
R: W Pike (55.5)
1/2F
4m Al Maher x Speedy Bell (Brocco )
5
1.7
11/1
T: N D Parnham
R: B Parnham (55)
11/1
6
4.5
30/1
T: P B Hunter
R: P Carbery (54)
30/1
7
5.2
Sujet (4)
12/1
T: Simon Miller
R: P Knuckey (56.5)
12/1
5g Vital Equine x Karsavina Star (Corporate Raider )
8
6.2
Pribyl (9)
150/1
T: S R Casey
R: Ryan Hill (54)
150/1
Race 5 - Stone Motherless On Sat.-Bm72+ (1600m)
Class: BM72+ Track: Good(3) Time: 1:36.43 (36.04)
Prizemoney: $52,500
1
10/9F
T: Grant Williams
R: W Pike (54)
10/9F
4m Street Sense x Stormy Nova (Metal Storm )
2
3.3
4/1
T: Ms S L Miller
R: Jake Casey (56)
4/1
6g Choisir x Westerly Breeze (Dr Johnson )
3
4.3
8/1
T: N D Parnham
R: B Parnham (54)
8/1
4
5.2
9/1
T: B A Miller
R: P Carbery (54)
9/1
6m Oratorio x Lady Chalmers (Dante's Fury )
5
6.0
7/1
T: Brett Pope
R: P Hall (55)
7/1
5g Oratorio x Bantry Bay (Tale Of The Cat )
6
8.5
12/1
T: A G Durrant
R: G L Smith (54.5)
12/1
5m High Chaparral x Our Akela (Al Akbar )
7
10.0
30/1
T: A G Durrant
R: P Knuckey (58)
30/1
8
10.5
30/1
T: Adam Fairey
R: Ryan Hill (56.5)
30/1
7g More Than Ready x Lady Ashford (Royal Academy )
9
10.6
12/1
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (59.5)
12/1
7g Blackfriars x Uma Princess (Umatilla )
Race 6 - Starstruck Classic (1600m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:38.22 (35.48)
Prizemoney: $100,000
1
25/1
T: Brett Pope
R: Lucy Warwick (55)
25/1
4m Trade Fair x Penumbra (Redoute's Choice )
Winning siblings: Shadow Boxer,
2
0.8
14/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (55)
14/1
3
1.1
5/2
T: A G Durrant
R: W Pike (57.5)
5/2
4
1.5
5/4F
T: F R Kersley
R: S Parnham (50.5)
5/4F
3f Blackfriars x Karriwood (Tobougg )
5
2.2
Goldbo (8)
14/1
T: J J Enright
R: G L Smith (55)
14/1
6m Carpanetto x Bonzara Gold (Ron Bon )
6
2.5
16/1
T: Ben Pearce
R: P Hall (57.5)
16/1
5m Bletchley Park x Stormvielle (Stormy's Son )
7
2.6
8/1
T: A G Durrant
R: Joseph Azzopardi (55)
8/1
6m Iffraaj x Cape Princess (Cape Cross )
8
2.7
14/1
T: P H Humann
R: P Knuckey (55)
14/1
4m So Secret x Interlagos (Quest For Fame )
9
5.5
30/1
T: C L Smith
R: S O'Donnell (55)
30/1
10
6.5
40/1
T: Nick Cox
R: Jarrad Noske (55)
40/1
6m Shamardal x Vamperalla (Kashani )
11
7.2
100/1
T: Ivan Haggerty
R: J Whiting (55)
100/1
6m Trade Fair x Bidaminna (Triumphal March )
12
7.7
100/1
T: F R Kersley
R: Jake Casey (55)
100/1
7m Redoutable x Taylamade Girl (Statoblest )
Race 7 - C.B. Cox Stakes (2100m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:14.35 (35.31)
Prizemoney: $250,000
1
1/2F
T: Grant Williams
R: W Pike (56)
1/2F
Winning siblings: Simply Sacred, Universal Law,
2
1.5
10/1
T: Vaughn Sigley
R: G L Smith (59)
10/1
3
1.9
100/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (59)
100/1
4
2.7
5/1
T: A G Durrant
R: P Hall (57)
5/1
5
3.5
50/1
T: F R Kersley
R: P Harvey (59)
50/1
9g Ustinov x Took A Chance (Unbridled's Song )
6
3.6
40/1
T: A G Durrant
R: Joseph Azzopardi (59)
40/1
7g Lonhro x Spire (Danehill )
7
4.2
12/1
T: Ms P Wagg
R: S O'Donnell (57)
12/1
5m Balmont x Pocket Aces (Brief Truce )
8
5.2
25/1
T: G C Ballantyne
R: J Whiting (58)
25/1
4g Musket x Oriental Lass (Faltaat )
9
5.5
100/1
T: Jeff Noske
R: Jerry Noske (59)
100/1
10
7.0
30/1
T: A H Mortimer
R: D Miller (59)
30/1
6g Zentsov Street x Bella Pia (Dante's Fury )
11
7.2
14/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Chris Parnham (59)
14/1
9g Danzero x Extra Bubbly (Bellotto )
Race 8 - Perth Racing Tv (Bm66+) (1500m)
Class: BM66+ Track: Good(3) Time: 1:31.50 (35.51)
Prizemoney: $50,000
1
7/4F
T: D L Morton
R: J Brown (57.5)
7/4F
4g Choisir x Flight Path (Bletchley Park )
Winning siblings: Foundry Court, Queen Boudica,
2
2.3
15/2
T: B G Lucas
R: Jake Casey (53)
15/2
6g Tiger Hill x Unsettled (Thunder Gulch )
3
2.4
16/1
T: M L Lane
R: Jarrad Noske (57.5)
16/1
6g Trade Fair x Mahawangsa (Bletchley Park )
4
2.5
15/2
T: Ms R L Mills
R: Joseph Azzopardi (54.5)
15/2
4g Danasinga x Precious Moment (Charge Forward )
5
3.5
4/1
T: A G Durrant
R: W Pike (55.5)
4/1
4g Testa Rossa x Storm Alert (Metal Storm )
6
3.6
10/1
T: T M Andrews
R: Aaron Mitchell (56.5)
10/1
6g Danehill Express x Palace Alice (Palace Music )
7
4.0
40/1
T: S J Rowe
R: Ryan Hill (56)
40/1
6g Dane Shadow x Ashley Ellen (Fuji Kiseki )
8
5.2
15/4
T: Brian Kersley
R: B Parnham (55.5)
15/4
4g Fath x Delicia (Monde Bleu )
9
6.7
40/1
T: M Storer
R: C Johnston-Porter (52)
40/1
9g Ihtiram x My Hatras (Fimiston )
10
11.0
20/1
T: Ben Pearce
R: P Hall (55.5)
20/1
5g Vital Equine x Tip The Angel (Tip The Pro )