Breednet Results

BENDIGO - Saturday, October 18

Race 1 - Elmore Rc 2yo Mdn Plate (900m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 0:53.62
Prizemoney: $15,000
1
13/8F
T: D T O'Brien
R: J Winks (58)
13/8F
2c Beneteau x Prompt (Exceed And Excel )
2
1.0
7/1
T: Cameron Templeton
R: D W Stackhouse (56)
7/1
2f Henrythenavigator x Snoozing (Fastnet Rock )
3
2.0
11/2
T: Jason Warren
R: B Higgins (56)
11/2
2f Stryker x Coeur D'Amour (More Than Ready )
4
3.2
7/2
T: T J Hughes Jnr
R: B Werner (58)
7/2
2c Choisir x Dux Of The Class (Royal Academy )
5
6.2
3/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: C A Robertson (56)
3/1
2f Snitzel x Bright Heroine (Bluebird )
Race 2 - Quest Bendigo Mdn Plate (2400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:34.00 (37.24)
Prizemoney: $15,000
1
5/1
T: Kelvin Southey
R: Leslie Tilley (56.5)
5/1
4g Rakti x Princess Of Oz (Starmaker )
2
1.3
12/1
T: B I Stanaway
R: C J Parish (58.5)
12/1
5g Pentire x Clarissa (Zabeel )
3
2.8
5/2
T: D Hayes and T Dabernig
R: D W Stackhouse (58.5)
5/2
4
5.6
9/4F
T: D S Archard
R: Ms J Payne (53.5)
9/4F
4m Rakti x Schmatte (Octagonal )
5
8.1
30/1
T: N A Blackiston
R: B Higgins (56.5)
30/1
4m Alamosa x Shezabeel (Zabeel )
6
8.6
Torcan (5)
30/1
T: R K Fisher
R: Aaron Mitchell (56.5)
30/1
5g Hotel Grand x Swapping (Encosta De Lago )
7
14.1
20/1
T: R F Cameron
R: Dean Holland (54)
20/1
8
17.9
30/1
T: Anthony Cosgriff
R: R Wheeler (56.5)
30/1
5m Bianconi x Miss Guided (Genuine )
9
30.9
30/1
T: B I Stanaway
R: Damien Thornton (58.5)
30/1
5g Good Journey x La Parure (Danewin )
800
0.0
11/2
T: R G Symons
R: Ms L J Meech (58.5)
11/2
4g Bureaucracy x Sieva (Invincible Spirit )
Race 3 - Eascom Electrical Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:37.89
Prizemoney: $15,000
1
5/4F
T: Anthony Freedman
R: D Moor (58)
5/4F
3c Zabeel x Twin Town (Halling )
Winning siblings: Easy Eddie, Nirwana Beach, Wildebeast,
2
3.3
Krysor (2)
6/1
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (58)
6/1
3
3.5
20/1
T: C C Parry
R: B Higgins (58)
20/1
3g Bel Esprit x Tyrani (Last Tycoon )
4
8.5
40/1
T: R F Cameron
R: J Noonan (56)
40/1
3f Domesday x Varied (Grand Lodge )
5
9.0
9/1
T: A G Sawden
R: B Werner (58)
9/1
3g Sharkbite x Gay Mill (Kingston Mill )
6
9.2
13/2
T: J T Conlan
R: D Gauci (56)
13/2
3f Manhattan Rain x Truly (Bellotto )
7
9.9
12/1
T: C W McDonald
R: Brandon Stockdale (52)
12/1
3f Hard Spun x Reine Du Soir (Peintre Celebre )
8
10.4
13/2
T: D Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
13/2
9
11.7
20/1
T: M G Price
R: Dale Smith (58)
20/1
10
12.9
30/1
T: R D Griffiths
R: R Wheeler (56)
30/1
3f Wanted x Ylang Ylang (Hennessy )
11
19.9
25/1
T: J A O'Shea
R: A Mallyon (58)
25/1
3c Domesday x Satay (Commands )
Race 4 - Peter Anthony Menswear Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.28
Prizemoney: $15,000
1
11/4
T: M G Price
R: Dale Smith (58.5)
11/4
4g Alamosa x Akris (Zabeel )
Winning siblings: Bantry, Glorious Prospect, Planet Rock, Ringo,
2
0.1
15/2
T: D T O'Brien
R: J Winks (56)
15/2
3g Savabeel x Splendid (O'Reilly )
3
0.4
15/1
T: Peter Boynton
R: A Mallyon (56.5)
15/1
6m Estambul x Odile (Soviet Lad )
4
3.1
11/4F
T: S Fliedner
R: D W Stackhouse (56)
11/4F
3g Written Tycoon x Vatana (Maldini )
5
3.2
12/1
T: B J McKnight
R: Jacob Rule (58.5)
12/1
4g Bel Esprit x Tiffany's Best (Soviet Lad )
6
5.2
11/2
T: Paul Rocke
R: Chris Caserta (52)
11/2
3f Tavistock x Penny Bright (Pentire )
7
6.2
15/2
T: L and T Corstens
R: D Moor (56)
15/2
3g O'Lonhro x Elegant Rhapsody (Kenny's Best Pal )
8
6.3
16/1
T: A L Browell
R: J Keating (58.5)
16/1
4g God's Own x Old Rose (Prego )
9
7.6
66/1
T: Tony Romeo
R: Damien Thornton (58.5)
66/1
7g Snaadee x Inala Star (Captain Dapper )
10
8.6
20/1
T: Len Ablett
R: B Werner (58.5)
20/1
6g Greig x Lanney (Lord Vain )
11
12.6
16/1
T: R F Cameron
R: Dean Holland (54)
16/1
3f Gonski x Look Jonathan (Armidale )
Race 5 - Pura Milk (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:17.41
Prizemoney: $15,000
1
9/2
T: L and T Corstens
R: Aaron Mitchell (58)
9/2
Winning siblings: Big Party, Mossy Creek, Top Me Up,
2
0.1
9/2
T: V L Malady
R: Josh Cartwright (59)
9/2
3
1.3
6/1
T: Kane Harris
R: D W Stackhouse (58)
6/1
5g Danewin x This Way (Street Cry )
4
1.5
14/1
T: D K Weir
R: J Noonan (59.5)
14/1
5g Elvstroem x Tingirana (Generous )
5
2.0
13/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (59.5)
13/2
5g Ustinov x Patsetorri (El Moxie )
6
3.0
60/1
T: Anthony Chibnall
R: Chris Caserta (52)
60/1
7g General Nediym x Grand Society (Grand Lodge )
7
3.2
11/1
T: Patrick Payne
R: Ms L J Meech (59)
11/1
5g Soldier's Tale x Tycoon Pet (Last Tycoon )
8
4.7
7/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (59)
7/1
9
4.9
7/2F
T: S Fliedner
R: B Higgins (56)
7/2F
4g Al Samer x Silent Spring (Marauding )
10
6.9
60/1
T: P Gorman
R: Ms J Payne (51)
60/1
8g Piccolo x Sha Alma (Semipalatinsk )
11
15.9
7/1
T: Gary Sherer
R: Dale Smith (59)
7/1
5m God's Own x Ginspiel (Singspiel )
Race 6 - Bendigo Rsl (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:04.72
Prizemoney: $15,000
1
14/1
T: S Fliedner
R: B Higgins (60.5)
14/1
Winning siblings: Fighting Commando, Marmolejo,
2
1.3
16/1
T: A B Dynon
R: Jarrod Fry (58.5)
16/1
7g Masterofceremonies x Spectres (Quest For Fame )
3
1.4
30/1
T: V L Malady
R: Leslie Tilley (59)
30/1
6g Danerich x Dame Rivette (Rubiton )
4
1.5
5/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (57)
5/1
5
2.0
30/1
T: R G Symons
R: C A Robertson (59.5)
30/1
6g Oamaru Force x Way In The Red (Way Of Light )
6
2.8
10/1
T: D S Archard
R: Ms J Payne (57.5)
10/1
5g Red Ransom x Bayyaan (Dixieland Band )
7
3.8
Accord (6)
14/1
T: Rebecca Gribble
R: D W Stackhouse (59)
14/1
4g Dubawi x Fairy Bride (Ferdinand )
8
4.5
Clemo (4)
9/10F
T: Sam Pritchard-Gordon
R: R Wheeler (59.5)
9/10F
4g California Dane x Wildesong (Unbridled's Song )
9
34.5
40/1
T: Daniel Kelly
R: Dean Holland (55.5)
40/1
3g Turffontein x Catch The Storm (Hurricane Sky )
Race 7 - Crust Pizza Beach Party (58) (1600m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:37.34
Prizemoney: $15,000
1
13/8F
T: D Hayes and T Dabernig
R: C A Robertson (60)
13/8F
4g More Than Ready x True Blonde (Naturalism )
Winning siblings: Artemis Rose, Kalash, Motorised, Oxidized,
2
3.8
11/2
T: S P Nichols
R: A Mallyon (58)
11/2
3
4.0
12/1
T: A G Sawden
R: Ms L J Meech (57)
12/1
6m Primus x Countess Wakefield (Space Cadet )
4
4.1
12/1
T: S Georgios
R: Ms S Wynne (58.5)
12/1
7g Lago Delight x Boundary West (Mister Frisky )
5
4.2
9/1
T: Ms M Harry
R: D Gauci (57)
9/1
6
4.4
7/1
T: T J Hughes Jnr
R: B Werner (59.5)
7/1
8g Pins x Quiescent (Gleam Machine )
7
4.5
14/1
T: Ms K Edwards
R: Leslie Tilley (58)
14/1
6g Reset x Iolana (Bahri )
8
6.8
5/1
T: C W McDonald
R: D Moor (58.5)
5/1
9
9.0
14/1
T: C J Davis
R: Aaron Mitchell (58)
14/1
5g Racer's Edge x Fiona (Famous Nick )
10
9.1
16/1
T: L and T Corstens
R: Chris Caserta (57.5)
16/1
7g Umatilla x Blevic Lass (Blevic )
11
25.1
30/1
T: E W Nichols
R: Ms J Payne (53.5)
30/1