Breednet Results

CANTERBURY - Friday, January 25

Race 1 - Strong Relationships Hcp (1550m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(3) Time: 1:33.62 (36.85)
Prizemoney: $35,000
1
3/1
T: Bjorn Baker
R: B Avdulla (59)
3/1
4g O'Reilly x Royal Remedy (Royal Academy )
Winning siblings: Royal Excuse,
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.8
11/2
T: G McFarlane
R: Jenny Duggan (52)
11/2
4g Ferocity x Cigano (Encosta De Lago )
3
1.3
50/1
T: Lionel Cohen
R: J Ford (54)
50/1
5g Secret Savings x Blue Ibis (Dolphin Street )
4
2.3
20/1
T: C J Waller
R: J R Collett (54)
20/1
4g Pins x Lilakyn (Danehill )
5
2.5
7/2
T: K A Lees
R: C Reith (57)
7/2
4g Nadeem x Arctic Drift (Gone West )
6
3.5
5/2F
T: S I Singleton
R: J Parr (54.5)
5/2F
5m Fastnet Rock x Ripping Nic (Encosta De Lago )
7
4.0
15/2
T: B J Onikul
R: C W Brown (59)
15/2
5g Lonhro x Cannarelle (Canny Lad )
8
4.2
20/1
T: Michael Costa
R: Peter Wells (56.5)
20/1
7g Quest For Fame x Fairytale Time (Palace Music )
9
7.8
13/2
T: J B Cummings
R: J B McDonald (56)
13/2
4m Keeper x Surreal (Zabeel )
Race 2 - William Roberts Lawyers Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.39 (36.24)
Prizemoney: $35,000
1
9/1
T: A J Cummings
R: P Robl (55)
9/1
2f Casino Prince x Hearts Of Gold (Made Of Gold )
This nick: 18 runners; 16 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (57)
15/4
2c More Than Ready x Camarena (Danehill )
3
0.2
5/2F
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (59)
5/2F
2g Flying Spur x Ready Magic (More Than Ready )
4
3.0
16/1
T: John Thompson
R: C Reith (57)
16/1
2c Casino Prince x Codify (Strategic )
5
3.1
7/1
T: P G Moody
R: J Parr (57)
7/1
2c Sebring x Sky Risks (Take Risks )
6
3.8
16/1
T: Mark De Montfort
R: Ms R Murray (54)
16/1
2g Oratorio x Ready Made Family (More Than Ready )
7
5.1
20/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (55)
20/1
2f Savabeel x Molly Singer (El Moxie )
8
6.8
7/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56)
7/1
2g Magic Albert x Hearth (Flying Spur )
9
11.3
6/1
T: G Portelli
R: J R Collett (57)
6/1
2g Stratum x Butterfield (Fasliyev )
10
16.3
150/1
T: T P Croft
R: J Ford (55)
150/1
2f Canny Lad x Crescent Moon (Mr. Prospector )
Race 3 - Bmw 3 Series Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.27 (34.65)
Prizemoney: $35,000
1
2/5F
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (56)
2/5F
This nick: 11 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
7.3
12/1
T: S I Singleton
R: Ms K O'Hara (56)
12/1
3g Trade Fair x Starenza (Star Way )
3
7.6
9/1
T: C J Bashford
R: G Schofield (56)
9/1
4
9.0
12/1
T: G A Ryan
R: Tommy Berry (56)
12/1
3c Shaft x Capitalism (Royal Academy )
5
9.3
Warbird (11)
12/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (56)
12/1
3c Stratum x Zalila (Zabeel )
6
10.6
14/1
T: G Portelli
R: J R Collett (56)
14/1
3c Redoute's Choice x Lisheenowen (Semipalatinsk )
7
12.3
40/1
T: Kevin Moses
R: C W Brown (56)
40/1
3g Dane Shadow x Ruby Ring (Rubiton )
8
13.5
80/1
T: R T Leemon
R: Ms R Murray (53)
80/1
3g Aussie Rules x Media Queen (Hennessy )
9
13.6
100/1
T: Kevin Moses
R: K McEvoy (56)
100/1
3g Falvelon x Zinzin (Celtic Swing )
Race 4 - Darren Beadman Ambassador Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:05.37 (36.17)
Prizemoney: $35,000
1
40/1
T: R T Leemon
R: Ms R Murray (53)
40/1
Winning siblings: Botany Bay, Harlem River,
This nick: 3 runners; 4 winners; 0 SW. Details4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2F
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (56)
9/2F
3f Lonhro x Grand Mosque (Faltaat )
3
1.3
5/1
T: A J Cummings
R: P Robl (56)
5/1
3f Commands x Miss Alabama (Woodman )
4
1.7
Whatevs (12)
11/2
T: G M Begg
R: J B McDonald (56)
11/2
3f Street Sense x Whatever (Danzero )
5
2.0
11/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Ford (56)
11/1
3f Pins x Zabeels Angel (Zabeel )
6
2.1
15/2
T: C J Waller
R: C W Brown (56)
15/2
3f Commands x Love's Here (Dehere )
7
2.4
25/1
T: John Thompson
R: B Avdulla (56)
25/1
3f Shamardal x Cross Dresser (Cape Cross )
8
3.4
9/2F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56)
9/2F
9
3.7
9/1
T: Joseph Pride
R: C Reith (56)
9/1
10
4.5
40/1
T: G K White
R: J R Collett (56)
40/1
11
4.8
66/1
T: G L Frazer
R: S Clipperton (54)
66/1
3f More Than Ready x Emmaagh (Regal Classic )
12
5.9
11/1
T: Kevin Moses
R: G Schofield (56)
11/1
3f Econsul x Interche (Intergaze )
Race 5 - Canterbury Bmw Classic (1100m) LR
Class: Quality Track: Good(3) Time: 1:04.28 (35.80)
Prizemoney: $100,000
1
7/1
T: Peter Snowden
R: C Reith (56.5)
7/1
7g Lonhro x Que Sera Sera (Luskin Star )
Winning siblings: Bokrah,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Uate (5)
15/4
T: K A Lees
R: B Avdulla (54)
15/4
3
1.3
40/1
T: Ms J Bowen
R: C W Brown (54)
40/1
7g Brahms x Jester Crew (Crown Jester )
4
2.2
4/1
T: Matthew Dale
R: Tommy Berry (54.5)
4/1
5
2.4
11/2
T: J M Austin
R: Patrick Murphy (54)
11/2
5g Lonhro x Dominions (Canny Lad )
6
2.8
10/1
T: Bjorn Baker
R: Ms K O'Hara (54.5)
10/1
7g Zariz x Comeback Queen (King's Theatre )
7
3.4
7/2F
T: M C Conners
R: P Robl (54)
7/2F
4g Danerich x Costi (Encosta De Lago )
8
15.0
10/1
T: Rick Worthington
R: G Schofield (61)
10/1
7g Arena x Alsatia (Marauding )
Race 6 - Hennings Jewellers (Bm70) (1900m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:57.99 (37.83)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: M P Quinn
R: Jenny Duggan (52)
7/2
Winning siblings: Explosive Scene, Magic Glenn, Seen Im,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
16/1
T: R J Price
R: Tommy Berry (55)
16/1
6m Half Hennessy x Optometrist (Canny Lad )
3
1.5
5/1
T: B K Cross
R: Ms K O'Hara (57)
5/1
6m Lion Heart x Dawnfire (Integra )
4
2.4
13/4F
T: David Pfieffer
R: J Ford (58)
13/4F
4m Pentire x Gondolin (Zabeel )
5
4.9
14/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (58.5)
14/1
5m Medicean x Changeable (Dansili )
6
7.3
Kariz (11)
100/1
T: M Petrovic
R: A B Collett (52)
100/1
7m Zariz x Rustic Kate (Rustic Amber )
7
8.1
14/1
T: S I Singleton
R: C Reith (55.5)
14/1
4m Dane Shadow x Sreally Cold (Sri Pekan )
8
9.2
4/1
T: Joseph Pride
R: Lester Grace (57.5)
4/1
5m Anabaa x Jameela (Jeune )
9
9.4
25/1
T: Ms D Poidevin-Laine
R: Ms R Freeman-Key (54)
25/1
5m Mossman x Strengthened (Woodman )
10
10.1
12/1
T: Grant Allard
R: S Clipperton (57)
12/1
5m Dane Shadow x Aeronic (Simonstad )
Race 7 - Canterbury Bmw 33yrs Old-Bm73 (1900m)
Class: Benchmark 73 Track: Good(3) Time: 1:57.67 (36.85)
Prizemoney: $35,000
1
10/9F
T: K A Lees
R: K McEvoy (57.5)
10/9F
5g Dansili x Alice Town (Darshaan )
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.8
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: J B McDonald (58)
5/1
6g Encosta De Lago x Only Words (End Sweep )
3
3.9
7/1
T: R J Price
R: S Clipperton (53)
7/1
4
4.3
30/1
T: T Bailey
R: B Avdulla (54)
30/1
5g Storming Home x Countess Zoya (Flying Spur )
5
5.9
10/1
T: David Pfieffer
R: P Robl (58.5)
10/1
6
8.4
16/1
T: J Wehlow
R: C Reith (54)
16/1
4g King Cugat x Danzig Star (Roi Danzig )
7
8.5
30/1
T: B K Cross
R: R M Quinn (56.5)
30/1
4g Viscount x Giverny (Peintre Celebre )
8
9.1
66/1
T: K J Parker
R: Lester Grace (51)
66/1
6g Filante x Peggy Eileen (Fraar )
9
12.1
25/1
T: W M Slinkard
R: Tommy Berry (54)
25/1
7g Shovhog x Fryingpan (Canny Lad )
10
20.7
15/2
T: A J Cummings
R: G Schofield (57)
15/2
4g Fastnet Rock x Money Begets Money (Bite The Bullet )
100
0.0
11/1
T: J B Cummings
R: Ms K O'Hara (56.5)
11/1