Breednet Results

CANTERBURY - Wednesday, May 22

Race 1 - Australian Turf Club Hcp (1550m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:32.12 (35.13)
Prizemoney: $35,000
1
3/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (58)
3/1
2g Northern Meteor x Dearness (Snippets )
This nick: 4 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
7.5
4/7F
T: J A O'Shea
R: J Bowman (57.5)
4/7F
2g Savabeel x Generous Nature (Carnegie )
3
2.0
80/1
T: David Payne
R: J R Collett (55)
80/1
2c Bernardini x Talons Shown (Flying Spur )
4
10.1
60/1
T: David Payne
R: Ms C R Van Der Werf (52)
60/1
5
12.4
100/1
T: P J McGregor
R: J Penza (54)
100/1
2g Bel Danoro x Shiva Angel (Marauding )
6
12.9
25/1
T: Bjorn Baker
R: B Avdulla (54)
25/1
2g Kaphero x Zibiza (Zabeel )
7
13.9
5/1
T: G A Ryan
R: K McEvoy (56.5)
5/1
8
15.6
Catzel (6)
60/1
T: M C Conners
R: Tim Clark (54)
60/1
2f Snitzel x Cat Flap (Tale Of The Cat )
9
19.7
100/1
T: T R Martin
R: B Shinn (55)
100/1
2g Mutawaajid x Hayaat (Montjeu )
Race 2 - Tab.Com.Au Mdn Plate (1550m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:33.28 (36.08)
Prizemoney: $35,000
1
2/1F
T: C J Waller
R: B Shinn (56)
2/1F
3g Haradasun x Our Madison (Tactical Cat )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
3/1
T: J A O'Shea
R: N Rawiller (56)
3/1
3g Savabeel x Mrs Harbottle (O'Reilly )
3
0.6
11/2
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (54)
11/2
3f Bernardini x Dora Maar (Royal Academy )
4
2.2
30/1
T: G A Ryan
R: Josh Adams (56)
30/1
5
2.3
8/1
T: A J Cummings
R: J Bowman (56)
8/1
6
2.5
9/1
T: David Payne
R: J R Collett (56)
9/1
3g O'Reilly x Singasong (Danasinga )
7
3.3
25/1
T: C E Conners
R: G Schofield (56)
25/1
3g Olympus x Unique Style (Rocket To Mars )
8
3.6
8/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (56)
8/1
9
4.2
20/1
T: A J Denham
R: C Reith (54)
20/1
3f Dylan Thomas x Flitter (Bluebird )
10
6.8
100/1
T: Mark De Montfort
R: Ms J Taylor (51)
100/1
11
13.0
50/1
T: Lionel Cohen
R: J A Cassidy (56)
50/1
12
13.3
100/1
T: B A Buckley
R: J Ford (56)
100/1
3c Strada x Zabeelia (Zabeel )
Race 3 - Become An Atc Sponsor (Bm79) (1550m)
Class: Benchmark 79 Track: Good(3) Time: 1:33.42 (35.54)
Prizemoney: $35,000
1
7/1
T: Joseph Pride
R: J Parr (55.5)
7/1
4g Keeper x Centaine Gu Li (Centaine )
Winning siblings: Bideford, Prince Of Arran, Sky Eye,
This nick: 20 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
0.4
15/4
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (54.5)
15/4
4m Reset x Up State (Sadler's Wells )
3
0.6
9/1
T: G L Frazer
R: J Bowman (59)
9/1
6g Danewin x Citilook (Citidancer )
4
1.3
5/2F
T: C J Waller
R: N Rawiller (58)
5/2F
4g Pentire x My Guardian (Volksraad )
5
1.6
4/1
T: M D Moroney
R: C Reith (54.5)
4/1
4g Keeper x Bexley (Honor Grades )
6
2.3
9/1
T: J C Coyle
R: S Guymer (57)
9/1
5g Lion Heart x Zedora (Zeditave )
7
2.4
20/1
T: G A Ryan
R: Josh Adams (57)
20/1
8
2.7
30/1
T: F G Hood
R: J R Collett (54)
30/1
5g Al Jaasi x Olympic Bid (Jan Murray )
9
5.2
13/2
T: David Pfieffer
R: S Clipperton (53.5)
13/2
6m Country Reel x Princess Lira (King Hadrian )
Race 4 - Testa Rossa @ Vinery (Bm80) (1900m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(3) Time: 1:56.50 (34.64)
Prizemoney: $35,000
1
13/4F
T: John Thompson
R: B Shinn (58.5)
13/4F
6g Honours List x Beach Barbie (Kenny's Best Pal )
Winning siblings: Anabarbie, Mine, Silver Storm,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.0
20/1
T: S Farley
R: S Guymer (59)
20/1
8g Street Cry x Proud Halo (Don't Say Halo )
3
4.2
13/4F
T: C J Waller
R: J A Cassidy (54)
13/4F
4m Al Maher x Desert Trick (Green Desert )
4
4.8
9/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: S Clipperton (52.5)
9/1
6g Al Maher x Fawayez (Royal Academy )
5
5.9
15/4
T: G M Begg
R: Tim Clark (54)
15/4
4m Mutakddim x Bavarian (Southern Halo )
6
7.8
6/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (54)
6/1
4g Lonhro x La Melba (Grand Lodge )
7
8.5
Peck (3)
9/2
T: Peter Snowden
R: J Bowman (58)
9/2
5g Pivotal x Flying Kiss (Sadler's Wells )
Race 5 - Hyland Race Colours (Bm69) (1250m)
Class: Benchmark 69 Track: Good(3) Time: 1:13.25 (35.77)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: Joseph Pride
R: G Schofield (58)
5/1
3g Dane Shadow x Al Terzo (Brave Warrior )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: C E Conners
R: N Rawiller (56.5)
9/2
4g Bel Danoro x Minuette (Best Western )
3
0.5
14/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: J Kissick (54)
14/1
6g Zariz x Motrice (Keltrice )
4
0.9
12/1
T: T R Martin
R: Y Ichikawa (55)
12/1
4g Strada x Midnight Queen (Carnegie )
5
1.0
Malambo (11)
20/1
T: C E Conners
R: B Shinn (55.5)
20/1
8g Choisir x Bomba (Last Tycoon )
6
1.4
15/8F
T: G A Ryan
R: J Bowman (57.5)
15/8F
4g Encosta De Lago x Mary Marvel (Fusaichi Pegasus )
7
1.8
7/1
T: D P Smith
R: J A Cassidy (56)
7/1
8
2.0
12/1
T: C J Waller
R: J Ford (57)
12/1
4g Pins x Lilakyn (Danehill )
9
3.1
Seuss (4)
25/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (58)
25/1
4g One Cool Cat x Java Silk (Kashani )
10
4.1
66/1
T: Ms J Pracey
R: G Buckley (55.5)
66/1
4g Strategic x Pihikan (Redoute's Choice )
11
6.8
Daryl (1)
12/1
T: K R Dryden
R: S Guymer (57)
12/1
4g Delzao x Bold Mover (Jeune )
Race 6 - Tab Iphone App Hcp (1200m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(3) Time: 1:09.71 (36.18)
Prizemoney: $35,000
1
13/2
T: L W Curtis
R: G Schofield (55.5)
13/2
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Rastro (7)
5/2F
T: C J Waller
R: J A Cassidy (56)
5/2F
3g Mossman x Raise A Dane (Danehill )
3
1.0
13/2
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (56)
13/2
4
2.1
20/1
T: A J Cummings
R: J R Collett (54)
20/1
3c Danehill Dancer x Bouchette (Canny Lad )
5
2.3
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: A Hyeronimus (56.5)
16/1
3g Danasinga x Best Promise (Best Western )
6
3.3
Calvin (2)
8/1
T: Grant Allard
R: S Clipperton (56)
8/1
3g Henny Hughes x Sierra Nevada (End Sweep )
7
3.6
20/1
T: J B Cummings
R: K McEvoy (55)
20/1
8
3.7
9/1
T: G H Walter
R: B Shinn (58)
9/1
3c Mossman x Engraver (Miner's Mark )
9
4.1
Whatevs (11)
7/1
T: G M Begg
R: C Reith (54)
7/1
3f Street Sense x Whatever (Danzero )
10
4.7
20/1
T: K R Dryden
R: Tim Clark (58)
20/1
3g General Nediym x First Cru (Flying Spur )
11
5.4
11/2
T: A J Denham
R: S Lisnyy (56)
11/2
3c Dubawi x Spy Hill (Danehill )
Race 7 - Canterbury Park (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:10.29 (35.99)
Prizemoney: $35,000
1
13/2
T: N J Olive
R: B P Ward (54)
13/2
3f Dubawi x Rosellini (Danehill )
Winning siblings: Rise Again, Roslight, Stimulator, Thornhill,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: Craig Carmody
R: Tim Clark (60.5)
5/1
4m Written Tycoon x Solar Song (Flying Spur )
3
0.6
10/1
T: P M Perry
R: B Shinn (57)
10/1
5m Stratum x Tycoon Milly (Last Tycoon )
4
0.8
15/1
T: Luke Pepper
R: J Kissick (59)
15/1
7m Lujain x See Teevee (Mr. Henrysee )
5
1.1
4/1F
T: G A Ryan
R: Lester Grace (57.5)
4/1F
4m Danzero x Sleeplessinseattle (End Sweep )
6
1.6
13/2
T: Ms K Waugh
R: S Lisnyy (53.5)
13/2
4m Alert x Scenic Review (Scenic )
7
1.8
5/1
T: G D Hickman
R: S Clipperton (58.5)
5/1
5m El Moxie x Private Time (Pirate Army )
8
2.6
8/1
T: P G Moody
R: S Guymer (57)
8/1
3f Freeze x Marienkirche (Fasliyev )
9
7.3
5/1
T: C Karakatsanis
R: J Ford (54)
5/1