Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, October 20

Race 1 - Snowhite Maintenance Plate (1400m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:24.37 (36.09)
Prizemoney: $100,000
1
5/4F
T: P G Moody
R: L Nolen (56)
5/4F
This nick: 2 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
0.3
Ciao (3)
20/1
T: C E Conners
R: M Rodd (57)
20/1
3f Not A Single Doubt x Wave Hello (Molokai Prince )
3
1.3
20/1
T: John Thompson
R: C Reith (57.5)
20/1
3f Elusive Quality x Lemon Ruski (Desert King )
4
1.7
5/1
T: G A Ryan
R: C W Brown (58)
5/1
5
1.8
11/1
T: D A Hayes
R: Craig Williams (56)
11/1
3f Red Ransom x Catechuchu (Catbird )
6
4.1
16/1
T: Anthony Freedman
R: K McEvoy (56)
16/1
7
4.2
10/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: D Dunn (56)
10/1
3f God's Own x El Fayze (El Moxie )
8
4.3
Zoria (7)
10/1
T: C F Hyland
R: M J Walker (56)
10/1
3f Darci Brahma x I'm In Heaven (Volksraad )
9
5.8
150/1
T: A G Sawden
R: B Rawiller (56)
150/1
3f Danbird x Belle Of Drysdale (Racer's Edge )
10
5.9
16/1
T: R D Griffiths
R: Nicholas Hall (56)
16/1
Race 2 - D'Urban Gothic Stakes (1400m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 1:23.44 (36.00)
Prizemoney: $120,000
1
11/1
T: M G Price
R: G Boss (55)
11/1
3c More Than Ready x Al Anood (Danehill )
Winning siblings: Icon Of Dubai, Neshmiya, Pride Of Dubai,
This nick: 166 runners; 111 winners; 11 SW. Details
2
0.8
15/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: D Dunn (55)
15/1
3c Hard Spun x Crystal Snip (Snippets )
3
0.9
Limes (4)
4/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (55)
4/1
3c Commands x Rum Cruise (Canny Lad )
4
2.9
12/1
T: P G Moody
R: L Nolen (55)
12/1
5
3.7
8/1
T: Jason Warren
R: B Melham (57.5)
8/1
3c Snitzel x Teresa (Darshaan )
6
6.0
12/1
T: C W McDonald
R: D Oliver (55)
12/1
3g Haradasun x Royal Emerger (Flying Spur )
7
6.1
Steep (3)
30/1
T: John Thompson
R: M Zahra (56)
30/1
3g Shamardal x Gradual (Strategic )
8
6.5
30/1
T: M, W and J Hawkes
R: C W Brown (55)
30/1
9
7.5
13/2
T: J B Cummings
R: J Bowman (55)
13/2
3c God's Own x Moon Cha Cha (Marscay )
10
8.3
15/4F
T: A J Cummings
R: V Duric (55)
15/4F
3c Magnus x Zergo (Zabeel )
11
8.8
9/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (57.5)
9/1
3g Artie Schiller x Southern Rose (Unbridled's Song )
Race 3 - Norman Robinson Stakes (2000m) Gr3
Class: Open Track: Dead Time: 2:03.82 (36.32)
Prizemoney: $150,000
1
5/1
T: Peter Gelagotis
R: G Boss (56)
5/1
3c Fastnet Rock x Snow Hero (True Hero )
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
11/2
T: David Payne
R: C W Brown (56)
11/2
3
0.3
15/2
T: R W Smerdon
R: Nicholas Hall (56)
15/2
3g Fastnet Rock x Silken Song (Unbridled's Song )
4
0.8
40/1
T: R E Laing
R: D Dunn (56)
40/1
3c Testa Rossa x Cocodiva (Carnegie )
5
2.1
2/1F
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (58)
2/1F
3g Haradasun x Tarlaquena (Don Eduardo )
6
3.9
25/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: J Bowman (56)
25/1
3g Encosta De Lago x Astrodame (Flying Spur )
7
6.9
13/4
T: Tony McEvoy
R: Craig Williams (57)
13/4
3c Commands x Finko (Caerleon )
8
10.2
25/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56)
25/1
3c Starcraft x My Only Hope (Redoute's Choice )
Race 4 - N.Z. B'stock Ethereal Stakes (2000m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 2:04.98 (36.45)
Prizemoney: $120,000
1
Alzora (8)
20/1
T: D A Hayes
R: Nicholas Hall (55)
20/1
Winning siblings: Octagonal Canyon, Spookwood, Strathspey,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
5/1
T: M C Kent
R: Craig Williams (55)
5/1
3f Danehill Dancer x Distinctly (Sadler's Wells )
3
0.5
8/1
T: John Thompson
R: M Zahra (55)
8/1
3f Casino Prince x Jet Past (Jet Master )
4
3.1
30/1
T: A J Cummings
R: V Duric (55)
30/1
3f Fastnet Rock x Isolda (Sir Tristram )
5
4.4
30/1
T: P G Carey
R: R McLeod (55)
30/1
3f Zabeel x Kisumu (Carnegie )
6
4.9
Cameo (3)
7/4F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (55)
7/4F
7
6.2
25/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (55)
25/1
3f Red Dazzler x Madam Curie (Bletchingly )
8
6.5
Kate (7)
10/1
T: W P Hillis
R: G Boss (55)
10/1
3f St Reims x Dutowin (Danasinga )
9
6.7
16/1
T: M P Hyland
R: M J Walker (55)
16/1
3f Al Maher x Madam's Way (Star Way )
10
8.2
16/1
T: M D Moroney
R: C W Brown (55)
16/1
3f Al Maher x Zecchino (Fairy King )
11
8.6
25/1
T: D T O'Brien
R: J Winks (55)
25/1
3f Keeper x Grove Nymph (Grosvenor )
12
12.4
50/1
T: M G Price
R: C Newitt (55)
50/1
3f Lonhro x Doduo (Danehill )
13
15.4
15/1
T: P G Moody
R: L Nolen (55)
15/1
3f Stratum x Regal Tess (Bluebird )
14
17.9
20/1
T: Andrew Noblet
R: B Melham (55)
20/1
3f Testa Rossa x Ms Guacamolee (El Corredor )
Race 5 - Sportingbet Moonga Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Dead Time: 1:23.71 (35.12)
Prizemoney: $150,000
1
16/1
T: L F Birchley
R: Craig Williams (54)
16/1
5m Choisir x Celestia (Royal Academy )
This nick: 46 runners; 33 winners; 3 SW. Details
2
0.3
10/9F
T: P G Moody
R: L Nolen (56.5)
10/9F
3
0.8
14/1
T: Mark De Montfort
R: Ms L Wray (56)
14/1
8g King Cugat x She's Sweet (Danzero )
4
1.5
100/1
T: Norman Waymouth
R: S R King (56)
100/1
4h Snippetson x The Girlfriend (Spinning World )
5
2.0
9/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56)
9/1
8g Danzero x Have Love (Canny Lad )
6
2.1
Galah (4)
5/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (57.5)
5/1
4h Redoute's Choice x Rinky Dink (Distorted Humor )
7
2.5
Tagus (2)
16/1
T: John Thompson
R: M Zahra (57.5)
16/1
8g Encosta De Lago x Lady Capel (Last Tycoon )
8
3.5
20/1
T: John Thompson
R: C Reith (56)
20/1
5g Redoute's Choice x Real Pzazz (Green Desert )
9
3.6
40/1
T: A J Cummings
R: V Duric (57.5)
40/1
4g Savabeel x Ambitious (Last Tycoon )
10
5.1
8/1
T: R A James
R: C W Brown (55.5)
8/1
11
7.9
40/1
T: M A Kavanagh
R: M Rodd (56)
40/1
7g Daggers Drawn x Kirkebi (Vyner's Orb )
Race 6 - Perri Cutten Caulfield Sprint (1100m) Gr2
Class: Open Track: Good Time: 1:03.16 (34.08)
Prizemoney: $220,000
1
5/2F
T: C Karakatsanis
R: B Avdulla (54.5)
5/2F
4g Written Tycoon x Betula Belle (Celtic Swing )
Winning siblings: Pawnee Pass, Red Polly,
This nick: 3 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
2.0
Canali (4)
9/1
T: S V Brown
R: L Currie (55)
9/1
6g Exceed And Excel x Angora (Barathea )
3
2.4
25/1
T: B J Dais
R: D Dunn (53.5)
25/1
6h Hussonet x Email Me (Danehill )
4
2.5
Altar (9)
4/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (53.5)
4/1
4m Commands x Hosannah (Octagonal )
5
3.8
15/1
T: P G Moody
R: B Melham (55)
15/1
5m Exceed And Excel x Razor Blade (Blazing Sword )
6
3.9
12/1
T: Jason Warren
R: C Newitt (54.5)
12/1
6g Rubiton x Early Bird (Karaman )
7
4.4
9/1
T: P G Moody
R: L Nolen (58.5)
9/1
7m Oamaru Force x Samsara Lady (Nassipour )
8
4.7
6/1
T: P Morgan and C Widdison
R: G Boss (57.5)
6/1
9
4.9
12/1
T: A J Vasil
R: Craig Williams (58)
12/1
9g Catbird x Mrs. Squillionaire (Last Tycoon )
10
7.7
100/1
T: C J Davies
R: Nicholas Hall (54)
100/1
10g Gallo Di Ferro x Stanza Grey (Mentat Duke )
11
7.8
20/1
T: John Thompson
R: C Reith (53.5)
20/1
6g Redoute's Choice x Lady Capel (Last Tycoon )
Race 7 - David Jones Cup (2000m) Gr3
Class: Open Track: Good Time: 2:04.26 (35.39)
Prizemoney: $150,000
1
13/8F
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (54.5)
13/8F
5g Galileo x Tiffin (Grand Lodge )
Winning siblings: Singular Sensation, Tiffinco,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Bagman (2)
6/1
T: Sam Kavanagh
R: B Rawiller (58)
6/1
3
0.8
12/1
T: D A Hayes
R: Nicholas Hall (57)
12/1
6g Danzero x Extra Bubbly (Bellotto )
4
1.4
7/1
T: D T O'Brien
R: B Melham (59)
7/1
5
1.8
20/1
T: P G Carey
R: P Mertens (54)
20/1
6
3.1
7/1
T: John Thompson
R: C Reith (54.5)
7/1
5g Redoute's Choice x Bramble Rose (Shinko King )
7
4.6
Pacino (11)
40/1
T: C W McDonald
R: D Oliver (54.5)
40/1
9g Bianconi x Yarra Dreaming (Nassipour )
8
7.9
8/1
T: L J Corstens
R: C Newitt (54)
8/1
9
11.9
15/1
T: M G Price
R: M J Walker (54)
15/1
Race 8 - BMW Caulfield Cup (2400m) Gr1
Class: Open Track: Good Time: 2:28.82 (36.35)
Prizemoney: $2,500,000
1
12/1
T: Mikel Delzangles
R: Craig Williams (58)
12/1
7h Nicobar x La Marlia (Kaldounevees )
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
Alcopop (15)
15/1
T: Jake Stephens
R: D Tourneur (52.5)
15/1
8g Jeune x Iota Of Luck (Blevic )
3
0.8
10/1
T: P G Moody
R: L Nolen (53)
10/1
5m Zabeel x I'm In Heaven (Volksraad )
4
1.5
20/1
T: A De Royer-Dupre
R: G Mosse (58)
20/1
8h Dynaformer x America (Arazi )
5
1.6
15/2
T: L M Cumani
R: C W Brown (53.5)
15/2
5h Galileo x Play Misty For Me (Danehill Dancer )
6
2.9
25/1
T: L J Corstens
R: C Newitt (52)
25/1
4h Zabeel x Kisumu (Carnegie )
7
3.1
25/1
T: Lee and Shannon Hope
R: B Melham (52)
25/1
5g Johar x Royal Show (Deputy Governor )
8
4.4
14/1
T: P G Moody
R: G Boss (53)
14/1
5h Doyen x Occhi Di Giada (Shantou )
9
4.7
50/1
T: J D Sadler
R: J Mott (55.5)
50/1
8h Theatrical x Rum Charger (Spectrum )
10
4.8
60/1
T: J B Cummings
R: Nicholas Hall (54)
60/1
7g Lomitas x Scota (Marju )
11
5.3
20/1
T: G M Begg
R: B Avdulla (53)
20/1
5m Dubawi x Secret Illusion (Secret Savings )
12
5.8
Niwot (11)
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (53.5)
20/1
8g Galileo x Too Darn Hot (Noble Bijou )
13
6.6
20/1
T: M Botti
R: Colm O'Donoghue (55.5)
20/1
14
7.4
Moudre (16)
60/1
T: C Maher
R: K McEvoy (52.5)
60/1
7g Blevic x Tolkaami (Raami )
15
8.9
7/2F
T: Ms G Waterhouse
R: J A Cassidy (53.5)
7/2F
5g Refuse To Bend x Sandrella (Darshaan )
16
9.1
Sabrage (19)
150/1
T: M D Moroney
R: Ms C Lindop (51)
150/1
17
9.6
6/1
T: M A Kavanagh
R: M Rodd (55)
6/1
7g Medecis x New York (Danzero )
18
17.6
16/1
T: P G Moody
R: V Duric (55)
16/1
8h Daylami x Far Hope (Barathea )
Race 9 - Yellowglen Tristarc Stakes (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good Time: 1:24.76 (34.61)
Prizemoney: $220,000
1
9/1
T: G H Walter
R: J Bowman (58)
9/1
4m Stratum x Pensiamo (Sovereign Red )
Winning siblings: Gypsy Magic, Social Cat,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
14/1
T: John Thompson
R: C Reith (58)
14/1
4m Dehere x Tangerine Dream (Sadler's Wells )
3
1.5
4/1
T: C J Waller
R: C W Brown (57)
4/1
5m Dane Shadow x Kisma (Snippets )
4
1.7
9/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (56.5)
9/1
4m Dehere x Sam's Belle (Spinning World )
5
1.9
13/2
T: C W Little
R: Craig Williams (56)
13/2
4m Dansili x Mizzle (Rahy )
6
2.7
2/1F
T: R W Smerdon
R: Nicholas Hall (58)
2/1F
4m Fastnet Rock x Sumehra (Stravinsky )
7
4.5
15/1
T: G H Walter
R: J Mott (56.5)
15/1
4m Commands x Disguise (Grand Lodge )
8
4.7
25/1
T: John Thompson
R: M Zahra (55)
25/1
6m Reset x Gypsy Girl (Lion Hunter )
9
5.5
50/1
T: Peter Snowden
R: J Winks (56)
50/1
6m Octagonal x Shadea (Straight Strike )
10
5.6
150/1
T: M G Price
R: C Newitt (56.5)
150/1
11
6.4
16/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56.5)
16/1
5m Lonhro x La Melba (Grand Lodge )
12
6.5
20/1
T: J T Gunning
R: V Duric (56.5)
20/1
13
7.0
Rahveel (14)
100/1
T: L J Corstens
R: D Oliver (55)
100/1
4m Zabeel x Sarah Vee (End Sweep )
Race 10 - Carlton Draught Alinghi Stakes (1100m) LR
Class: Open Track: Good Time: 1:03.88 (34.60)
Prizemoney: $120,000
1
9/2
T: G A Ryan
R: B Avdulla (57)
9/2
5m General Nediym x Miss Jakeo (Unbridled's Song )
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/2
T: M C Kent
R: L Nolen (58)
15/2
3
1.3
25/1
T: Anthony Freedman
R: J Bowman (56)
25/1
4
2.2
30/1
T: R D Griffiths
R: D Oliver (56)
30/1
5
3.0
15/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: M Rodd (56)
15/1
3f Elusive Quality x Borobodur (Strategic )
6
3.2
12/1
T: R F Cameron
R: J Mott (56)
12/1
6m Reset x Star Of Pyrmont (Luskin Star )
7
3.5
20/1
T: L J Corstens
R: Nicholas Hall (56)
20/1
4m Hussonet x Aristocracy (Danehill )
8
3.7
11/1
T: J F Moloney
R: Craig Williams (56)
11/1
9
4.5
30/1
T: John Thompson
R: M Zahra (56)
30/1
5m Street Cry x Denia (Thunder Gulch )
10
7.8
60/1
T: C W McDonald
R: J A Cassidy (56)
60/1
4m Kempinsky x For The Lady (Canny Lad )
11
8.2
12/1
T: M G Price
R: C Newitt (56)
12/1
4m Choisir x Tierani (Tierce )
12
11.5
3/1F
T: J D Sadler
R: G Boss (57)
3/1F