Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, October 12

Race 1 - Inglis Debutant Stakes (1000m) LR
Class: Open Track: Dead(4) Time: 0:59.15 (35.37)
Prizemoney: $120,000
1
16/1
T: D A Hayes
R: N Rawiller (57)
16/1
2c Hussonet x Moonlight Music (Redoute's Choice )
2
0.5
6/1
T: A J Cummings
R: D Oliver (57)
6/1
2c Casino Prince x Hearts Of Gold (Made Of Gold )
3
1.5
5/2F
T: Tony McEvoy
R: D Dunn (55)
5/2F
2f Denman x Pachanga (Redoute's Choice )
4
3.3
4/1
T: J F Moloney
R: B Prebble (57)
4/1
2c Kaphero x Stings (Fusaichi Pegasus )
5
3.4
20/1
T: M G Price
R: J Bowman (57)
20/1
2c Charge Forward x Opportunity (Redoute's Choice )
6
5.2
12/1
T: R D Griffiths
R: C Newitt (55)
12/1
7
5.6
15/1
T: M G Price
R: G Boss (57)
15/1
2c Street Cry x Miss Rangoon (Giant's Causeway )
8
7.4
40/1
T: Sam Pritchard-Gordon
R: Chris Symons (57)
40/1
9
12.4
9/1
T: M G Price
R: M J Walker (55)
9/1
2f Testa Rossa x Gaelic Princess (King Of Kings )
10
13.2
10/1
T: M W Laurie
R: B Melham (57)
10/1
11
16.2
16/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (57)
16/1
2c Reaan x Otravez (Redoute's Choice )
Race 2 - Thoroughbred Club Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:11.18 (35.64)
Prizemoney: $150,000
1
13/4F
T: L F Birchley
R: D J Browne (57)
13/4F
3f Sequalo x Linyanti (Thunder Gulch )
Winning siblings: Jakuta, Star Dragon,
2
3.0
5/1
T: R W Smerdon
R: B Melham (56)
5/1
3f Fastnet Rock x Quack (Magic Ring )
3
3.2
8/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (56)
8/1
3f Shamardal x Taameer (General Nediym )
4
3.3
7/2
T: Ms G Waterhouse
R: D Oliver (55)
7/2
3f Northern Meteor x Crevette (Danehill )
5
3.4
5/1
T: M C Kent
R: G Boss (56)
5/1
3f Husson x Western Empress (Western Symphony )
6
4.7
100/1
T: L J Corstens
R: D Dunn (55)
100/1
3f Fastnet Rock x Judged (High Yield )
7
6.7
15/1
T: R F Cameron
R: M Rodd (55)
15/1
3f Street Sense x Authoress (Fuji Kiseki )
8
7.5
16/1
T: C E Conners
R: J B McDonald (55)
16/1
3f Exceed And Excel x River Dove (Hurricane Sky )
9
8.5
80/1
T: C W McDonald
R: M Zahra (55)
80/1
3f Dane Shadow x Lady Katina (Giant's Causeway )
10
10.8
Mineko (6)
9/1
T: G A Ryan
R: J Bowman (55)
9/1
3f Fastnet Rock x Geisha (Fusaichi Pegasus )
Race 3 - Catanach's Blue Sapphire (1200m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:11.03 (35.52)
Prizemoney: $250,000
1
7/1
T: M G Price
R: D Oliver (57)
7/1
Winning siblings: Beasty Boy, Tale Of The Sea,
2
0.8
7/2F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (57)
7/2F
3c Exceed And Excel x Preserve (Canny Lad )
3
0.5
12/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (57)
12/1
3c Lonhro x Siwa (Green Desert )
4
1.4
12/1
T: J C Coyle
R: B Prebble (57)
12/1
3c Stratum x Rosmarino (Langfuhr )
4
1.4
9/2
T: S A Dwyer
R: M Rodd (55)
9/2
6
2.7
Iconic (1)
9/2
T: Tony McEvoy
R: N Rawiller (57)
9/2
3g Bel Esprit x Danavia (Danehill )
7
3.1
4/1
T: D J Clarken
R: Ms L Stojakovic (55)
4/1
3f Not A Single Doubt x Dazzling Gazelle (More Than Ready )
8
4.4
66/1
T: R W Smerdon
R: B Melham (55)
66/1
3f Husson x Danehill Smile (Danehill Dancer )
9
6.2
Pinova (9)
30/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (55)
30/1
3f Fastnet Rock x Golden Delicious (Made Of Gold )
Race 4 - Schweppes Schillaci Stakes (1000m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:57.67 (34.24)
Prizemoney: $220,000
1
3/1
T: Ms N Burke
R: D Oliver (58.5)
3/1
5g Stratum x Alisa Free (Favorite Trick )
2
0.2
8/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (58.5)
8/1
6g Rock Of Gibraltar x Dancing Pago (Thunder Gulch )
3
2.3
11/8F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (53)
11/8F
4
3.3
10/1
T: Byron D Cozamanis
R: W Egan (58.5)
10/1
5g God's Own x Our Sistine (Peintre Celebre )
5
4.1
Broken (1)
12/1
T: D K Weir
R: B Melham (58.5)
12/1
7g Halo Homewrecker x Induct (Spartacus )
6
4.4
30/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58.5)
30/1
5g Towkay x Black Anna (Centaine )
7
6.2
60/1
T: D Binaisse
R: B Prebble (56.5)
60/1
6m Anabaa x Sea Song (Fasliyev )
8
14.2
10/1
T: L J Corstens
R: G Boss (58.5)
10/1
5h Snitzel x Jubilee Kate (Distinctly North )
Race 5 - Sportingbet Series Final (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:10.36 (35.17)
Prizemoney: $135,000
1
8/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (58)
8/1
Winning siblings: Alverta, Revolte, Seine Net, Ultimate Glory,
3
0.8
Counted (13)
60/1
T: C and C Alderson
R: B Melham (55)
60/1
5m Ishiguru x Capebay (Kaapstad )
4
1.9
16/1
T: Rod Grantley
R: S W Arnold (58)
16/1
6m Dubleo x Maximova (Rory's Jester )
5
2.9
9/4F
T: R W Smerdon
R: M Zahra (58)
9/4F
4m Dubawi x Firemaid (Machiavellian )
6
3.9
10/1
T: R D Griffiths
R: B Prebble (55)
10/1
7
5.4
16/1
T: P G Moody
R: L Nolen (58)
16/1
8
5.6
60/1
T: Mark Riley
R: D W Stackhouse (57)
60/1
5m Testa Rossa x Danoiserie (Danehill )
9
6.9
50/1
T: Ms D Wynne
R: Ms S Wynne (55)
50/1
8m All Chatter x Umaetel (Umatilla )
10
7.1
25/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
25/1
4m Strada x Gladiator Girl (Spartacus )
11
7.4
Hazard (9)
7/1
T: Anthony Freedman
R: G Boss (56)
7/1
4m Flying Spur x Dawn Attack (Fantastic Light )
12
7.5
14/1
T: M C Kent
R: D Dunn (55)
14/1
13
7.6
14/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (57)
14/1
4m Savabeel x Lightning Spur (Flying Spur )
Race 6 - Cathay Pacific Caulfield Stks (2000m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:03.99 (34.33)
Prizemoney: $400,000
1
4/13F
T: M A Kavanagh
R: M Rodd (57)
4/13F
5m Fastnet Rock x Regard (Zabeel )
Winning siblings: Commanding Jewel,
2
4.0
9/1
T: C J Waller
R: C Newitt (59)
9/1
7g Dansili x Prophecy (Warning )
3
1.0
9/2
T: M A Kavanagh
R: G Boss (58)
9/2
4g Fastnet Rock x Queen Mother (Kingmambo )
4
13.0
60/1
T: Robert Hickmott
R: J Bowman (59)
60/1
5h Zamindar x Masilia (Kahyasi )
5
13.8
60/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (59)
60/1
7g Galileo x Demanding (Octagonal )
Race 7 - Bmw Weekend Hussler Stakes (1400m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.99 (35.30)
Prizemoney: $120,000
1
8/1
T: Dan O'Sullivan
R: L Currie (55)
8/1
6g General Nediym x British Lion (Celtic Swing )
Winning siblings: Glorious Choice,
2
0.1
Bello (2)
8/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (59)
8/1
5g Exceed And Excel x Cara Bella (Seeking The Gold )
3
0.3
Floria (6)
5/1
T: P G Moody
R: V Duric (55.5)
5/1
6m Savabeel x Aria (Centaine )
4
0.4
7/4F
T: Paul Beshara
R: D Dunn (54)
7/4F
4g Danerich x Early Wakening (Hennessy )
5
0.8
25/1
T: M W Lewis
R: J Benbow (54)
25/1
8g Street Cry x Bicenette (Bicentenary )
7
3.6
30/1
T: B and S Wilde
R: D Yendall (54)
30/1
6g Bianconi x Sagacity (Carry A Smile )
8
4.0
50/1
T: B and S Wilde
R: C Schofield (54)
50/1
7g Jeune x Inertia (Belong To Me )
9
4.4
20/1
T: J, D and C Meagher
R: Ashley Butler (57)
20/1
6g Danzero x Bluevien (Bluebird )
10
5.4
10/1
T: R D Griffiths
R: B Prebble (57)
10/1
5g Written Tycoon x Winning Team (Danehill Dancer )
Race 8 - Sportingbet Herbert Power Stks (2400m) Gr2
Class: Quality Track: Good(3) Time: 2:29.98 (35.50)
Prizemoney: $220,000
1
5/2F
T: Robert Hickmott
R: J Bowman (59.5)
5/2F
6h Beat Hollow x Eva Luna (Alleged )
2
0.8
10/1
T: P Morgan and C Widdison
R: Damian Lane (53)
10/1
5m Al Maher x Nawadder (Marscay )
3
0.9
15/2
T: W P Mullins
R: K McEvoy (56.5)
15/2
7g Marju x Epistoliere (Alzao )
4
1.3
8/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (53)
8/1
5
2.3
13/4
T: P G Moody
R: L Nolen (54.5)
13/4
5h King's Best x Kasatana (Hernando )
6
4.8
8/1
T: R W Smerdon
R: D Dunn (53)
8/1
7g Singspiel x Orford Ness (Selkirk )
7
7.1
Goldoni (10)
40/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (53)
40/1
5g Dylan Thomas x Lasso (Indian Ridge )
8
7.6
Moudre (5)
14/1
T: C Maher
R: J B McDonald (54.5)
14/1
8g Blevic x Tolkaami (Raami )
9
8.0
Tanby (3)
12/1
T: Robert Hickmott
R: B Prebble (56.5)
12/1
7g Galileo x Dane Belltar (Danewin )
Race 9 - David Jones Nbcf Toorak Hcp (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:36.40 (36.56)
Prizemoney: $400,000
1
5/1F
T: R L Heathcote
R: N Rawiller (58)
5/1F
7g St. Petersburg x Tri Victory (Victory Dance )
2
1.3
11/1
T: Markus Nigge
R: K McEvoy (54.5)
11/1
6g Gold Away x Castilly (Inchinor )
3
1.0
Blackie (15)
20/1
T: J A McLean
R: Damian Lane (54.5)
20/1
4
2.5
8/1
T: Colin Scott
R: J B McDonald (56)
8/1
6g Testa Rossa x Fine Glass (Flying Spur )
5
2.6
25/1
T: M G Price
R: D Yendall (54.5)
25/1
5g Danroad x Lassy Fox (Foxbay )
6
2.7
40/1
T: Sam Pritchard-Gordon
R: Chris Symons (54.5)
40/1
6g Cacique x Posteritas (Lear Fan )
7
3.5
16/1
T: D K Weir
R: B Melham (54.5)
16/1
7g Lord Of Warriors x Floresta (The Jogger )
8
3.7
Linton (1)
13/2
T: J D Sadler
R: J Mott (58)
13/2
7g Galileo x Our Heather (Centaine )
9
3.9
9/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (54.5)
9/1
10
4.9
25/1
T: M A Kavanagh
R: M Rodd (57)
25/1
8g Medecis x New York (Danzero )
11
5.3
Mouro (10)
15/2
T: Tony McEvoy
R: G Boss (54.5)
15/2
5h Grand Slam x Kalpita (Spinning World )
12
5.7
Ferlax (5)
11/1
T: J T Conlan
R: D Oliver (56.5)
11/1
4h Pentire x Legs Akimbo (Marscay )
13
8.0
50/1
T: D R Jolly
R: L Nolen (55)
50/1
7g Al Maher x Deni (St. Covet )
14
9.0
20/1
T: John Thompson
R: M J Walker (54.5)
20/1
6g Commands x Portrait Collector (Sir Tristram )
15
9.1
30/1
T: David Payne
R: C Newitt (54.5)
30/1
8g Thorn Park x Trephina (Last Tycoon )
16
9.9
14/1
T: R W Smerdon
R: D Dunn (57)
14/1
6g Bradbury's Luck x Damah Lady (Mukaddamah )
17
12.2
Yosei (8)
50/1
T: S J Webb
R: J Maskiell (54.5)
50/1
6m Invincible Spirit x Fuji Fairy (Fuji Kiseki )
Race 10 - Beck Caulfield Guineas (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:36.73 (36.20)
Prizemoney: $1,000,000
1
11/4F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56.5)
11/4F
3g Street Cry x Hosiery (Night Shift )
Winning siblings: Elsewhere, Happy Force, Mousseline,
2
0.5
12/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (56.5)
12/1
3g Stratum x Rubicall (Rubiton )
3
2.0
20/1
T: D T O'Brien
R: G Boss (56.5)
20/1
3c Snitzel x Sunset Express (Success Express )
4
4.3
7/1
T: P G Moody
R: L Nolen (56.5)
7/1
5
6.3
El Roca (10)
15/2
T: T L Busuttin
R: C Newitt (56.5)
15/2
3c Fastnet Rock x Rubimill (Rubiton )
6
6.8
5/1
T: A J Vasil
R: D Oliver (56.5)
5/1
3c Haradasun x Potential Princess (Elusive Quality )
7
7.6
16/1
T: G A Ryan
R: M Rodd (56.5)
16/1
3c Myboycharlie x Maritime (Falbrav )
8
8.9
60/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (56.5)
60/1
9
9.4
50/1
T: Ms W Kelly
R: V Duric (56.5)
50/1
3c Hard Spun x Fantagonal (Octagonal )
10
13.4
Cluster (11)
16/1
T: A J Cummings
R: J Bowman (56.5)
16/1
3c Fastnet Rock x Tarcoola Diamond (Last Tycoon )
11
13.8
80/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (56.5)
80/1
3c More Than Ready x Confer (Danehill )
12
16.6
30/1
T: P G Moody
R: B Melham (56.5)
30/1
3c Stratum x Annamarie (Elusive Quality )
13
21.6
Marwood (14)
20/1
T: M D Moroney
R: B Prebble (56.5)
20/1
3g O'Reilly x Pernod (Centaine )
14
21.8
8/1
T: P Stokes
R: D Tourneur (56.5)
8/1
3g Savabeel x Ennerdale (Singspiel )