Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, October 19

Race 1 - Sunrise Cup (1400m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:24.54 (35.97)
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: N A Blackiston
R: M J Walker (57.5)
9/2
3f Thorn Park x Queen Cha Cha (High Chaparral )
2
2.0
16/1
T: C F Hyland
R: B Rawiller (56)
16/1
3f Pins x Bling (O'Reilly )
3
2.0
40/1
T: P T Hyland
R: M Rodd (57)
40/1
3f Sebring x Summer Girlfriend (Forest Camp )
4
4.2
11/1
T: C E Conners
R: D Oliver (60)
11/1
3f Exceed And Excel x River Dove (Hurricane Sky )
5
4.3
4/1
T: M G Price
R: C Newitt (59.5)
4/1
6
5.1
8/1
T: R W Smerdon
R: B Melham (58.5)
8/1
3f Husson x Danehill Smile (Danehill Dancer )
7
5.2
15/1
T: C W McDonald
R: M Zahra (56)
15/1
3f Dane Shadow x Lady Katina (Giant's Causeway )
8
5.4
7/2F
T: D K Weir
R: Nicholas Hall (59.5)
7/2F
9
7.4
16/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (55)
16/1
10
17.4
13/2
T: G Eurell
R: D Dunn (57.5)
13/2
Race 2 - Polytrack Gothic Stakes (1400m) LR
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:24.48 (35.44)
Prizemoney: $120,000
1
2/1F
T: P Stokes
R: D Tourneur (55)
2/1F
3g Elvstroem x Kondari (O'Reilly )
Winning siblings: Buckle Up, Courtza King,
2
2.0
20/1
T: M G Price
R: C Newitt (55)
20/1
3g Sebring x Amouage (Viking Ruler )
3
1.0
30/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (55)
30/1
3g Statue Of Liberty x Our Cache (Belong To Me )
4
4.5
13/2
T: D K Weir
R: Ms Michelle Payne (55)
13/2
5
4.7
11/1
T: D A Hayes
R: Nicholas Hall (55)
11/1
3c Flying Spur x Pretty Penny (Encosta De Lago )
6
5.5
Havana (5)
11/2
T: Paul Messara
R: N Rawiller (55)
11/2
3c Starcraft x Top Cuban (Anabaa )
7
6.5
20/1
T: Peter Snowden
R: S W Arnold (57.5)
20/1
3c Exceed And Excel x Hierogram (Octagonal )
8
7.8
7/2
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (57.5)
7/2
3c Commands x Latona (Fantastic Light )
9
14.8
100/1
T: C W McDonald
R: M Zahra (55)
100/1
3g Mossman x Twist Contest (Danehill Dancer )
10
15.1
20/1
T: P G Moody
R: L Nolen (55)
20/1
3g Choisir x Marsiliana (Marscay )
Race 3 - N.Z. B'stock Ethereal Stakes (2000m) LR
Class: Open Track: Dead(4) Time: 2:04.15 (35.83)
Prizemoney: $120,000
1
9/4F
T: David Vandyke
R: P Robl (55)
9/4F
3f Dubawi x Coablo (Vettori )
2
0.5
6/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: G Boss (55)
6/1
3f Street Cry x Princesa (Danehill )
3
1.3
Refer (12)
25/1
T: C E Conners
R: J Bowman (55)
25/1
3f Fastnet Rock x Silken Song (Unbridled's Song )
4
1.9
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: Nicholas Hall (55)
20/1
3f Stratum x Ettu Blu (Prince Echo )
5
2.0
20/1
T: R W Smerdon
R: M Zahra (55)
20/1
6
3.5
4/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (55)
4/1
7
4.5
Akagera (10)
10/1
T: P G Moody
R: L Nolen (55)
10/1
3f Northern Meteor x River Woman (Desert King )
8
7.8
40/1
T: D Brideoake and D Feek
R: D Dunn (56.5)
40/1
3f Lonhro x Dashing Granada (Keltrice )
9
8.0
25/1
T: P G Moody
R: M J Walker (55)
25/1
3f Hard Spun x Classic Quest (Coronado's Quest )
10
8.8
13/2
T: L J Corstens
R: D Oliver (55)
13/2
3f Sebring x Paris Return (Cozzene )
11
12.8
20/1
T: A J Cummings
R: N Rawiller (55)
20/1
3f Purrealist x Three Cheers (Peintre Celebre )
12
12.9
100/1
T: K M Keys
R: M Rodd (55)
100/1
3f Ready's Image x Nylon (Quest For Fame )
Race 4 - Jacob Pk Norman Robinson Stks (2000m) Gr3
Class: Open Track: Dead(4) Time: 2:02.50 (36.01)
Prizemoney: $150,000
1
5/1
T: R E Laing
R: J Bowman (57)
5/1
3c Rakti x Citrium (Citidancer )
Winning siblings: Lord Edmund, Romanico,
2
0.2
7/2F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56)
7/2F
3
4.0
10/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (56)
10/1
3g Real Saga x Al's Wish (Flying Spur )
4
4.7
20/1
T: D A Hayes
R: S Baster (57)
20/1
5
5.1
7/1
T: K M Keys
R: G Boss (56)
7/1
3g Sebring x Metellus (Naturalism )
6
6.4
13/2
T: M D Moroney
R: D Dunn (56)
13/2
7
7.2
10/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (56)
10/1
3g Encosta De Lago x Lucida (Danehill )
8
8.2
Lascar (12)
30/1
T: J, D and C Meagher
R: D J Browne (56)
30/1
9
8.4
20/1
T: P G Moody
R: L Nolen (56)
20/1
3g Reset x Picholine (Dehere )
10
9.7
8/1
T: Ms G Waterhouse
R: D Oliver (56)
8/1
3g Flying Spur x Ready Magic (More Than Ready )
11
10.5
40/1
T: P G Carey
R: C W Brown (56)
40/1
3g Guillotine x Priorities (Zabeel )
12
16.5
66/1
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (56)
66/1
3g Street Hero x Quiet Name (Danehill )
13
19.0
Orion (7)
12/1
T: M P Baker
R: M Rodd (56)
12/1
3g O'Reilly x Alzira (Bertolini )
Race 5 - Carlton Draught Alinghi Stakes (1100m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:04.26 (35.05)
Prizemoney: $120,000
1
20/1
T: L F Birchley
R: D J Browne (55)
20/1
2
0.8
10/1
T: B O Cox
R: M J Walker (55)
10/1
4m Manner Hill x Imposing Choice (Lake Coniston )
3
1.0
10/1
T: D K Weir
R: B Melham (59)
10/1
4m Lonhro x As Simple As That (Grand Lodge )
4
2.3
9/2
T: D R Jolly
R: Craig Williams (57)
9/2
5m Blevic x Ya Michelle (Success Express )
5
2.4
11/1
T: R W Smerdon
R: Nicholas Hall (57)
11/1
4m Hussonet x Rosa's Spur (Flying Spur )
6
2.9
3/1F
T: G F Wheeler
R: R Wheeler (57)
3/1F
4m Bradbury's Luck x Caniona (Canny Lad )
7
4.2
12/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (55)
12/1
6m Refuse To Bend x Red Royalty (Sovereign Red )
8
5.7
Catered (13)
100/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (55)
100/1
4m Red Ransom x Catechuchu (Catbird )
9
7.0
Anise (10)
13/2
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (55)
13/2
5m General Nediym x Pimpinella (Flying Spur )
10
8.0
25/1
T: R F Cameron
R: J Mott (58)
25/1
4m Dubawi x Royal Conspiracy (Strategic )
11
10.0
12/1
T: M D Moroney
R: N Rawiller (58)
12/1
12
10.4
30/1
T: Ms C Heffernan
R: P Mertens (55)
30/1
5m Danerich x Deadwood Stage (Cavalry )
13
12.4
30/1
T: R D Griffiths
R: D Tourneur (57)
30/1
4m Magnus x Call Me Pretty (Peaks And Valleys )
14
12.5
40/1
T: Darren Symons
R: J Bowman (55)
40/1
4m Falvelon x Chicken Little (Telesto )
15
42.5
60/1
T: M A Kavanagh
R: S Baster (55)
60/1
4m Shamardal x Montana Sunset (More Than Ready )
Race 6 - Sportingbet Moonga Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.88 (35.47)
Prizemoney: $150,000
1
Boban (1)
5/2F
T: C J Waller
R: G Schofield (59.5)
5/2F
4g Bernardini x Kenbelle (Kenmare )
2
0.2
15/2
T: P G Moody
R: L Nolen (56)
15/2
5g Redoute's Choice x Strawberry Girl (Strawberry Road )
3
1.5
Galah (4)
12/1
T: Peter Snowden
R: N Rawiller (58.5)
12/1
5h Redoute's Choice x Rinky Dink (Distorted Humor )
4
2.5
20/1
T: Paul Messara
R: Craig Williams (56.5)
20/1
5
2.7
8/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (58.5)
8/1
8g Lonhro x Quilt (Danehill )
6
2.9
30/1
T: Norman Waymouth
R: Damian Lane (56.5)
30/1
5h Snippetson x The Girlfriend (Spinning World )
7
3.7
11/2
T: G D Kennewell
R: J Bowditch (56.5)
11/2
6g Royal Academy x Belong To Madam (Belong To Me )
8
4.1
14/1
T: R T Leemon
R: B Rawiller (56)
14/1
5g Oratorio x Lady Remlap (Filante )
9
4.3
25/1
T: W J Smart
R: J Bowman (56)
25/1
4g Planchet x London Lass (Celestial Dancer )
10
4.5
40/1
T: C W McDonald
R: G Boss (58.5)
40/1
7g Mossman x Relativity (Geiger Counter )
11
8.8
16/1
T: M A Kavanagh
R: S Baster (57.5)
16/1
12
9.6
13/2
T: G D Hickman
R: P Robl (56)
13/2
Race 7 - Perri Cutten Caulfield Sprint (1100m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:04.70 (34.90)
Prizemoney: $220,000
1
6/1
T: T J Gollan
R: Nicholas Hall (58)
6/1
6h Sequalo x Temple Spirit (Special Dane )
Winning siblings: Temple Of Boom,
2
0.8
11/2
T: R W Smerdon
R: G Boss (53)
11/2
4m Dubawi x Firemaid (Machiavellian )
3
0.9
9/1
T: P G Moody
R: L Nolen (58)
9/1
4
1.0
6/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (57)
6/1
6g Rock Of Gibraltar x Dancing Pago (Thunder Gulch )
5
1.2
6/1
T: D K Weir
R: B Melham (59)
6/1
5m Strategic x Bloodline (Dracula )
6
2.0
Broken (6)
30/1
T: D K Weir
R: Craig Williams (57.5)
30/1
7g Halo Homewrecker x Induct (Spartacus )
7
2.2
3/1F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (53)
3/1F
4h Redoute's Choice x Chiara (Last Tycoon )
8
3.5
Fat Al (2)
50/1
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (58)
50/1
5g Al Maher x Fatoon (Snaadee )
9
6.3
25/1
T: Ricky Maund
R: D Oliver (58)
25/1
6g Brief Truce x General Resolve (General Nediym )
10
7.3
50/1
T: John Thompson
R: P Robl (54)
50/1
11
10.1
12/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (53)
12/1
5g Niello x Swiss Vault (Secret Savings )
Race 8 - David Jones Cup (2000m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:03.11 (34.32)
Prizemoney: $150,000
1
2/1F
T: Ms G Waterhouse
R: G Boss (54)
2/1F
4g Flying Spur x Platonic (Nassipour )
2
2.3
11/2
T: D A Hayes
R: C Schofield (54)
11/2
3
0.5
Garud (10)
9/1
T: M D Moroney
R: Craig Williams (54)
9/1
6g High Chaparral x Global Pearl (Acatenango )
4
3.6
5/1
T: David Payne
R: J B McDonald (58)
5/1
5
4.9
20/1
T: D K Weir
R: B Melham (55.5)
20/1
6h Street Cry x Abalone (Bluebird )
6
7.2
10/1
T: Peter Gelagotis
R: C Newitt (54)
10/1
4h Fastnet Rock x Snow Hero (True Hero )
7
7.3
4/1
T: J C Coyle
R: D Oliver (54)
4/1
5g Excites x Sevillano (Octagonal )
8
7.5
50/1
T: D A Hayes
R: Nicholas Hall (54.5)
50/1
7g Danzero x Extra Bubbly (Bellotto )
9
10.5
150/1
T: Troy Portelli
R: J A Cassidy (54)
150/1
4h Redoute's Choice x Lisheenowen (Semipalatinsk )
10
13.0
50/1
T: P G Carey
R: C W Brown (54)
50/1
5g Helenus x Willow (Woodman )
Race 9 - Yellowglen Tristarc Stakes (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.16 (35.41)
Prizemoney: $220,000
1
3/1F
T: C J Waller
R: N Rawiller (58)
3/1F
6m Dane Shadow x Kisma (Snippets )
2
2.8
30/1
T: Rod Grantley
R: S W Arnold (56.5)
30/1
6m Dubleo x Maximova (Rory's Jester )
3
1.3
40/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (55)
40/1
4m Artie Schiller x Costa Kara (Encosta De Lago )
4
4.3
8/1
T: J A O'Shea
R: G Schofield (57)
8/1
5
4.6
11/1
T: R L Heathcote
R: D J Browne (57)
11/1
6m Bradbury's Luck x Manicured (West By West )
6
4.7
60/1
T: N A Blackiston
R: J Bowman (56)
60/1
4m Savabeel x Lightning Spur (Flying Spur )
7
5.7
Peron (14)
7/2
T: John Thompson
R: J A Cassidy (56)
7/2
4m Husson x Faster Pussycat (Flying Spur )
8
6.7
7/1
T: G M Begg
R: J B McDonald (57)
7/1
4m General Nediym x Diva's Magic (Redoute's Choice )
9
6.9
25/1
T: J T Gunning
R: Craig Williams (56.5)
25/1
10
7.7
12/1
T: P Stokes
R: D Tourneur (56.5)
12/1
4m Royal Academy x Benevolent (Generous )
11
7.9
25/1
T: Caitlin Lavin
R: G Boss (55)
25/1
4m Jet Spur x Emmabee (Bubble Gum Fellow )
12
8.0
100/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (55)
100/1
13
9.0
Mybenz (19)
40/1
T: S J Webb
R: B Melham (55)
40/1
4m Danbird x Mycedes (Encosta De Lago )
14
9.2
20/1
T: G A Ryan
R: D Oliver (57)
20/1
4m Snitzel x Hula Flight (Hula Town )
15
10.2
Xanadu (2)
12/1
T: K S Kelso
R: M T Coleman (58)
12/1
5m Elusive City x Forest Dream (Forest Glow )
Race 10 - Bmw Caulfield Cup (2400m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:29.10 (36.31)
Prizemoney: $2,500,000
1
10/1
T: Robert Hickmott
R: Nicholas Hall (55)
10/1
6g Reset x Dane Belltar (Danewin )
Winning siblings: Fife, Revitalise, Sydney Blue, Tanby, Viking Star,
2
1.3
10/1
T: M Botti
R: Craig Williams (56.5)
10/1
7h Dansili x Generous Diana (Generous )
3
1.4
25/1
T: C E Conners
R: J B McDonald (53)
25/1
4m Dehere x Shirley (Zabeel )
4
1.8
9/1
T: D A Hayes
R: D Oliver (55)
9/1
7h Cape Cross x Kalima (Kahyasi )
5
1.9
6/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (54)
6/1
6
2.3
20/1
T: A G Durrant
R: J Bowman (55.5)
20/1
6g Mosayter x Marlock Miss (Karioi Star )
7
2.4
13/4F
T: C J Waller
R: J A Cassidy (54.5)
13/4F
4g Purrealist x Mollyhawk (Catbird )
8
2.5
7/1
T: R A James
R: G Boss (54.5)
7/1
9
2.7
40/1
T: C J Waller
R: S W Arnold (55)
40/1
6g Refuse To Bend x Orinoco (Darshaan )
10
2.8
25/1
T: C J Waller
R: C Newitt (55)
25/1
6g Clodovil x Justice System (Criminal Type )
11
4.1
50/1
T: C Maher
R: D Dunn (54.5)
50/1
6g Postponed x Cadell (Yachtie )
12
6.4
66/1
T: Dan O'Sullivan
R: M J Walker (53.5)
66/1
7g Tuscanos x Jetfire Lass (Jetball )
13
9.7
40/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56.5)
40/1
5g Helenus x Shona (Spectrum )
14
11.5
40/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (55.5)
40/1
6g Refuse To Bend x Sandrella (Darshaan )
15
12.3
60/1
T: P G Moody
R: L Nolen (58)
60/1
8g Linamix x Mintly Fresh (Rubiano )
16
14.3
30/1
T: P G Moody
R: C W Brown (55)
30/1
6h Galileo x Play Misty For Me (Danehill Dancer )
17
21.3
40/1
T: Anthony Freedman
R: B Avdulla (56)
40/1
5h Dubawi x Wurftaube (Acatenango )
18
28.0
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: K McEvoy (54.5)
16/1
7g Cape Cross x Dora Carrington (Sri Pekan )