Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, May 11

Race 1 - Routley's Hcp (1440m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:28.99 (35.24)
Prizemoney: $80,000
1
20/1
T: R E Laing
R: D Yendall (56.5)
20/1
2c Rakti x Citrium (Citidancer )
Winning siblings: Lord Edmund, Romanico,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/8F
T: D A Hayes
R: C Schofield (59)
13/8F
2c Tale Of The Cat x Lady Gracious (Redoute's Choice )
3
4.3
5/2
T: M A Kavanagh
R: G Boss (58)
5/2
2c Dehere x Lady Diva (Polish Navy )
4
6.5
8/1
T: R G Symons
R: Ms L J Meech (54.5)
8/1
2f Dane Shadow x Chelsea Rose (Hennessy )
5
7.0
7/1
T: J D Sadler
R: Thomas Sadler (57.5)
7/1
2g Elvstroem x Zabelette (Zabeel )
6
11.5
11/1
T: John McArdle
R: S W Arnold (57)
11/1
7
12.0
20/1
T: P G Moody
R: J Benbow (56.5)
20/1
2g Choisir x Milzeel (Zabeel )
8
16.0
200/1
T: Ms M Croston
R: Damien Thornton (54)
200/1
2f Primus x Ahs 'n' Ums (Umatilla )
9
16.8
20/1
T: B Cozamanis
R: W Egan (55.5)
20/1
2f Commands x Talista Belle (Snippets )
Race 2 - Charlie Agius Hcp (1600m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:37.39 (36.65)
Prizemoney: $80,000
1
Imoto (8)
7/4F
T: M G Price
R: C Newitt (54)
7/4F
4m Bianconi x Fuji Fairy (Fuji Kiseki )
Winning siblings: Fu Jak, Fuchu, Fuji Fury, Mizno, Yosei,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
30/1
T: R D Griffiths
R: J Winks (54.5)
30/1
4m Show A Heart x Tahnee (Lake Coniston )
3
1.7
7/2
T: C Maher
R: Ms J Beriman (51)
7/2
4m Savabeel x Soviet Lu (Soviet Star )
4
1.8
6/1
T: Anthony Freedman
R: Thomas Sadler (57)
6/1
4m Nadeem x Dawn Attack (Fantastic Light )
5
1.9
9/2
T: R F Cameron
R: C Schofield (52.5)
9/2
4m Pins x Country Rose (Centaine )
6
5.7
11/1
T: Sean Mott
R: Jack Hill (54)
11/1
6m Kempinsky x Motto's Belle (Bellotto )
7
6.0
12/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
12/1
4m Choisir x Take Manhattan (Marauding )
8
10.0
150/1
T: C Sanders
R: B Knobel (54)
150/1
6m Bel Esprit x Manly Belle (Star Watch )
9
13.5
40/1
T: Saab Hasan
R: Ms L J Meech (54)
40/1
5m Testa Rossa x Razero (Danzero )
Race 3 - Wayne Beauglehole Hcp (1600m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:38.00 (34.72)
Prizemoney: $100,000
1
15/8F
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (58)
15/8F
5g Shamardal x Cosmic Beam (Geiger Counter )
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: D T O'Brien
R: C Newitt (54)
15/4
3
0.3
9/1
T: A J Vasil
R: S W Arnold (59.5)
9/1
5g Mossman x Spire (Danehill )
4
1.8
15/4
T: P G Moody
R: J Duffy (53.5)
15/4
5
3.1
30/1
T: A J Vasil
R: Jack Hill (54.5)
30/1
7g Delago Brom x Fine Glass (Flying Spur )
6
3.3
25/1
T: Patrick Payne
R: Katelyn Mallyon (52)
25/1
7
4.1
5/1
T: J A McLean
R: G Boss (55)
5/1
Race 4 - Arthur Gauci Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:10.97 (36.10)
Prizemoney: $80,000
1
60/1
T: S Fliedner
R: J Noonan (54)
60/1
3g Primus x Silent Spring (Marauding )
Winning siblings: Pandaconi, Silent Man, Silentski,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (52.5)
12/1
3
0.9
13/4F
T: P G Moody
R: J Duffy (57)
13/4F
3g Exceed And Excel x Razor Blade (Blazing Sword )
4
2.9
10/1
T: R W Smerdon
R: Thomas Sadler (53)
10/1
3f Fastnet Rock x Satin Robes (Ne Coupez Pas )
5
3.3
4/1
T: D C Harrison
R: B Knobel (53.5)
4/1
3g Falkirk x Never Cent (Centaine )
6
3.4
11/2
T: M G Price
R: Damien Thornton (57)
11/2
6
3.4
8/1
T: L J Corstens
R: C Newitt (58)
8/1
3g Darci Brahma x Gazebo (Snaadee )
8
5.2
12/1
T: Henry Dwyer
R: D W Stackhouse (54)
12/1
9
5.7
8/1
T: Andrew Noblet
R: G Boss (54)
8/1
3g Excites x Famous Painter (Peintre Celebre )
10
6.1
11/1
T: D L Howard
R: R J Hurdle (55.5)
11/1
3c Written Tycoon x Meridian Belle (Groom Dancer )
Race 5 - Elizabeth S Marshall Hcp (1100m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:04.54 (35.05)
Prizemoney: $80,000
1
15/2
T: D A Hayes
R: C Schofield (57)
15/2
5g Rock Of Gibraltar x Dancing Pago (Thunder Gulch )
This nick: 9 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.4
4/1
T: R D Griffiths
R: Josh Cartwright (55)
4/1
4g Written Tycoon x Winning Team (Danehill Dancer )
3
0.8
7/2F
T: Will Clarken
R: Damien Thornton (52)
7/2F
6g Red Ransom x Tahni Girl (Redoute's Choice )
4
1.6
25/1
T: Luke Oliver
R: L Currie (56.5)
25/1
7g Johannesburg x Aly's Affair (Colonial Affair )
5
2.4
9/1
T: B Cozamanis
R: W Egan (58.5)
9/1
4g God's Own x Our Sistine (Peintre Celebre )
6
2.5
Bolton (10)
50/1
T: S V Brown
R: D Yendall (54.5)
50/1
6g Zabeel x Real Success (Success Express )
7
2.6
50/1
T: K J Fythe
R: Thomas Sadler (54.5)
50/1
9g Made Of Gold x Gaelic Waltz (Celtic Swing )
8
3.4
40/1
T: D A Bourke
R: Ms J Beriman (51)
40/1
9
3.8
10/1
T: Patrick Payne
R: Katelyn Mallyon (53.5)
10/1
5g Dubawi x Oenology (Sound Reason )
10
5.6
10/1
T: L J Corstens
R: J Noonan (57)
10/1
11
7.1
11/1
T: D Binaisse
R: G Boss (58.5)
11/1
12
7.3
5/1
T: P G Moody
R: J Duffy (54.5)
5/1
5m Face Value x Fly Me Home (Flying Spur )
Race 6 - Melinda Rea Hcp (1600m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:37.67 (36.58)
Prizemoney: $80,000
1
4/1
T: Anthony Freedman
R: Thomas Sadler (56.5)
4/1
3f Dubawi x High School (Sadler's Wells )
Winning siblings: Elucidation, Giggleswick, Sparsholt,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.5
7/2F
T: Ms N Burke
R: J Noonan (54)
7/2F
3f Niello x Magda (Anabaa )
3
2.7
5/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (56)
5/1
4
4.5
Tyanna (12)
30/1
T: R D Griffiths
R: Ms L J Meech (54)
30/1
3f Fastnet Rock x Lacey Underall (Desert Sun )
5
5.3
25/1
T: M G Price
R: C Newitt (54)
25/1
3f Bernardini x El Tornedo (El Moxie )
6
7.1
20/1
T: J B Cummings
R: D Yendall (54.5)
20/1
3f God's Own x Cool Gal (Secret Savings )
7
7.3
Maluti (8)
11/2
T: Peter Snowden
R: G Boss (56)
11/2
8
9.3
Hamam (9)
13/2
T: Luke Oliver
R: L Currie (55)
13/2
3f Al Maher x Amwaj (Marscay )
9
10.6
6/1
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (56)
6/1
Race 7 - Peter Street Hcp (89) (2000m)
Class: Restricted 89 Track: Dead(4) Time: 2:05.14 (35.74)
Prizemoney: $80,000
1
5/1
T: Sam Kavanagh
R: G Boss (58.5)
5/1
5g Monsun x Midsummer (Kingmambo )
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
Fulgur (9)
9/10F
T: C J Waller
R: C Newitt (55.5)
9/10F
5h High Chaparral x Selebela (Grand Lodge )
3
1.6
40/1
T: Mark Loft
R: R J Hurdle (55)
40/1
4
1.7
9/1
T: S V Brown
R: Katelyn Mallyon (54.5)
9/1
6g Urgent Request x No Risk (Pompeii Court )
5
2.7
9/2
T: M C Kent
R: Ms J Beriman (51.5)
9/2
5g Danske x Greta's Way (Wallenda )
6
4.2
40/1
T: M D Moroney
R: Thomas Sadler (55.5)
40/1
6g Yamanin Vital x Flight All Nite (Personal Escort )
7
4.4
30/1
T: D K Weir
R: J Duffy (58)
30/1
7g Success Express x Fringe (Night Shift )
8
4.8
60/1
T: S A Dwyer
R: Jack Hill (58.5)
60/1
7g Yamanin Vital x Perceptible (Personal Escort )
9
5.8
20/1
T: Henry Dwyer
R: B Knobel (54)
20/1
8g Singspiel x La Flamina (Selkirk )
10
6.1
20/1
T: P G Moody
R: J Benbow (54.5)
20/1
4m Savabeel x Dower (Pins )
Race 8 - Paul Williamson Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:11.51 (34.28)
Prizemoney: $100,000
1
7/4F
T: A J Vasil
R: Jack Hill (54.5)
7/4F
3f Shamardal x Mystic Elle (Encosta De Lago )
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
5/1
T: M C Kent
R: Ms J Beriman (56.5)
5/1
3
1.5
3/1
T: G A Thornton
R: Damien Thornton (52)
3/1
4m Written Tycoon x Mirage Rouge (West Point )
112018 MM Gold Coast Yearling Sale
$320,000
Vendor: Woodside Park Stud Tylden Vic
Buyer: Dermot Farrington/Ciaron Maher Bloodstock P/L/Highclere Thoroughbreds
4
2.5
14/1
T: P G Carey
R: C Newitt (54)
14/1
4m One Cool Cat x Nella Dane (Danehill )
5
3.3
14/1
T: R F Cameron
R: C Schofield (52.5)
14/1
6
4.6
Aneto (10)
50/1
T: M, W and J Hawkes
R: Dean Holland (54)
50/1
7
4.8
30/1
T: R D Griffiths
R: Katelyn Mallyon (52)
30/1
4m Bel Esprit x Centennial (Centaine )
8
5.6
13/2
T: R S McDonald
R: G Boss (57)
13/2
4m Bel Esprit x Ocran (Picnicker )
9
6.9
25/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
25/1
5m Refuse To Bend x Red Royalty (Sovereign Red )