Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, October 31

Race 1 - Carbine Club Stakes (1600m) Gr3
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:37.84 (35.66)
Prizemoney: $200,000
1
Mahuta (4)
6/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (56)
6/1
3c Flying Spur x Vahine (Zabeel )
Winning siblings: Anlon, Surfer,
This nick: 44 runners; 31 winners; 4 SW. Details
2
0.3
25/1
T: T and K O'Sullivan
R: S W Arnold (56)
25/1
3
0.4
5/2F
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (56)
5/2F
3g Savabeel x Fledgling (Captain Rio )
4
1.2
12/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (56)
12/1
3g Roc De Cambes x Clerihew (Lomitas )
5
3.0
Tivaci (9)
20/1
T: M D Moroney
R: O P Bosson (56)
20/1
3c High Chaparral x Breccia (Fastnet Rock )
6
3.4
15/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (56)
15/1
7
6.7
12/1
T: G W Moore
R: Tommy Berry (58)
12/1
3g Stratum x Apamea (Zafonic )
8
8.5
11/1
T: P T Hyland
R: J B McDonald (56)
11/1
3c Magnus x Beswick (Bel Esprit )
9
9.8
20/1
T: Bryce Heys
R: D Oliver (56)
20/1
3c Savabeel x Bling (O'Reilly )
10
12.6
7/2
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
7/2
Race 2 - Mumm Wakeful Stakes (2000m) Gr2
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:04.78 (36.76)
Prizemoney: $300,000
1
13/4F
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55.5)
13/4F
Winning siblings: Pensato, Pierro, Snow White, Thunder Set,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3.5
14/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: J Bowman (55.5)
14/1
3f Lookin At Lucky x Choice Of Colours (Redoute's Choice )
3
4.0
Muzyka (10)
9/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (55)
9/1
4
4.1
13/2
T: C E Conners
R: J A Cassidy (56)
13/2
3f Big Brown x Zagalia (Zabeel )
5
4.6
40/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (55)
40/1
3f Savabeel x Exilio (O'Reilly )
6
5.0
12/1
T: J D Sadler
R: O P Bosson (55)
12/1
3f Bernardini x Miaow (Storm Cat )
7
5.2
13/4F
T: R W Smerdon
R: D Dunn (57)
13/4F
8
5.3
Ritzy (11)
25/1
T: A J Cummings
R: Tommy Berry (55)
25/1
9
7.3
60/1
T: R E Laing
R: Chris Parnham (56)
60/1
3f Not A Single Doubt x Already (More Than Ready )
10
7.8
100/1
T: Richard Laming
R: S R King (55)
100/1
3f Face Value x Snow Angel (Zabeel )
11
11.8
25/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Craig Williams (55)
25/1
3f Bernardini x Valkyrie Diva (Jade Robbery )
12
12.8
30/1
T: M C Conners
R: D Oliver (55)
30/1
3f Oratorio x Queen Esprit (Bel Esprit )
13
13.6
16/1
T: C J Waller
R: B Shinn (55)
16/1
3f Rothesay x Zalila (Zabeel )
14
16.1
30/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (55)
30/1
3f Fastnet Rock x Bush Honey (Woodman )
15
24.1
40/1
T: S J Richards
R: J Winks (55)
40/1
3f Sebring x Tantalized (Octagonal )
Race 3 - Guvera Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:23.60 (35.71)
Prizemoney: $200,000
1
2/1F
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Oliver (57.5)
2/1F
4g Reset x Test Case (Testa Rossa )
Winning siblings: Final Hearing, High Success, Showcase,
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.2
12/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (54.5)
12/1
3
3.0
Hosting (11)
50/1
T: G Eurell
R: Damian Lane (54)
50/1
6g Host x Kali Smytzer (Zabeel )
4
4.8
7/1
T: J D Sadler
R: O P Bosson (56.5)
7/1
6g Hussonet x Magic Harmony (Danehill Dancer )
5
5.2
14/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
14/1
4h Jeremy x Absolutely Cool (Indian Ridge )
6
5.3
40/1
T: N Mayfield-Smith
R: Ms K O'Hara (59)
40/1
7g Elusive City x Clinique (Dance Floor )
7
5.4
25/1
T: Paul Beshara
R: D Tourneur (54.5)
25/1
6g Danerich x Early Wakening (Hennessy )
8
6.2
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58.5)
16/1
7g Lonhro x Belle Giselle (Redoute's Choice )
9
6.4
Artlee (12)
15/2
T: Todd Willan
R: Mitchell Bell (54)
15/2
5g Excellent Art x Danelee Dancer (Danehill Dancer )
10
7.4
25/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (57)
25/1
5g Myboycharlie x Maritime (Falbrav )
11
7.5
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57)
16/1
12
9.0
16/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (56)
16/1
6g Excites x Red Obsession (Red Ransom )
13
13.3
Sadaqa (16)
100/1
T: M J Cerchi
R: Damien Thornton (54)
100/1
6g Face Value x Jiddah (Euclase )
14
23.3
10/1
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (54)
10/1
Race 4 - Coolmore Stud Stakes (1200m) Gr1
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:09.50 (34.66)
Prizemoney: $500,000
1
20/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56.5)
20/1
3g Choisir x Haiku (Encosta De Lago )
Winning siblings: Aritomo, Exhibition, Honcho, Maddie Lynn,
This nick: 38 runners; 26 winners; 6 SW. Details
2
1.5
12/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (56.5)
12/1
3g Bel Esprit x Moorea (Zabeel )
3
2.3
10/1
T: C J Waller
R: B Shinn (56.5)
10/1
3c Redoute's Choice x Kisma (Snippets )
4
4.3
4/7F
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (56.5)
4/7F
3c Lonhro x Altitude (Danzero )
5
5.3
Mogador (10)
20/1
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (56.5)
20/1
3c Lonhro x Essaouira (Exceed And Excel )
6
5.7
50/1
T: M P Baker
R: O P Bosson (56.5)
50/1
7
6.0
200/1
T: D T O'Brien
R: B Melham (56.5)
200/1
3c Stratum x Jacqueline Rouge (Ne Coupez Pas )
8
7.0
16/1
T: Kurt Goldman
R: D Dunn (56.5)
16/1
3c I Am Invincible x Volkaspray (Volksraad )
9
10.5
25/1
T: M G Price
R: D Oliver (56.5)
25/1
10
12.8
25/1
T: G Portelli
R: B Avdulla (56.5)
25/1
3c Sebring x Soleil Royale (French Deputy )
11
12.9
25/1
T: M J Freedman
R: J Bowman (56.5)
25/1
3c I Am Invincible x Tails Wins (Tale Of The Cat )
12
16.4
150/1
T: T J Hughes Jnr
R: Patrick Moloney (56.5)
150/1
3c Lonhro x Ponton Flyer (Flying Spur )
Race 5 - Lexus Stakes (2500m) Gr3
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:36.89 (36.82)
Prizemoney: $300,000
1
7/2F
T: Ms G Waterhouse
R: D Dunn (56.5)
7/2F
6h Monsun x Quenched (Dansili )
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Zanteca (12)
12/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (54)
12/1
6m Zabeel x Princess Quillo (Zoffany )
3
2.6
6/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55.5)
6/1
6g Hurricane Run x Unquenchable (Kingmambo )
4
2.7
8/1
T: Saeed Bin Suroor
R: B Rawiller (56)
8/1
6g Acclamation x Gold Hush (Seeking The Gold )
5
6.2
14/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
14/1
6g Purrealist x Mollyhawk (Catbird )
6
6.4
40/1
T: James Cummings
R: S Clipperton (54)
40/1
4g High Chaparral x Geeta (Generous )
7
8.2
8/1
T: James Cummings
R: Tommy Berry (54.5)
8/1
4h Medaglia D'Oro x Makarova (Thunder Gulch )
8
8.3
30/1
T: J G Sargent
R: Chris Parnham (54)
30/1
4m Mastercraftsman x Thunderchine (Thunder Gulch )
9
10.6
66/1
T: C Maher
R: L Currie (54)
66/1
6g Six Sense x Mia Mambo (Affirmed )
10
17.6
15/2
T: Ms G Waterhouse
R: J A Cassidy (54)
15/2
4m O'Reilly x Bohemian Blues (Blues Traveller )
11
20.1
30/1
T: P G Carey
R: Patrick Moloney (54)
30/1
7g Helenus x Shona (Spectrum )
12
45.1
Junoob (1)
16/1
T: C J Waller
R: B Shinn (58.5)
16/1
8g Haafhd x Faydah (Bahri )
13
75.1
8/1
T: Robert Hickmott
R: Craig Williams (55.5)
8/1
6g Teofilo x Crystal Ballet (Royal Academy )
Race 6 - Longines Mackinnon Stakes (2000m) Gr1
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:03.56 (35.74)
Prizemoney: $1,000,000
1
7/1
T: Antoine De Watrigant
R: B Melham (59)
7/1
5g Deportivo x Grenoble (Marignan )
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
15/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (57)
15/1
5m Ekraar x Post Romance (Postponed )
3
0.9
8/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (59)
8/1
6h High Chaparral x Serisia (Exit To Nowhere )
4
1.0
20/1
T: Andreas Wohler
R: B Avdulla (59)
20/1
5h Iffraaj x Artisti (Cape Cross )
5
1.8
12/1
T: C Maher
R: L Currie (56)
12/1
4m Reset x Dynastar (Zeditave )
6
1.9
Ecuador (10)
20/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (59)
20/1
7
3.9
30/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (59)
30/1
9g Danzero x Extra Bubbly (Bellotto )
8
5.4
9/2
T: Paul Beshara
R: D Dunn (59)
9/2
9
9.9
15/2
T: Ms G Waterhouse
R: J A Cassidy (59)
15/2
5h Vespone x Porza (Septieme Ciel )
10
10.9
Weary (6)
40/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
40/1
11
12.2
30/1
T: C J Waller
R: B Shinn (59)
30/1
8g Dansili x Fully Invested (Irish River )
12
18.2
4/1F
T: D K Weir
R: Craig Williams (58)
4/1F
13
21.5
9/1
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
9/1
6h Areion x Flamingo Island (Acatenango )
Race 7 - Aami Victoria Derby (2500m) Gr1
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:38.39 (36.39)
Prizemoney: $1,500,000
1
15/8F
T: M G Price
R: C Newitt (55.5)
15/8F
3c Tavistock x Zarzino (Zabeel )
Winning siblings: Bulwark, Chispa De La Vida,
This nick: 75 runners; 51 winners; 7 SW. Details
2
2.0
12/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55.5)
12/1
3
6.5
11/2
T: A G Durrant
R: Joseph Azzopardi (55.5)
11/2
4
6.7
100/1
T: Brent Stanley
R: O P Bosson (55.5)
100/1
3g High Chaparral x La Sangre (Fastnet Rock )
5
11.7
20/1
T: J F Moloney
R: B Avdulla (55.5)
20/1
3g Husson x Sapphire Flash (O'Reilly )
6
12.7
60/1
T: P Stokes
R: Craig Williams (55.5)
60/1
3c Savabeel x Metropolitan (Elusive City )
7
15.7
100/1
T: F Stockdale
R: J A Cassidy (55.5)
100/1
3g Sebring x Miss Lily Rose (Red Ransom )
8
16.5
7/1
T: P T Hyland
R: B Shinn (55.5)
7/1
3c Sebring x Bourgogne (Choisir )
9
16.9
Shards (2)
11/1
T: J A O'Shea
R: J Bowman (55.5)
11/1
10
20.9
50/1
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (55.5)
50/1
3c Testa Rossa x Palace Glow (Palace Music )
11
25.9
8/1
T: S J Webb
R: D Oliver (55.5)
8/1
12
26.3
60/1
T: Shawn Mathrick
R: D Gauci (55.5)
60/1
3c Nicconi x Vintage Rock (Thunder Gulch )
13
28.6
Jadeer (10)
25/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (55.5)
25/1
3c Fastnet Rock x Moon Is Up (Woodman )
14
36.6
20/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: B Melham (55.5)
20/1
3g Redoute's Choice x Bonaichi (Fusaichi Pegasus )
15
39.1
30/1
T: Luke Price
R: S Clipperton (55.5)
30/1
3g Manhattan Rain x Moonsong (Redoute's Choice )
16
99.9
60/1
T: M A Kavanagh
R: Tommy Berry (55.5)
60/1
3c Street Cry x Faint Perfume (Shamardal )
Race 8 - Myer Classic (1600m) Gr1
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:37.75 (35.73)
Prizemoney: $500,000
1
20/1
T: R W Smerdon
R: D Dunn (57)
20/1
5m Street Sense x Berengaria (Commands )
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Fenway (12)
25/1
T: Lee and Shannon Hope
R: J B McDonald (56.5)
25/1
4m High Chaparral x Deedra (Zabeel )
3
1.0
10/1
T: C Maher
R: L Currie (56.5)
10/1
4m Shinko King x Raving (Centaine )
4
1.5
14/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (57)
14/1
5
2.3
Amicus (11)
25/1
T: C J Waller
R: B Shinn (56.5)
25/1
4m Fastnet Rock x Gold Chant (El Moxie )
6
2.6
5/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: S Clipperton (49.5)
5/1
3f Street Cry x Miss Finland (Redoute's Choice )
7
2.7
25/1
T: Luke Oliver
R: Craig Williams (57)
25/1
8
2.9
20/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (57)
20/1
5m Street Cry x Princesa (Danehill )
9
3.7
30/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
30/1
7m Elusive City x Contemplate (Dream Well )
10
4.5
16/1
T: J C Coyle
R: Tommy Berry (56.5)
16/1
4m Charge Forward x Semitone (Dubai Destination )
10
4.5
10/1
T: P G Moody
R: D Oliver (57)
10/1
12
4.7
20/1
T: D K Weir
R: Ms Michelle Payne (57)
20/1
5m Street Sense x Pirouettes (Danehill Dancer )
13
4.8
11/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
11/4F
14
8.1
Vergara (10)
100/1
T: A J Cummings
R: B Melham (57)
100/1
5m Snippetson x Graces Spirit (Flying Spur )
15
13.1
8/1
T: D T O'Brien
R: O P Bosson (57)
8/1
Race 9 - Tab.Com.Au Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:09.34 (33.54)
Prizemoney: $300,000
1
12/1
T: P Stokes
R: D Tourneur (55)
12/1
4g California Dane x Bounce (Woodman )
Winning siblings: My Best Choice, On The Rebound, Report,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
30/1
T: P and P Snowden
R: S W Arnold (58)
30/1
7g Snitzel x Flames Of Paris (Blushing Groom )
3
1.0
13/2
T: P and P Snowden
R: B Shinn (57.5)
13/2
5g Mossman x Volantis (Flying Spur )
4
1.1
4/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
4/1
4g Shamardal x Grace And Power (More Than Ready )
5
1.4
12/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (57.5)
12/1
6g Lonhro x Albaicin (Redoute's Choice )
7
4.2
10/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (54.5)
10/1
5g Churchill Downs x Dark Review (Second Empire )
8
4.3
12/1
T: P G Moody
R: D Dunn (53)
12/1
4m Sebring x Maid For Me (Belong To Me )
9
5.3
12/1
T: T J Gollan
R: D Oliver (56.5)
12/1
7g Testa Rossa x Decipher (Timber Country )
10
5.5
12/1
T: J A O'Shea
R: O P Bosson (56.5)
12/1
11
7.0
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (53)
16/1
4g Fastnet Rock x Volcada (Stravinsky )
12
7.4
40/1
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (59)
40/1
7g Barely A Moment x Europium (Metal Storm )