Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, March 5

Race 1 - Saintly Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.96 (34.52)
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: S J Richards
R: S R King (54)
9/2
3f Sebring x Tantalized (Octagonal )
Winning siblings: Paraphernalia,
2
1.3
13/2
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (54.5)
13/2
3g Testa Rossa x Palace Glow (Palace Music )
3
1.7
5/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (54)
5/1
3f Fastnet Rock x Bush Honey (Woodman )
4
1.8
7/4F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58)
7/4F
5
2.3
20/1
T: R D Griffiths
R: C Newitt (54)
20/1
6
3.3
60/1
T: K M Keys
R: G Boss (54)
60/1
7
3.5
15/2
T: M M Laurie
R: Chris Symons (55)
15/2
3g Dash For Cash x My Fair Lago (Encosta De Lago )
8
4.5
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: B Melham (54)
20/1
9
7.8
9/1
T: Andrew Noblet
R: Patrick Moloney (54)
9/1
3f Big Brown x Famous Painter (Peintre Celebre )
Race 2 - 3aw 693 Festival Of Racing (1000m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.61 (32.68)
Prizemoney: $120,000
1
9/2
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (54)
9/2
2
0.5
8/1
T: P G Moody
R: D Oliver (54)
8/1
2f Fastnet Rock x Response (Charge Forward )
3
1.0
13/2
T: M Ellerton And S Zahra
R: Katelyn Mallyon (54)
13/2
2f Master Of Design x Voltara (More Than Ready )
4
1.1
6/1
T: C Maher
R: Ms Michelle Payne (54)
6/1
2f Not A Single Doubt x Skidoodle (Encosta De Lago )
5
1.2
15/1
T: Ms G Waterhouse
R: B Melham (54)
15/1
2f Redoute's Choice x Augusta Proud (More Than Ready )
6
1.5
Derryn (2)
14/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: D Dunn (56)
14/1
2c Hinchinbrook x Munhro (Lonhro )
7
3.3
66/1
T: S J Webb
R: Patrick Moloney (54)
66/1
2f Pins x Hyades (O'Reilly )
8
3.8
7/2F
T: M Ellerton And S Zahra
R: Damian Lane (56)
7/2F
2f New Approach x Joyeuse (King's Best )
9
4.3
16/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: S Baster (54)
16/1
10
4.6
Dezuri (12)
80/1
T: S J Webb
R: C Newitt (54)
80/1
2f Denman x Delovely (Canny Lad )
11
5.1
16/1
T: Jason Warren
R: Nicholas Hall (55)
16/1
2f Snitzel x Five Star Belle (General Nediym )
12
5.9
100/1
T: Jerome Hunter
R: Chris Symons (56)
100/1
2c Congrats x Bewitchment (Encosta De Lago )
13
7.2
60/1
T: David And Coral Feek
R: L Currie (54)
60/1
2f Snippetson x Betterthanblushing (Encosta De Lago )
14
7.6
30/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (54)
30/1
15
8.1
12/1
T: R W Smerdon
R: Jack Hill (54)
12/1
2f Lope De Vega x Quaffle On (Exceed And Excel )
Race 3 - Mrs Mac's Family Bakery Sprint (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.10 (33.11)
Prizemoney: $100,000
1
7/2
T: Tony McEvoy
R: Nicholas Hall (55)
7/2
4m Gonski x Whodat Cugat (King Cugat )
2
0.2
20/1
T: N A Blackiston
R: L Currie (58.5)
20/1
3
1.5
20/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
20/1
4m Hussonet x Joy Ride (Redoute's Choice )
4
1.6
16/1
T: J E Hickmott
R: S R King (55)
16/1
5
1.8
11/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58.5)
11/1
6
2.0
5/4F
T: Lee And Anthony Freedman
R: B Melham (55)
5/4F
4m Lonhro x Estee (Redoute's Choice )
7
3.3
20/1
T: M C Kent
R: M Zahra (58.5)
20/1
8
3.5
8/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: D Oliver (59.5)
8/1
4m Bel Esprit x Bonded (Danewin )
9
4.3
40/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (58.5)
40/1
6m Nadeem x Danrego (Danzero )
10
5.3
30/1
T: R W Smerdon
R: D Dunn (55)
30/1
5m Rock Of Gibraltar x Sky Cat (Giant's Causeway )
Race 4 - 3aw Roy Higgins Quality (2600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:44.33 (34.56)
Prizemoney: $120,000
1
7/4
T: D K Weir
R: B Rawiller (56.5)
7/4
2
0.3
20/1
T: T And K O'Sullivan
R: L Currie (54)
20/1
4g Savoire Vivre x Gehenna (Ladoni )
3
3.1
12/1
T: C J Waller
R: D Dunn (54)
12/1
7g Excites x I'm A Showoff (Thunder Gulch )
4
4.4
16/1
T: C J Waller
R: C Newitt (54)
16/1
5g Commands x Our Valpolicella (Red Ransom )
5
4.8
Assign (4)
5/4F
T: Robert Hickmott
R: Nicholas Hall (54)
5/4F
5g Montjeu x Belesta (Xaar )
6
5.1
Wales (8)
25/1
T: Richard Laming
R: S R King (54)
25/1
6h Redoute's Choice x Valkyrie Diva (Jade Robbery )
7
6.9
40/1
T: K M Keys
R: G Boss (54.5)
40/1
6g Helike x Carnival Ride (Spinning World )
8
10.7
80/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: B Melham (54)
80/1
4m Husson x Elegant Dane (Danehill )
Race 5 - Tab Rewards Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.74 (33.86)
Prizemoney: $150,000
1
8/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: Damian Lane (57.5)
8/1
5g Red Ransom x Hanover Fist (Flying Spur )
Winning siblings: Lu Bu, Ready To Fight, Sun Spear,
2
0.1
5/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
5/1
5g Primus x She's A Knockout (Kingston Rule )
3
0.3
30/1
T: D K Weir
R: M Zahra (58)
30/1
4
0.5
14/1
T: L And T Corstens
R: B Melham (54.5)
14/1
5g Sebring x Tycoon Milly (Last Tycoon )
5
0.9
16/1
T: L And T Corstens
R: S Baster (54)
16/1
6
1.2
Leebaz (1)
9/2
T: M, W And J Hawkes
R: D Dunn (58.5)
9/2
6g Zabeel x Polish Princess (Polish Precedent )
7
1.4
11/4F
T: P G Carey
R: M J Dee (54)
11/4F
5g Danbird x Eliza Dream (Desert Sun )
8
1.5
14/1
T: Tony McEvoy
R: D Oliver (56.5)
14/1
9
2.0
40/1
T: J D Sadler
R: G Boss (54)
40/1
7g Savabeel x Tajrebah (Dayjur )
10
2.1
7/1
T: M G Price
R: C Newitt (54)
7/1
6g Host x Mighty Fine (Keltrice )
Race 6 - Ata/Bob Hoysted Hcp (1000m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:56.97 (33.52)
Prizemoney: $120,000
1
7/2F
T: Lee And Anthony Freedman
R: B Melham (54.5)
7/2F
4g Magnus x Tennessee Morn (Bletchingly )
2
1.8
Grane (8)
40/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (54)
40/1
6g Purrealist x Set Point (Be My Guest )
3
2.0
12/1
T: P G Moody
R: Damian Lane (54)
12/1
4
2.2
9/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: Nicholas Hall (55)
9/1
5m Magnus x Zipstream (Distant Music )
5
3.2
16/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (54)
16/1
4g Hard Spun x Rada (Royal Academy )
6
3.4
Bullpit (11)
10/1
T: D T O'Brien
R: J Winks (54)
10/1
7
3.7
7/2
T: R W Smerdon
R: M Zahra (58)
7/2
4m Fastnet Rock x Luminous Eyes (Bachelor Duke )
8
3.8
7/2
T: M, W And J Hawkes
R: D Dunn (54)
7/2
3c Exceed And Excel x River Dove (Hurricane Sky )
9
4.1
Cashed (10)
25/1
T: Ryan Balfour
R: C Newitt (54)
25/1
4g Krupt x Li'l Cashy (Keltrice )
10
5.9
50/1
T: P G Carey
R: Patrick Moloney (54)
50/1
6g General Nediym x Cutting (Snippets )
11
8.4
16/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: S Baster (54)
16/1
4m Stratum x Sprung (Grand Slam )
Race 7 - Australian Guineas (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.28 (35.08)
Prizemoney: $750,000
1
9/1
T: D K Weir
R: M Zahra (56.5)
9/1
3c Teofilo x Palatine Hill (Palace Music )
2
0.1
15/2
T: M G Price
R: C Newitt (56.5)
15/2
3c Tavistock x Zarzino (Zabeel )
3
0.6
Risque (15)
16/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: Damian Lane (54.5)
16/1
3f Darci Brahma x So Explicit (Straight Strike )
4
1.6
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: B Prebble (56.5)
16/1
3c Fastnet Rock x Romantic River (Irish River )
5
2.0
Jameka (13)
12/1
T: C Maher
R: D Oliver (54.5)
12/1
3f Myboycharlie x Mine Game (General Nediym )
6
3.3
40/1
T: C J Waller
R: J Winks (56.5)
40/1
3c Encosta De Lago x Soho Secret (Lucky Owners )
7
3.8
60/1
T: M G Price
R: G Boss (56.5)
60/1
8
4.6
7/4F
T: S R Autridge
R: M Cameron (56.5)
7/4F
3c Pentire x Axiom (Zabeel )
9
5.1
30/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: L Currie (56.5)
30/1
10
5.5
30/1
T: M G Price
R: M J Dee (54.5)
30/1
3f Fastnet Rock x Amory Lane (Galileo )
11
5.8
Snoopy (11)
40/1
T: M, W And J Hawkes
R: D Dunn (56.5)
40/1
3c Lope De Vega x Oomph (Flying Spur )
12
7.3
Tivaci (8)
30/1
T: M D Moroney
R: Nicholas Hall (56.5)
30/1
3c High Chaparral x Breccia (Fastnet Rock )
13
7.7
50/1
T: C Maher
R: Jack Hill (56.5)
50/1
3c Bon Hoffa x Goldsmobile (Promontory Gold )
14
7.9
Mahuta (1)
8/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (56.5)
8/1
3c Flying Spur x Vahine (Zabeel )
15
22.9
8/1
T: D K Weir
R: B Melham (54.5)
8/1
Race 8 - Frances Tressady Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.32 (34.20)
Prizemoney: $150,000
1
Wawail (1)
13/4F
T: D Hayes And T Dabernig
R: D Oliver (57)
13/4F
4m Lonhro x El Daana (Redoute's Choice )
Winning siblings: Atyaaf, Jeewan, Taqaareed,
2
1.0
16/1
T: M Ellerton And S Zahra
R: Katelyn Mallyon (54)
16/1
5m Magnus x Guild (Testa Rossa )
3
1.2
Choose (9)
7/1
T: Lee And Shannon Hope
R: C Newitt (54)
7/1
5m Starcraft x Choices Are (Redoute's Choice )
4
2.5
11/2
T: Luke Oliver
R: Chris Symons (56)
11/2
5
2.7
Abohar (13)
25/1
T: B J McCarthy
R: D W Stackhouse (54)
25/1
4m Magnus x Rubyraja (Devaraja )
6
2.9
20/1
T: R D Griffiths
R: B Melham (54)
20/1
4m Mossman x Beatrice (Grand Lodge )
7
3.1
9/1
T: J W Price
R: M Zahra (56)
9/1
5m Snitzel x Deputy Lil (French Deputy )
8
4.4
20/1
T: Heath Conners
R: Damian Lane (54)
20/1
4m Manhattan Rain x One Dream (Danehill )
9
5.4
9/1
T: Tony McEvoy
R: Nicholas Hall (54)
9/1
4m Redoute's Choice x De Lago Mist (Encosta De Lago )
10
6.2
11/2
T: P G Moody
R: G Boss (55)
11/2
11
6.7
25/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56)
25/1
4m Written Tycoon x Eliza Dream (Desert Sun )
12
7.5
25/1
T: Ms N Burke
R: B Rawiller (56)
25/1
6m Niello x Magda (Anabaa )
Race 9 - Antler Luggage Trophy (Bm90) (1800m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(3) Time: 1:48.33 (36.66)
Prizemoney: $100,000
1
9/1
T: Lee And Anthony Freedman
R: G Boss (54)
9/1
5g Dylan Thomas x Roshanak (Spinning World )
2
2.8
Divan (8)
15/8F
T: Robert Hickmott
R: D Oliver (58)
15/8F
4g Zabeel x Seachange (Cape Cross )
3
4.6
Berisha (11)
12/1
T: R W Smerdon
R: M Zahra (56)
12/1
4g Al Samer x Beheshta (Brief Truce )
4
4.9
100/1
T: P J Roche
R: Chris Symons (54.5)
100/1
6g Danzero x Banishing (Red Ransom )
5
5.0
Falago (7)
12/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
12/1
5g Fastnet Rock x De Lago Lass (Encosta De Lago )
6
5.3
15/4
T: R W Smerdon
R: D Dunn (54.5)
15/4
4g Mastercraftsman x Finishing School (Royal Academy )
7
5.4
Abbasso (10)
30/1
T: C J Waller
R: B Melham (56)
30/1
8
6.4
100/1
T: R E Laing
R: C Newitt (60)
100/1
9
7.2
15/1
T: M Ellerton And S Zahra
R: Damian Lane (54.5)
15/1
6g Pins x Zarvana (Zabeel )
10
8.5
30/1
T: P And P Snowden
R: S Baster (59.5)
30/1
11
9.5
50/1
T: Brett Scott
R: D W Stackhouse (54)
50/1
6g Host x Coronationprincess (Strategic )
12
10.3
50/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
50/1
5g Choisir x Galleta (Zabeel )
13
10.8
12/1
T: Symon Wilde
R: J Winks (54.5)
12/1
14
14.1
Nevis (6)
25/1
T: Robert Hickmott
R: Ms Michelle Payne (59)
25/1
6g Dansili x Moonstone (Dalakhani )
15
21.1
40/1
T: N D Parnham
R: Nicholas Hall (60)
40/1
16
29.1
20/1
T: M, W And J Hawkes
R: B Prebble (56)
20/1