Breednet Results

GOSFORD - Thursday, October 13

Race 1 - XXXX Gold Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.75 (34.44)
Prizemoney: $30,000
1
4/7F
T: A Stapleford
R: J Parr (56.5)
4/7F
3g Starcraft (NZ) x Flowerchild (Redoute's Choice )
Winning siblings: Animate, My Beginner's Luck,
2
3.3
15/4
T: G W Moore
R: Tim Clark (56.5)
15/4
3c Kaphero x Winning Betsy (Redoute's Choice )
3
6.3
5/2
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57)
5/2
4
9.2
20/1
T: Mark Cross
R: J Kehoe (56.5)
20/1
3g Widden Valley x Tortola (West Point )
Race 2 - Gosford Farmers Markets Hcp-C1 (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:58.11 (34.88)
Prizemoney: $30,000
1
7/4
T: G W Moore
R: Tim Clark (58)
7/4
4g Exceed And Excel x Lune Rouge (USA) (Malibu Moon (USA))
Winning siblings: Fearnley, Kit De Luca, Sista Elenore,
2
1.0
10/1
T: Scott Aspery
R: G Buckley (54)
10/1
4m Time Thief x Storyland (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
3
2.0
5/2
T: G D Hickman
R: B Avdulla (54)
5/2
3f Ad Valorem (USA) x Miss Canny (Canny Lad )
4
5.5
60/1
T: G L Andrews
R: Vad Bolozhinskyi (53)
60/1
5m Where's That Tiger (USA) x Crown Agnes (Agnes World (USA))
5
6.4
6/4F
T: Ms K Waugh
R: Tommy Berry (59)
6/4F
5g Dylan Thomas (IRE) x Miss Monashee (Monashee Mountain (USA))
6
8.2
40/1
T: John Bannister
R: Ms M Toms (53)
40/1
5g Killy x Obsessive Angel (Zeditave )
Race 3 - Star 104.5 Live @ The Eg (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:38.03 (36.37)
Prizemoney: $30,000
1
6/1
T: J G Sargent
R: T Angland (59)
6/1
4g Casino Prince x Fine Red (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Bilko, Fine Drop, Miss Beaujolais, Top Drop,
2
0.8
5/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (57.5)
5/4F
4g Pendragon (NZ) x Redoutebelle (Redoute's Choice )
3
2.1
15/2
T: K A Lees
R: Tommy Berry (56)
15/2
4g Savabeel x Classical (NZ) (Stravinsky (USA))
4
2.3
11/4
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (54)
11/4
5
3.2
6/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (54)
6/1
7m Choisir x Centous (Dash For Cash )
6
3.9
20/1
T: Ms K Buchanan
R: P King (54)
20/1
5g Mosayter (USA) x Dydeedoe (King Of Kings (IRE))
7
4.8
30/1
T: A Newing
R: Ms M Weir (51)
30/1
4g Magic Albert x Spurnof (Flying Spur )
Race 4 - Pluim Group Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:10.05 (34.75)
Prizemoney: $30,000
1
Ozark (6)
2/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56.5)
2/1
3c Lonhro x Ouachita (Canny Lad )
2
1.8
6/1
T: D Lane
R: J Parr (57.5)
6/1
4g Krupt x Grail Queen (Lake Coniston (IRE))
3
3.8
9/10F
T: K A Lees
R: Tommy Berry (59)
9/10F
4m Redoute's Choice x Kosi Bay (NZ) (Spinning World (USA))
4
4.9
7/1
T: R H Holloway
R: G Buckley (56)
7/1
5g Keep The Faith x Danish Puss (Tale Of The Cat (USA))
5
5.6
12/1
T: Ms K Gavenlock
R: J R Collett (57.5)
12/1
5m Flying Spur x Ready Magic (More Than Ready (USA))
Race 5 - Tab.Com.Au Metro & Prov Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.03 (35.38)
Prizemoney: $40,000
1
7/4
T: P and P Snowden
R: B Shinn (57)
7/4
4m Redoute's Choice x Park Esteem (IRE) (Singspiel (IRE))
2
0.5
16/1
T: A J Cummings
R: T Angland (57)
16/1
4m Fastnet Rock x River Serenade (Hurricane Sky )
3
1.3
4/6F
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (54.5)
4/6F
3f Commands x Serenissima (Lonhro )
4
3.1
15/2
T: K A Lees
R: Tommy Berry (56.5)
15/2
3g Rip Van Winkle (IRE) x Irlanda (NZ) (O'Reilly (NZ))
5
5.0
20/1
T: J Louizos
R: C G O'Brien (59)
20/1
4g Econsul (NZ) x Royal Fling (Danehill (USA))
6
5.5
80/1
T: Patrick Webster
R: M McGillivray (59)
80/1
4g Tickets x Oh What A Song (Octagonal (NZ))
7
15.3
100/1
T: Mitchell Kearney
R: Mitchell Bell (56.5)
100/1
3g Widden Valley x Fabulash (Tobougg (IRE))
Race 6 - Melbourne Cup @ The Eg (Bm60) (2100m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 2:14.33 (36.39)
Prizemoney: $30,000
1
9/1
T: G McFarlane
R: J Victoire (58)
9/1
6g Domesday x Gold Earrings (Fimiston )
Winning siblings: Husband, Radar Love, Studs,
2
1.3
5/1
T: J T Blanch
R: Vad Bolozhinskyi (54.5)
5/1
7g Red Dazzler x French Frenzy (NZ) (Volksraad (GB))
3
1.7
5/2F
T: P M Perry
R: Tim Clark (60)
5/2F
8g El Maggiore x Golden Show (Made Of Gold (USA))
4
3.5
13/4
T: P R Atkins
R: B Avdulla (57)
13/4
7g Lucky Owners (NZ) x Tegan Sky (Royal Academy (USA))
5
4.2
12/1
T: Tess Wilkes
R: Taylor Marshall (54)
12/1
7g Danerich x Doughnut (Snippets )
6
5.7
80/1
T: Tess Wilkes
R: Ms M Weir (51)
80/1
5g Casino Prince x Bella Coureuse (Beautiful Crown (USA))
7
5.8
16/1
T: J Louizos
R: C G O'Brien (59)
16/1
5m Strada x Sabihah (Snippets )
8
6.0
7/2
T: John Bannister
R: Ms A Threadwell (58)
7/2
9
6.7
16/1
T: Nick Mitchell
R: G Buckley (56.5)
16/1
6m Kheleyf (USA) x Favoured Option (NZ) (Lord Ballina )
Race 7 - Happy 50th Ray Lawson Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.53 (34.98)
Prizemoney: $30,000
1
Nu Wa (5)
7/4
T: A J Cummings
R: T Angland (57)
7/4
4g Conatus x Fuwa (Encosta De Lago )
2
0.8
6/4F
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (59)
6/4F
4m Street Cry (IRE) x Crystal Choir (GB) (Singspiel (IRE))
3
2.6
9/1
T: Ms C Murnane
R: C G O'Brien (58)
9/1
4g Street Cry (IRE) x Only She Can (Marju (IRE))
4
3.2
7/1
T: Ms K Gavenlock
R: Thomas Huet (54.5)
7/1
4m Real Saga x Jade Cherie (Bureaucracy (NZ))
5
5.4
10/1
T: Jamie Thomsen
R: Mitchell Bell (57)
10/1
4g Venice Beach x Viejo (El Moxie (USA))
6
8.1
11/1
T: G W Moore
R: R Hutchings (57)
11/1
4g Stravinsky (USA) x Gardenia (NZ) (Danehill (USA))
7
10.2
No Bo (9)
40/1
T: Ms K Gavenlock
R: G Buckley (54.5)
40/1
4m Big Brown (USA) x Body Beautiful (Flying Spur )
8
13.1
60/1
T: K P Parker
R: P King (54.5)
60/1
3f Skilled x Irreversible (Last Tycoon (IRE))
Race 8 - De Bortoli Wines Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:39.41 (37.06)
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: Mark Newnham
R: Tommy Berry (56.5)
7/2
3g Savabeel x Mill Duckie (NZ) (Magic Ring (IRE))
Winning siblings: High Class,
2
0.1
8/1
T: John Thompson
R: T Angland (56.5)
8/1
3g Domesday x Hotel Du Marc (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
3
1.4
30/1
T: Ms K Gavenlock
R: G Buckley (59)
30/1
4g Big Brown (USA) x O'Perfect One (Danehill (USA))
4
1.6
14/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (56.5)
14/1
3c Fastnet Rock x Gypsy Dancer (NZ) (Dance Floor (USA))
5
1.9
4/1
T: James Cummings
R: K Jennings (59)
4/1
4g Starcraft (NZ) x Aspen Falls (USA) (Hennessy (USA))
6
2.3
13/4
T: W T Prain
R: M McGillivray (59)
13/4
4g Arena x Palace Capers (Archregent (CAN))
7
4.3
Taser (8)
50/1
T: F T Cowell
R: C G O'Brien (59)
50/1
4g Street Sense (USA) x Madam Lush (Danehill Dancer (IRE))
8
5.9
80/1
T: C E Conners
R: Taylor Marshall (54.5)
80/1
3f Beneteau x Growing Market (USA) (Green Dancer (USA))
9
7.6
20/1
T: J G Sargent
R: J R Collett (57)
20/1
4m Thorn Park x Halleys (Redoute's Choice )
10
9.1
3/1F
T: James Cummings
R: G Schofield (59)
3/1F
11
21.4
30/1
T: Ms K Buchanan
R: P King (59)
30/1
12
22.7
40/1
T: Ms J Shapter
R: B El-Issa (59)
40/1
4g Casino Prince x Dyna Myta (Keltrice )