Breednet Results

MOONEE VALLEY - Friday, January 28

Race 1 - 1300whitten.Com.Au Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good Time: 0:58.57 (33.73)
Prizemoney: $80,000
1
6/1
T: B C Hearps
R: C Newitt (54)
6/1
3f Stratum x Edgeton (Racer's Edge )
Winning siblings: Adventurer, Palace Street, Winger,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/7F
T: P G Moody
R: L Nolen (57)
4/7F
3c Magic Albert x Sri Lanka (Sri Pekan )
3
3.8
4/1
T: R D Griffiths
R: J Mallyon (52.5)
4/1
3g Dash For Cash x Miss Draw (Noalcoholic )
4
6.4
5/1
T: D T O'Brien
R: J Maskiell (52.5)
5/1
3f Charge Forward x Gerber (Palace Music )
Race 2 - Ryan & McNulty Sawmilling (68) (1600m)
Class: Restricted 68 Track: Good Time: 1:37.63 (35.37)
Prizemoney: $50,000
1
15/2
T: S B and R Laming
R: D Dunn (58.5)
15/2
3c Face Value x Rapid Dent (Rapid Man )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Shivoo (9)
6/1
T: J A Fraser
R: B Knobel (54)
6/1
3
0.8
8/1
T: G Eurell
R: Chris Symons (59)
8/1
4
2.0
3/1F
T: P G Moody
R: L Nolen (57)
3/1F
3f Testa Rossa x Aunty Hilda (Nassipour )
5
3.0
25/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: D Oliver (59)
25/1
3g Savabeel x Pesce (West Point )
6
3.1
4/1
T: M G Price
R: C Newitt (59)
4/1
3g Benicio x Magical Sunday (Sunday Silence )
7
4.4
7/2
T: D K Weir
R: Craig Williams (58)
7/2
3c Niello x Flying Gigi (Flying Spur )
8
6.4
25/1
T: Shea Eden
R: Ms J Da Rose (57)
25/1
3f Fantastic Light x Dandasila (Danehill Dancer )
9
7.7
Danyme (7)
12/1
T: Stephen Hutchinson
R: G Boss (57)
12/1
3f Singspiel x Capoeira (Nureyev )
Race 3 - Adapt Australia Hcp (82) (3000m)
Class: Restricted 82 Track: Good Time: 3:09.74 (36.56)
Prizemoney: $50,000
1
15/4
T: C and C Alderson
R: G Boss (54)
15/4
5g Montjeu x All Zalute (Zabeel )
Winning siblings: Subordinate, Thorny Chick,
This nick: 6 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
2.0
7/1
T: B K Wakefield
R: D Oliver (54.5)
7/1
3
1.8
14/1
T: S Morrish
R: D Dunn (54)
14/1
4m Statue Of Liberty x Majestic Miss (Kingston Rule )
4
4.6
13/8F
T: Patrick Payne
R: J Noonan (56)
13/8F
4g Jeune x Ashtray (Brigand )
5
4.7
Interaq (10)
60/1
T: N Walsh
R: C Newitt (54)
60/1
6
7.2
9/1
T: M E Templeton
R: D Nikolic (57.5)
9/1
6g Jeune x Most Beautiful (Bluebird )
7
11.5
7/2
T: M C Kent
R: Craig Williams (54)
7/2
5g Pentire x La Chataigne (Khozaam )
8
11.7
40/1
T: Aaron Purcell
R: Nathan Rose (52)
40/1
8g Encosta De Lago x Anglesey (Kings Island )
9
36.7
50/1
T: P Donnelly
R: J R Todd (54)
50/1
6g Filante x Deliciously (Rancho Ruler )
Race 4 - Essendon Mazda 55 Sec. Ht (78) (955m)
Class: Restricted 78 Track: Good Time: 0:55.67 (34.24)
Prizemoney: $55,000
1
8/1
T: Heath Conners
R: L Coffey (56)
8/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/1
T: J T O'Keefe
R: D Oliver (54.5)
9/1
4m Shamardal x Mynzawine (Jetball )
3
1.8
11/2
T: M J Williams
R: J Noonan (56)
11/2
5m Monde Bleu x Squashable (New Regent )
4
3.1
11/2
T: D R Sutton
R: S Baster (54)
11/2
4m General Nediym x Parilly (Jade Robbery )
5
3.2
7/1
T: M D Hinton
R: J R Todd (56)
7/1
6
3.3
9/2
T: R D Griffiths
R: C Newitt (54.5)
9/2
4m Danbird x Drop Anchor (At Talaq )
7
3.8
7/1
T: F Houlahan and B Johnston
R: M J Walker (57)
7/1
4m Bertolini x Dancing Hero (Clay Hero )
8
5.6
30/1
T: A Aquilina
R: J Maskiell (55.5)
30/1
8m High Rolling x Umalara (Umatilla )
9
7.9
4/1F
T: D R Sutton
R: D Dunn (55)
4/1F
5m Secret Savings x Domino Effect (Chief's Crown )
Race 5 - Norman Carlyon Hcp (2040m)
Class: Open Track: Good Time: 2:05.74 (35.71)
Prizemoney: $100,000
1
11/8F
T: R W Smerdon
R: L Nolen (54.5)
11/8F
5m Dubai Destination x Apollo Wonder (Rory's Jester )
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/1
T: Scott Brunton
R: D Dunn (54)
9/1
5m Partners Choice x Scottish Lass (Devon Flyer )
3
1.3
11/4
T: J F Moloney
R: C Newitt (54)
11/4
4
2.9
9/1
T: M C Kent
R: G Boss (58.5)
9/1
5m Monolith x Starnui (Rancher )
5
4.4
Skybee (8)
40/1
T: C G Murray
R: P Mertens (54)
40/1
6
5.2
16/1
T: M C Kent
R: Nicholas Hall (56)
16/1
7m Montjeu x Zatsalady (Zabeel )
7
6.0
6/1
T: D A Hayes
R: S W Arnold (59)
6/1
5m Danewin x Oriental Jewel (Sadler's Wells )
8
6.5
Jetta (9)
10/1
T: C F Hyland
R: D Oliver (54.5)
10/1
Race 6 - Essendon Mazda Australia Stks (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good Time: 1:09.66 (34.13)
Prizemoney: $200,000
1
11/2
T: Rick Worthington
R: J A Cassidy (58.5)
11/2
5g Arena x Alsatia (Marauding )
This nick: 17 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.1
8/1
T: M A Kavanagh
R: M Rodd (58.5)
8/1
4g Fastnet Rock x Suggestive (Al Hareb )
3
0.8
4/7F
T: P G Moody
R: L Nolen (56.5)
4/7F
5m Red Ransom x Tracy's Element (Last Tycoon )
4
3.4
6/1
T: A W Noonan
R: Craig Williams (56.5)
6/1
5m Testa Rossa x Aerate's Pick (Picnicker )
5
4.4
30/1
T: M W Young
R: D Dunn (58.5)
30/1
7g Secret Savings x Lanadee (Snaadee )
6
4.6
40/1
T: E W Nichols
R: C A Robertson (58.5)
40/1
7
4.7
20/1
T: M G Price
R: D Oliver (58.5)
20/1
5g Show A Heart x Academy Of Dreams (Royal Academy )
8
6.5
100/1
T: C F Hyland
R: B Rawiller (58.5)
100/1
6g Commands x Divine Hope (Prego )
9
8.0
Vigor (3)
40/1
T: D T O'Brien
R: G Boss (58.5)
40/1
6g O'Reilly x Rationable (Housebuster )
Race 7 - Sportingbet Hcp (72) (1200m)
Class: Restricted 72 Track: Good Time: 1:10.48 (34.96)
Prizemoney: $50,000
1
4/1
T: M G Price
R: D Oliver (56.5)
4/1
Winning siblings: Danish Spy,
This nick: 9 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.1
40/1
T: C C Parry
R: A McCabe (56)
40/1
7g Rancho Ruler x Dream Till Dawn (Night Shift )
3
1.3
11/1
T: C W Little
R: D Gauci (58)
11/1
4g Bachelor Duke x Blooming (Stravinsky )
4
1.5
Can Do (4)
12/1
T: D K Weir
R: Jacob Rule (55.5)
12/1
5
1.7
20/1
T: Ms L Tolson
R: Katelyn Mallyon (53.5)
20/1
6
1.8
Tube (3)
30/1
T: D J Williams
R: M J Walker (59)
30/1
6g Hemingway x Spouting (Maroof )
7
2.1
10/1
T: R W Smerdon
R: Jack Hill (56.5)
10/1
8
2.2
15/4F
T: D A Hayes
R: S W Arnold (59)
15/4F
4g Jeune x Instant (Prego )
9
3.2
7/1
T: Patrick Payne
R: M Zahra (58.5)
7/1
4h Bel Esprit x Largo (Encosta De Lago )
10
4.5
14/1
T: R T Cleaver
R: Craig Williams (58.5)
14/1
5g Good Journey x Kind (St. Hilarion )
11
5.5
4/1
T: S J Richards
R: S R King (58)
4/1
4g Al Maher x Rockellen (Rancho Ruler )
12
9.0
Aultone (10)
8/1
T: D Binaisse
R: G Boss (56.5)
8/1
4m Canny Lad x The Wrythe (Twig Moss )
Race 8 - Legends After The Last (78) (1600m)
Class: Restricted 78 Track: Good Time: 1:36.52 (35.91)
Prizemoney: $80,000
1
7/1
T: A J Vasil
R: P Mertens (59)
7/1
5g Montjeu x Pan For Glitter (Crafty Prospector )
Winning siblings: Kimberley Boy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Itimio (8)
13/2
T: M D Moroney
R: C Newitt (57.5)
13/2
4g Flying Spur x Evirene (Bigstone )
3
1.1
7/1
T: M D Moroney
R: G Boss (57)
7/1
5g Spartacus x Solanto (Grosvenor )
4
1.3
13/2
T: S A Dwyer
R: M Rodd (58)
13/2
5g Exceed And Excel x Mega Achiever (Defensive Play )
5
3.1
13/2
T: Ms K Durden
R: Jack Hill (54)
13/2
5g Monde Bleu x Intermill (Integra )
6
3.9
7/1
T: R W Smerdon
R: J Maskiell (56)
7/1
6g Danehill Dancer x Flying Celebrity (Success Express )
7
4.2
Zizz (4)
7/2F
T: Patrick Payne
R: J Noonan (56.5)
7/2F
5g Hurricane Sky x Joy's Girl (At Talaq )
8
7.2
6/1
T: S Fliedner
R: Jarrod Fry (55)
6/1
4m Fomalhaut x White Water Bay (River Rough )
9
11.0
40/1
T: M S Hibbs
R: M J Walker (59)
40/1
6g Val Royal x Bridget's Daughter (Best Western )
10
11.5
50/1
T: R J Besanko
R: J Mallyon (52)
50/1
7g Golden Snake x For Survival (Gold Carat )
11
11.9
25/1
T: S Fliedner
R: M Zahra (58)
25/1
6g Arazi x Dolina (Danehill )