Breednet Results

MOONEE VALLEY - Saturday, August 1

Race 1 - United Refrigeration (Bm78) (1000m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 0:59.79 (35.73)
Prizemoney: $80,000
1
2/5F
T: C Maher
R: D Oliver (56)
2/5F
3f Street Boss x Excellent Lady (Exceed And Excel )
Winning siblings: Diala, Dream Master,
2
2.0
30/1
T: D C Harrison
R: P Keane (54)
30/1
3f Dane Shadow x Siphon (Lonhro )
3
4.3
50/1
T: John McArdle
R: Chris Parnham (56)
50/1
3f Savoire Vivre x Grisbi (Perugino )
4
5.3
4/1
T: D T Curran
R: D Yendall (57.5)
4/1
3f Oamaru Force x Curzon Dancer (Danehill Dancer )
5
5.5
50/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: C Schofield (54)
50/1
3f Starspangledbanner x Coco Kerringle (Exceed And Excel )
6
5.7
11/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (52.5)
11/1
3f Denman x Miss Chaski (Gone West )
7
5.8
Haybah (1)
14/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: S Baster (59)
14/1
3f More Than Ready x Sultah (Exceed And Excel )
Race 2 - 1print (Bm78) (1000m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 1:00.71 (36.02)
Prizemoney: $80,000
1
9/2
T: J A O'Shea
R: C Newitt (58.5)
9/2
3g New Approach x Swishes (Danehill )
Winning siblings: Gridelin, Platinum, Spatha, Tizona, Tsitsikamma,
2
0.1
11/1
T: J D Sadler
R: Katelyn Mallyon (54)
11/1
3g Lonhro x Star Rose (Filante )
3
2.1
8/1
T: B A Gentle
R: D Gauci (58)
8/1
3c Reward For Effort x Palace De Lago (Encosta De Lago )
4
2.3
4/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Winks (59)
4/1
5
3.3
7/4F
T: Brent Stanley
R: D Oliver (57)
7/4F
3c Wanted x Princess Pulse (King Of Kings )
6
3.4
16/1
T: D Binaisse
R: B Rawiller (59)
16/1
3g Equiano x Tia Nova (Bianconi )
7
4.2
Bantam (1)
12/1
T: J A O'Shea
R: Jye McNeil (58.5)
12/1
3g Exceed And Excel x Rinky Dink (Distorted Humor )
8
4.4
80/1
T: R E Laing
R: Jake Bayliss (54)
80/1
3c Excellent Art x Burford (Commands )
Race 3 - Melbourne Signage Concepts Hcp (1000m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:00.40 (36.43)
Prizemoney: $90,000
1
9/1
T: Shawn Mathrick
R: B Melham (57.5)
9/1
9g Arazi x Nkwazi (Rory's Jester )
2
0.1
5/1
T: C Maher
R: Katelyn Mallyon (58.5)
5/1
6g Hard Spun x Romalpa (Last Tycoon )
3
0.2
15/8F
T: P G Moody
R: C Schofield (55)
15/8F
5h Choisir x Gold Chant (El Moxie )
4
1.2
30/1
T: R E Laing
R: Ms J Payne (52.5)
30/1
9g Commands x Simply Believe (Kenmare )
5
2.2
20/1
T: S V Brown
R: Jake Bayliss (57)
20/1
8g Street Cry x Dream Lass (Dream Well )
6
3.0
5/1
T: P A Sweeney
R: H Coffey (53)
5/1
5m Bon Hoffa x Nelanjie (Prego )
7
3.2
13/4
T: R R Jolly
R: Jye McNeil (52.5)
13/4
5g Husson Lightning x Rossa Regina (Testa Rossa )
Race 4 - Mitchelton Wines (Bm84) (1600m)
Class: Benchmark 84 Track: Soft(5) Time: 1:40.13 (36.76)
Prizemoney: $80,000
1
6/1
T: D K Weir
R: H Coffey (54.5)
6/1
6m Dylan Thomas x Celtic Bloom (Celtic Swing )
Winning siblings: Eolande, Kalia, Lady Mironton,
2
0.1
6/1
T: P G Moody
R: D Oliver (58.5)
6/1
5m Savabeel x I'm In Heaven (Volksraad )
3
0.3
5/2F
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (57.5)
5/2F
5m Mutawaajid x Ajaweed (Hennessy )
4
1.1
60/1
T: D P Dwyer
R: D Gauci (54)
60/1
8m Ishiguru x Blanche Amelia (Grosvenor )
5
1.4
8/1
T: C W Little
R: Chris Parnham (54)
8/1
6
1.8
20/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
20/1
7m Zabeel x Tina Temple (Diamond Express )
7
3.8
15/1
T: M C Kent
R: Jake Bayliss (55.5)
15/1
7m Spartacus x Hula Rhythm (Rhythm )
8
5.8
9/2
T: L and T Corstens
R: C Newitt (54)
9/2
5m Dane Shadow x Euchre (Final Card )
9
6.8
8/1
T: J P Salanitri
R: Jordan Childs (56)
8/1
7m Bel Esprit x Miss Lardydar (Cossack Warrior )
Race 5 - Jockey Celebration Day Hcp (2040m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:10.32 (36.75)
Prizemoney: $90,000
1
Bagman (1)
7/2F
T: C J Waller
R: D Oliver (60)
7/2F
2
0.8
15/2
T: Ms S Ferchie
R: D Gauci (55.5)
15/2
7g Lord Jim x Kalahanna (Jeune )
3
1.3
5/1
T: C J Waller
R: C Newitt (56)
5/1
7g Dansili x Silver Rain (Rainbow Quest )
4
2.1
9/1
T: R R Jolly
R: M J Walker (55)
9/1
6g Strada x Autobahn (Octagonal )
5
2.3
8/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (54)
8/1
7g Nothing To Lose x Echo Rose (Prince Echo )
6
3.1
8/1
T: D K Weir
R: Chris Parnham (55)
8/1
9g Galileo x Healing Music (Bering )
7
3.6
7/1
T: C J Waller
R: J Winks (55)
7/1
8g Kingmambo x Ouija Board (Cape Cross )
8
4.0
9/1
T: D K Weir
R: H Coffey (53)
9/1
6m Shamardal x Miss Chaski (Gone West )
9
6.8
8/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (52.5)
8/1
9g Honours List x Beach Barbie (Kenny's Best Pal )
10
18.8
150/1
T: C J Davis
R: J Mallyon (54)
150/1
6g Racer's Edge x Fiona (Famous Nick )
Race 6 - Ranvet (Bm90) (1200m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(5) Time: 1:12.46 (36.69)
Prizemoney: $80,000
1
11/4F
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (54)
11/4F
4g West Quest x Fast Ride (Never Quit )
Winning siblings: Szoke, Westwood,
2
1.3
9/1
T: M G Price
R: Thomas Sadler (58)
9/1
6g Host x Mighty Fine (Keltrice )
3
1.5
7/2
T: D Hayes and T Dabernig
R: S Baster (56)
7/2
4m Stratum x Sprung (Grand Slam )
4
2.3
16/1
T: L and T Corstens
R: D Oliver (56.5)
16/1
7g Golan x Paierau Princess (Wallenda )
5
2.5
14/1
T: R D Griffiths
R: Katelyn Mallyon (52.5)
14/1
6
2.7
20/1
T: L and T Corstens
R: C Newitt (54)
20/1
8g Pins x Metoka (Staroka )
7
2.8
9/2
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Jye McNeil (58.5)
9/2
6g Golden Lake x Princess Taylah (Turtle Island )
8
3.1
16/1
T: Patrick Payne
R: Ms J Payne (52)
16/1
6m Snippetson x Maggie Bee (Ladoni )
9
3.3
9/1
T: D K Weir
R: H Coffey (53.5)
9/1
6g Haradasun x Red Royalty (Sovereign Red )
10
7.3
12/1
T: S V Brown
R: Jake Bayliss (56)
12/1
6g Dubleo x Bush Ballad (Alquoz )
11
11.2
40/1
T: R R Jolly
R: Chris Parnham (55)
40/1
9g Tale Of The Cat x Rose A Slew (Slew City Slew )
Race 7 - Jeep Hcp (1600m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:38.61 (37.26)
Prizemoney: $90,000
1
20/1
T: D K Weir
R: Chris Parnham (54)
20/1
Winning siblings: Antah, Egyptian Gold, Talk Of California,
2
0.8
Raposo (11)
5/4F
T: Patrick Payne
R: C Schofield (54)
5/4F
4g Iffraaj x Madam Marju (Marju )
3
3.6
20/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (60)
20/1
9g Street Cry x Our Sophie (Kaapstad )
4
4.4
13/2
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (54)
13/2
5
5.9
40/1
T: D S Archard
R: Ms J Payne (54)
40/1
7g Top Echelon x Annie Success (Success Express )
6
6.4
16/1
T: A H Parker
R: Jye McNeil (54)
16/1
7g One Cool Cat x Egeria (Daylami )
7
7.7
10/1
T: Ms M Cid
R: J Mallyon (54)
10/1
8g Seul Amour x Dee Dee Creek (Danehill Dancer )
8
7.8
15/4
T: J D Sadler
R: C Newitt (54.5)
15/4
6g Fastnet Rock x Indian Dream (Indian Ridge )
9
7.9
25/1
T: D K Weir
R: B Melham (56)
25/1
10
17.9
50/1
T: Archie Alexander
R: J Winks (59.5)
50/1
7g Cape Cross x Sea Picture (Royal Academy )
11
18.1
60/1
T: C J Waller
R: D Oliver (60)
60/1
Race 8 - Sweeney Estate Agents (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 1:13.11 (36.87)
Prizemoney: $50,000
1
Jetello (16)
6/1
T: Brent Stanley
R: C Schofield (54.5)
6/1
5h Niello x Poniard (Lake Coniston )
2
1.0
12/1
T: D Binaisse
R: Jake Bayliss (54)
12/1
5g Magnus x Dark Mask (Fuji Kiseki )
3
1.8
7/1
T: P G Moody
R: G Boss (59)
7/1
4
2.6
6/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Winks (57.5)
6/1
4g More Than Ready x Polar Success (Success Express )
5
2.7
4/1F
T: Lee and Anthony Freedman
R: Thomas Sadler (58)
4/1F
5g Myboycharlie x Gloravega (Honour And Glory )
6
2.8
25/1
T: G Eurell
R: Ms J Payne (54)
25/1
7
3.0
5/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
5/1
6g Written Tycoon x Meridian Belle (Groom Dancer )
8
3.1
9/1
T: M G Phillips
R: B Werner (58.5)
9/1
5g Fastnet Rock x Catreign (Tale Of The Cat )
9
4.6
20/1
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (56.5)
20/1
6m Elusive City x Disco Girl (Marauding )
10
5.4
25/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (57)
25/1
7g Oratorio x Forelsa (Pins )
11
5.9
Morant (4)
40/1
T: D J Williams
R: M Zahra (60)
40/1
12
7.9
10/1
T: S V Brown
R: Jordan Childs (59)
10/1
13
9.4
Wilscot (15)
50/1
T: B O Cox
R: Jye McNeil (54.5)
50/1
6g Dash For Cash x Ascot Vale (Ascot Knight )
14
10.2
100/1
T: B J McKnight
R: H Coffey (58.5)
100/1
8g Al Samer x Tylden Lady (Zabeel )
Race 9 - William Hill (Bm96) (2500m)
Class: Benchmark 96 Track: Soft(5) Time: 2:42.78 (37.50)
Prizemoney: $80,000
1
12/1
T: B I Stanaway
R: B Melham (60)
12/1
8g Good Journey x Sly One (O'Reilly )
Winning siblings: Devious Flight,
2
0.4
9/1
T: R W Smerdon
R: S Baster (54)
9/1
7g Darci Brahma x Southern Sunset (Polish Precedent )
3
1.2
4/1F
T: P G Carey
R: Damian Lane (55.5)
4/1F
5g Nadeem x Karamah (Unfuwain )
4
1.3
9/2
T: C J Waller
R: D Oliver (57.5)
9/2
7g Choisir x Merayaat (Viscount )
5
4.3
7/1
T: R W Smerdon
R: M Zahra (57.5)
7/1
6g Bernardini x Eliza Dane (Danehill )
6
4.4
30/1
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (51)
30/1
6m Al Maher x Zecchino (Fairy King )
7
4.9
11/2
T: C J Waller
R: C Newitt (56)
11/2
8g Ustinov x Knauss (Last Tycoon )
8
8.7
14/1
T: C J Waller
R: Damien Thornton (56.5)
14/1
7g Authorized x Scarlet Empire (Red Ransom )
9
8.8
80/1
T: M J Williams
R: B Rawiller (58.5)
80/1
7g Mizzen Mast x Single Market (Dynaformer )
10
9.6
25/1
T: C P Ryan
R: C Schofield (54)
25/1
8g Keep The Faith x Princess Pushy (Cossack Prince )
11
9.8
11/2
T: D K Weir
R: Chris Parnham (54)
11/2
5g Gallant Guru x Clear As A Bell (Personal Escort )
12
10.1
80/1
T: E V Musgrove
R: Jye McNeil (52.5)
80/1
8g Dynaformer x Barzah (Darshaan )
13
17.1
20/1
T: R K Challis
R: Katelyn Mallyon (53)
20/1
7g Konigstiger x Suisun (Monsun )
14
32.1
100/1
T: R K Challis
R: C Nicoll (54)
100/1
10g Hawk Wing x Plum Fairy (Sadler's Wells )