Breednet Results

OTAKI - Thursday, August 25

Race 1 - Riverstone Cafe Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:27.07
Prizemoney: $7,000
1
5/4
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (55.5)
5/4
7g Align x Millie Munroe (Grosvenor )
Winning siblings: Blonde Bombshell,
2
1.8
4/5
T: G J Haigh
R: J Parkes (56.5)
4/5
5m Darci Brahma x Mejeiro (Bigstone )
3
4.1
3/3
T: Ms K A Little
R: N Teeluck (54.5)
3/3
5m Zed x Miss Akebono (Gold And Ivory )
4
5.9
9/9
T: D F Fuge
R: R M Goldsbury (56.5)
9/9
5g Hula Dann x Allatu (Lord Triad )
5
10.2
1/1F
T: K T Myers
R: R J Myers (56.5)
1/1F
4m Per Incanto x Retrieved (Kessem )
6
13.0
2/2
T: B R Marriott
R: L T Hemi (57.5)
2/2
7g Danroad x Mwaared (Unfuwain )
7
14.0
7/7
T: H W Johnson
R: K A Smith (56.5)
7/7
7m Skagen x Awesome Magic (Mr. Shannon )
8
16.3
8/8
T: A B Bidlake
R: R J Hannam (56.5)
8/8
5m Raise The Flag x Penny Rose (Yamanin Vital )
9
18.3
6/6
T: Angela Greig
R: B R Hutton (57.5)
6/6
6g Perfectly Ready x Niminy-Piminy (Polish Patriot )
Race 2 - Vets On Riverbank Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:19.29
Prizemoney: $7,000
1
Rayas (10)
1/1F
T: P L Shailer
R: L J Allpress (54)
1/1F
3f Rip Van Winkle x Imco Main (Danehill )
2
1.3
3/2
T: A M Clement
R: J Parkes (58.5)
3/2
3
3.1
5/5
T: G D Innes
R: H R Andrew (53.5)
5/5
4m Towkay x Make Up (Take Your Partner )
4
3.5
9/9
T: K Gray
R: Timothy Johnson (53.5)
9/9
5
3.9
4/3
T: P and T Ebbett
R: R M Goldsbury (54.5)
4/3
4m Per Incanto x Proof (Maroof )
6
5.4
2/4
T: Ms K Zimmerman
R: N Teeluck (54.5)
2/4
4m Lucky Unicorn x Russian Opera (Stravinsky )
7
6.2
8/8
T: E Carson
R: R J Hannam (58.5)
8/8
5g Danfive x Sterling Lea (One Pound Sterling )
8
7.0
10/10
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (56.5)
10/10
4m No Excuse Needed x Desert Inn (Desert Sun )
9
11.5
6/6
T: R G Allen
R: B R Hutton (55.5)
6/6
5m Nom Du Jeu x Anz Time (Anziyan )
10
17.8
7/7
T: B D Revell
R: B B Hong (54.5)
7/7
4g Danroad x Quasi Stellar (Catrail )
Race 3 - Gardner Homes (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 1:18.35
Prizemoney: $8,000
1
1/1F
T: I G Wyeth
R: R J Myers (56)
1/1F
4m Per Incanto x Malaya (Towkay )
Winning siblings: Kedah,
2
0.3
3/4
T: Ms L Latta
R: H R Andrew (54.5)
3/4
3
0.4
5/5
T: T L Riddell
R: Timothy Johnson (53)
5/5
7g Align x Very English (Grosvenor )
4
0.8
2/2
T: G T Hennessy
R: Z W Moki (56)
2/2
5
2.1
6/6
T: E Carson
R: N Teeluck (54.5)
6/6
7g Sandtrap x Sterling Lea (One Pound Sterling )
6
2.3
7/7
T: Ms K Grant
R: D L Turner (55.5)
7/7
6g Towkay x Smoke And Fire (Hula Chief )
7
3.1
Farce (1)
4/3
T: P L McKenzie
R: L J Allpress (60)
4/3
5g Brilliance x Maelstrom (Rosenkavalier )
8
3.3
8/8
T: R A Joostens
R: M Tanaka (54)
8/8
5m Brilliance x Oioio (Oregon )
Race 4 - Hunting And Fishing Otaki Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:30.80
Prizemoney: $7,000
1
1/1F
T: F J Auret
R: J Parkes (56.5)
1/1F
4m Street Sense x Cape Princess (Cape Cross )
2
4.0
2/2
T: R G Allen
R: R J Myers (56.5)
2/2
3
9.3
7/7
T: Ms J Vandenberg
R: R M Goldsbury (56.5)
7/7
4
10.1
5/5
T: R J Bergerson
R: Timothy Johnson (53.5)
5/5
4m Handsome Ransom x Jenya (Foxbay )
5
10.3
3/3
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (58.5)
3/3
4g Denman x Come Sunday (Redoute's Choice )
6
17.8
4/4
T: W L Chittick
R: H S Tinsley (58.5)
4/4
4g No Excuse Needed x Nanuk (Danasinga )
7
18.6
6/6
T: G J Haigh
R: C Waddell (52.5)
6/6
8
22.1
8/8
T: B R Lammas
R: R J Hannam (56.5)
8/8
5m Iffraaj x Colourfast (Pentire )
Race 5 - Nzb Ins. Pearl Series (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:48.47
Prizemoney: $12,000
1
6/6
T: P D Pascoe
R: D L Turner (55.5)
6/6
6m Cecconi x Timeout (Postponed )
2
0.4
3/1
T: K T Myers
R: Z W Moki (57)
3/1
5m Lucky Unicorn x Take Three (Al Akbar )
3
0.7
2/3
T: A I Bambry
R: L T Hemi (56.5)
2/3
4m Nom Du Jeu x Sitting On A Hill (City On A Hill )
4
1.2
1/2F
T: G T Hennessy
R: B R Hutton (58)
1/2F
5m Keeper x Seek A Fortune (Kaapstad )
5
2.5
8/8
T: D F Fuge
R: Timothy Johnson (52.5)
8/8
9m Hula Dann x Allatu (Lord Triad )
6
4.5
Sussed (4)
4/4
T: W R Armstrong
R: D G Bradley (59)
4/4
7m Istidaad x Suds (Woodborough )
7
5.3
7/7
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (55)
7/7
8
5.8
5/5
T: T A Preston
R: R J Hannam (57.5)
5/5
7m Any Suggestion x Acuity (Grosvenor )
Race 6 - Darin Balcombe Farewell Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:47.96
Prizemoney: $7,000
1
Finn (1)
1/1F
T: A R Macgregor
R: H S Tinsley (58.5)
1/1F
5g Le Bec Fin x Rosetta Stone (Pat's Victory )
Winning siblings: Lord John,
2
1.0
5/5
T: R J Bergerson
R: R J Myers (56.5)
5/5
4m Mastercraftsman x Gardd (Sheikh Albadou )
3
7.5
3/3
T: Ms J Moss
R: R M Goldsbury (56.5)
3/3
5g Sandtrap x Double Icon (I Conquer )
4
7.8
8/8
T: P D Pascoe
R: D L Turner (56.5)
8/8
4m Mastercraftsman x Ghia (Kaapstad )
5
8.2
4/4
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (58.5)
4/4
5g Red Giant x Sabino Canyon (Danehill )
6
8.3
7/7
T: G D Innes
R: J Parkes (58.5)
7/7
5g Towkay x Seathepost (Postponed )
7
10.3
2/2
T: G C McKay
R: Timothy Johnson (53.5)
2/2
4m Per Incanto x Gizakis (Stark South )
8
20.3
9/10
T: F J Auret
R: M Singh (53.5)
9/10
5m Nom Du Jeu x Striking Asset (Van Nistelrooy )
9
29.6
Jitzu (7)
11/11
T: M K Oulaghan
R: D G Bradley (56.5)
11/11
7m Shinko King x Azward (Kingfisher Mill )
10
32.1
6/6
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (56.5)
6/6
11
50.4
10/9
T: F Stammers
R: L T Hemi (55.5)
10/9
5m Bachelor Duke x Nanset (Bigstone )