Breednet Results

RANDWICK - Saturday, February 27

Race 1 - All Too Hard (Bm82) (2400m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(3) Time: 2:27.56 (37.56)
Prizemoney: $85,000
1
4/1
T: M D Moroney
R: C Reith (54)
4/1
4g Pentire x Breeze Hill (Danehill )
2
0.8
5/1
T: Ms G Waterhouse
R: Thomas Huet (56)
5/1
4g Istidaad x Smashed All Night (Night Shift )
3
4.6
5/2F
T: C J Waller
R: J B McDonald (58)
5/2F
6g Dalakhani x Yummy Mummy (Montjeu )
4
5.0
9/1
T: Bjorn Baker
R: B Avdulla (57.5)
9/1
5g O'Reilly x Thunderchine (Thunder Gulch )
5
5.2
9/1
T: C J Waller
R: T Angland (57.5)
9/1
6
9.1
8/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (58.5)
8/1
5g Le Havre x Serpina (Grand Lodge )
7
28.1
6/1
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
6/1
8
99.9
25/1
T: David Vandyke
R: J R Collett (57.5)
25/1
5g Arch x Zappeuse (Kingmambo )
Race 2 - Pro-Ride Skyline Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.09 (34.36)
Prizemoney: $175,000
1
9/4
T: James Cummings
R: J Bowman (55.5)
9/4
2c Artie Schiller x Elahi (Giant's Causeway )
Winning siblings: Envy Of All, Meteor Storm,
2
0.8
20/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: C Reith (55.5)
20/1
2c Fastnet Rock x Scandinavia (Snippets )
3
3.1
5/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (55.5)
5/1
2c Lonhro x Vimy (Redoute's Choice )
4
3.4
13/8F
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55.5)
13/8F
2c Street Cry x Yavanna (Redoute's Choice )
5
3.8
11/1
T: P And P Snowden
R: B Shinn (55.5)
11/1
2c Smart Missile x Ekali (Torrential )
6
8.6
50/1
T: M, W And J Hawkes
R: Tommy Berry (55.5)
50/1
2g Mossman x Military Blonde (General Nediym )
7
9.3
Vega (8)
12/1
T: Bjorn Baker
R: B Avdulla (55.5)
12/1
2c Lope De Vega x Our Duchess (Flying Spur )
8
14.0
Hayman (5)
20/1
T: L W Curtis
R: S Clipperton (55.5)
20/1
2c Hinchinbrook x Pekalan (Sri Pekan )
Race 3 - Tab Highway Plate (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:34.60 (35.95)
Prizemoney: $40,000
1
10/9F
T: Luke Pepper
R: B Avdulla (57.5)
10/9F
4g Sir Percy x Bankonher (British Banker )
2
3.0
Warken (2)
20/1
T: P A Smith
R: Lester Grace (57)
20/1
6g Zariz x Peak Feeling (Sri Pekan )
3
3.2
11/1
T: John Bateman
R: S Clipperton (57.5)
11/1
5g Dane Shadow x Predestined (King's Best )
4
3.4
13/2
T: Richard Clarke
R: K Jennings (56)
13/2
5g Tale Of The Cat x T H Dancer (Dixieland Band )
5
4.9
30/1
T: P L Wiggins
R: T Angland (57.5)
30/1
6
5.4
11/2
T: T J Robinson
R: Tommy Berry (57.5)
11/2
7
6.4
Chaos (8)
40/1
T: Terry Evans
R: B Shinn (57.5)
40/1
5g Volksraad x Ava (Montjeu )
8
6.9
50/1
T: D S Smith
R: A Adkins (54.5)
50/1
4g Time Thief x Secret Habit (Royal Academy )
9
7.3
Swivet (7)
10/1
T: Ms W Roche
R: J Bowman (57.5)
10/1
5g Excites x Rubitoff (Rubiton )
10
7.6
50/1
T: Craig Bermingham
R: J R Collett (57.5)
50/1
5g Exceed And Excel x Chandelier (Fusaichi Pegasus )
11
8.1
11/1
T: Thomas Lyttle
R: Ms K O'Hara (57)
11/1
4m Oratorio x Colour Therapy (Spectrum )
12
9.8
66/1
T: Ms B Joseph And P A Jones
R: Brodie Loy (54)
66/1
13
12.1
100/1
T: J A Sylvester
R: R Hutchings (56)
100/1
7g King's Best x Lucky Clio (Key Of Luck )
14
15.5
100/1
T: J A Sylvester
R: Thomas Huet (54)
100/1
5m Host x Vitamins (Tierce )
Race 4 - Les Johnson Mem Sweet Embrace (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.52 (34.83)
Prizemoney: $175,000
1
7/2F
T: Ms G Waterhouse
R: Ms K O'Hara (55.5)
7/2F
2f Manhattan Rain x Double Ranga (Exceed And Excel )
2
1.0
7/2F
T: J G Sargent
R: B Avdulla (55.5)
7/2F
2f Encosta De Lago x Sharp (Danzero )
3
2.8
15/1
T: G A Ryan
R: K McEvoy (55.5)
15/1
2f Redoute's Choice x Cat By The Tale (Tale Of The Cat )
4
2.9
13/2
T: K A Lees
R: Tommy Berry (55.5)
13/2
2f Beneteau x Imtops (High Rolling )
5
3.0
14/1
T: Joseph Pride
R: J R Collett (55.5)
14/1
2f Foxwedge x Twelve Pack Shelly (Deputy Storm )
6
3.7
14/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (55.5)
14/1
2f Exceed And Excel x Aforethought (Encosta De Lago )
7
3.9
12/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55.5)
12/1
2f Lonhro x Viennese (Redoute's Choice )
8
4.8
50/1
T: Peter Robl
R: S Clipperton (55.5)
50/1
2f Snitzel x Sweet Ransom (Red Ransom )
9
5.2
4/1
T: James Cummings
R: J Bowman (55.5)
4/1
2f Smart Missile x My Amelia (Redoute's Choice )
10
5.4
40/1
T: S I Singleton
R: C Reith (55.5)
40/1
2f Onemorenomore x Accretion (Cozzene )
11
6.3
30/1
T: John Thompson
R: T Angland (55.5)
30/1
2f Lope De Vega x Saltator (Testa Rossa )
12
6.8
9/1
T: L J Bridge
R: Thomas Huet (55.5)
9/1
2f Choisir x Zenith (Fantastic Light )
Race 5 - Coolmore Surround Stakes (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:21.35 (34.28)
Prizemoney: $175,000
1
5/4F
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (56)
5/4F
3f Lonhro x Portillo (Red Ransom )
Winning siblings: Andermatt, Aspen, La Parva,
3
1.8
7/2
T: D Hayes And T Dabernig
R: K McEvoy (56)
7/2
3f Street Cry x Miss Finland (Redoute's Choice )
4
2.1
Pearls (6)
12/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (56)
12/1
5
2.6
7/1
T: K J Parker
R: J R Collett (56)
7/1
3f Pendragon x Hayaat (Montjeu )
6
3.1
6/1
T: John Thompson
R: T Angland (56)
6/1
3f Monaco Consul x Always Loyal (Bradbury's Luck )
7
6.8
150/1
T: W T Wilkes
R: Tommy Berry (56)
150/1
8
7.6
16/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (56)
16/1
9
7.7
60/1
T: C E Conners
R: B Shinn (56)
60/1
3f Teofilo x Encapsulate (Encosta De Lago )
Race 6 - Guy Walter Stakes (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:20.34 (34.68)
Prizemoney: $175,000
1
9/10F
T: G A Ryan
R: K McEvoy (56)
9/10F
5m Street Cry x Princesa (Danehill )
2
1.0
25/1
T: John Thompson
R: Ms K O'Hara (55)
25/1
5m Bernardini x Wild Iris (Spectrum )
3
1.8
9/2
T: R J Quinton
R: S Clipperton (56)
9/2
4m Redoute's Choice x Miss Marielle (Encosta De Lago )
4
2.3
14/1
T: A J Cummings
R: J B McDonald (54)
14/1
5m Snippetson x Graces Spirit (Flying Spur )
5
2.4
30/1
T: Joseph Pride
R: B Avdulla (55)
30/1
6m Savabeel x Plaza Doree (Saumarez )
6
2.5
25/1
T: J C Coyle
R: J R Collett (55.5)
25/1
4m Charge Forward x Semitone (Dubai Destination )
7
2.9
Tinto (2)
16/1
T: R G Lipp
R: D J Browne (58)
16/1
5m Red Dazzler x Truly Brave (Brave Warrior )
8
3.3
80/1
T: J G Sargent
R: C Reith (54)
80/1
4m Lonhro x Acupuncture (Pins )
9
4.1
Amicus (1)
13/2
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
13/2
4m Fastnet Rock x Gold Chant (El Moxie )
10
6.7
Mahara (6)
12/1
T: P And P Snowden
R: B Shinn (55)
12/1
6m Hussonet x Desina (Desert King )
Race 7 - Precise Air Chipping Norton (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:33.92 (34.22)
Prizemoney: $600,000
1
Winx (11)
4/11F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
4/11F
Winning siblings: El Divino,
2
1.5
14/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: B Shinn (59)
14/1
6g Shamardal x Dibiya (Caerleon )
3
2.5
25/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (59)
25/1
4
4.1
66/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59)
66/1
4h Zabeel x Better Alternative (Flying Spur )
5
4.7
8/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (59)
8/1
5g Authorized x Debonnaire (Anabaa )
6
5.0
60/1
T: Peter Robl
R: D J Browne (59)
60/1
7
5.1
25/1
T: C J Waller
R: T Angland (58.5)
25/1
4h Sea The Stars x Love Me Only (Sadler's Wells )
8
6.1
100/1
T: C J Waller
R: J R Collett (59)
100/1
6g Dansili x Margarula (Doyoun )
9
6.7
50/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (59)
50/1
10
6.9
100/1
T: C J Waller
R: C Reith (59)
100/1
7g Yamanin Vital x Ears Carol (Carolingian )
11
7.1
11/1
T: M P Baker
R: K McEvoy (59)
11/1
12
12.0
80/1
T: J G Sargent
R: B Avdulla (57)
80/1
4m Darci Brahma x Starrystarrynight (Sadler's Wells )
Race 8 - Liverpool City Cup (1300m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:15.08 (34.57)
Prizemoney: $150,000
1
10/1
T: P And P Snowden
R: B Shinn (57)
10/1
5g Myboycharlie x Maritime (Falbrav )
Winning siblings: Cousteau,
2
0.2
20/1
T: Joseph Pride
R: J R Collett (57)
20/1
5h Fastnet Rock x Tzu Hsi (Quest For Fame )
3
0.4
7/2
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
7/2
4h Not A Single Doubt x Euchre (Final Card )
4
1.2
7/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (58.5)
7/1
6g Lonhro x Albaicin (Redoute's Choice )
5
1.3
2/1F
T: P And P Snowden
R: D J Browne (57)
2/1F
4h Written Tycoon x Hotnuff (Spartacus )
6
1.4
6/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (57.5)
6/1
5g Dynaformer x Sometime (Royal Academy )
7
2.4
25/1
T: K A Lees
R: C Reith (59)
25/1
8g Top Echelon x Ikeymo (Canny Lad )
8
2.5
25/1
T: C J Waller
R: T Angland (57)
25/1
4h Jeremy x Absolutely Cool (Indian Ridge )
9
3.0
Weary (12)
20/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57)
20/1
10
4.6
12/1
T: R P Northam
R: R Thompson (59)
12/1
6g Choisir x Lyn's Money (Humam )
11
5.7
20/1
T: N Mayfield-Smith
R: K McEvoy (59)
20/1
7g Elusive City x Clinique (Dance Floor )
12
26.6
30/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (57)
30/1
7g Kahyasi x Mikalia (Kaldoun )
Race 9 - Schweppes (Bm84) (1200m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(3) Time: 1:08.92 (34.53)
Prizemoney: $85,000
1
2/1F
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (58.5)
2/1F
Winning siblings: Durif, Mondeuse, Retsina, Syrah,
2
0.1
6/1
T: C E Conners
R: J Bowman (61)
6/1
6g Haradasun x Crimson Lane (Danehill )
3
0.4
Nancy (11)
11/4
T: P And P Snowden
R: K McEvoy (55.5)
11/4
4m Big Brown x Shalimar Sky (Hurricane Sky )
4
0.8
9/1
T: N Mayfield-Smith
R: A Adkins (51)
9/1
4m Not A Single Doubt x Chocaholic (General Nediym )
5
0.9
12/1
T: K A Lees
R: B Shinn (56.5)
12/1
6
1.9
30/1
T: John Thompson
R: T Angland (58.5)
30/1
6g Pendragon x Ersilia (Youthful Legs )
7
2.5
25/1
T: David Payne
R: J R Collett (57)
25/1
8
3.4
16/1
T: P And P Snowden
R: D J Browne (58.5)
16/1
5g Snitzel x Sassy Peg (Fusaichi Pegasus )
9
3.7
20/1
T: L W Curtis
R: R Hutchings (59)
20/1
10
4.0
Kumaon (1)
40/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (61)
40/1
4g Lonhro x Nanda Kot (Encosta De Lago )
11
6.2
20/1
T: Joseph Pride
R: Tommy Berry (56.5)
20/1
12
6.9
16/1
T: P And P Snowden
R: C Reith (56)
16/1
4m Shamardal x Jolie's Shinju (Jolie's Halo )