Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, March 19

Race 1 - Bacardi (Bm73) (1100m)
Class: Benchmark 73 Track: Dead(4) Time: 1:05.60 (34.12)
Prizemoney: $70,000
1
40/1
T: G PORTELLI
R: MS K O'HARA (53)
40/1
3g GENERAL NEDIYM x STORMING BAI (GEIGER COUNTER )
2
0.1
MAGITA (3)
5/2
T: G M BEGG
R: B AVDULLA (53)
5/2
3f MAGIC ALBERT x LUKITA (END SWEEP )
3
0.4
13/2
T: PAUL ANTHONY JONES
R: B P WARD (53)
13/2
3f STRATUM x FANDANITA (ANITA'S PRINCE )
4
1.4
12/1
T: C E CONNERS
R: J BOWMAN (58)
12/1
3f FLYING SPUR x APPAREL (BARATHEA )
5
1.8
4/5F
T: JOSEPH PRIDE
R: C W BROWN (56.5)
4/5F
Race 2 - Jacob's Creek Todman Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Dead Time: 1:09.91 (34.85)
Prizemoney: $300,000
1
20/1
T: A J Cummings
R: G Boss (55.5)
20/1
2c Fastnet Rock x Comical Smile (Comic Strip )
2
0.8
Sepoy (1)
2/11F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (55.5)
2/11F
2c Elusive Quality x Watchful (Danehill )
3
1.2
8/1
T: J A O'Shea
R: N Rawiller (55.5)
8/1
2c Fastnet Rock x Forest Native (Forest Wildcat )
4
6.8
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: C W Brown (55.5)
16/1
2c Stratum x Golden Delicious (Made Of Gold )
5
13.3
50/1
T: John McArdle
R: G Schofield (55.5)
50/1
Race 3 - Reisling Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Slow Time: 1:12.36 (36.10)
Prizemoney: $300,000
1
7/4
T: J A O'Shea
R: J A Cassidy (55.5)
7/4
Winning siblings: King River, Queen Of The Falls,
2
1.3
1/1F
T: C E Conners
R: J Bowman (55.5)
1/1F
2f Flying Spur x Star Satire (Volksraad )
3
2.3
20/1
T: C J Waller
R: G Schofield (55.5)
20/1
4
4.2
Anise (2)
12/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (55.5)
12/1
2f General Nediym x Pimpinella (Flying Spur )
5
6.2
20/1
T: David Payne
R: M Rodd (55.5)
20/1
2f More Than Ready x Marcovette (St. Covet )
6
13.6
12/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (55.5)
12/1
2f Volksraad x Cape City (Kaapstad )
Race 4 - Myer Canterbury Stakes (1300m) Gr2
Class: Open Track: Slow Time: 1:17.86 (34.86)
Prizemoney: $175,000
1
4/13F
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (57)
4/13F
4m More Than Ready x Sunday Joy (Sunday Silence )
2
2.8
9/2
T: M, W and J Hawkes
R: J A Cassidy (59)
9/2
4h Mossman x She's A Meanie (Prince Salieri )
3
2.3
15/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (59)
15/1
4h Lonhro x Shame (Scenic )
4
5.8
15/1
T: C J Waller
R: C W Brown (59)
15/1
6g Pentire x She Wishes (Kenfair )
5
15.3
60/1
T: J B Cummings
R: J Bowman (59)
60/1
Race 5 - Ranvet Stakes (2000m) Gr1
Class: Open Track: Slow Time: 2:05.50 (35.62)
Prizemoney: $400,000
1
Zavite (3)
100/1
T: A J Cummings
R: G Boss (59)
100/1
8g Zabeel x Miss Vita (Alleged )
2
0.1
5/2
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (59)
5/2
4g High Chaparral x Karamea Lady (Lord Ballina )
3
3.3
10/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
10/1
6g Hawk Wing x Crimphill (Sadler's Wells )
4
4.0
7/4F
T: M, W and J Hawkes
R: J A Cassidy (59)
7/4F
4g Zabeel x Natalie Wood (Yachtie )
5
7.4
13/2
T: Joseph Pride
R: C W Brown (57)
13/2
5m Choisir x Sacred Habit (Sir Tristram )
6
9.0
40/1
T: David Payne
R: J Bowman (59)
40/1
8h Dansili x Gipsy Moth (Efisio )
7
9.2
9/2
T: S F Ritchie
R: J B McDonald (57)
9/2
4m Keeper x Peace Of Mind (Wild Rampage )
Race 6 - Cleanevent Phar Lap Stakes (1500m) Gr2
Class: Open Track: Slow Time: 1:30.85 (35.98)
Prizemoney: $175,000
1
9/1
T: M C Kent
R: C W Brown (56.5)
9/1
2
0.1
5/2F
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (56.5)
5/2F
3g Snippetson x Hint Of Glory (Honour And Glory )
3
0.8
11/2
T: J A O'Shea
R: J Bowman (54.5)
11/2
3f Keeper x Heartache (Casual Lies )
4
3.3
7/2
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (56.5)
7/2
3g Encosta De Lago x Flying Spice (Flying Spur )
5
3.9
11/1
T: A J Cummings
R: G Boss (56.5)
11/1
3g Dane Shadow x Best Out West (Best Western )
6
5.3
7/2
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56.5)
7/2
7
5.6
100/1
T: R H Thomsen
R: C Reith (54.5)
100/1
3f Magic Albert x Verlei (Blues Traveller )
8
14.6
Slater (6)
15/1
T: C J Waller
R: J A Cassidy (56.5)
15/1
3c Redoute's Choice x Special Harmony (Spinning World )
9
16.7
100/1
T: John Thompson
R: J Winks (56.5)
100/1
3g Anabaa x Arising (Marauding )
Race 7 - Coolmore Classic (1500m) Gr1
Class: Quality Track: Slow Time: 1:30.51 (36.06)
Prizemoney: $600,000
1
Aloha (7)
5/1F
T: M G Price
R: G Boss (53)
5/1F
2
2.5
13/2
T: L J Bridge
R: Tim Clark (52.5)
13/2
5m Catbird x Smytzer's Roylani (Royal Academy )
3
2.7
Melito (1)
14/1
T: G A Ryan
R: J Bowman (59.5)
14/1
4m Redoute's Choice x Cloister (Marauding )
4
2.8
25/1
T: John Thompson
R: Nathan Berry (52)
25/1
4m Shamardal x Springburn (Soviet Lad )
5
3.1
15/2
T: John Thompson
R: J Winks (54)
15/2
4m Shamardal x Generosa (Generous )
6
3.8
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (52.5)
16/1
7
4.0
14/1
T: G M Begg
R: B Avdulla (54.5)
14/1
5m Encosta De Lago x Crystal Palace (Palace Music )
8
4.6
60/1
T: K A Lees
R: D M Ganderton (52)
60/1
6m Danzero x Princess Shorna (Last Tycoon )
9
5.9
Warpath (16)
7/1
T: J A O'Shea
R: C Reith (52)
7/1
4m Reset x Only Vanda (Linamix )
10
6.3
40/1
T: G A Ryan
R: Craig Williams (52)
40/1
11
8.0
14/1
T: A J Cummings
R: R M Quinn (52)
14/1
4m Anabaa x Zabeels Angel (Zabeel )
12
10.2
20/1
T: P G Moody
R: L Nolen (52)
20/1
3f Flying Spur x Power Of One (Gilded Time )
13
12.5
16/1
T: A J Cummings
R: C W Brown (52)
16/1
4m Fastnet Rock x Love All (Mt. Livermore )
14
12.9
5/1F
T: David Pfieffer
R: D Oliver (54)
5/1F
4m Canny Lad x Lamellar (Grand Lodge )
15
15.1
7/1
T: Ms G Waterhouse
R: J A Cassidy (52)
7/1
3f More Than Ready x Milva (Strawberry Road )
Race 8 - Sky High Stakes (1900m) LR
Class: Quality Track: Heavy Time: 1:59.10 (37.72)
Prizemoney: $100,000
1
9/1
T: Ms G Waterhouse
R: G Boss (53)
9/1
4m Don Eduardo x Up The Hill (Danehill )
Winning siblings: Meditation, Najib,
2
0.1
7/2F
T: P G Moody
R: L Nolen (59.5)
7/2F
5g Honours List x Loisset (Langfuhr )
3
0.5
Syreon (7)
6/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (53)
6/1
7g Flying Spur x Sorrento (Just A Dancer )
4
0.9
13/2
T: David Vandyke
R: C W Brown (53)
13/2
4g Commands x Verse (Quest For Fame )
5
1.1
14/1
T: Joseph Pride
R: M Rodd (59)
14/1
8g Carnegie x Escada (Centaine )
6
4.1
7/2F
T: Joseph Pride
R: G Schofield (53)
7/2F
4m Keeper x Jacilo (Entrepreneur )
7
5.5
9/1
T: John Thompson
R: J A Cassidy (53)
9/1
8
8.1
8/1
T: G L Frazer
R: Tim Clark (53)
8/1
4g Danewin x Citilook (Citidancer )
9
12.0
12/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (54)
12/1
6g Yamanin Vital x Mega Babe (Personal Escort )
Race 9 - Maurice McCarten Stakes (1100m) LR
Class: Quality Track: Heavy Time: 1:04.79 (34.84)
Prizemoney: $100,000
1
11/1
T: D P Smith
R: Tim Clark (53)
11/1
5g Danehill Dancer x Show Of Force (Luskin Star )
Winning siblings: Dumuzi, Liberty Jane,
2
1.8
11/4F
T: David Payne
R: M Rodd (54.5)
11/4F
3
2.2
12/1
T: C E Conners
R: Tommy Berry (53)
12/1
5m Commands x Mezdorf (Cossack Warrior )
4
2.3
16/1
T: J B Cummings
R: K McEvoy (53.5)
16/1
4h Hussonet x Email Me (Danehill )
5
2.8
15/1
T: C Karakatsanis
R: J A Cassidy (58)
15/1
6g Danehill Dancer x Breaking News (Brief Truce )
6
3.3
Monton (3)
11/2
T: T R Martin
R: J Bowman (55)
11/2
4g Catbird x Dynamic Flyer (Marauding )
7
3.8
9/2
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (61)
9/2
5h Don Eduardo x Visual Emotion (Silver Deputy )
8
3.9
20/1
T: David Payne
R: Nathan Berry (53)
20/1
9
4.8
50/1
T: N J and C Voigt
R: B Avdulla (53)
50/1
5g Brief Truce x Luxazip (Zephyr Zip )
10
7.7
20/1
T: J R Wenman
R: Ms K O'Hara (53)
20/1
6g Monashee Mountain x Oro Verde (Rory's Jester )
11
11.2
9/1
T: T S Howlett
R: C W Brown (53)
9/1
4g Octagonal x Joyce (Faltaat )
12
11.7
Tasos (14)
80/1
T: B A Partelle
R: C Reith (53)
80/1
5g Honours List x Bridal Colours (Major Sport )
13
17.7
Tromso (7)
8/1
T: C J Waller
R: G Schofield (53)
8/1
4g Lonhro x Feelers (Quest For Fame )