Breednet Results

TAURANGA - Friday, October 14

Race 1 - Matamata Vets Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:16.31
Prizemoney: $7,000
1
2/2
T: R R Manning
R: D S Johnson (57.5)
2/2
3g Choisir x Uno Sayuri (Scatter The Gold )
Winning siblings: Brave Legend, China Silk, Shilajit, Uncle Bro,
2
0.2
Gata (5)
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: V A Colgan (55.5)
1/1F
3
0.3
8/8
T: B J McKeagg
R: M J McNab (55.5)
8/8
3f Align x Miss Reset (Reset )
4
0.7
3/3
T: J C Pender
R: C J Grylls (55.5)
3/3
3f Falkirk x Fairy Fingers (King's Chapel )
5
2.5
6/6
T: J C Pender
R: A B Collett (55.5)
6/6
3f Thewayyouare x Stalactite (Thorn Park )
6
2.7
5/4
T: Ms C Cameron
R: S C Spratt (57.5)
5/4
3g Captain Rio x Toposhforu (Howbaddouwantit )
7
2.8
4/5
T: S Ralph
R: M R Du Plessis (55.5)
4/5
3f Per Incanto x Monarch (Volksraad )
8
2.9
7/7
T: R R Manning
R: Z Nor Azman (52.5)
7/7
3f Bachelor Duke x Al Sareeh (Al Akbar )
9
4.1
10/10
T: J L Revell
R: L H Satherley (55.5)
10/10
3f Guillotine x Baby Gangster (Encosta De Lago )
10
9.7
9/9
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (53.5)
9/9
3f Duelled x Cullcha (Cullen )
Race 2 - Greers Gastro Bar Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:42.00
Prizemoney: $7,000
1
Amachi (10)
1/3F
T: S D Cole
R: M D Hills (56)
1/3F
3g Snippetson x Molta (Danske )
Winning siblings: Gigante,
2
0.5
6/6
T: Ms K Fursdon
R: A F Jones (55.5)
6/6
4m Patapan x Starkella (Stark South )
3
0.8
9/9
T: N J Elliott
R: L H Satherley (56.5)
9/9
4m Blue Tsunami x Riunite On Ice (Spectacular Love )
4
2.3
7/7
T: R R Manning
R: T D Thornton (58.5)
7/7
4g Raise The Flag x Ardent Fire (Danzighill )
5
4.3
Otello (5)
3/4
T: S B Marsh
R: D S Johnson (58.5)
3/4
4g Shocking x Fizz (Cape Cross )
6
4.4
2/2
T: J K Mason
R: S T Collett (58.5)
2/2
5g Nom Du Jeu x Royal Remedy (Royal Academy )
7
6.0
Riddle (7)
4/1
T: A W Wright
R: A C Schwerin (54.5)
4/1
5m Mastercraftsman x Rhyme (Spinning World )
8
6.3
Acre (2)
5/5
T: G J Cameron
R: Z Nor Azman (55.5)
5/5
4g Captain Rio x Helen's Rose (Vice Regal )
9
10.6
8/8
T: Cindy Mortimer
R: S C Spratt (58.5)
8/8
5g Colombia x Mighty Trophy (Mighty Grey )
Race 3 - Aztech Signs Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:42.51
Prizemoney: $7,000
1
1/2F
T: G N Richardson
R: S M McKay (57.5)
1/2F
4m Keeper x Clockin (Gilded Time )
2
0.5
Raqisa (9)
3/4
T: E and D Browne
R: M J McNab (55)
3/4
3f Nadeem x Duch (Danske )
3
0.6
9/9
T: Ms M Falconer
R: S C Spratt (57.5)
9/9
4
0.8
2/1
T: R R Manning
R: A B Collett (57.5)
2/1
5m Keeper x Exotic Stranger (Williamstown )
5
1.0
7/7
T: N J Elliott
R: S R Weatherley (54.5)
7/7
4m Blue Tsunami x Cornflake (Desert Sun )
6
2.1
5/6
T: B R Cook
R: V E Gatu (55.5)
5/6
6m St Reims x Madame Piquant (Daggers Drawn )
7
3.1
8/8
T: G Merkulov
R: M R Du Plessis (57.5)
8/8
8m Lucky Unicorn x La Rousset (Westminster )
8
5.0
4/3
T: R R Manning
R: D S Johnson (57.5)
4/3
4m Roc De Cambes x Arena Pride (Nassipour )
9
6.6
6/5
T: R R Manning
R: Z Nor Azman (54.5)
6/5
4m Medaglia D'Oro x Pellestrina (Rock Of Gibraltar )
Race 4 - Gartshore Retail Fit Outs-Bm75 (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(9) Time: 1:40.35
Prizemoney: $8,000
1
2/1
T: S Ramsay and J Ritchie
R: Z Nor Azman (57)
2/1
Winning siblings: Adolay, Sky Rocket,
2
3.3
6/6
T: D B Hollinshead
R: T D Thornton (54.5)
6/6
6m Thorn Park x Havitbak (Bakharoff )
3
3.5
7/7
T: T and M Carter
R: S C Spratt (58)
7/7
7g Fastnet Rock x San Century (Centaine )
4
5.8
1/2F
T: P and J Brosnan
R: A B Collett (56)
1/2F
5
6.1
3/3
T: G Thomas and N Smith
R: S R Weatherley (52)
3/3
7m Istidaad x Elle Weaver (Paris Opera )
6
7.1
4/4
T: S D Cole
R: D S Johnson (54)
4/4
5g Shinko King x Lucinda Jane (San Luis )
7
7.3
5/5
T: J R Cropp
R: A F Jones (55.5)
5/5
7g Coats Choice x Donna Jazz (Dieu D'Or )
Race 5 - Hardware And Plumbing (Bm85) (2100m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(9) Time: 2:16.58
Prizemoney: $8,000
1
2/3
T: A A Meikle
R: A F Jones (54)
2/3
8g Keeper x She's Possessed (Deputy Governor )
2
1.8
5/5
T: A D Fuller
R: Z Nor Azman (59.5)
5/5
12g Jahafil x Mum's The Word (Woodborough )
3
2.3
3/2
T: B J McKeagg
R: S T Collett (54)
3/2
6m Keeper x Jennibegood (Jahafil )
4
5.6
4/4
T: G N Richardson
R: I Fraser-Hayes (54.5)
4/4
5
8.4
6/6
T: Ms H Pryce
R: S C Spratt (54)
6/6
7m Electronic Zone x Cher Fox (Kingdom Bay )
6
8.9
1/1F
T: R R Manning
R: E J Farr (54)
1/1F
6g Spartacus x Mintelle (Traditionally )
7
17.1
7/7
T: E F Griffiths
R: S R Weatherley (51)
7/7
6g Zed x It's All About Her (Langfuhr )
Race 6 - Paramount Hire (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:15.44
Prizemoney: $7,000
1
8/8
T: D B Hollinshead
R: T D Thornton (56)
8/8
2
1.5
5/4
T: D B Smyth
R: M R Du Plessis (60)
5/4
5g Road To Rock x La Mondo (Spinning World )
3
3.3
2/2
T: R B Priscott
R: D S Johnson (57.5)
2/2
4g Captain Rio x Red Lace (Prince Ferdinand )
4
3.7
6/6
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
6/6
4g Makfi x Lichen Moss (Mossman )
5
3.9
4/5
T: P and J Brosnan
R: V E Gatu (54)
4/5
5m Tiger Prawn x Dahling (Generous )
6
4.4
9/10
T: G and D Rogerson
R: C J Grylls (58)
9/10
4g Makfi x Redwood Forest (Timber Country )
7
4.6
3/3
T: R C Lang
R: Z Nor Azman (56)
3/3
5m Istidaad x Lassy Senor (Senor Pete )
8
4.8
7/7
T: R R Manning
R: A B Collett (59.5)
7/7
4g Per Incanto x Lutine Belle (O'Reilly )
9
6.9
1/1F
T: J C Pender
R: S R Weatherley (57)
1/1F
4g Battle Paint x Searching For Gold (Fusaichi Pegasus )
10
7.7
10/9
T: J C Pender
R: S T Collett (54.5)
10/9
8m Golan x Nuccina (Danehill )
11
8.4
11/11
T: Cindy Mortimer
R: S C Spratt (54.5)
11/11
7m Viking Ruler x Aeropraise (Prince Of Praise )
12
19.4
12/12
T: P A Coutts
R: S M McKay (56.5)
12/12
Race 7 - Mills Reef Winery (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:43.49
Prizemoney: $7,000
1
2/2
T: R and R Rogers
R: M D Hills (58)
2/2
5m Bachelor Duke x La Campanella (More Than Ready )
2
4.0
8/8
T: I L George
R: D J Danis (54)
8/8
5g Tavistock x Arlanda (Straight Strike )
3
4.5
3/3
T: P and J Brosnan
R: L H Satherley (58.5)
3/3
6m Any Suggestion x Dahling (Generous )
4
5.3
4/5
T: M H Brosnan
R: B R Jones (59.5)
4/5
4g El Hermano x Penash (Pentire )
5
6.3
1/1F
T: R A James
R: V A Colgan (60)
1/1F
5g Tavistock x Kilfenora (Zabeel )
6
9.7
7/6
T: N P Bishara
R: T D Thornton (59.5)
7/6
4g Thewayyouare x Tyndinsky (Stravinsky )
7
10.7
6/7
T: C J Wood
R: V E Gatu (54.5)
6/7
6g Exceedingly Good x Crafty Glow (Forest Glow )
8
15.1
5/4
T: A D Fuller
R: Z Nor Azman (53.5)
5/4
Race 8 - Pink Ribbon Raceday 29/10 Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:23.02
Prizemoney: $7,000
1
3/1
T: P and J Brosnan
R: A B Collett (56.5)
3/1
Winning siblings: Lady Isabelle,
2
0.4
7/7
T: S B Marsh
R: M J McNab (58.5)
7/7
5g Savabeel x Tiverton (Pins )
3
1.7
1/2F
T: A W Pike
R: M R Du Plessis (54)
1/2F
4
2.1
9/9
T: S Ralph
R: V E Gatu (56.5)
9/9
4g Align x Pirate Queen (Smuggler )
5
5.9
4/6
T: B W Hawtin
R: B R Hutton (55.5)
4/6
4m Thewayyouare x Phantom Of Paris (Elusive City )
6
6.0
8/8
T: S and E Clotworthy
R: L Magorrian (57.5)
8/8
4g Falkirk x Safari Sunset (Volksraad )
7
6.2
6/5
T: W R Sherwin
R: C J Grylls (58.5)
6/5
6g Gold Centre x Memphis Blues (Blues Traveller )
8
6.9
2/3
T: P W Lock
R: T D Thornton (56.5)
2/3
4m Darci Brahma x Blink (Bertolini )
9
7.0
11/11
T: E F Griffiths
R: S R Weatherley (53.5)
11/11
5m Duelled x Prizering (Prized )
10
7.2
5/4
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
5/4
4m Tobique x Two Time Tart (Pompeii Court )
11
7.5
10/10
T: Ms M Saunders
R: Z Nor Azman (55.5)
10/10
5g Librettist x Panamera (Chief Bearhart )
12
7.6
12/12
T: J C Pender
R: R T Elliot (56.5)
12/12
4g Battle Paint x Loranay (Prince Of Praise )