Breednet Results

WAGGA - Saturday, May 26

Race 1 - Warburn Estate Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.57 (37.31)
Prizemoney: $10,000
1
Foroz (11)
15/2
T: N J Olive
R: Billy Owen (57)
15/2
3f Sebring x Secrets Sleeping (NZ) (Viking Ruler )
2
2.0
25/1
T: T G Sutherland
R: Ms R Prest (59)
25/1
5g Casino Prince x Scowl (Made Of Gold (USA))
3
2.5
10/9F
T: P Widdup
R: Ms K Nisbet (59)
10/9F
4g Via Corone x Wise Orchid (Latarmiss (IRE))
4
3.5
15/4
T: S S Cunningham
R: M Heagney (59)
15/4
5
7.3
30/1
T: C Heywood
R: B Vale (59)
30/1
6
10.1
15/4
T: Matthew Dale
R: A Kajiya (54)
15/4
3f Congrats (USA) x Galizani (Galileo (IRE))
7
11.9
30/1
T: Todd Blowes
R: Aaron Sweeney (55.5)
30/1
4m Congrats (USA) x Belscenica (Scenic (IRE))
8
12.8
100/1
T: Mervyn Bennett
R: Jason Devrimol (59)
100/1
4g Desert King (IRE) x Korvaceous (Langfuhr (CAN))
9
13.1
100/1
T: Peter Smith
R: R Bensley (59)
100/1
4g Masterprint x Gondwana (Baryshnikov )
10
14.8
14/1
T: Catherine L Chapman
R: M Travers (59)
14/1
4g Authorized (IRE) x Nimue Moon (Vitrinite (NZ))
11
15.6
25/1
T: Martin Stein
R: Ms A Bryan (57)
25/1
5g Dylan Thomas (IRE) x Ernestina (El Qahira (NZ))
Race 2 - Jugiong Wine Cellar/Grove Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.64 (35.82)
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: T P Donnelly
R: Ms R Prest (55.5)
7/2
2g Poet's Voice (GB) x Rajasthan (Tiger Hill (IRE))
Winning siblings: Pushkar,
2
0.2
40/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (55)
40/1
5g Shellscrape x Lakeside Miss (Lake Coniston (IRE))
3
1.2
7/1
T: W G Carroll
R: B Murphy (54)
7/1
4
2.0
11/1
T: P Widdup
R: Josh Richards (52)
11/1
3g Hillman x Shadow Striker (Century City (IRE))
5
2.1
15/2
T: R Cole
R: Ms K Adams (54.5)
15/2
4m Dream Ahead (USA) x Kissable (Exceed And Excel )
6
3.6
11/1
T: Luke Pepper
R: Ms K Nisbet (56)
11/1
3f Mastercraftsman (IRE) x Springburn (Soviet Lad (USA))
7
4.0
5/2F
T: C Heywood
R: R Bensley (55.5)
5/2F
3f Strada x You Ess Odyssey (American Odyssey (USA))
8
4.6
4/1
T: Luke Pepper
R: A Kajiya (53.5)
4/1
4m Keeper x Estermate (Octagonal (NZ))
9
5.6
16/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (56.5)
16/1
4g Shrapnel x Riverbend Star (Filante (NZ))
10
7.6
100/1
T: G J Colvin
R: J Duffy (56)
100/1
4m Teranaba x Calamity Miss (Bite The Bullet (USA))
11
15.2
Iandra (9)
66/1
T: Peter Kirby
R: Aaron Sweeney (53.5)
66/1
3f Delago Deluxe x Roseville (Yallah Prince )
Race 3 - Wagga Plumbing Service Hcp-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:11.24 (36.62)
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: C Heywood
R: R Bensley (58)
5/4F
4g Shrapnel x Granny Apple (Bluebird (USA))
Winning siblings: Jen See See, Russeting,
2
0.5
Tarboy (3)
8/1
T: G Dimitropoulos
R: M Heagney (58.5)
8/1
5g Killy x Kiahni Miss (Quest For Fame (GB))
3
2.3
10/1
T: Andrew Dale
R: J Duffy (58.5)
10/1
4g Anacheeva x Mai Be Invincible (Invincible Spirit (IRE))
4
2.7
11/4
T: G P Clarke
R: P Scorse (57)
11/4
5g Buriton (NZ) x La Danse (Royal Academy (USA))
5
3.3
14/1
T: P S Clancy
R: Josh Richards (52.5)
14/1
4m Sidereus x Glass Heart (Iglesia )
6
4.3
40/1
T: C Heywood
R: Carly Frater-Hill (54.5)
40/1
4m Murtajill x Lady Governor (Tale Of The Cat (USA))
7
5.0
30/1
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (56)
30/1
3f Casino Prince x La Stella D'Oro (Desert Sun (GB))
8
5.4
80/1
T: R A Hockley
R: B Murphy (56.5)
80/1
5g Sunday Knight x Angel Of Prussia (King Of Prussia )
9
5.7
200/1
T: Ms D Prest
R: Ms R Prest (54)
200/1
6m Enemy Of Average x Guaracha (Noverre (USA))
10
6.7
66/1
T: Shilleagh Meyervale
R: B Vale (56.5)
66/1
5g Excellent Art (GB) x Taispeann (Unbridled's Song (USA))
11
7.7
7/1
T: P S Clancy
R: Ms K Nisbet (57.5)
7/1
5g Bon Hoffa x Skilful Choice (NZ) (Redoute's Choice )
Race 4 - Estella Rise Cup (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.37 (35.90)
Prizemoney: $10,000
1
16/1
T: R W Green
R: R Bensley (59)
16/1
8g Lonhro x Melodramas (Commands )
Winning siblings: Macarthur, Traditional,
2
0.1
7/2
T: G J Colvin
R: J Duffy (54)
7/2
5g Snippetson x Miss Cee (Mister C. (USA))
3
0.3
15/2
T: T P Donnelly
R: Ms R Prest (56)
15/2
4
0.8
4/1
T: T G Sutherland
R: Josh Richards (54.5)
4/1
6g Bon Hoffa x Star Chiffon (Filante (NZ))
5
0.9
Bondo (8)
40/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (54)
40/1
7g Zariz x Bold Shift (Night Shift (USA))
6
1.7
5/1
T: Peter Smith
R: M Travers (56)
5/1
5g Soldier's Tale (USA) x Alezzie (Court Of Jewels (NZ))
7
2.8
6/4F
T: A Fitzgerald
R: P Scorse (54)
6/4F
5g O'Lonhro x Blue Capri (Proven Valour )
8
4.0
100/1
T: R J Mutimer
R: Ms A Masters (54)
100/1
9m Happy Giggle x Delivery On Time (Bureaucracy (NZ))
9
10.3
100/1
T: C J Davis
R: M Heagney (54)
100/1
7m Redente x She's Just Ace (El Moxie (USA))
Race 5 - Pirtek Benchmark (Bm53) (1800m)
Class: Benchmark 53 Track: Good(4) Time: 1:52.98 (37.41)
Prizemoney: $10,000
1
11/1
T: Aaron Clarke
R: Ms K Nisbet (58.5)
11/1
4m Von Costa De Hero x Romantic (Show A Heart )
2
0.5
7/2F
T: C Heywood
R: P Scorse (57)
7/2F
6g Myboycharlie (IRE) x It's An Omen (King Cugat (USA))
3
1.3
9/1
T: R T Waters
R: M Heagney (59.5)
9/1
4g Sebring x Sea Gypsy (Rahy (USA))
4
1.4
5/1
T: D P Blundell
R: Josh Richards (59)
5/1
5g Duporth x Bombira Blue (Danehill Dancer (IRE))
5
2.5
40/1
T: Kylie Kennedy
R: B Murphy (57)
40/1
6g Starcraft (NZ) x Gin Sling (Western Symphony (USA))
6
3.5
50/1
T: R A Hockley
R: B Vale (55)
50/1
5g Strategic Maneuver x Aanadel Star (King Of Prussia )
7
4.2
5/1
T: Andrew Dale
R: J Duffy (57)
5/1
6g Magic Albert x Nothin' Leica Win (Nothin' Leica Dane )
8
6.4
15/4
T: C J Davis
R: Ms A Bryan (53)
15/4
5m Decanter (CHI) x Tiger Tantrum (Tiger Hill (IRE))
9
7.2
11/2
T: S A McIntosh
R: R Bensley (57)
11/2
10
7.3
Lens (11)
50/1
T: Michael Loftus
R: Carly Frater-Hill (54)
50/1
6g Dreamscape x Edgy (Racer's Edge )
11
13.9
15/1
T: M J Smith
R: Aaron Sweeney (56.5)
15/1
6m Octagonal (NZ) x Bellevent (Special Bond )
Race 6 - Thomas Bros Group Hcp (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 0:58.32 (35.84)
Prizemoney: $10,000
1
10/1
T: G D'Altorio
R: M Heagney (55)
10/1
Winning siblings: Context, Define, Elms, Haut Ton, Jay Belle,
2
0.2
13/4
T: Luke Pepper
R: A Kajiya (53.5)
13/4
4m Tickets x Absolutely Livid (Fasliyev (USA))
3
1.2
20/1
T: P F Maher
R: Josh Richards (52)
20/1
6g Monde Bleu (GB) x Grand Creed (Grand Lodge (USA))
4
1.3
11/1
T: P McVicar
R: Aaron Sweeney (52.5)
11/1
5m O'Lonhro x Stippled (Redoute's Choice )
5
3.2
8/1
T: Marcus O'Connor
R: Jody Hughes (55)
8/1
6g O'Lonhro x Angel Of Capri (Archway (IRE))
6
3.4
11/1
T: Ms E Haworth
R: Ms R Prest (55)
11/1
4g King Of Prussia x Western Mist (Rustic Amber (IRE))
7
4.1
8/1
T: Peter Smith
R: M Travers (56.5)
8/1
5m Oamaru Force x Never No More (Spartacus )
8
5.4
200/1
T: C J Davis
R: Carly Frater-Hill (54)
200/1
9
6.5
30/1
T: T G Sutherland
R: B Vale (54)
30/1
6g Redente x Lim's Falcon (Fasliyev (USA))
10
11.8
6/4F
T: R Weston and J Nisbet
R: Ms K Nisbet (59)
6/4F
3f Denman x Entrust (NZ) (Danehill (USA))